Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--12345
Bieżąca strona: 5 z 5
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (213.238.70.---)
Data: 05 sty 2015 - 00:53:13

Ogólna kwota dochodu planowanego na 2015 r przez gminę Konstancin-Jeziorna wynosi 130.457.370,00 zł.
Jednym ze źródeł tego dochodu, są udziały w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa,
czyli w podatku dochodowym od osób fizycznych i osób prawnych.
Łączna kwota w/w udziałów mająca według prognozy budżetowej zasilić naszą gminę
w 2015 roku wynosi - 82.412.093,00 zł
w skład tej sumy wchodzi:
a) udział w podatku dochodowym od osób fizycznych - 69.412.093,00 zł, co stanowi aż 53,21% ogólnego dochodu gminy
b) udział w podatku dochodowym od osób prawnych - 13.000.000,00 zł
Są to chyba zbyt entuzjastyczne prognozy, tym bardziej że:

wpływy do naszego budżetu wynikające z udziału w podatku dochodowego od osób fizycznych w poprzednich latach wyniosły:
w 2011 roku - 62.037.668,00 zł
w 2012 roku - 62.485.750,00 zł
w 2013 roku - 60.596.272,00 zł

z analizy tej wynika, że na przestrzeni kilku ostatnich lat (okres, w którym wiele miast i gmin podjęło agresywną kampanię, w celu pozyskania nowych podatników) dochód nasz z tego źródła jest stabilny lub wyraźnie malejący. Nie podaję jak wyglądała sytuacja w 2014 r, gdyż nie ma jeszcze sprawozdania z wykonania budżetu za ten rok. Mam nadzieję, że tendencja spadkowa się nie utrzyma, skoro Projekt Budżetu jest tak optymistyczny! Zobaczymy w marcu!

Zachętą do płacenia podatków dochodowych na rzecz naszej gminy miała być "Konstancińska Karta Mieszkańca" - tak twierdził pan burmistrz Jańczuk w czasie jednej z ubiegłorocznych sesji.

Niestety według mojej oceny, ani Regulamin Konstancińskiej Karty Mieszkańca, ani "Wniosek" o jej wydanie, w żaden sposób nie obligują osób ubiegających się o te "Kartę", żeby płaciły podatek dochodowy w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie i żeby znaczna część tego podatku (37%) zasilała nasz budżet.

Regulamin w pkt.5 stawia jedynie warunek, że aby otrzymać "Kartę" trzeba zamieszkiwać w gminie Konstancin-Jeziorna.
Natomiast w dziwolągu, jakim jest "Wniosek", zawarte jest oświadczenie:
"Oświadczam, że mieszkam na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna i moim Urzędem Skarbowym właściwym do rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych jest Urząd Skarbowy w Piasecznie".
I co z tego wynika, że jest właściwy?
Czy "Konstancińska Karta Mieszkańca" uwarunkowana takim Regulaminem spowoduje,
że w 2015 r. do naszego budżetu wpłynie dodatkowo te kilka milionów?smiling smiley

Abstrahując od całej reszty obawiam się, że "Wniosek o wydanie Konstancińskiej Karty Mieszkańca" powinien być spójny z Zarządzeniem i Regulaminem i nie powinien zawierać nic ponad to, co zawierają te dokumenty, takie jest moje zdanie. Być może się mylę, dlatego dobrze by było, żeby jakiś prawnik czytający ten wątek wypowiedział się w tej kwestii.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-01-05 01:12 przez zoli.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.129.---)
Data: 05 sty 2015 - 07:55:57

Miejscem,zamieszkania jest miejsce wskazane w odpowiednim druczku do urzędu skarbowego i odpowiada miejscu w ktorym rozliczamy podatki. Wiec urzedowi chyba o to chodzilo.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (95.40.172.---)
Data: 05 sty 2015 - 09:56:04

Wpis usunięty przez użytkownika - TZ



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-01-22 12:55 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: MarioMario (195.245.213.---)
Data: 16 sty 2015 - 19:18:37


Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (77.255.61.---)
Data: 18 sty 2015 - 02:07:19

Tego typu jak Piaseczno, uświadomienie społeczeństwa i agitację wiele miast i gmin stosuje od kilku lat, a u nas cisza.........
Akcje ponawiane są w każdym roku przed i w trakcie okresu rocznych rozliczeń podatkowych. Mieszkańcy widząc własne korzyści i, że Włodarzom zależy, płacą podatek z korzyścią dla miejsca, w którym mieszkają.

Niektóre miasta wychodząc na przeciw mieszkańcom organizują w miejscowym ratuszu dyżury pracowników Urzędu Skarbowego, których zadaniem jest przyjmowanie PIT-ów oraz pomoc w ich wypełnianiu. Jedno ze znany już na tym forum miast udogodnienie takie wprowadziło już kilka lat temu.

[www.marki.pl]

Ja również ten temat podjęłam z Burmistrzem - otrzymałam odpowiedź, że nie ma miejsca. Faktycznie wówczas miejsca za bardzo nie było, gdyż UMiG nie korzystał jeszcze z wynajmu powierzchni w "Limie". Obecnie sytuacja gminnej przestrzeni znacznie się poprawiła..
Na parterze w wynajmowanym budynku, w bardzo rozległym holu stoją już nawet dwa stoliki i ławeczki. Brakuje tylko pracownika ze "Skarbówki". smiling smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-01-18 02:09 przez zoli.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.217.---)
Data: 18 sty 2015 - 12:01:55

Ciekawy jestem, czy w nowym ratuszu za spore pieniądze takie miejsce się znajdzie?
Ale wg mnie burmistrz po prostu trzyma się swego zdania, ktore jakiś czas temu wypowiedział, iż kto ma płacić podatki w KJ ten płaci i nawet zobligowanie go do podjęcia działań przez Przewodniczącego Rady jak widać nie przyniosło żadnych skutków w postaci jakichkolwiek działań...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (95.40.9.---)
Data: 18 sty 2015 - 12:27:39

Wpis usunięty przez użytkownika - TZ



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-01-22 13:01 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (78.30.114.---)
Data: 18 sty 2015 - 22:27:55

My mamy w końcu "Konstancińską Kartę Mieszkańca", która "nota bene" niekoniecznie przyciągnie nowych podatników (Regulamin). Tymczasem inne gminy idą coraz dalej w kierunku ich pozyskiwania." Powiatowa Karta Rodziny" jest kolejnym ukłonem w stronę mieszkańców tych gmin. Jednakże warunkiem otrzymania takiej "Karty", podobnie jak jej poprzedniczki "Karty Mieszkańca" jest okazanie pierwszej strony PIT-u, co daje gwarancję, że "Karta" ta trafi do rąk osób, które rozwój gminy w której zamieszkują mają na względzie.smiling smiley

[www.marki.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (213.158.217.---)
Data: 18 sty 2015 - 23:07:43

Z analizy realizacji budżetów lat uprzednich wynika, że wpływy z oodatków PIT raczej maleją...jeszcze zdaje się nie ma podsumowania 2014 i budżet 2015 myli (przedstawiając przychody...zacne a ponoć kryzys...) ale...życzę by myśleć nie po fakcie...obudzenie się z ręką...gdzieśtam zawsze konczy sie kacem..

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: erykmalinowskierykmalinowski (62.159.77.---)
Data: 21 sty 2015 - 19:27:28

Nasza gmina musi byc bardzo bogata, gdyz jak wynika z informacji w 2015 roku bedzie trzeba zasilic tzw. janosikowe kwota 11.514.853 zł. [www.konstancinjeziorna.pl]

Ciekawe na jakiej zasadzie wyliczana jest kwota naleznego 'janosikowego', bo np. miasto Zory (pow. 60 tys mieszkancow), ktore jest slynne z darmowej komunikacji zbiorowej, nie ponosi takich oplat, natomiast inne miasta na Slasku (gdzie jest duzo bardziej rozwiniety przemysl, niz w naszej gminie) wplacaja jakies marne pieniadze na "janosikowe" (dane z poprzednich lat: [www.rybnik.com.pl])

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (93.154.144.---)
Data: 21 sty 2015 - 20:33:09

Dyskusja w tym wątku ma określony cel! Bardzo proszę o merytoryczne wypowiedzi!
Janosikowe to inna bajka. Proszę nie zamydlać tematu.smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 21 sty 2015 - 23:16:35

Przychylam komcia zoli.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: HammerHammer (62.111.248.---)
Data: 24 lut 2015 - 10:24:37

lata lecą, a ja ciągle dostaję wyliczenia podatku od nieruchomości na stary adres do Warszawy. Nie od końca wiem skąd urząd go wziął bo moja przygoda z Konstancinem zaczęła się od kupna mieszkania i zameldowania się w nim. Nigdy się tam szczególnie starym adresem nie chwaliłem.

Potem wyrabiałem sobie dowód osobisty...

Ciekawe do ilu osób idzie na stary adres i nie odbierają takiej korespondencji...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (217.67.217.---)
Data: 24 lut 2015 - 10:30:14


Hammer
lata lecą, a ja ciągle dostaję wyliczenia podatku od nieruchomości na stary adres do Warszawy. Nie od końca wiem skąd urząd go wziął (...)

Z aktu notarialnego.

Dopóki podatnik nie pójdzie do urzędu i nie zmieni tego, będą słać dalej. Nie tylko nasz urząd - ostatnio z jednego z urzędów daleko stąd dostałem przesyłkę na adres nieaktualny od 21 lat - dobrze że listonosz kumaty grinning smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: HammerHammer (62.111.248.---)
Data: 24 lut 2015 - 10:45:57

a z deklaracji śmieciowej nie łaska?

Albo z dowodu osobistego, gdzie podawałem to jako miejsce zamieszkania i zameldowania?

Becikowe też w urzędzie załatwiałem.

Tylko musiałbym teraz do każdego z wydziałów napisać jaki mam adres bo sobie nie przekazują jak widzę.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-02-24 10:47 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Za damo komunikacją lokalną - projekt
Wysłane przez: maniamania (159.205.187.---)
Data: 19 cze 2015 - 10:43:16

To na razie w Starych Babicach

Prośba kcińskich do radnych, żeby wystąpili z podobną inicjatywą (interpelacja) - może warto skłonić urzędników, by zrobili wstępna kalkulację

Z dużym zainteresowaniem mieszkańcy słuchali informacji wójta o planowanej Karcie Starobabiczanina, która
ma wprowadzać wiele udogodnień dla mieszkańców, m.in. wójt mówił, że prowadzone są wstępne kalkulacje dotyczące
wprowadzenia bezpłatnej komunikacji na terenie gminy. Będzie to możliwe jeśli obciążenia finansowe nie będą przewyższać
w stopniu znacznym obecnych dopłat do komunikacji warszawskiej.

[stare-babice.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (85.219.142.---)
Data: 19 cze 2015 - 10:58:20

ZTM nie wyraża zgody na "bezpłatną" komunikację finansowaną tylko z budżetu gminy. Wynika to z prostego założenia przyjętego przez ZTM i władze Warszawy, że sama dopłata z gminy pokrywa w pełni koszty obsługi linii, a cała "reszta" (od pasażerów za bilety) to czysty zysk przeznaczany na potrzeby warszawskie. Bezpłatna komunikacja gminna oznacza zatem, że gmina miałaby własną sieć autobusów łączącą się z siecią warszawską gdzieś przy granicy gminy (Klarysew?). Takie rozwiązanie już w zasadzie istnieje teraz, ponieważ kierowcy busików ("L-ek") notorycznie nie pobierają opłat za bilety. Nie sądzę, by wszyscy mieszkańcy byli zainteresowani przesiadką w Klarysewie, tym bardziej, że koordynacja rozkładów okazuje się nadal przerastać możliwości intelektualne obu stron.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Jak pozyskać nowych podatników w gminie K-cinie
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (77.255.247.---)
Data: 15 pa 2015 - 10:13:37

Wpływy do naszego budżetu wynikające z udziału w podatku dochodowego od osób fizycznych w poprzednich latach wyniosły:

w 2011 roku - 62.037.668,00 zł
w 2012 roku - 62.485.750,00 zł
w 2013 roku - 60.596.272,00 zł
w 2014 roku - 69 336 430,00 zł

Z tego zestawienia wynika, że w 2014 roku wpływ do budżetu gminy wynikający z tego tytułu, wzrósł w stosunku do roku 2013 o 8 740 158,00 zł
Są to dane zaczerpnięte ze sprawozdań z wykonania budżetu gminy w poszczególnych latach, czyli ze źródła przedstawiającego stan faktyczny, a nie prognozę.
Dla mnie osobiście tak duży wzrost jest bardzo pozytywnym zaskoczeniem.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-10-15 10:26 przez zoli.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--12345
Bieżąca strona: 5 z 5


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.