Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 2 z 99
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 26 cze 2012 - 12:08:28


Hammer
na merytoryczne zarzuty nie odpowiadasz.

Jakby było na co odpowiadać to bym pewnie odpowiedział.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 26 cze 2012 - 13:40:27

Pan MW- kandydat na burmistrza,

Szkoda, że przywołując swoje hasło w przyszłych wyborach, nie postanowił Pan zgłębić ciut więcej, niż przeciętny mieszkaniec sprawę opadów komunalnych w gminie.

Otóż to, że Polska wprowadziła wreszcie te ustawę - to wielka sprawa przede wszystkim dla naszego środowiska.

Problem ze śmieciami w Polsce nie polega tylko na tym, że przeciętny Kowalski swoje śmieci wyrzuca do lasu, ale również firmy śmieciowe - organizują sobie dzikie wysypiska. Dodatkowo nikt nie był zainteresowany tym, aby odpady segregować, prowadzić recykling (nie tylko sprzętu agd), budować sortownie, kompostownie, spalarnie itd.

W krajach skandynawskich na wysypiska wywozi się około 5-10% wytworzonych śmieci, resztę się odzyskuje, spala - ogrzewając miasta, nawet odzyskuje się gaz z wysypisk do celów energetycznych.

Wracając na Kcińskie podwórko, tu niestety nic radni nie zrobią do czasu, gdy powstaną przepisy wykonawcze do ustawy. W obecnej chwili cały problem z wdrożeniem tej ustawy polega na tym, że nie przewiduje ona zróżnicowanego sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci w gminie. Znaczy to tyle, że na terenie gminy może funkcjonować tylko 1 system (albo od mieszkańca, albo od zużycia wody, albo od powierzchni mieszkania), nie może być tak, że niektórzy mieszkańcy mają liczone od zużycia wody, a inni od zamieszkałych osób. W takiej gminie jak nasza może być to problem.

Dodatkowo, jak już pisał chyba T.Zymer - kolejność działań jest od województwa, poprzez powiat do gminy. To oznacza, że najpierw wyznaczone zostaną regionalne punkty segregacji, utylizacji i składowania, dopiero potem starosta ustali kierunki dla gmin, a na końcu burmistrz przekaże radzie propozycję uchwały w kwestii opłat.

Średnio zorientowanej osobie nie trudno będzie się zorientować, że opłaty za wywóz śmieci wzrosną dla mieszkańca, chociażby dlatego, że płacić się będzie za dostarczenie na śmieci na wysypisko, już po segregacji i odzysku tego co może zostać zagospodarowane.

Budowa tych nowych sortowni, spalarni i kompostowni jest bardzo kosztowna. Pośrednio zapłacą mieszkańcy. Największy problem jest w tym, że jak dotąd nie słuchać nic o inwestycjach na Mazowszu (chyba, że temat mi umknął), a to źle wróży - bo albo będziemy płacić kary, albo będziemy daleko wozić nasze śmieci.confused smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 26 cze 2012 - 15:06:46

Wskazuję na komuszą ustawę po to aby właśnie w szerokiej dyskusji udało się Radnym wypracować rozwiązanie najbardziej zbliżone do "sensownego" a nie na ostatnią chwilę wypracować gniota.

Ponieważ materiał do pracy jest beznadziejny to i ilość pracy nad jego ociosaniem musi być większa jeżeli chce się osiągnąć coś dającego się zaakceptować.


Hesia-Mela
Polska wprowadziła wreszcie te ustawę

To właśnie słowo "wreszcie" mnie bardzo niepokoi. Ja twierdzę, że ta ustawa to śmieć a rozwiązania w niej zawarte są typowym przejawem komuszego myślenia; jest typowym przykładem "impossybilizmu"

Co to za argument, że firmy wywożą do lasu ... w jednej tabelce Excela dałoby się wyeliminować ten proceder do znikomej skali. W przywołanej tu Skandynawii jak sąsiad nie wywozi śmieci to inni sąsiedzi poinformują odpowiednie służby o takiej sytuacji. U nas oczywiście taki donos byłby "zbrodnią", więc lepiej zrzucić winę na wolny rynek, bo przecież każdy chce spacerować po czystym lesie, ale nikt nie chce powiadomić o swoich podejrzeniach władze - wszak władza to wróg. To, że władza w imię tego ogranicza wolność już pozostaje niezauważone/mentalnie pominięte.


Hesia-Mela
Dodatkowo nikt nie był zainteresowany tym, aby odpady segregować

No nikt nie był zainteresowany skoro niejednokrotnie śmieci wrzucane do osobnych pojemników na wysypisku lądują na tej samej stercie.

I znowu, zamiast egzekwować wykonywanie prawa lepiej jest ograniczać wolność - oczywiście z gębami wypchanymi frazesami o wyższości środowiska naturalnego nad wolnym rynkiem.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: HammerHammer (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 27 cze 2012 - 07:50:27

szkoda, że mój Excell takich cudów nie potrafi.

Bo jak tu przeliczyć 120 litrów pojemnika (a cytując klasyka skąd się ta wartość wzięła smiling smiley ) na rzeczywistą ilość odpadów w pojemniku? Potem te odpady trafiają do śmieciarki, która je zgniata, czyli objętość się zmniejsza. Natomiast jak śmieciarka przyjeżdża do miejsca odbioru tychże odpadów rozlicza się z kilogramów nie litrów.

Jak przeliczyć rzeczywiste litry z kubła na rzeczywiste kilogramy odpadów odebranych przez mieszkańca i porównać to z ilością odpadów, które firma oficjalnie utylizuje?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 27 cze 2012 - 09:10:24

Marku, mniej emocji i pustych epitetów, więcej prawdziwej dyskusji - a ta polega także na tym, że się słucha argumentów, a nie odrzuca je a'priori. Stonujcie proszę, panowie, waszą rozmowę, bo wątpię, czy inni mają ochotę ją dalej śledzić.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: HammerHammer (---.111.248.10.static.cdpnetia.pl)
Data: 27 cze 2012 - 11:23:25

a brak rozporządzeń nie przeszkadz ainnym samorządom i się do tego przygotowują.

Góra Kalwaria rozsyła ankiety, które pozwolą jej oszacować ilość odpadów, a co za tym idzie koszty.

Warszawa zdecydowała, że w system ten zostaną włączone również firmy. I pewnie inne samorządy też coś robią.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: darudaru (---.ip.netia.com.pl)
Data: 27 cze 2012 - 11:40:46

Wróciłem wczoraj do domu ok 19 a tu taka niespodzianka:

Jak Wam się podoba taka inf.? Ja mam dostarczyć do nich dokumenty, w ciagu 3 dni, faktury za 2011 r - chyba kogoś poniosło. Nie wiem kogo bo te bohomazy nie można nazwać podpisem. Przeciez pracują 24h przez 7 dni, nie zastali nikogo w domu to niech przyjadą raz jeszcze-przepraszm SM że pracuję. Mam obowiazek posiadać umowę, nie muszę i nie bedę trzymał faktur za g....na. I tak człowiek trzyma latami PITY, RMUA itp.i musi ciagle udowadniać że nie jest złodziejem. Podkreślenie i "straszenie" karą grzywny zostawię bez komentarza.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 27 cze 2012 - 14:20:52

No niestety rachunki trzeba hodować przez kilka lat, tak jak za prąd, telefon. A umowę to się poprostu ma w szufladzie do wglądu przez słuzby gminne - jest o tym w regulaminie czystości i porządku przyjętym przez RM uchwałą 451/V/38/2010, zob. paragraf 14.1

Regulamin oraz harmonogram wizyt SM wraz z informacją co należy kontrolerom przedstawić, można zobaczyć na tej stronce: [bip.konstancinjeziorna.pl]

Był tez harmonogram na poprzednie miesiące. Informowałam na forum w styczniu [www.konstancin.com] a przed chwilą dodałam wiadomośc jakie plany ma SM w II półroczu.

Co do sposobu załatwienia sprawy, to mogło być rzeczywiście sympatyczniej, chyba że były rozwieszone plakaty o planowanych kontrolach, bo to że wisi wiadomość w BIP jest za mało, bo nie wszyscy czytaja a nawet wiedzą że taki informator istnieje.
Można było napisać, że SM przyjedzie za trzy dni i sprawdzi rachunki. Im jest łatwiej niż osobie, która pracuje, albo jest kulawa, czy wiekowa - zasuwać z karteluszkami do siedziby SM.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: darudaru (---.ip.netia.com.pl)
Data: 27 cze 2012 - 15:58:25

Czy regulamin był poza Bipem gdzieś wywieszony/ogłoszony wszem i wobec coby mieszkańcy byli uświadomieni szczególnie o obowiazku trzymania faktur przez ostatni rok?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 27 cze 2012 - 18:56:00

Nie wiem, ale już pisałam, że komunikacji z mieszkańcami - poza Internetem - nie ma żadnej.

tu rola wydziału Promocji:

Do zakresu działania Wydziału Promocji i Współpracy z Organizacjami Społecznymi należy:
1) Organizacja zabezpieczenia imprez i spotkań w ramach współpracy z miastami partnerskimi innych państw,
2) redagowanie i tłumaczenie dokumentów i korespondencji,
3) pomoc w pozyskiwaniu środków finansowych z UE,
4) realizacja polityki informacyjnej Gminy,
a) utrzymywanie kontaktów z mediami i współpraca z dziennikarzami,
b) organizowanie konferencji i wywiadów,
c) udostępnienie i opracowywanie materiałów o Gminie,
d) aktywne uczestnictwo w procesie udostępniania informacji publicznych,

(...)

źródło: [bip.konstancinjeziorna.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 27 cze 2012 - 19:33:56



komunikacji z mieszkańcami - poza Internetem - nie ma żadnej
o czym mieliśmy się okazję przekonać na dzisiejszej sesji smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: mariamaria (---.dynamic.chello.pl)
Data: 27 cze 2012 - 19:56:19

"realizacja polityki informacyjnej Gminy"
Żeby Wydział Promocji mógł coś realizowac, najpierw to coś musi istnieć.
Nie widzę w zakresie zadań wydziału myślenia za wszystkich innych AKTYWNYCH uczestników ww. procesu, bo jak mniemam proces gdzieś początek ma?
maria

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 27 cze 2012 - 20:46:26

Wnioski o raport w sprawie stanu gminnych przygotowań do wprowadzenia uchwały śmieciowej - p. radnej Skoneckiej i mój - dziś ponowione, burmistrz obiecał szczegółowe sprawozdanie Wydziału RIOŚ w tej sprawie. Przypuszczam, że na najbliższym posiedzeniu Komisji RIOŚ, czyli pod koniec sierpnia.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: darudaru (---.ip.netia.com.pl)
Data: 28 cze 2012 - 09:13:04


mania
Nie wiem, ale już pisałam, że komunikacji z mieszkańcami - poza Internetem - nie ma żadnej.

mania
No niestety rachunki trzeba hodować przez kilka lat, tak jak za prąd, telefon

No pieknie,to z skąd ludzie mają o tym wiedzieć??? Przecież to jest chore żeby nakładać na mieszkanców w zaciszu gabinetów dodatkowe obowiązki i nikt nie zadał sobie trudu aby ich o tym poinformować. Jak gazownia/elektrownia, zmienia regulamin to przysyłają go każdemu do domu żeby się z nim zapoznał i wtedy mozna wymagać przestrzegania lub nie przepisów.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: HammerHammer (---.111.248.10.static.cdpnetia.pl)
Data: 28 cze 2012 - 09:45:29

a skąd wiesz, że masz trzymać PITY, RMUY i inne? Ty nawet nie wiesz ileż to masz różnych obowiązków w ustawach. Podobnie przedsiębiorcy. Zwykle dowiadują się jak przyjdzie, któraś z wielu kontroli i zada kilka krępujących pytań.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: darudaru (---.ip.netia.com.pl)
Data: 28 cze 2012 - 11:11:14

O sprawach dotyczacych generalnie wszystkich rodaków wiem/y z mediów a lokalne uchwały/wymysły powinne być obwieszczone wszystkim zainteresowanym. Na jakiej podstawie mam trzymać rachunki z ubiegłych lat skoro nikt mnie nie powiadomił o takim wymogu???
Zwykle to gmina lekka ręką obarcza ludzi kolejnymi obwiazkami ale sama z swoich sie nie wywiazuje - kanalizacja,wodociągi,bezpieczenstwo,egzekwowanie prawa od np. SGGW i wiele innych.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-06-28 11:16 przez daru.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 28 cze 2012 - 11:13:14

jakoś nie wydaje mi się, bym musiał trzymać rachunki za wywóz śmieci przez kilka lat...
a nawet jeśli ktoś taki obowiązek na mnie nałożył to sankcje za jego naruszenie są tak samo skuteczne jak te za wywożenie śmieci do lasu...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 28 cze 2012 - 13:06:10



"realizacja polityki informacyjnej Gminy"
Żeby Wydział Promocji mógł coś realizowac, najpierw to coś musi istnieć.
Nie widzę w zakresie zadań wydziału myślenia za wszystkich innych AKTYWNYCH uczestników ww. procesu, bo jak mniemam proces gdzieś początek ma?
maria

Pełna racja. Ale w naszym kraju istnieje zasada , że nieznajomość prawa (lokalnego chyba też) nie zwalnia od jego przestrzegania.sad smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: ZojkaZojka (---.adsl.inetia.pl)
Data: 29 cze 2012 - 21:08:37

Polecam Folwark Zwierzęcy - Orwella - może byc gorzej hihihi

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Obserwator2Obserwator2 (---.adsl.inetia.pl)
Data: 29 cze 2012 - 23:51:27

Zasada prawnicza brzmi" NIeznajomość prawa szkodzi " i to dotyczy całego światwa a nie tylko Polski .

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 2 z 99


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.