Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...4546474849505152535455...->|-->
Bieżąca strona: 50 z 99
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 05 lip 2013 - 23:46:22

Wykonawca musi (powinien) przestrzegać prawa miejscowego (jak każdy podmiot działający na terenie gminy), ale podstawą określającą sposób realizacji zamówienia jest SIWZ.

Tomasz trafnie opisał powinności wszystkich stron.

Patrząc na sprawę od strony praktycznej, to wątpię, żeby w obecnej sytuacji proceduralnej firma wzięła na siebie obowiązek "klucznika". Na razie nie mają chyba nawet optymalnych tras przejazdu, to czarno widzę zarządzanie co najmniej kilkuset kluczami od pojedynczych altan.
Przerzucanie kluczy na pęczku, otwieranie altany (latem pół biedy, a zimą ręce drętwieją, niektóre zamki odmawiają współpracy) to dodatkowy czas, za który Firma może chcieć... dodatkowej zapłaty. Teraz mają argument, że nie skalkulowali tego w ofercie, bo SIWZ jasno określała, że pojemniki mają być wystawione.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: szturmowiecszturmowiec (---.adsl.inetia.pl)
Data: 05 lip 2013 - 23:58:51

Czyli się to sprowadza to teorii "bierzmy co dają- damy najniższą cenę" - jutro się zobaczy

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 06 lip 2013 - 08:24:33

ja mam tylko haczyk, więc dramat klucznika odpada - nie trza klucza, wystarczy pomyślunek, zresztą gdzieś powyżej cytowałam telefoniczną opinię pracownicy Lekaro

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 06 lip 2013 - 21:35:16



Urzędnikom i niech otwierają operatorowi...
Od urzędników w RiOŚ się roi, będą mieli zajęcie i trochę ruchu oraz spojrzenie na sprawy gminne, bo zdaje się żyją w oderwaniu od rzeczywistosci
Pan Burmistrz wie najlpjej ,lepiej od swoich urzedników poniważ korzysta ze śmietnika Wilanowska 10 do którego to śmietnika wyrzuca śmieci pół Grapy, tam nawet Pierwszy Ekolog Świata zwątpiłby w sens segregacji .

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 06 lip 2013 - 22:06:17

Będzie dokładna informacja dla mieszkańców w blokach: co, gdzie, jak, po co, bo faktycznie ludzie się gubią

Dziś pieląc ogródek przy płocie podsłuchałam jak pewien pan mówi do swojej towarzyszki: - Głupi pomysł z tymi smieciami, jak za mało wystawisz to będziesz płacić karę. Skąd takie mniemanie się wzieło, nie mam pojęcia.
Faktem jest że z edukacja ekologiczną Kcin jest na bakier, zwłaszcza osoby, które nie korzystają z Internetu. Sasiadce (jednorodzinnej) musiałam wszystko od początku i to dwa razy, bo dostała nr konta, ale nie wiedziała po co.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 07 lip 2013 - 08:33:53

W blokach, przynajmniej u nas, problemów nie ma. Jak się firma nauczyła, że pojemniki na zmieszane MUSZĄ być przy wejściu, bo mieszkańcu wrzucają do pierwszego z brzegu, to w zasadzie po problemie. Szkło osobno, reklamówki z Lidla i puszki po piwie osobno, reszta osobno.

Jedyny problem to taki, że teraz "gabaryty" konkretnego dnia (kiedyś w sumie bez znaczenia było). No i nie wiadomo tylko, jak będzie z odbiorem elektrośmieci - kiedyś te dwie można było bodajże na Literatów zostawiać, teraz jeszcze nie wiadomo. Poza tym - naprawdę nie wymaga wysiłku przeczytanie rozpiski na drzwiach od klatki, tym bardziej, że w blokach nie ma "dni wystawiania" - pojemniki takie same zawsze, okrągły tydzień, więc największy problem z głowy.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 07 lip 2013 - 10:11:25


Tomasz Zymer
Ja zatem także podchodzę i pytam, czy wczoraj odbierali na Mirkowskiej. Człowiek kojarzy - no tak, szkoła, nowa sala gimnastyczna, z tyłu za nią osiedle, stare kamienice, dalej domy jednorodzinne... Tak, ze wszystkich posesji wczoraj odebraliśmy! - Ale mój pojemnik stał od przed szóstą rano do prawie dziewiątej wieczorem na ulicy przed bramą... - A jaki to pojemnik? - Zielony, 120 litrów, podpisany - i tłumaczę mu, gdzie ta brama. - A to pewnie mogliśmy przejechać i nie zauważyć. - Niemożliwe, pojemnik stał na ulicy za bramą. A na gminnej stronie jest mapa i Mirkowska jest w dwóch różnych sektorach. - Nie, nie, tam to wszystko jeden sektor (macha ręką w kierunku Warszawy i Mirkowa) - A jest ktoś teraz u Pana w domu,. to podjedziemy i odbierzemy. - Nie, teraz nikogo nie ma, a ja tu jestem rowerem, mam spotkanie. - To jaki numer domu, pan mówi? (I powtarza za mną błędnie, więc przypominam mu właściwy numer.) - To wystaw Pan w poniedziałek przed szóstą, jakoś podjedziemy. - Grzecznie, uprzejmie - ale już się zbiera.

Czy podjadą? Wątpię: sam mówił tamtemu właścicielowi od kontenera, że jeżdżą co dzień różne ekipy, poza tym niczego nie zanotował. Trzeba będzie dzwonić do Lekaro, wyjaśniać, nakłaniać, tłumaczyć. Gdybyśmy mieli dom przy samej ulicy, byli oboje emerytami, stali pół dnia przy płocie czy przy oknie albo siedzieli na stołeczkach przy bramie i obserwowali ulicę, gotowi wybiec wprost pod nadjeżdżającą śmieciarkę, rzucić się pod jej koła i z narażeniem życia zatrzymać pojazd... Niestety, ja i żona pracujemy, dom jest w głębi, nie możemy skupić całej naszej energii na Wielkim Zadaniu Zapewnienia Odbioru Śmieci. Zresztą - podobno jest to teraz zadanie własne gminy.

W każdym razie w ten sposób dostałem cynk, że jest dodatkowy termin losowania śmieciolotka. Głównej nagrody raczej nie zgarniemy - ale może chociaż premiowana końcówka banderoli?

Najgorzej, że możesz firmie co najwyżej naskoczyć, jeszcze raz usiłowałam rozeznać Mirkowską i otworzyłam mapę, wpisałam Twój adres i wyskakuje informacja "Brak pasujących wyników", ale zaczęłam sie wgapiać w mapę i jednak jest - w głebi sektora III - czyli odbiór zmieszanych wedle ulotki masz 12.lipca. Posesje po parzystej stronie Mirkowskiej (wszystkie) są w sektorze II, a po nieparzystej do 49 (LO) też w II.sektorze, a dalsze w III.

Podobnie jest z ul. Piaseczyńską - wyszukiwarka pokazuje, że posesje o nr. nieparzystych są w sektorze II. a parzyste w I. - choć stoi jak wół, że sektor I wraz z ulicami granicznymi

Nie wiem kto w gminie robił tę mapę, ale należy się nagroda >grinning smiley<

Może nagroda Darwina w kategorii Inteligentny projekt.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: iannaianna (---.adsl.inetia.pl)
Data: 07 lip 2013 - 12:45:22

Ja mam pytanie - wspomniał Pan, w rozmowie z panami z Lekaro powiedzieli, o przykazaniu kierownika żeby zabierać tylko 240 lt z posesji prywatnych. To jest to zapisane w ustawie/uchwale że jest jakiś limit "produkowania śmieci" ? A co z resztą?

Ja w swojej naiwności myślałam, że całe to prawo jest po to, żeby śmieci nie trafiały do lasu itp. a jak będzie limit to myślę, że "nadprodukcja" skończy właśnie tam - w lesie -żeby się nie narazić władzy lub nie narazić na dodatkowe koszty ...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 07 lip 2013 - 12:54:11

Nie, nie ma żadnych limitów ani w uchwałach Rady, ani w ustawie sejmowej. Także specyfikacja do przetargu pozwala w domu jednorodzinnym wykorzystywać kontener nawet do 1100 li oczywiście nie ustala, ile wolno odebrać śmieci, bo ustawa każe odebrać wszystkie. Wypowiedzi pracowników Lekaro (o limitach, o sektorach) świadczą o tym, że są niedoinformowani. Podobnie urzędnicy gminni, czego zatem oczekiwać od mieszkańców?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 07 lip 2013 - 14:27:14

"limit" i i wysokość opłaty wynikają chyba z zadeklarowanej liczby osób mieszkających pod danym adresem ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Nie ma żadnych limitów odbioru śmieci
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 07 lip 2013 - 14:42:26

Wysokość opłaty tak, natomiast żadnego limitu ilości odbieranych śmieci nie ma, ani w ustawie, ani w uchwałach Rady. Jest to jakaś miejska legenda stworzona przez rozmaite puste "pogróżki" ze strony urzędników i mylne odczytanie zapisów uchwał. Uchwały Rady mówią tylko, jaki (mimimalnie) pojemnik (czy pojemniki) powinni posiadać mieszkańcy w domu jednorodzinnym (120 l na 1-2 osoby, 240 l na 3-4 osoby, itd.) Nie ma to kompletnie nic wspólnego z jakimkolwiek limitem odbiorów śmieci. Urząd ma prawo sprawdzać, czy w danym domu rzeczywiście mieszka zadeklarowana liczba osób, ale nie ma prawa odmówić odbioru śmieci, choćby nie mieściły się w posiadanym pojemniku. Dlatego zapis w SIWZ mówiący o odbiorze śmieci zmieszanych w workach z limitem do 5 worków w skali roku (reszta w pojemniku) jest oczywistym złamaniem zapisów uchwał Rady. Mogą Państwo kupić czarne worki i wystawiać w nich przed posesję w dniu odbioru tyle śmieci, ile na bieżąco się gromadzi, a jeśli gmina nie wywiezie, wezwać zarejestrowaną firmę na koszt gminy, żeby odebrała śmieci. W przypadku, kiedy gmina odmówi odbioru albo pokrycia kosztów, można ja pozwać i łatwo wygrać sprawę z odsetkami. Takie są przepisy od 1 lipca. Cała reszta to czcza gadanina bez pokrycia w prawie miejscowym i ustawach

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: BielauBielau (---.adsl.inetia.pl)
Data: 07 lip 2013 - 17:08:35

Off topic:
Pani Maniu,
nagrodę Darwina otrzymuje się wyłacznie w jednej kategorii: kiedy wyłączy się trwale własne geny z zasobu populacyjnego gatunku ludzkiego porzez zejście śmiertelne. Liczy się wyłącznie stopień głupoty skutkujący tym wyłączeniem.
Moimi ulebieńcami są: gość który doczepił silnik odrzutowy do samochodu osobowego i skończył na skałach 7 m nad drogą oraz drugi, który mocował daszek na balkonie w bloku stojąc na krześle z kółkami.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Nie ma żadnych limitów odbioru śmieci
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 07 lip 2013 - 17:39:43


Tomasz Zymer
Wysokość opłaty tak, natomiast żadnego limitu (...) nie ma (...)

to trochę tak, jak w sklepie: wziąć można wszystko, no ale wynieść tylko tyle, za ile się zapłaci

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Nie ma żadnych limitów odbioru śmieci
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 07 lip 2013 - 17:47:41


ola

Tomasz Zymer
Wysokość opłaty tak, natomiast żadnego limitu (...) nie ma (...)
to trochę tak, jak w sklepie: wziąć można wszystko, no ale wynieść tylko tyle, za ile się zapłaci

Obawiam się, że to mylna interpretacja. Opłata 10 zł / osobę (z segregacją) lub 15 zł / osobę (bez segregacji) obejmuje odbiór wszystkich odpadów, jakie wyprodukujemy, bez względu na ich ilość, z wyjątkiem budowy czy przebudowy domu (ale prace remontowe także wliczają się w tę kwotę). Burmistrz może sobie 10 razy dziennie wysyłać Straż Miejską, żeby sprawdzić, że jest nas troje i nie prowadzimy firmy w domu - ale worki i tak będzie musiał odebrać, bez dodatkowych opłat.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 07 lip 2013 - 17:59:26

Szwedzki bufet, jednym słowem.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 07 lip 2013 - 18:29:09

Jakis czas temu pytałam p. Burmistrza co będzie gdy wyprodukuję więcej smieci, odpowiedział, że firma ma zabrac wszystkie. Była też o tym mowa podczas spotkania Burmistrzów z Mieszkańcami Skolimowa. Orientacyjna ilośc śmieci na jednego mieszkańca wyliczono na podstawie danych statystycznych. Stąd te nieszczęsne 240 litrów, które się przewijało w trakcie dyskusji. Jeżeli jednak przed posesją kowalskiego za każdym razem będą stały dwa pojemniki po 240 l, wypełnione po brzegi, a kowalski napisał w deklaracji, że zamieszkują 3 osoby, to może to wzbudzić podejrzliwość, czy aby kowalski w deklaracji nie nałgał. Jeśli będzie więcej sporadycznie, to nic sie nie stanie. Tak czy owak śmiecie mają byc zabrane, a tropić będą urzędnicy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 07 lip 2013 - 18:37:23


mania
...tropić będą urzędnicy.

Na razie może niech spróbują opanować sytuację, jeśli chodzi o te całkiem zwyczajne ilości śmieci, z których terminowym odbiorem zgodnie z harmonogramem są takie kłopoty. Minął już tydzień - mogliby też ustalić z Lekaro, jak naprawdę przebiegają granice sektorów, bo strona gminna mówi co innego, operator - co innego, a klient wystawia co parę dni i czeka na Godota. Niech też odnajdą deklaracje Hesi-Meli, Szturmowca i innych osób. Potem, jak te podstawowe kwestie już będą załatwione, mogą zacząć "tropić".

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 07 lip 2013 - 18:50:45

he he, znając skuteczność różnych urzędniczych przedsięwzięć, można spać spokojnie i bez obaw o kontrole typu "pokaż kotku, co masz w środku" (czyli w worku) i ile...; wyobraźnia podsuwa mi wprawdzie pocieszne obrazy (urzędnik RIOŚ w roli śmieciowego nurka), ale myslę, że kontrole utkną na etapie ustalania zawartości sektorów, a nie worków

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 07 lip 2013 - 18:54:39

Jeszcze raz, przez ciekawośc zapytam kto opracował mapę sektorów i wymyslcie jakąs nagrodę - inna niz zaproponowałam, zgadzam się z Bielau.

Może zrobimy na forum akcje podobną jaka była w GW gdy przyznawano stołki lub nogi od stołków

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 07 lip 2013 - 19:00:28

Zawartość worków ma sprawdzać LEKARO, bo to oni mają biznes, żeby jak najwięcej trafiło do odzysku, a jak najmniej na wysypisko, bo za to muszą płacić. Te bzdury które pisano na forum o plandekach, które mają zmniejszyć objętość, odpadów to bez sensu, bo śmieciarek ważą, a nie nie mierzy (dł. szer. wys.)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...4546474849505152535455...->|-->
Bieżąca strona: 50 z 99


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.