Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 06 lut 2013 - 23:29:48

Zgodnie z założeniami budżetowymi przegłosowanymi na sesji budżetowej w grudniu w gminie Konstancin-Jeziorna podatek rolny wzrósł o 30 %.Jest to przyczynek dla rolników o wykazywanie większej troski o uzdrowisko.Warto również zauważyć,że nakłady finansowe na tereny wiejskie są znikome.Funduszu sołeckiego w wielu sołectwach wykorzystać nie można ponieważ gmina nie ma tam swoich działek.Gmina Lesznowola -Samorząd Gminy zadecydował także o obniżeniu średniej ceny skupu żyta przyjętej jako podstawę obliczania podatku rolnego w 2013 r. z kwoty 75,86 zł do 35 zł (Uchwała nr 271/XXII/201). Uzasadnienie: trudna sytuacja rolników związana głównie z niestabilnym rynkiem zbytu.źródło bip Lesznowola/.U nas obowiązuje stawka 75,86 .podatek z ha przeliczeniowego wynosi 2,5 krotność ceny żyta.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 06 lut 2013 - 23:37:00

Podatek rolny wg ustawy wyliczany jest automatycznie na podstawie ceny skupu 1 q żyta za poprzedni rok, o ile Rada Miejska nie podejmie uchwały o obniżeniu tej ceny. Inicjatywa uchwałodawcza leży w rękach radnych. Który z radnych związanych z wsią i rolnictwem zaproponował projekt takiej uchwały lub poprosił o jego przygotowanie przez UMiG? Nie pamiętam takiego zdarzenia, ale możliwe, że coś przeoczyłem albo nie było mnie na jakimś posiedzeniu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 07 lut 2013 - 11:30:11

A kto z urzędu podjął skrycie decyzję o podwyżce dość znacznej. Przewodniczący komisji budżetu cały projekt budżetu zaopiniował w 3 godziny notorycznie jak sam widziałeś nie udzielał mi głosu.Zabrakło dobrej woli.Dlatego w proteście wyszedłem wtedy z posiedzenia komisji.na sesji też się nikt nie zająknął.Inne podatki też zostały podniesione ale nie w takim stopniu jak rolny.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 07 lut 2013 - 12:29:09


Bogusław Komosa
Dlatego w proteście wyszedłem wtedy z posiedzenia komisji.na sesji też się nikt nie zająknął.

Najłatwiej schować głowę w piasek i ... jak struś, a potem mówić/ pisać "To nie ja, to oni" albo "Ja nic nie mogę"

Zdaje się radni dostali projekt budżetu do zaopiniowania pzred sesją i mogli sobie wynotować co ich (wyborców) boli i dać do protokołu, czyż nie?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.181.77.38.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 07 lut 2013 - 12:42:55



Najłatwiej schować głowę w piasek
życie pokazuje, że najłatwiej to siedzieć cicho i głosować tak jak w zaciszu gabinetów zostało ustalone...i to nie zawsze wiedząc za czym się rękę podnosi...
ja tego, który przynajmniej głośno wyraża aprobatę bądź dezaprobatę strusiem bym nie nazywał....i niezależnie od często wyrażanych kontrowersyjnych dla wielu poglądów...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 07 lut 2013 - 13:06:45

No, ale demonstracyjnym wyjście można osiągnąć tylko jedno - zademonstrować swoje poglądy. Niestety, nieobecni nie mają głosu, więc zza drzwi można jedynie osiągnąć poczucie spełnienia i przyczynek do przechwałek. Niestety, nie są to konkretne osiągnięcia przekładające się na cokolwiek dla mieszkańców. Na pewno wyborcy radnych, którzy potrafią demonstracyjnie wyjść są z nich diabelnie dumny, ja jednak wolałbym być dumny z radnego, który demonstracyjnie potrafi coś zrobić, a nie tylko bić na alarm, zadawać pytania w powietrze i wychodzić z honorem.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.181.77.38.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 07 lut 2013 - 14:05:54

moja obserwacja jest taka, że czasami radny walcząc w słusznej sprawie może co najwyżej właśnie demonstracyjnie bić na alarm....
inną rzeczą jest co się zyskuje później, gdy można powiedzieć jedynie 'a nie mówiłem' i pomachać flagą pt. 'ja byłem temu przeciwny'...
patrząc na podatek rolny - jeśli ktoś komuś wytłumaczy, że to jedyna słuszna droga to nawet 6 wiejskich radnych (a to dość ogólne pojęcie) niewiele wskóra...w imię 'wyższej racji' zostaną przegłosowani... pozytywne przykłady Lesznowoli podnoszone 'post factum' to już niestety płacz nad rozlanym mlekiem... i poczucie, że z tym zrównoważonym rozwojem jednak nie do końca jest tak jak powinno... zwłaszcza, że raczej kwoty uzyskane ze zwiększonego podatku rolnego nie zostaną przeznaczone na nadgonienie zapóźnień infrastrukturalnych na terenach wiejskich...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 07 lut 2013 - 14:18:47


Artek_Bartek
inną rzeczą jest co się zyskuje później, gdy można powiedzieć jedynie 'a nie mówiłem' i pomachać flagą pt. 'ja byłem temu przeciwny'...

O tym samym mówimy smiling smiley



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.181.77.38.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 07 lut 2013 - 14:21:09

tylko chyba nie do końca podobnie to oceniamy ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 07 lut 2013 - 14:27:16

No nie, ja w ogóle chyba gorzej oceniam działalność całej rady miejskiej jako takiej. A postawę "co ja mogę, jak ja nic nie mogę, co najwyżej pogadać, bo mnie przegłosują" oceniam zupełnie źle. Z takim podejściem to trzeba zrezygnować, a nie się męczyć grinning smiley



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wzrost podatku rolnego w gminie Konstancin-Jeziorna
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.181.77.38.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 07 lut 2013 - 15:16:50

mi się wydaje, że nie jest to takie proste jeśli się ma do wyboru 2 opcje - 'męczę się' albo 'głosuję jak większość'...
a jak ktoś z sensem gada to może go i ktoś usłyszy...choć mieliśmy tu wiele przykładów 'wołania na puszczy' sad smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.