Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...678910111213141516...->|-->
Bieżąca strona: 11 z 99
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 13 lis 2012 - 20:03:37

Hamer :adny Komosa już chce płacić za 2,5 osoby.
Hamer, nie wiem po co ta złośliwość.
U mnie w domu są zameldowane 4 osoby.W tym wypadku żadne inne deklaracje nie są potrzebne.Krytykowałem tylko proponowany system wyliczenia od powierzchni domu.mam lepsze pomysły- może obliczać od powierzchni podwórka lub ogrodu.
Zastanawiam się co będzie gdy zniknie obowiązek meldunkowy?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: BielauBielau (---.adsl.inetia.pl)
Data: 13 lis 2012 - 20:59:55

Ad absudum...
Ja bym policzył jeszcze powierzchnie uzytków rolnych smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 13 lis 2012 - 21:04:14

Powinna być opracowana deklaracja tak, żeby nikt nie mógł kręcić. Nie wiem jak wygląda deklaracja w Kcinie, bo nie udało mi się jej tydzień temu na komisji "upolować", ale w innych gminach jest informacja co czeka producenta śmieci, jesli zechce gminę nabrać - link podała wyżej Hesia-Mela. Przypomnę go, tu: [www.nysa.eu] -proszęotworzyć PDF "Deklaracja zbiorcza".
Podpisując się na wypełnionej deklaracji, bierzesz na siebie obowiązek płacenia podatku smieciowego oraz potwierdzasz prawdziwość wpisanych danych, bo inaczej organa nie będą się z tobą patyczkować.

Jesli w Kcinskiej Deklaracji takiego zapisu nie ma, to trzeba go dodać, bo inaczej będzie to pic na wodę, cwaniaków mamy dookoła w bród - jedni się dołączali na lewo do prądu, inni wpuszczają ścieki do Jeziorki, inni na lewo do kanalizacji:

OŚWIADCZENIE I PODPIS OSOBY SKŁADAJĄCEJ DEKLARACJĘ Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.
Data
-------- -------- --------
( Dzień Miesiąc Rok)
Czytelny podpis (z podaniem imienia i nazwiska; pieczątka osoby składającej deklarację)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: HammerHammer (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data: 13 lis 2012 - 21:18:10

podpiszę. Tylko potem to gmina musi mi udowodnić, że mijam się z prawdą. Czyli muszą czaić się w krzakach i pilnować kto kiedy przyszedł i wyszedł i czy miał zamiar przebywać na stałę.

Ilość produkowanych odpadów może być tylko poszlaką do tego aby siedzieć w tych krzakach.

A panie Radny meldunek nie jest tu ważny.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 13 lis 2012 - 21:55:20

Ale podatki płacicie i jakoś docierają do Urzędu Skarbowego? Jakoś nikt na pałę nie składa oświadczen. A to co ma być jest też podatkiem tzw. "śmieciowym".

Wiem, że dla niektórych, nawet radnych - jak ktoś zauważył na komisji - płacenie za wywóz smieci to szok, zwłaszcza dla tych co do tej pory nie płacili, bo zasilali lasy, łąki i rzeki w śmiecie

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 13 lis 2012 - 22:48:43

Nie zasilam lasu,łąk i rzeki.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 14 lis 2012 - 06:17:54

podatki do US odprowadza pracodawca. A ile osob w Kcinie ma podany adres zamieszkania gdzies w Polsce i tam odprowadza podatki? I jak rozumiem 99.99% obywateli rozlicza się z podatków uczciwie i nie istnieje szara strefa.

ta ustawa powstala dlatego, ze ludzie kombinuja jak nie placic, a nasz urzad brnie w to dalej.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-14 07:37 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 14 lis 2012 - 09:16:47



informacja co czeka producenta śmieci, jesli zechce gminę nabrać

Podpisując się na wypełnionej deklaracji, bierzesz na siebie obowiązek płacenia podatku smieciowego oraz potwierdzasz prawdziwość wpisanych danych, bo inaczej organa nie będą się z tobą patyczkować
spieszę donieść, iż nie ma nic gorszego jak sankcja zapowiedziana a nie zrealizowana....


99.99% obywateli rozlicza się z podatków uczciwie i nie istnieje szara strefa
nie tylko szara strefa, ale jeszcze faktycznie bezrobocie...a większość z tych osób jednak gdzieś zamieszkuje...
tylko jak znam życie większość z nich będzie bardziej uczciwa niż ci, którzy do tej pory kombinowali z wyrzucaniem śmieci po rowach i późniejszymi twierdzeniami, że śmieci zostały ukradzione...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 14 lis 2012 - 09:47:08

Z tym podkradaniem smieci, to juz było kilka lat temu, gdy któraś dzielnica w Wawa okresliła ilość segregowanych na 1 mieszkańca - był artykuł w GW, nie mogę go znaleźć.
Natrafiłam na podobny proceder w Legionowie, ktoś pisze na tamtejszym forum:

Kradną śmieci w Legionowie?
Autor: kka69 29.10.12, 20:18
Ostatnio zauważyłem dziwne zjawisko, wręcz kuriozum na skalę światową, a na pewno na naszą, krajową. bo gdzieniegdzie ( na świecie oczywiście) to podrzucają śmieci, a w Legionowie śmieci ... giną!!! A konkretnie chodzi o worki z segregowanymi śmieciami ( papier, szkło, metale i plasiki).
Wieczorem są wystawiane do odbioru , tak aby nie robić tego w porannym pospiechu . A rano okazuje się że z ulicy wszystkie worki z "segregacją" znikają. I jestem pewien, że tego nie robi MPO, bo przed godziną 6 rano nie jeżdżą . Czy ktoś to jeszcze zauważył, ze MPO ma "konkurencję"?




Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-14 09:48 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 14 lis 2012 - 14:36:14


Hesia-Mela
OŚWIADCZENIE I PODPIS OSOBY SKŁADAJĄCEJ DEKLARACJĘ Oświadczam, że są mi znane przepisy Kodeksu karnego skarbowego o odpowiedzialności za podanie danych niezgodnych z rzeczywistością.
88. Data
-------- -------- --------
( Dzień Miesiąc Rok)
89. Czytelny podpis (z podaniem imienia i nazwiska; pieczątka osoby składającej deklarację)
POUCZENIE W przypadku nie wpłacenia w określonych ustawowo terminach kwoty opłaty z poz. 50 lub 86 lub wpłacenia jej w niepełnej wysokości, niniejsza deklaracja stanowi podstawę do wystawienia tytułu wykonawczego, zgodnie z przepisami ustawy z 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2012 r., poz. 1015 ze zm.). Zgodnie z art. 6m ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do właściwego organu deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości pierwszego mieszkańca. W przypadku zmiany danych będących podstawą ustalenia wysokości należnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany. Zgodnie z art. 6o cytowanej ustawy, w razie niezłożenia deklaracji, o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi albo uzasadnionych wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji, właściwy organ określa, w drodze decyzji, wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, biorąc pod uwagę uzasadnione szacunki.[/color]


To tyle w Nysie ;)

Identyczna klauzula znajduje się w projekcie deklaracji w naszej gminie. Zresztą przedstawione projekty uchwał są tylko lekko zmienioną wersją ogólnego szablonu / wzoru rozesłanego do wszystkich gmin.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 14 lis 2012 - 14:55:10


Bielau

Tomasz Zymer

Bielau
Panie Tomku,
czy przedstawicielki UmiG wskazywały potencjalną lokalizację GPSZO?
Obecny teren ZGK przy Slowiczej jest raczej średnio przystosowany do pełnienia tej roli.

GPSZO to jest temat do nowego regulaminu czystości i porządku, który będzie uchwalany PO uchwałach śmieciowych. Uchwały regulują tylko wysokość i sposób pobierania opłat, a także podają rodzaje odbieranych odpadów. Szczegóły techniczne będą w regulaminie i zarządzeniach.

Mnie interesuje wyłacznie czy wspominały o ew. lokalizacji tego miejsca. Czy ktoś juz o to pytał ?
To miejsce też trzeba przygotować i zarezerwować środki w budżecie na jego wykonanie. W końcu ma służyć długie lata smiling smiley

Będę zwracał się z wnioskiem do nowego MPZP Mirkowa, aby na terenie wytwórni mas bitumicznych i sąsiednich zakładów dodać w planie zapis umożliwiający przymusowe przejęcie tych terenów na cele publiczne za odszkodowaniem oprócz / obok zapisu umożliwiającego przedsiębiorcom samodzielne kształtowanie nowego zagospodarowania swoich gruntów we współpracy z gminą. Jesli negocjacje z którymś z przedsiębiorców w sprawie nowego zagospodarowania terenu nie przyniosą efektów, co niestety jest prawdopodobne, nastapi przejęcie na cele publiczne. I tam bym widział nową bazę ZGK wraz z punktem GPSZO.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: HammerHammer (---.111.248.10.static.cdpnetia.pl)
Data: 14 lis 2012 - 14:57:39

ciekawe który sąd skaże obywatela za składanie fałszywego podpisu pod deklaracją. Bo najpierw musiałaby to zrobic prokuratura. A ta musiałaby podobnie jak urząd udowodnić osobie, że w jej domu zamieszkuje więcej osób niż deklaruję.

Trzeba by chyba służbę specjalną do tego powołać.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 14 lis 2012 - 15:19:45

Tomasz Zymer
Radny VI kadencji
Rady Miejskiej Konstancina-Jeziorny

WNIOSKI O KOREKTY SFORMUŁOWAŃ W PROJEKTACH UCHWAŁ: NA POSIEDZENIE KOMISJI ŁADU PRZESTRZENNEGO I S.K. W DNIU 15.11.2012

Zwracam się o poddanie pod głosowanie na posiedzeniu Komisji w dniu 15.11 następujących poprawek w tekście projektu uchwały RM w sprawie szczegółowego sposobu i zakresu świadczenia usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i zagospodarowania tych odpadów, w zamian za uiszczoną opłatę:

1) DOTYCZY ODPADÓW ULEGAJĄCYCH BIODEGRADACJI, W TYM ZIELONYCH:
a) § 2 pkt 1 podpunkt i) po słowach ?i odpady zielone? dodać ?w tym gałęzie?
UZASADNIENIE: Uchwała o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 1996 roku oraz jej nowelizacja z 2011 roku nie zawierają definicji odpadów zielonych
b) § 3 pkt 4 zmienić na: ?Odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone są odbierane w okresie kwiecień-listopad z częstotliwością raz na 2 tygodnie, zaś biodegradowalne odpady kuchenne ? przez cały rok w miarę potrzeb.

2) DOTYCZY ODPADÓW WIELKOGABARYTOWYCH oraz ZUŻYTEGO SPRZETU ELEKTRONICZNEGO:
§ 3 pkt 3 po słowach ?odbierane są z nieruchomości zamieszkałych? dodać słowa ?bezpośrednio sprzed każdej nieruchomości zamieszkałej z ulicy lub drogi dojazdowej? i zamienić ?dwa razy w roku? na ?dwa razy w każdym roku kalendarzowym, w tym 2013?

3) DOTYCZY DOPRECYZOWANIA LIMITÓW ODPADÓW NA KONKRETNĄ LICZBĘ OSÓB:
a) § 2 pkt 3 Zamienić słowa ?ilość odbieranych odpadów? na ?ilość odpadów jednorazowo odbieranych w pojemnikach?
b) § 2 pkt 3 podpunkt 5: zmienić ?urządzenia o objętości 0,12m3 na rodzinę? na ?0,12 m3 na każdy lokal mieszkalny liczone jako część objętości kontenera zbiorczego?

c) § 2 pkt 4 ten punkt jest dobry, ale należy dopilnować (w regulaminie porządku lub w zarządzeniach burmistrza do uchwały), aby worki na odpady zmieszane były dostarczane po zgłoszeniu zapotrzebowania na nie przez telefon firmie odbierającej odpady (wyłonionej w przetargu), a nie ? urzędnikowi w UMiG. To ta firma powinna prowadzić spis worków pozostawionych po telefonicznym zgłoszeniu w danym pojemniku. Nie należy sprawiać wrażenia, że owe worki są wydawane w jakichś szczególnych przypadkach i że są formą kontroli, gdyż to skutowałoby prawdopodobnie ponownie nielegalnym wywozem odpadów do lasu.

W projekcie uchwały w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi itd., zwracam się o poddanie pod głosowanie na posiedzeniu Komisji w dniu 15.11 następujących poprawek:
W podpunkcie G zamienić ?kompostownik? na ?kompostownik lub pryzma kompostowa?

____________________________

Powyżej - moje wnioski o poprawki, do konsultacji z forumowiczami. Złożę je jutro na posiedzeniu komisji. Niestety jutro pracuję non stop od 8.00 do 16.45 i stamtąd prosto na komisję, więc ewentualne korekty w moich wnioskach mogę nanieśc tylko dziś wieczorem.

Nie zapisałem wniosku o rozbicie liczby pojemników na 1,2,3,4... etc. osób (sugestia Czaknorisa), ponieważ się z nim nie do końca zgadzam. Jedna osoba nie produkuje połowy ilości odpadów wytwarzanych przez dwie, a czwarta osoba nie dodaje 25% do liczby odpadów wyprodukowanych przez trzy. Wynika to z faktu, że istotna część odpadów, zarówno segregowalnych (butelki od chemii, pojemniki od nabiału, trawa i liście, etc.), jak i zmieszanych (np. znaczna liczba plastików i produktów, które nie nadają się do segregacji zgodnie z instrukcją, ponieważ są tworzone z materiałów mieszanych; także resztki jedzenia z tłuszczem nie nadające się na kompost, mięsa, etc.) będzie podobna dla 1 i dla 2 osób, lub będzie zależeć bardziej od obyczajów panujących w danym gospodarstwie domowym, niż od liczby osób. Oczywiście, sprawa jest do dyskusji, tym niemniej próbowałem rozbić liczby pojemników po kolei na 1,2,3,4,5,6 i więcej osób i wychodzą takie nonsensy z ułamkami pojemników lub tygodni, że znacznie prościej zarówno dla firmy odbierającej, jak i dla kosztownej) gminnej biurokracji będzie zastosować system 1-2, 3-4, 5-6, >6 zaproponowany przez wydział RIOŚ.

Nota bene: od poniedziałku wydział RIOŚ będzie miał nowego pracownika zajmującego się m.in. odpadami. Proponuję nie wprowadzać w uchwałach klauzul, któe mogłyby poskutkować powstaniem osobnej agencji gminnej d/s odpadów. Np. z tymi dodatkowymi workami obok pojemników gmina nie powinna mieć nic wspólnego: tylko telefon do firmy i worki pojawiają się w pojemniku przy kolejnym odbiorze. Żadnych zgłoszeń, rejestracji, "wydawania", itp.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-14 15:26 przez Tomasz Zymer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 14 lis 2012 - 15:28:02

Jeszcze kwestia definicji ustawowych (w ustawie śmieciowej z1996 roku nowelizowanej w 2011 roku, na którą powołują się nasze uchwały):

Art. 2. 1.Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1) właścicielach nieruchomości - należy przez to rozumieć współwłaścicieli, użytkowników wieczystych oraz jednostki organizacyjne i osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomościami,
2) odpadach komunalnych - należy przez to rozumieć stałe i ciekłe odpady powstające w gospodarstwach domowych, w obiektach użyteczności publicznej i obsługi ludności, w tym nieczystości gromadzone w zbiornikach bezodpływowych, porzucone wraki pojazdów mechanicznych oraz odpady uliczne, z wyjątkiem odpadów niebezpiecznych z zakładów opieki zdrowotnej i zakładów weterynaryjnych.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Takie deklaracje będziemy składać
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 14 lis 2012 - 19:30:50





"zaptaszkowałam" ważne zdania, jesli ktoś ma watpliwości czy ma wypełniać deklarację rzetelnie, niech najpierw zajrzy do kodeksu karnego skarbowego

_________________________________
Dziękuję p. A. Zambrowiczowi za przysłanie kopii deklaracji

Opcje: OdpowiedzCytuj
KKS
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 14 lis 2012 - 21:06:21

KKS [prawo.legeo.pl] chyba chodzi o Art 56.
Wtedy o jednego lokatora będzie w domu mniej, bo może zmienić adres

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Takie deklaracje będziemy składać
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.181.179.55.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 14 lis 2012 - 22:34:30

Jaki ładny PIToformularz!
Czy ktoś przewidział w nim jakaś zniżkę dla dzieci? ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: HammerHammer (---.111.248.10.static.cdpnetia.pl)
Data: 15 lis 2012 - 07:11:09

Bo w naszych więzieniach Maniu jest mnóstwo oszustów podatkowych, którzy źle PITa wypełnili. A sankcje są identyczne.

A urząd musi mieć "uzasadnione wątpliwości" co do deklaracji. Konia z rzędem temu kto to jednoznacznie określi.


to ja dalej nie wiem ile mam w bloku płacic. Skoro deklarację ma wypełnić "zarządca budynku". Skąd on ma wiedzieć ile osób mieszka?

Chyba, że blok się będzie rozliczał z ilości mieszkań, a potem opłaty będą dzielone według własnego uznania przez "zarządcę".

A moim zdaniem w przypadku wspólnot mieszkaniowych zarząd wspólnoty nie ma prawa wypełnić takiej deklaracji bo to przekracza zwykły zarząd (czyli listę rzeczy ustawowo opisanych co zarząd może, jak nie ma na liście to nie może).



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-15 07:13 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: daramisdaramis (---.xdsl.centertel.pl)
Data: 15 lis 2012 - 08:46:24

Czy nowe przepisy dotyczą również firm?
Do tej pory nic na ten temat nie było słychać, a tu nagle na deklaracji rubryka D2 dotycząca identyfikacji innych podmiotów do płacenia.
O ile nie chodzi o związki partnerskie, to musi być działalność gospodarcza.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 15 lis 2012 - 08:55:14

ustawa pozwala objąć również firmy, ale decyzja należy do samorządu. Warszawa przykładowo objęła.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...678910111213141516...->|-->
Bieżąca strona: 11 z 99


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.