Mieszkańcy i ich sprawy :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Wszystkie kwestie konstancińsko-jeziorańskie i okoliczne.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 4 z 25
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (---.dynamic.mm.pl)
Data: 18 lis 2012 - 22:25:39

Szukając jeszcze o wytwórni mas bitumicznych znalazłem jeszcze takie opracowania, ale to odnośnie obwodnicy

[siskom.waw.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (---.dynamic.mm.pl)
Data: 19 lis 2012 - 07:44:02

A może tak

[www.tvn24.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: BielauBielau (---.adsl.inetia.pl)
Data: 19 lis 2012 - 09:50:40


jacekkk
Szukając jeszcze o wytwórni mas bitumicznych znalazłem jeszcze takie opracowania, ale to odnośnie obwodnicy

[siskom.waw.pl]

W międzyczasie Minister Środowiska zmienił rozporządzenie o dopuszczalnych poziomach hałasu.
I nagłe obwodnica stała się mniej uciążliwa.;)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-19 09:51 przez Bielau.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Badania: zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko autyzmu?
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 28 lis 2012 - 10:34:45

cytat:
... dzieci, które w trakcie rozwoju płodowego i w pierwszym roku życia były narażone na działanie zanieczyszczonego powietrza, trzy razy częściej chorowały na autyzm niż ich rówieśnicy. To już kolejne takie badanie opublikowane przez ekspertów z Uniwersytetu Południowej Kalifornii.
więcej tu: [tvp.info]


co zrobili w Rybniku:
Grupa mieszkańców Rybnika zażądała od Ministerstwa Środowiska "usunięcia stanu zagrożenia życia i zdrowia", powołując się na unijną dyrektywę, która w Polsce miała obowiązywać od czerwca 2010 roku.
Na podstawie danych ze stacji monitoringu mieszkańcy wyliczyli, że w 2011 roku w Rybniku unijna norma została przekroczona 124 razy, a w tym roku to już 84 razy.
Ministerstwo nie dało odpowiedzi. Mieszkańcy przygotowują więc pozew przeciwko skarbowi państwa. Chcą zadośćuczynienia za narażanie zdrowia.

źródło: [www.srodowisko.abc.com.pl]

Byl artykuł w GW (nie mogę go znaleźć), w którym podano, że przyczyną zanieczyszczenia w Rybniku jest palenie w piecach czym się da.
A w naszym uzdrowisku nie tylko w piecach....

Czy jest w Kcinie jakis monitoring zanieczyszczeń?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Badania: zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko autyzmu?
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 28 lis 2012 - 10:42:18

na ostatniej sesji Pani Burmistrz mówiła, że przeprowadzone kontrole nie potwierdziły przekroczenia polskich norm (chyba ciężko to stwierdzać, gdy kontrole muszą być zapowiedziane..) w zakresie zanieczyszczeń natomiast w Polsce nie ma norm odnośnie...zapachów... więc jak śmierdzi to w zgodzie z polskim prawem i urzędnik nie musi się tym przejmować...
nie było odniesienia do słów radnego Tomasza Z. który stwierdził, że polskie normy są takie - jeśli dobrze pamiętam - że dopuszcza się stężenie benzopirenu równego 200 tysiącom papierosów!!!!! a z wprowadzenia bardziej restrykcyjnych norm powiatowych staryosta nie skorzystał...
mi się zawsze w takich sytuacjach przypominają filmy typu Erin Brockovich...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.centertel.pl)
Data: 28 lis 2012 - 12:12:43

Dokładnie wygląda to tak:

Badania wykonane na terenie wytwórni mas bitumicznych oraz sąsiednicej szkoły w dniach 16 i 23 kwietnia 2009 (pismo WIOŚ z dn, 22 maja 2009 do p. Pawła Kopca) wykazują, że emisja WWA wyniosła 0,00034 kg/h i podaje: ?W decyzji Starosty Piaseczyńskiego nie określono wartości dopuszczalnych dla w/w zanieczyszczeń.? W uwagach pisemnych do raportu inwestora prof. W. Mniszek podaje, że właśnie WWA stanowią główne potencjalne zagrożenie dla zdrowia dzieci szkolnych.

W piśmie z dn. 25.06.2009 WIOŚ na podst. Art. 17 ust. 1 ustawy z dn. 20.07.1991 o Inspekcji Ochrony Środowiska wnosi do Starosty Piaseczyńskiego wszczęcie postępowania administracyjnego w sprawie zobowiązania firmy Fal-bruk do sporządzenia przeglądu ekologicznego dla Wytwórni Mas Bitumicznych w Konstancinie-Jeziornej, w celu ?udokumentowania faktycznego wpływu na środowisko przedmiotowej wytwórni ze szczególnym uwzględnieniem sąsiadujących z nią obiektów użyteczności publicznej?, czyli szkół i boisk sportowych. Nic mi nie wiadomo o przeprowadzeniu takiego postępowania i o jego wynikach.

W tym samym wniosku WIOŚ załącza tabele wyników badań w Wytwórni z kwietnia i maja 2009, z których wynika, że dla 5 substancji szkodliwych dla zdrowia, w tym rakotwórczych, Starosta nie określił wartości dopuszczalnych w decyzji nr 184/2006 z 11.08.2006 dotyczącej emisji z wytwórni mas bitumicznych. Cytowane tu pismo WIOŚ z dnia 18.06.2009 mówi dalej, iż emisja benzenu, której wskaźnik podano, nie jest normowana w posiadanej przez Wytwórnię decyzji Starostwa Powiatowego. Benzen ma także silne właściwości rakotwórcze.

To samo badanie wykazało przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na terenie szkolnym, którą to informację przekazano Staroście Piaseczyńskiemu do wykorzystania służbowego. Badania wykonane w dniu 13 maja 2009, opisane w tym piśmie WIOŚ z dnia 18 czerwca 2009, wykazały, że emisja benzo(a)pirenu wyniosła 0,0000082kg/h, zaś wartość dopuszczalna emisji wynosi 0,0000072kg/h, czyli ? norma emisji została przekroczona. Jednak zdaniem WIOŚ wynik mieści się w granicach niepewności pomiaru wynoszącej 12,16%. Ponieważ informacja ta zbulwersowała mnie osobiście (niepewność pomiaru może przecież równie dobrze oznaczać, że przekroczenie normy było w rzeczywistości wyższe, a nie niższe od wykazanego), zacząłem poszukiwać w Internecie informacji o tym, czy podany przez WIOŚ wskaźnik stężenia tej substancji jest znaczny, czy też niewielki ? i w kilku miejscach znalazłem informację, że w dymie ze 100 papierosów zawarte jest 16 ?g tej substancji. Po prostym przeliczeniu otrzymałem:

1 ?g = 0,000001 g
0,0000082 kg/h = 0,0082 g/h = 8200 ?g /h
(8200 ?g : 16 ?g) x 100 papierosów = 512,5 x 100 papierosów = 51200 papierosów na godzinę (skrót kg/h interpretuję jako kilogramy na godzinę, zatem rozumiem, że chodzi o emisję w okresie godziny).

Z obliczenia wynikło zatem, że emisja benzopirenu zmierzona przez WIOŚ w tym dniu wyniosła równowartość ponad 50 tysięcy papierosów na godzinę. Obliczenie to przeraziło mnie, gdyż chodzi o zakład usytuowany obok dwóch zespołów szkół - poprosiłem zatem dyrektora szkoły o telefon do WIOŚ z prośbą o interpretację wyniku. Z informacji przekazanej mi przez panią dyrektor, pracownik WIOŚ poinformował ją tylko, że jest to wynik jednostkowy a badania nadal trwają.

Podsumowując, z dostępnych wyników badań emisji substancji szkodliwych w wytwórni mas bitumicznych pochodzących z roku 2009 (w kolejnych latach WIOŚ dwukrotnie odmówił powtórzenia badań) wynika, że normy emisji jednej substancji bywały przekraczane, jednak w granicach niepewności pomiaru, na inne zaś substancje szkodliwe wyznaczonej dopuszczalnej wielkości emisji w ogóle brak. Wyniki badań wskazują, że w dniach, w których prowadzono badania (dwa tygodnie 3 lata temu) zakład działał zgodnie z przepisami a emisje substancji były zgodne z tymi normami, które nałożono (lub których nie nałożono) na ten zakład przy wydawaniu stosownych zezwoleń. Zaznaczam także, że powyższe amatorskie wyliczenie nie może stanowić prawnej podstawy do twierdzeń o znaczącym oddziaływaniu wytwórni. Taką podstawą mogłyby być tylko kolejne badania, których WIOŚ odmawia, i to tylko pod warunkiem, że organ wydający pozwolenia na emisję określiłby normy, których nie określił.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Badania: zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko autyzmu?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 28 lis 2012 - 17:24:43

Wczoraj, dzisiaj kopci się ile wlezie. Szczęściem Mirkowa wszystko idzie na Bielawę



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-28 17:28 przez AK.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 28 lis 2012 - 17:28:04

Szkoły, osiedla, ujęcie wody pitnej...

Dzieci, dorośli, istoty żywe ...

51200 papierosów na godzinę... (nie mówiąc o innych truciznach)

Panie Falenta, rozumie Pan pojęcie sumienie?


Ejże, śmieszny jestem - biznes i sumienie? Co ja majaczę. A jednak są przykłady, są ludzie, gdzie nie tylko kasa się liczy.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-28 17:28 przez AK.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Badania: zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko autyzmu?
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 28 lis 2012 - 18:57:09


AK
Wczoraj, dzisiaj kopci się ile wlezie. Szczęściem Mirkowa wszystko idzie na Bielawę

Dokładniej - na Porąbkę z podmuchami w kierunku Lipowej i Kosy. Porąbka pozdrawia pana posła Koseckiego i jego córkę radną.

Pozwolę sobie zacytować dwie wypowiedzi pana burmistrza Jańczuka:
W programie TVN Uwaga, 1 czerwca 2009 dyrektor powiatowego Zespołu Szkół im. Reymonta przy ul. Mirkowskiej p. Kazimierz Jańczuk mówił: ?Przez kilka ostatnich dni to był prawdziwy smród - jeżeli można tak powiedzieć - asfaltowy [?] Zapach asfaltu w szkole jest czasami nie do wytrzymania.?
Na posiedzeniach Komisji Ładu Przestrzennego i SK w roku 2012 pan burmistrz gminy Kazimierz Jańczuk dwukrotnie powtórzył: W ostatnich trzech latach nie odnotowalismy żadnych skarg mieszkańców, co może świadczyć o tym, że problem nie występuje.

Zapomniał dodać, że skarg nie odnotowała też podlegająca mu Straż Miejska, która przez samą tylko dyrekcję szkoły prywatnej była wzywana w związku z odorem co najmniej 5 razy w ostatnich dwóch latach.

Potwierdza to starą prawdę, że władza nie widzi (nie czuje) tego, co widzieć (czuć) byłoby niewygodnie. I pod tym względem obecna władza gminy nie różni się niczym od poprzedniej.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Badania: zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko autyzmu?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (217.153.87.---)
Data: 29 lis 2012 - 09:07:02

Coraz częściej, smród asfaltu czuć również na osiedlu Konstancja (w sumie nieco oddalonym od zakładu Falbruku), np. dziś rano. Z mojej perspektywy, wygląda to na pogłębianie się i intensyfikację problemu, więc chyba pan burmistrz przyjął strusią taktykę i udaje Greka (ja bardzo lubię wyrażenie "pali Niemca" ale nie wiem, czy mnie zaraz nie okrzykną ONR-owcem....).

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Badania: zanieczyszczone powietrze zwiększa ryzyko autyzmu?
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 29 lis 2012 - 22:32:03

Dziś ok 16 - już w Klarysewie zaraz po zjechaniu z Warszawskiej w Mirkowską "(...)prawdziwy smród - jeżeli można tak powiedzieć - asfaltowy(...)".

Panie Burmistrzu - jak mozna....? confused smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 29 lis 2012 - 22:43:17

Niemile odebrałem też Pana kilkakrotne podkreślanie, że to nie Falbruk wystąpił o położenie nakładki asfaltowej na drogę dojazdową do min. rzeczonego zakładu - i to wszystko tłumaczy? I droga taka nie służy Falbrukowi? Naiwne co najmniej tłumaczenie.

Poza tym, w odpowiedzi na zapytanie p. radnego Komosy odnośnie wymaganego szpaleru drzew wokół Falbruku, Pan zasłania się niewiedzą i twierdzi, że musi skonsultować się z dokumentami. Z jednej strony jest to zrozumiałe, gdyż funkcja jaką Pan piastuje wymaga poważnego podejścia do sprawy i wyważonych sądów i opinii, jednak z drugiej strony, czy rzeczywiście konieczna jest zapowiedziana przez Pana konsultacja? Zwyczajnie zainteresowany sprawą przeciętny obywatel wie, że Falbruk otrzymał takie zalecenie - przeciętny obywatel a co dopiero b. dyrektor pobliskiego liceum, aktywny samorządowiec w naszej Gminie.

Glosowałem na Pana i nadal uważam, że jest Pan o wiele lepszą osobą na tym stanowisku niż p. Skowroński, jednak smucą i martwią mnie niektóre Pana działania, słowa. Pozdrawiam.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-12-02 12:56 przez AK.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Lancet: powietrze, które zabija
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 24 gru 2012 - 10:36:38

"Zanieczyszczenie powietrza to jeden z dziesięciu najczęstszych powodów śmierci na świecie. W ubiegłym roku zabiło ponad 3 mln ludzi na całym świecie - przekonuje magazyn "Lancet". Raport na ten temat przygotowała grupa uczelni przy współpracy z ONZ. "

[www.rynekzdrowia.pl]

Czy w Uzdrowisku ktoś bada zanieczyszczenie powietrza?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Lancet: powietrze, które zabija
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 24 gru 2012 - 10:47:55

na chwilę obecną nie.

Kiedyś w Chyliczkach Sanepid badał co sam emitował z własnej węglowej kotłowni smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 15 lut 2013 - 23:18:12

Wczoraj ok 8 rano smród na odcinku most rondo (Mirkowska)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Badania: narodowy radykalizm zmniejsza ryzyko autyzmu
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 18 lut 2013 - 21:42:06

Wycięty offtop. Do odkłamywania salutu rzymskiego zapraszam na forum o polityce ogólnej ;)

Zapytałbym jeszcze, co to ma wspólnego z wytwórnią mas bitumicznych w Mirkowie koło szkoły, gdzie uczę, ale chyba już odkryłem związek:

"Czy to w lecie, czy też w zimie
piecyk dymi, piecyk dymi,
ach, geopolitycznymi
racjami jesteśmy wyni*
_______________________-
*szczeni
(K.I. Gałczyński)

Przypomniało mi się jeszcze, że kiedy 2 i pół roku temu startowałem jako kandydat bezpartyjny z listy pewnego znanego ugrupowania, mieliśmy zdaje się takie hasło wyborcze: "Smród z dala od polityki", o ile dobrze pamiętam. Uważam, że to bardzo dobre hasło. Smród, proszę państwa, to jest smród, czy w Mirkowie, czy w Konstancinie, czy w Czernidłach - i nie warto go mieszać z polityką.



Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-02-19 09:28 przez Bartek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Asfalciarnia - Fal-Bruk dymi, a starosta Dąbek w Chinach...
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 23 mar 2013 - 08:25:10

Pan starosta Dąbek na wycieczce w Chinach - zamiast w sądzie cool smiley
[warszawa.gazeta.pl]



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-03-23 09:16 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 15 maj 2013 - 08:18:17

Dziś smrodek na terenie Porąbki. Wczoraj nie patrząc na drogę można było powiedzieć, że od Falenty jadą, smród za jedną ciągną się dopóki nie zniknęła na horyzoncie smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 07 cze 2013 - 18:58:57

dni wczorajszy i przedwczorajszy znaczone swądem wiadomo jakim na Porąbce i Mirkowskiej na wysokości stadionu.
przedwczoraj dodatkowo palili ognisko i z pewnością nie przypominało to zapachu palonego drewna bądź trawy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Asfalciarnia - Fal-Bruk - starosta Dąbek
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 19 cze 2013 - 09:26:13

smród asfaltu wczoraj rano w Mirkowie na wysokości figurki przy stawie. Tak samo również w godzinach rannych wczoraj i dziś na Porąbce, a nawet jak sie rano weszło do szkoły na Bielawskiej odprowadzając dziecko, smród wyczuwalny był na korytarzu.
Wszystkie dzieci nasze są grinning smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-06-19 09:27 przez AK.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 4 z 25


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.