Re: Śmieci
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 19 sty 2012 - 10:22:59

Najpierw musi być aktualizacja wojewódzkiego planu gospodarowania odpadami (chyba dokonanana) potem powiatowego i dopiero gminnego. A wtedy dopiero gmina musi ogłosić przetarg na firmę która miałaby obsługiwać. Także jeszcze trochę.

nie spiesz się też za bardzo, bo rozwiążesz umowę, a przetargu nie rozstrzygną i wtedy co?

Re: Śmieci
Wysłane przez: daramisdaramis (---.xdsl.centertel.pl)
Data: 19 sty 2012 - 10:57:26

Mam nadzieję że nie będzie to jedna firma, bo obowiązkowo wygra jakaś wielka. Można gminę podzielić na rejony i mniejsi też będą mieli szansę.( np lokalne ZGK , Krupiński, czy inne, których nie znam)

Pszczyna przejęła gospodarkę odpadami kilka lat temu
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 19 sty 2012 - 11:28:36

Fragment artykułu ze str [serwisy.gazetaprawna.pl]

Jedną z kilku gmin w Polsce, gdzie samorząd jest właścicielem odpadów, jest Pszczyna. Tam system, który w większości gmin ma dopiero zacząć działać, obowiązuje już od maja 2008 r.

W Pszczynie przed wprowadzeniem nowego systemu 90 proc. mieszkańców objętych było systemem odbioru odpadów komunalnych, ale w wielu przypadkach częstotliwość wywozu odpadów była zdecydowanie za mała. Prawdopodobnie część odpadów wykorzystywana była w gospodarstwach domowych do celów opałowych, jak np. papier, tektura czy tekstylia, a odpady wielkogabarytowe wywożone były na dzikie wysypiska śmieci.

Wprowadzenie nowego systemu doprowadziło do ogromnego uszczelnienia systemu gospodarki odpadami komunalnymi w Pszczynie. W 2007 r. z terenu gminy w sposób zorganizowany zebrano ponad 9,8 tys. ton odpadów, natomiast w 2009 i 2010 r. ilość ta kształtowała się na poziomie 19 tys. ton odpadów. W 2009 i 2010 r. firmy wywozowe wywiozły więc o ponad 90 proc. odpadów więcej niż w roku 2007. Władze Pszczyny oceniają, że błędem byłoby stwierdzenie, iż tak duża różnica w ilości odebranych odpadów wynika wyłącznie z ich większej produkcji przez mieszkańców gminy. Przyczyną tak znacznej różnicy jest przede wszystkim nieszczelność poprzedniego systemu.

To, że wprowadzona opłata ryczałtowa obejmuje zarówno odbiór odpadów komunalnych wymieszanych, jak i odbiór odpadów segregowanych, wpłynęło w ogromnym stopniu na ilość odbieranych od 2008 r. odpadów segregowanych. Podczas gdy w 2007 r. ilość ta kształtowała się na poziomie ok. 65 ton, w 2008 r. wzrosła do 1275 ton, a w 2010 r. wyniosła 2712 ton. Zebrane odpady opakowaniowe zostały przewiezione do sortowni w Sosnowcu.

Kolejnym wskaźnikiem świadczącym o dużej efektywności nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi jest ilość odpadów komunalnych poddanych odzyskowi. W 2007 r. były to 74 tony odpadów, w 2008 r. ponad 2,1 tys. ton odpadów, a w 2009 r. ok. 2 tys. ton odpadów, co stanowi 11 proc. odpadów zebranych w 2009 r. W 2010 r. ilość odpadów zagospodarowanych poprzez przetwarzanie, kompostowanie i odzysk wyniosła ok. 9 tys. ton, czyli aż 50 proc. wszystkich zebranych odpadów.


warto przeczytać cały artykuł, autor wyjaśnia, że nie jest to podatek ani zamach na konstytucję

-Kilka razy w ub. roku także dzwoniłam do Pszczyny i dowiedziałam się, że opłata od każdego ludzia w gospodarstwie wynosi ok 6 zł/ mies - niezależnie ile śmieci wyprodukuje i zdaje sie (ale nie dam się za to zabić) - miasto podzielone zostało na sektory, w każdym operuje inny operator.

Przekazałam tę wiadomość radnym na komisji zdrowia i OŚ i burmistrzowi V kadencji, ale chęci nie było żeby zrobić referendum.
Chciał zrobić referendum nowy burmistrz zaraz po objęciu urzędu, ale w 2011 nie było sensu, bo zaraz miała wejść nowa ustawa o porządku, która po długich korowodach weszła niestety później.

Re: Śmieci
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 19 sty 2012 - 12:53:16


Hammer
Najpierw musi być aktualizacja wojewódzkiego planu gospodarowania odpadami (chyba dokonanana) potem powiatowego i dopiero gminnego. A wtedy dopiero gmina musi ogłosić przetarg na firmę która miałaby obsługiwać. (...)

czyli że TERAZ gmina nie robi NIC ?! właśnie o to mi chodziło: żeby UMiG na bieżąco informował mieszkańców o stanie zaawansowania prac nad przejęciem pełnej odpowiedzialności za gospodarkę śmieciową.
Widzę jednak, że moje oczekiwania są niedorzeczne, skoro nawet tak oczywista kwestia, jak dosłowne gnojenie środowiska, niespecjalnie zaprząta uwagę utytułowanych urzędników gminnych

Re: Śmieci
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 19 sty 2012 - 13:12:32

piszę "chyba", bo znalazłem jakąś aktualizację PGO dla województwa z perspektywą 2015 i podobny dokument (aktualizację) dla powiatowego też z perspektywą 2015.

Re: Śmieci
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 23 sty 2012 - 21:24:14

W temacie sprzątania po psach, w Pruszczu Gdańskim to dopiero zaszaleli:





Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Re: Śmieci
Wysłane przez: MarioMario (---.knc.pl)
Data: 23 sty 2012 - 23:22:50

zaszaleli, ale zapewne dotarli do niektórych tym plakatem. Działa na wyobraźnie o wiele bardziej niż inne

Re: Śmieci
Wysłane przez: daramisdaramis (---.xdsl.centertel.pl)
Data: 24 sty 2012 - 00:15:08

U nas chyba szczególnie trafny plakat.

Re: Śmieci
Wysłane przez: darudaru (---.ip.netia.com.pl)
Data: 30 sty 2012 - 10:57:52

Trochę ponarzekam na temat obioru śmieci przez punkty mobilne. Otóż 28/01 śmieci miały być odbierane na Parceli w godz. 13-16. Na godz. 13 zebrała się spora grupa mieszkańców z odpowiednio przygotowanym "bagażem". Ostatni odbiór był prawie 2 miesiące temu, więc co niektórzy byli dobrze zaopatrzeni;) Niestety nie było najważniejszej osoby o wyznaczonej godzinie tj. pracownika obsługującego odbiór śmieci. Po 20min czekania ma mrozie, jeden z mieszkańców zadzwonił do Sita z pytaniem gdzie jest/kiedy będzie?odpowiedz, powinien już być. Tyle to my wiemy bez dzwonienia, cześć mieszkańców czeka, podjeżdzaja kolejne sam. niektórzy rezygnują nie widząc nikogo z obsługi, inni dopytują się czy aby na pewno odbiór dziś (stojąc przy tablicy z wywieszonym harmonogramem) Po 40min kolejny telefon, tym razem nieodebranysad smiley. ciśnienie rośnieangry smiley Bardziej wytrwali czekają w sam. inni w nagrzanej świetlicy-podziekowania dla pana Wojtka. Po godzinie czekania, zwycięstwo-jest samochód. Pracownik nie potrafił odpowiedzieć, dlaczego maja godzinny poślizg, odpowiedział tylko że oni też czekali, na co, na kogo nie wiadomoconfused smiley Mówimy o edukowaniu mieszkanców, i dobrze ale jak organizacja będzie do du...y to nic z tej akcji nie będzie, nic sie nie zmienisad smileyFirma odbierająca śmieci musi popracować nad lepszą organizacją i komunikacją. Jeżeli mieli jakiś problem to tel. np do sołtysa, który dalej przekazuje info. i sprawa załatwiona, a tak część ludzi rezygnuje(ile można czekać), bardziej nerwowi pewnie (oby nie) wyrzucą śmieci do lasu i kółko się zamyka.

Re: Śmieci
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 30 sty 2012 - 11:18:11

Nie zajmuje się odpadami na codzień więc się czasem mogę mylić. W Kurierze Południowym jest artykuł o odpadach i można tam znaleźć takie zdanie:


Kurier Południowy
W Piasecznie odbiór odpadów komunalnych na nowych zasadach zacznie obowiązywać od 1 lipca 2013 r.

Czy to znaczy, że mają już uchwałę? Nie wiem bo chwilowo nie mam czasu [Artykuł]szukać.

Re: Śmieci
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 30 sty 2012 - 12:25:07


...odpowiedział tylko że oni też czekali, na co, na kogo nie wiadomo

Próbuję zrozumieć:

W sobotę Sita obsługuje sołectwa i inne lokalizacje w dwóch turach, część od 8. do 11., a pozostałe od 13. do 16.
Może czekał pracownik nadaremnie na klientów, tak jak w ub. piątek w Skolimowie.

A jak jest z informacją o punktach mobilnych, sa juz plakaty, ulotki w sklepach? Siedzę w domu więc nie wiem.

Re: Śmieci
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 30 sty 2012 - 12:31:57

Na przystanku widziałem (Polna albo Klarysew w stronę Warszawy).

Re: Śmieci
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (194.181.92.---)
Data: 30 sty 2012 - 12:35:21


mania
A jak jest z informacją o punktach mobilnych, sa juz plakaty, ulotki w sklepach? Siedzę w domu więc nie wiem.

W sklepie na Grapie spotkałem ładną ulotkę kolorową wydaną przez Urząd. Niestety, nasza wioska - Obory - musiała sobie radzić sama, rozniesiono (pomogła młodzież) po domach i mieszkaniach 200 sztuk ulotek wydrukowanych własnymi siłami, materiał z internetu.

Re: Śmieci
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 30 sty 2012 - 16:06:36

A ja czytałam ostatnio w prasie o EKON-ie to sortownia i zbiera śmieci z terenu Piaseczna oraz Ursynowa (Polityka nr 4 /2012 25.01-31.01.2012), pracują tam ludzie niepełnosprawni intelektualnie, którzy strasznie się cieszą z tej pracy i ją szanują. Jeśli Sita taka do bani może trzeba wziąć inną firmę? Dlaczego mamy na nich czekać i się denerwować - oni za te śmieci posegregowane i odzyskane cenne surowce dostają kasę.

Re: Śmieci
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 30 sty 2012 - 16:19:00

wygrali przetarg. ekon musialby wystartowac i dac najlepsza cene. Ale nie znaczy to, ze nie mogliby niezaleznie od Sity zbierac.

Re: Śmieci
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 30 sty 2012 - 23:21:00

Niestety w sobotę w Skolimowie przy rozlewni wód, gdzie pojechałem o 13.20 i potem przed 14.00 nie było nikogo. Tak samo przy cmentarzu w Skolimowie (byłem tam ok.13.30). No i wożę się teraz z papierami i szkłem... W Piasecznie w MPO mozna np. szkło oddać pokazując dowód osobisty. Czy nie mozna byłoby czegoś takiego zrobić u nas???
js

Re: Śmieci
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.centertel.pl)
Data: 31 sty 2012 - 08:21:47

Znaczy się wszystko dopracowane, ogłoszone, ustalone, i wszystko do du....... Tak jak nakazuje wieloletnia Polska tradycja. grinning smiley
Tego nikt nam nie odbierze

Re: Śmieci
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 31 sty 2012 - 11:37:17

Nie mamy MPO, a ZGK - jesli odbiera, to trzeba zapłacić - nawet za posegregowane, bo nie mają sortowni.

Wysłałam Państwa uwagi do RiOŚ odnosnie nie wywiązywania się SITA
m



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-01-31 11:51 przez mania.

Dlaczego SITA w sobotę (28 sty) nawaliła - wyjaśnienie
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 31 sty 2012 - 21:07:12

Na gminnej stronce ukazało się wyjaśnienie odnośnie problemów z działaniem mobilnych punktów odbioru odp. segregowanych"

Szanowni Państwo!

31-01-2012

W związku ze strajkiem kierowców i brakiem możliwości przejazdu wieloma drogami firma SITA miała trudności z punktualnym rozstawieniem Mobilnych Punktów Selektywnej Zbiórki w dniu 28 stycznia 2012 roku.

W kilku miejscach punkty rozstawiono dopiero pomiędzy godziną 13.30 a 14.00 i pracowały one do godziny 17.00. Utrudnienie powstało z przyczyn niezależnych od organizatorów zbiórki i firmy świadczącej usługi. W przypadku podobnych sytuacji (jak zablokowane drogi) będziemy powiadamiać sołtysów. Przepraszamy za utrudnienia.

_______________________________________________________________
źródło: [www.konstancinjeziorna.pl]

Re: Śmieci
Wysłane przez: darudaru (---.ip.netia.com.pl)
Data: 07 lut 2012 - 13:26:10

Miliardy na spalanie śmieci:
[www.ekonomia24.pl]

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.