Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 6 z 99
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 31 pa 2012 - 14:37:20


Tomasz Zymer
Na przykład: mieszkanie w bloku, rodzice + 3 dzieci + babcia = płacą od 6 osób. Ogromny pałac z ogrodem: właściciel + 4 pracowników ochrony + 12 osób służby i pomocy kuchennych, rauty co tydzień, goście codziennie: wg deklaracji mieszka tylko sam właściciel, służba jest dochodząca - w związku z tym będzie płacił podatek od 1 osoby

Myślę Tomku, że wkradł ci się pewien chochlik. Bo będzie tak: mieszkanie w bloku, rodzice + 3 dzieci + babcia = płacą od 1 osóby smiling smiley

Bo jak im udowodnisz, że mieszka wiecej smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 31 pa 2012 - 16:32:27

Chochlik? Niekoniecznie. Lepsza jest ściągalność podatków i wszelkiego typu opłat od osób i podmiotów mało- i średniozarabiających. Np. opłaty adjacenckie płacą u nas czasem właściciele małych działek, zaś deweloperzy - zawsze się odwołują i koniec końców nie płacą. Podobnie właściciele sklepików na 30 m2 na ogół zaciskają zęby i starają się płacić podatek regularnie, zaś właściciel ponad 3 ha hurtowni zalega gminie na ponad sto tysięcy i nawet się z tym z dumą obnosi przed radnymi. To nie jest oczywiście żelazna zasada, ale pewna tendencja.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 01 lis 2012 - 07:49:50


Tomasz Zymer
10 października Rada Miejska podjęła uchwałę o metodzie obliczania podatku śmieciowego. W naszej gminie będzie on obliczany od liczby osób zamieszkałych na danej posesji na podstawie deklaracji samych mieszkańców. (...)
Teraz wyłoniona w przetargu firma zewnętrzna (jak zwykle firma zewnętrzna) przygotuje projekt uchwały o podatku śmieciowym i obliczy jego wysokość.
P. burmistrz Gadomska jest przeciwna włączeniu odpadów zielonych (trawy, liści, gałęzi, kompostu, itp.) do systemu odbioru śmieci przez gminę. Twierdzi, że z ustawy nie wynika jasno, czy takie odpady mogą być odbierane w ramach ogólnego systemu. Z moich informacji inne okoliczne gminy nie mają takich wątpliwości. Jeśli odpady zielone nie będą odbierane, to smog z palonych śmieci będzie nadal zasnuwał całe "uzdrowisko".
W podatku należy także wziąć pod uwagę koszty likwidacji nielegalnych wysypisk. (...) na wielu terenach leśnych i łąkowych, mimo okresowyuch akcji sprzątania gminy rękami dzieci szkolnych.

aż trudno uwierzyć, że taka bzdura dzieje się na oczach wszystkich i przy urzędowej aprobacie radnych; najbardziej zdumiewa mnie ta wyłączność autorstwa - czyli odcięcie się osób podejmujących wiążące decyzje od wzorców sprawnie funkcjonujących w innych gminach. Przeciez gołym okiem widać, że ten autorski kciński model nie zadziała ani w zakresie pojedynczych domostw, ani nie zastąpi (wciąż tylko rozważanego) gminnego kompostera, ani nie spowoduje zaniku bezkosztowego pozbywania się różności w lasach i rowach. Warsztaty gramatyczne nie są jednak najpilniejszą potrzebą umigu

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.146.224.236.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 01 lis 2012 - 18:33:57

Pytam oficjalnie moderatorow. Dlaczego znikneal mój post odnoszący sie do postu Tomka i...nie do końca pochwalajacy działania władz uchwalodawczo- wykonawczych? To chochlik, o którym była mowa? Czy tez...aż sie boje sugerować...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 01 lis 2012 - 18:42:19

NIkt niczego nie wywalał, może się po prostu nie wysłał. Kilka razy mi się zdarzało. Może napisz jeszcze raz - jesli pamiętasz

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 01 lis 2012 - 18:57:45


Artek_Bartek
Pytam oficjalnie moderatorow. Dlaczego znikneal mój post odnoszący sie do postu Tomka i...nie do końca pochwalajacy działania władz uchwalodawczo- wykonawczych? To chochlik, o którym była mowa? Czy tez...aż sie boje sugerować...

Nie do końca miejsce na to, nie bardzo nawet wiem, o jaką wypowiedź chodzi, ale po spojrzeniu w logi operacji moderacyjnych dpowiadam oficjalnie: przez ostatnie 48 godzin nic z forum nie zniknęło, poza reklamami na tablicy, kasowanymi automatycznie, i jednym użytkownikiem.

Nie, to nie "cenzura", jeśli to słowo miałeś na myśli. Poproszę o detale na PW, to zobaczymy, czy uda się coś ustalić konkretnie.




Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.182.161.199.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 01 lis 2012 - 21:31:04

Niech będzie 'nie wysłał'....
Na pewno jednak chodziło o brak zrozumienia dla decyzji podejmowanych bez jakichkolwiek konsultacji (inne gminy potrafią pytać ludzi o zdanie) oraz wątpliwości odnośnie obranej drogi...ile gmin taka właśnie obralo?
Czy oprócz niechęci do odpadów organicznych podobne dotyczą np. Odpadów szkodliwych, gabarytów itd.itp.?
Kiedy poznamy pełne założenia tego projektu? Znowu w ostatniej chwili?
Tu juz nie chodzi o sam fakt utrzymania uzdrowiska..tu chodzi o to by w całej gminie czysto było! A ogólny podatek ma sens wtedy, gdy system jest na tyle szczelny by po wiejskich rowach nie wywalano żadnych śmieci..

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 02 lis 2012 - 07:02:38

zauważyłam, że w forumowych komentarzach nt róznych ...hm ... kontrowersyjnych pomysłów UMiGu przewija się często nazwisko pani vice bur. A co na to pan burmistrz i RM ? Ciekawi mnie, czy w odpowiedzi na tę uchwałę pojawili sie jacyś oponenci i czy swoją niezgodę wyrazili, udokumentowali i upublicznili na piśmie ? Przecież juz teraz widać, że kciński model gospodarki śmieciowej zapełni śmieciami lasy, rowy i Naturę 200000 eye popping smiley Kciński samorząd najwidoczniej nie sięga myślą dalej niż kwartał i jeszcze w tej kadencji będzie mógł drzeć szaty nad chamstwem lokalnych śmieciuchów, do którego to chamstwa sam się przyczynia. Fajny patent confused smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 02 lis 2012 - 07:52:12

Cytat z Programu Gospodarki Odpadami dla Gminy Konstancin-Jeziorna na lata 2006-2013
[www.google.pl]

Tak więc źródłami wytwarzania odpadów komunalnych są:
?gospodarstwa domowe,
?obiekty infrastruktury takie jak: handlowe, usługowe, rzemiosła, szkolnictwa, obiekty
turystyczne, targowiska, przemysł w części socjalnej

Pod względem morfologicznym w skład odpadów komunalnych wchodzą:
-domowe odpady organiczne (domowe odpady organiczne pochodzenia zwierzęcego i roślinnego
ulegające biodegradacji),
-odpady zielone (odpady z ogrodów i parków, targowisk, z pielęgnacji zieleni miejskiej, z pielęgnacji
cmentarzy),

-papier i tektura (opakowania z papieru i tektury, papier i tektura nieopakowaniowe),
-tworzywa sztuczne (opakowania z tworzyw sztucznych i tworzywa sztuczne nieopakowaniowe),
-materiały tekstylne,
-szkło (opakowania ze szkła i szkło nieopakowaniowe),
-opakowania z blachy stalowej i aluminiowej,
-pozostałe odpady metalowe,
-odpady mineralne (odpady z czyszczenia ulic i placów: gleba, ziemia, kamienie, itp.),
-drobna frakcja popiołowa (odpady ze spalania paliw stałych, głównie węgla w piecach domowych),
-odpady wielkogabarytowe (odpady z gospodarstw domowych, które ze względu na duże rozmiary nie
mieszczą się do standardowych pojemników i wymagają odrębnego traktowania),
-odpady budowlane (odpady z budowy, remontów i demontażu obiektów budowlanych - w części
wchodzącej w strumień odpadów komunalnych),
-odpady niebezpieczne wytwarzane w grupie odpadów komunalnych (przeterminowane leki, baterie,
farby i lakiery, świetlówki, itp.).
Dla wyżej wymienionych strumieni odpadów komunalnych (18 strumieni) ustalono wskaźniki
i opierając się na nich dokonano bilansu wytworzonych w 2005 roku odpadów komunalnych w gminie
Konstancin - Jeziorna.


... chyba komentarza nie trzeba.

Pani burmistrz Gadomska ma jakąś własną definicję odpadów, która nie obejmuje odpadów zielonych?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 02 lis 2012 - 08:09:11

Cytat z ustawy śmieciowej, całość jest tu: [prawo.legeo.pl]

Rozdział 3a. Gospodarowanie odpadami komunalnymi przez gminę

4. Wójt, burmistrz lub prezydent miasta określa w specyfikacji istotnych warunków zamówienia w szczególności:

1) wymogi dotyczące przekazywania odebranych zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów zielonych oraz pozostałości z sortowania odpadów komunalnych przeznaczonych do składowania do regionalnych instalacji do przetwarzania odpadów komunalnych;


Pani burmistrz nie czyta ustawy ??? eye rolling smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-02 08:11 przez Hesia-Mela.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 02 lis 2012 - 08:37:35

Trudno o komentarz, żeby nie podpaść pod "paragraf".
Że tak będzie można było mniemać po wycieczce do sortowni w Pruszkowie.

Tylko czy tak ma być dalej?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 02 lis 2012 - 09:10:25



Pani burmistrz Gadomska ma jakąś własną definicję odpadów, która nie obejmuje odpadów zielonych?



Pani burmistrz nie czyta ustawy ???

najwidoczniej - i chyba jest to wyraz triumfującego feminizmu w kcińskim umigu, bo przecież ani RM - z liczebną przewagą mężczyzn - ani dwaj panowie bur nie mieszają się w decyzje i działania Kobiety Nr1 w kcińskim samorządzie smoking smiley




Tylko czy tak ma być dalej?

najwidoczniej - skoro żadnych alternatywnych działań nie widać i nie słychać; kadencja już z górki moody smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 02 lis 2012 - 14:45:11

8.11.2012r. (czwartek) godz. 16.30 Komisja Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych
Tematy:
1. Sprawy związane z reformą gospodarki odpadami komunalnymi w roku 2013 [...]

Jeszcze jedna uwaga na marginesie: pani burmistrz Gadomska raczej nigdy nie mówi "ja uważam", "ja twierdzę"; zazwyczaj używa form bezosobowych: "są wątpliwości co do tego, czy odpady zielone...", "czekamy na interpretację przepisów", itp. Jeśli ja powiem, że zgodnie z ustawą odpady zielone MUSZĄ być włączone do ogólnogminnego systemu odbioru odpadów, pani burmistrz uśmiechnie się jak zwykle smutno-cierpko i powie: "Panie Tomaszu, panu zawsze się wydaje, że wie Pan rzeczy, których nawet autorzy ustawy jeszcze nie wiedzą. Radziłabym Panu, żeby się Pan w taki stanowczy sposób nie wypowiadał, nie posiadając pełnej wiedzy o temacie..." itp., itd. Sugeruję, żeby nie lekceważyć pani burmistrz. Potrafi kierować dyskusje w ramach komisji, dokąd jej się podoba; sprawia, że formalnie postawione wnioski radnych nie są głosowane; łamie reguły zapisane choćby w Regulaminie Rady i robi to "w majestacie wiedzy eksperckiej".

Co do metody obliczania podatku śmieciowego (od osoby wg deklaracji). Jako jedyny radny prosiłem podczas posiedzeń Komisji Rolnictwa oraz Ładu Przestrzennego o rozważenie także innych dostępnych metod. Zostałem wyśmiany. Pani burmistrz uznała wszystkie pozostałe metody albo za "społecznie niesprawiedliwe" (od powierzchni nieruchomości, od gospodarstwa domowego), albo za "niewykonalne technicznie" (od zużytej wody). Radni je wtórowali. Ostatecznie wybrana metoda obliczania podatku została uchwalona miażdżącą większością głosów. Pani burmistrz mówiła przy tym wiele czarujących rzeczy o tym, jak to Urząd będzie kontrolował, ile osób gdzie zamieszkuje i będzie na bieżąco weryfikował te dane.

Parę dni temu zastałem w skrzynce karteczkę, że Straż Miejska kontrolowała umowy na wywóz nieczystości stałych i ciekłych, ale mnie nie zastała (nic dziwnego - trudno zastać osoby pracujące w dzień roboczy w południe w domu). Dano mi 3 dni na okazanie umów oraz rachunków za ostatnie 2 lata. Grzecznie stawiłem się w biurze Straży przy ul. Sobieskiego. Dyżurny strażnik zerknął na teczki z dokumentami i stwierdził, że "musi spisać protokół". Zapytał, czy mam kanalizację i wpisał w rubryce "wywóz nieczystości ciekłych" nazwę "ZGK". Rachunków ani umów nie oglądał. Nie wiem, czemu (nie przedstawiałem się jako radny, czy coś takiego). Zapytał, ile osób mieszka w budynku i jak często wywożone są śmieci. Podane informacje wpisał do protokołu, ale nie porównał ich z opisem na rachunkach.

Także w przypadku deklaracji do podatku śmieciowego najważniejszy będzie... protokół.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 02 lis 2012 - 18:03:47


Tomasz Zymer
(...) pani burmistrz Gadomska raczej nigdy nie mówi "ja uważam", "ja twierdzę"; zazwyczaj używa form bezosobowych: "są wątpliwości co do tego, czy odpady zielone...", "czekamy na interpretację przepisów", itp. (...) Sugeruję, żeby nie lekceważyć pani burmistrz. Potrafi kierować dyskusje w ramach komisji, dokąd jej się podoba; sprawia, że formalnie postawione wnioski radnych nie są głosowane; łamie reguły zapisane choćby w Regulaminie Rady i robi to "w majestacie wiedzy eksperckiej".
(...) Pani burmistrz uznała wszystkie pozostałe metody albo za "społecznie niesprawiedliwe" (od powierzchni nieruchomości, od gospodarstwa domowego), albo za "niewykonalne technicznie" (od zużytej wody). Radni je wtórowali. (...) Pani burmistrz mówiła przy tym wiele czarujących rzeczy o tym, jak to Urząd będzie kontrolował, ile osób gdzie zamieszkuje i będzie na bieżąco weryfikował te dane.(...)

no cóż, o żadnym lekceważeniu nie może byc mowy, bo takiemu urokowi osobistemu trudno się oprzeć - zwłaszcza w bezpośrednim starciu; może by zatem - wzorem róznych baśniowych herosów - uciec sie do metod pośrednich, takich jak:
* przygotowanie e-symulacji wdrożenia paniburmistrzowych konceptów i złożenie ich na dziennik
* odwołanie się (linkami) do wzorców innych gmin (np. Pszczyny)
* zaopatrzenie się w magiczne zatyczki, soczewki i inne przedmioty czarownego użytku
* pisemna i wielce uprzejma ("całujemy rączki!") prośba do pani bur o podanie podstaw prawnych jej konceptów (na dziennik, oczywiście)
* zawiązanie wśród radnych spisku (divide et impera !) na rzecz racjonalnego wydawania gminnej kasy
itede

niestety, nie umiem odpowiedzieć na pytanie, kto miałby to zrobić - bo odpowiedź, że radni, jest niewczesnym żartem w świetle powyższego smoking smiley Może Luke Skywalker ...???

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 02 lis 2012 - 20:00:28

Mogę to czy tamto złożyć na dziennik, także pytanie o podstawy prawne wątpliwości pani burmistrz (w formie wniosku o informację publiczną lub interpelacji), na co otrzymam odpowiedź w terminie ustawowym plus zazwyczaj dwa tygodnie wędrówki listu poleconego z ul. Warszawskiej na ul. Mirkowską, czyli - w połowie grudnia, a zatem "po ptokach". Z doświadczenia (a jako radny złożyłem już kilkadziesiąt zapytań i interpelacji) mogę nawet zaryzykować przypuszczenie, że bez względu na datę złożenia zapytania odpowiedź dotrze do moich rąk na dzień po sesji, na której zapadną ostateczne decyzje co do podatku śmieciowego.
Skuteczność argumentów pani burmistrz nie zasadza się na żadnej magii ani uroku osobistym, tylko na spolegliwości częśći radnych (w tym przewodniczącego RM i szefów niektórych komisji) oraz na bierności innych radnych. Gdyby przewodniczący komisji wbrew sugestiom p. burmistrz zarządził głosowanie wniosku sprzecznego z jej intencjami, to wniosek byłby głosowany. Ostatnia moja wymiana zdań z panią burmistrz w sprawie podatku śmieciowego podczas posiedzenia komisji (zdaje się - Rolnictwa) skończyła się niemalże kłótnią. Widziałem bardzo wyraźnie, że inni radni odczuli to jako przykry zgrzyt i nie mieli ochoty "podgrzewać atmosfery". A jednak mimo tej ostrej wymiany zdań nie dowiedziałem się ani odrobinę więcej na temat kształtu planowanej uchwały śmieciowej ponad to, co p. burmistrz miała ochotę nam powiedzieć. Cóż zresztą miała powiedzieć, skoro prace nad interpretacją przepisów "trwają", a firma zewnętrzna jeszcze wówczas do pracy nie przystąpiła?
Komunikacja z panią burmistrz wyglądałaby inaczej, gdyby poza mną jeszcze inne osoby, także goście z zewnątrz, publicznie domagały się szczegółowych wyjaśnień i podstaw prawnych. Obecnie jednak gości na posiedzeniach komisji (z wyjątkiem mieszkańców przychodzących na chwilę w konkretnej osobistej sprawie) prawie nie ma (z 2-3 chlubnymi wyjątkami). W ogóle całą sprawą zdaje się interesować grupa forumowiczów, których można policzyć na palcach obu rąk drwala.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 02 lis 2012 - 20:44:32

Jak już napisałam w innym wątku trzeba przyjść i zapytać p. Burmistrz "ale o co chodzi". Nie wiem jednak - po doświadczeniach z komposterem, czy uzyskamy sensowną odpowiedź.
Pozostanie nam palenie zielonych lub "przerabianie" jak dżdżownice, tylko czy damy radę. Kompostować nie wolno, na komposter nie ma szans. Można też - jak powiedziała ironicznie moja sąsiadka - powyrzynać drzewa (stosując najpierw zabieg taki jak w przypadku topól przy lądowisku), nie będzie kłopotu z liśćmi.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.182.53.131.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 02 lis 2012 - 22:16:44

Interes grupy forowiczow..być moze w tym tkwi problem, ze można robić i mówić co sie chce bo ludzie niewiele sie interesują problemami..przynajmniej do czasu, gdy ich rozwiazanie nie uderzy ich po kieszeni... W tym wypadku jednak jest na to nadzieja, ze sie obudzą..i przyznaje, ze nie rozumiem, ze ktoś moze chcieć forsować bzdurne wyjście, gdy do takiej pobudki dojść moze..
Odnośnie zaś przychodzenia na prezentacje własnych poglądów na określone sprawy...ja nie będę przypominał pewnego incydentu z nieudzieleniem głosu przedstawicielom w określonej sprawie....jednak sam Pan Przewodniczący twierdził, ze zawsze lepiej na piśmie sie do jego (tudzież burmistrzowego) majestatu zwrócić...
Władza deprawuje...władza absolutna deprawuje absolutnie... A ja miałem nadzieje, ze..wszyscy idealami świat (w tym wypadku ten lokalny) naprawiać chcą...

Jesli nasi włodarze i my sami nie zrozumiemy potrzeby zmian i nie ustalimy właściwych kierunków to...utoniemy w śmieciach i to za większe pieniądze wyrywane z kiesy mieszkańców sad smiley
A wtedy ja...złożę deklaracje w rodzinnym miasteczku a nie tu gdzie wydawało mi sie, ze serce mnie zaprowadzilo...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Obserwator2Obserwator2 (---.adsl.inetia.pl)
Data: 03 lis 2012 - 00:15:34

Maniu a z jakiego to przepisu wynika zakaż kompostowania w ramach własnego ogródka?

Do Tomka.
Chyba w ubiegłym roku pani Wiceburmistrz Gadomska uczestniczyła w rozmowach z mieszkańcami ul. Kołobrzeskiej. Był tam jakiś mocny spór z urzędem i jeżeli realcja zamieszczona na tym forum przez jednego z mieszkańców była prawdziwa, a chyba była bo pan się podpisał swoim nazwiskiem to wówczas radni powinni wystąpić o usunięcie tej pani z jej funkcji.
Byłem mocno zdegustowany, że nikt nie zareagował na jej ówczesne wystąpienie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 03 lis 2012 - 08:03:51

W sprawie ustalenia sposobu liczenia opłaty od śmieci - propozycja UMIG wydaje się być uzasadniona.

W/g ustawy [www.portaladministracji.vot.pl]

Art. 6j. 1. W przypadku nieruchomości, o której mowa w art. 6c ust. 1, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi stanowi iloczyn:
1) liczby mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, albo
2) ilości zużytej wody z danej nieruchomości, albo
3) powierzchni lokalu mieszkalnego
? oraz stawki opłaty ustalonej na podstawie art. 6k ust. 1.


Są do wyboru 3 sposoby naliczenia opłat, ale gmina musi wybrać tylko jeden dla wszystkich.

U nas naliczanie opłaty od zużytej wody odpada, bo nie wszyscy w Kcinie mają wodę miejską.

Druga możliwość - od powierzchni nieruchomości - jest też problematyczna, bo ten kto posiada dom o powierzchni 150m2 i zamieszkują tam -2 osoby, zapłaci - 3 razy więcej niż rodzina 4 osobowa zamieszkująca mieszkanie 50 metrowe.

Opłata od osoby jest najbardziej zbliżona do faktycznego procesu wytwarzania odpadów, bo to ludzie produkują śmieci. Opłata taka jest najtrudniejsza do kontrolowania, ale w przypadku Kcina jest trafna.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 03 lis 2012 - 08:58:06

Ja akurat, jako właściciel 180m2 domu, w którym mieszkają tylko 3 osoby, powinienem Hesi-Meli z miejsca przytaknąć. Jednak mam wątpliwości. Licznik wody kosztuje ok. 50-60 zł, jego założenie na rurze doprowadzającej wodę do budynku - następnych kilkadziesiąt złotych i nie ma znaczenia, czy jest to woda ze studni, czy z sieci miejskiej. Co do argumentu, który podała też np. p. radna Grażyna Konitzer - że w dużych rodzinnych domach samotnie mieszkają starzy ludzie, a u nas nie ma obyczaju (jak np. w Anglii) wymiany domu na mniejszy na emeryturze - to prawda. Tyle, że, jeśli obejmiemy podatkiem także "odpady zielone", a moim zdaniem musimy je objąć, to duży dom, zwykle na sporej działce, będzie ich produkował sporo (trawnik, liście, gałęzie, itp.), a mieszkanie 50m2 - raczej niewiele.

Nawet zakładając, co da się zapewne obronić, że wybrana metoda obliczania podatku jest "w przypadku Konstancina trafna", pozostaje jeszcze kwestia weryfikowania zdeklarowanej liczby mieszkańców. I tutaj, po licznych doświadczeniach z SM i UMiG, mogę przewidzieć z dużą dozą prawdopodobieństwa, że taka weryfikacja będzie fikcją. Na przykład: duża willa na kilku tysiącach metrów wyprodukuje ogromną ilość odpadów komunalnych, sortowanych, zielonych, a właściciel zapłaci niewiele, jeśli zdeklaruje, że żona w Bangkoku, a syn ma mieszkanie w Warszawie. Nikt nie będzie go codziennie nachodził, żeby udowodnić, że poza nim mieszka tam także rodzina i kilka osób służby i ochrony. Zresztą - jak SM udowodni, że napotkane osoby nie wpadły akurat na herbatkę? Pani burmistrz odgraża się, że będzie sprawdzać, kto ile wystawia śmieci co tydzień. Po pierwsze - ustawa nie przewiduje powrotu do płatności od liczby wyprodukowanych śmieci, a po drugie - takie kontrole będą zachęcały tych produkujących sporo odpadów do ich palenia na ogniskach, w kominkach lub wywożenia do lasu. I błędne koło się zamyka. Metoda może trafna, ale nieweryfikowalna - i na dodatek, jeśli UMiG spełni swoje zapowiedzi o zaglądaniu w każdy kubeł, metoda ta będzie generowała dodatkowe koszty (bo ktoś w te kubły musi zaglądać i rejestrować ilość śmieci na miejscu - zapewne firma, która wygra przetarg?) oraz będzie zachęcała do pozbywania się śmieci starymi nielegalnymi metodami.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 6 z 99


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.