Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...8889909192939495969798...->|-->
Bieżąca strona: 93 z 99
Re: lepszy biznes niż mozolne odbieranie śmieci od mieszkańców
Wysłane przez: HammerHammer (82.145.221.---)
Data: 16 lut 2019 - 12:48:51

Może Marszałek Województwa zawalił Wojewódzki Program Gospodarki Odpadami? I przez to zakłady nie mogą dostać pozwolen?

Gdzieś mi się trafiła informacja, że odpady z mazowsza jeżdżą do Konina...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (37.47.38.---)
Data: 16 lut 2019 - 14:11:16

o ile pamiętam wszystkie cztery zakłady, z którymi rozmawiał Burmistrz mają pozwolenia (w tym Lekaro), ale żądają niebotycznych opłat tłumacząc się zwiększonymi kosztami en. elektrycznej, cen transportu oraz zatrudnienia.

Ale pewnie biznes taki jak prowadzili panowie z PiS we Wrocławiu (link w wiad. wyżej) jest bardziej dochodowy i łatwiejszy, a ze Polska będzie tonęła w śmieciach, to jak powiedziała pewna madame: "Po nas tylko potop" i... wszystko do tego zmierza



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-02-16 14:12 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (37.47.38.---)
Data: 16 lut 2019 - 14:38:36

i jeszcze...

Jak podaje przegląd Piaseczyński z 13.lutego firma Lekaro zerwała kontrakty nie tylko z Kcinem, ale także Józefowem oraz Wiązowną i gotowa jest płacić tym gminom kary umowne np. w przyp. Kcina wynosi ona 1 400 000zł.
Burmistrzowie zamierzają zwrócić się do NIK, by zbadano z czego wynikają te drastyczne podwyżki, więcej tu: [www.yumpu.com]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: HammerHammer (82.145.222.---)
Data: 16 lut 2019 - 21:58:30

Pozwolenie dla Lekaro waży się w sądzie. WIOŚ i GIOŚ chcą unieważnienia.

Bez WPGO zakłady nie mogą zwiększyć mocy przerobowych.

Kończy się wreszcie Eldorado na odpadach to i firmy racjonalizują ceny.

UE wymaga zwiększenia recyklingu, a dużo trafia na drogie składowiska, których też już jak na lekarstwo bo nikt nie chce nowych w sąsiedztwie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (37.47.38.---)
Data: 17 lut 2019 - 00:12:19


Hammer
Pozwolenie dla Lekaro waży się w sądzie. WIOŚ i GIOŚ chcą unieważnienia.

Podobno już się z tym uporali.

Fakt, że za dużo idzie na wysypisko, ale chyba musi wyrosnąć młode pokolenie, które zacznie szanować środowisko i ...odpady.

Gdy zwiedzałam zakład zajmujący sie odzyskiem, to na taśmę trafiały nie tylko zasoby z kolorowych worków, ale i zmieszane, bo w kolorowych workach były np. resztki żarcia, a wśród zmieszanych dużo materiałów do odzysku.

Niestety nie uczą w szkole (albo b. mało), a Kościół też mógłby uczyć szacunku do Matki Ziemi, choćby opierając się na encyklice Papieża Franciszka Laudato si'

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (79.184.195.---)
Data: 17 lut 2019 - 06:07:51


mania

Hammer
Pozwolenie dla Lekaro waży się w sądzie. WIOŚ i GIOŚ chcą unieważnienia.
... Niestety nie uczą w szkole (albo b. mało), a Kościół też mógłby uczyć szacunku do Matki Ziemi, choćby opierając się na encyklice Papieża Franciszka Laudato si'

Celne spostrzeżenie.
Nie widzę przeszkód, aby Pan Burmistrz jako zwierzchnik porozmawiał z dyrektorami szkół i przedszkoli w gminie, jak jednocześnie z proboszczami aby jedni i drudzy uczyli potrzebie sortowania śmieci.
Ci drudzy mogliby też mądrze o tym mówić z ambony.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-02-17 06:10 przez m_wisniewski.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: HammerHammer (82.145.220.---)
Data: 17 lut 2019 - 10:16:58

Lekaro jak na razie wstrzymało tylko rygor natychmiastowej realizacji. Czyli do rozstrzygnięcia rozprawy pozwolenie działa.

Z Radiowem było podobnie i sąd też zamknął.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Polska Rada Ekumeniczna - apel ws. śmieci
Wysłane przez: maniamania (37.47.38.---)
Data: 17 lut 2019 - 10:37:23

"Produkujemy góry śmieci, trującą żywność, wycinamy lasy, otaczamy się światem z plastiku (…) Żyjemy tak, jakbyśmy byli ostatnim pokoleniem, które zamieszkuje Ziemię" - takie słowa skierowali do wiernych zwierzchnicy kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej.

Bezprecedensowy apel podpisali m.in. przedstawiciele kościoła prawosławnego, rzymskokatolickiego, ewangelicko-augsburskiego i chrześcijan baptystów.

List pojawi się na stronach internetowych diecezji i w prasie katolickiej. Czy usłyszą go z ambon wszyscy wierni? Decyzję w tej sprawie podejmą biskupi.



List został napisany w 2010 roku
i co i nic lub prawie nic -myślę o naszej "wiosce"

choć sa chlubne wyjątki m.in.

… przykładem jest ks. Wiesław Dziwik, który w sierpniu został proboszczem w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w podjarosławskiej Wierzbnej. Pierwszą rzeczą, jaką zrobił w nowej parafii było zlikwidowanie dzikiego wysypiska, które mieszkańcy urządzili sobie tuż przy ogrodzeniu cmentarza. - Nieczystości usunęliśmy, a wąwóz, do którego trafiały zasypaliśmy ziemią. W prace włączyli się parafianie, którzy udostępnili własny sprzęt i poświęcili czas. Poza prośbami o pomoc apelowałem też, żeby nie wyrzucać śmieci ani tam, ani do lasu - mówi duchowny.
Czytaj więcej: [nowiny24.pl]

Przydałoby się by proboszcz ze Słomczyna namówił parafian, by ogarnęli wysypisko przy cmentarzu sad smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Polska Rada Ekumeniczna - apel ws. śmieci
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (79.184.195.---)
Data: 17 lut 2019 - 12:13:05

Maniu, uderzmy się najpierw we własne piersi.

Kiedy wykorzystane zostaną wewnętrzne działania to skierujmy się do sąsiadów dzieląc się pozytywnym doświadczeniem.

Ps możemy się założyć, że obecna sytuacja skończy się poprostu podwyżką po heroicznej walce władz miasta.
Gdyby u nas był wysoki odsetek dobrze sortowanych śmieci to część argumentów za podwyżką nie byłaby tak mocna, bo nasze śmieci nie trafiłyby na wysypisko.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (37.47.38.---)
Data: 17 lut 2019 - 23:12:59

Nie mam zamiaru się uderzać, bo jak mówią znajomi mam hyzia na punkcie sortowania odpadów. Staram się wyjaśniać, namawiać znajomych, rodzinę, że warto i trzeba...

Dużo mi dała wycieczka do sortowni gdzie zobaczyłam jak "po polsku" szanuje się odpady - już pisałam, ale powtórzę: ludzie (i to wcale nie margines) ładują do kolorowych worków jak i co leci. A zmieszane, to masakra - dużo surowców można odzyskać, a z tego firmy miały (nie wiem czy jeszcze mają, bo Chińczycy kupują gdzie indziej) zarobek. Dlatego na taśmę wrzucane jest wszystko i ci biedni ludzie (większość sortujących to kobiety) grzebią w odpadach żeby uratować materiały do przetworzenia. Po tych obserwacjach proponowałam kiedyś, by wprowadzić kody na worki - takie rozwiązania są stosowane w innych gminach.

Dlatego tak ważna jest ekologiczna wiedza podawana w szkolach, z ambon. Dobrze by było żeby młodzież zabrano na wycieczkę do sortowni - podzieliłam się tą myślą dzwoniąc jakiś czas temu do RiOŚ. Trzeba zacząć od młodych, bo starsi "wiedzą swoje", ale taki wyedukowany młodzian potrafi "sprowadzić na dobrą drogę" rodziców, dziadków. Inaczej zginiemy w śmieciach...>grinning smiley<

Opcje: OdpowiedzCytuj
czy będzie Neapol w Kcinie?
Wysłane przez: maniamania (37.47.38.---)
Data: 20 lut 2019 - 11:45:15


Opcje: OdpowiedzCytuj
Ile za śmiecie?
Wysłane przez: maniamania (37.47.38.---)
Data: 20 lut 2019 - 21:05:50

Projekt uchwały na V.sesję RM przewiduje dwie stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych:

47,00 zł miesięcznie za jednego mieszkańca, w przypadku gdy odpady nie są zbierane i odbierane w sposób selektywny

oraz 31,00 zł miesięcznie za jednego mieszkańca *, w przypadku gdy odpady są zbierane i odbierane w sposób selektywny.

zob zał nr 5
[bip.konstancinjeziorna.pl]

To nie są ostateczne ceny. Ze względów proceduralnych musiał zostać ogłoszony taki projekt uchwały, bo bez tego Skarbnik gminy nie mógłby podpisać zgody na wszczęcie postępowania ws. ogłoszenia nowego przetargu na wykonanie odbioru i zagospodarowania odpadów. (mam nadzieję że dobrze zreferowałam problem? eye popping smiley)

w zał. nr 7
jest mowa m.in. o częstotliwości odbioru, ilości worków - wydaje confused smiley mi się że nic się nie zmieniło

*) Wysokość stawki za segregowane nie może przekroczyć 2% dochodu rozporządzalnego na osobę, który wg. GUS za rok 2017 wynosił 1598 zł. Wyniki z 2018 r GUS poda do końca I.kwartału br.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Ile osób w K-J NIE segreguje angry smiley
Wysłane przez: maniamania (37.47.38.---)
Data: 21 lut 2019 - 11:33:48

Wydaje mi się, że stawki dla nie segregujących powinny być wyższe. Tak jest np. w gminie Stare Babice - segregujący płacą 29 zł/ os, a nie segregujący 62 zł.

wg. statystyk opracowanych przez kciński UMiG:

nie segreguje 600 mieszkańców zabudowy wielorodzinnej i 4000 zabudowy jednorodzinnej.

Nie wiem jaki % stanowią jednorodzinni, ale tak czy owak to jest wstyd, bo łatwiej w "obejściu" znaleźć jakiś kącik na worki niż gromadzić odpady w niewielkim mieszkanku w bloku



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-02-21 11:39 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (159.205.228.---)
Data: 21 lut 2019 - 18:19:21

Jak to się ma do ceny wody i ścieków .Infrastuktura ścieków i wody ; przepompownie , stacje uzdatniania wody, badanie ścieków , badanie czystości wody,wymiana starych rur itp.Za śmiecie złapali się cwaniacy ,którzy wietrzyli tylko zysk , bez inwestycji na sortownie ,spalarnie itp.,nawet pojemniki nie są ich własnością .Zero inwestycji tylko jakieś ,często stare samochody .confused smileyconfused smileyconfused smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: HammerHammer (82.145.222.---)
Data: 24 lut 2019 - 19:42:38

Luty się kończy więc przypomnę że przepisy pozwalają zlecić obywatelowi dowolnej firmie odbiór odpadów, na koszt gminy jeżeli ta nie realizuje swoich obowiązków...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (79.184.61.---)
Data: 24 lut 2019 - 20:02:23

Poproszę o podstawę prawną

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: HammerHammer (82.145.222.---)
Data: 24 lut 2019 - 21:05:51


Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Dz.U. 2018 poz. 1454


Art. 6s. W przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-02-24 21:08 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (37.47.43.---)
Data: 24 lut 2019 - 23:21:40


Hammer

Ustawa z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach
Dz.U. 2018 poz. 1454


Art. 6s. W przypadku gdy gmina nie realizuje obowiązku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, właściciel nieruchomości jest obowiązany do przekazania odpadów komunalnych, na koszt gminy, podmiotowi odbierającemu odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wpisanemu do rejestru działalności regulowanej, o którym mowa w art. 9b ust. 2.

a gdzie jest taki wykaz?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: HammerHammer (82.145.222.---)
Data: 25 lut 2019 - 08:19:20

Burmistrz go prowadzi zgodnie z ww. ustawą.

Na stronach innych gmin można znaleźć to w BIP.

U nas Google też znajduje ale jak wejdziemy to się okazuje że gmina usunęła tą podstronę...

Ale można założyć że firmy które Burmistrz sondował zezwolenia mają.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-02-25 08:42 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 25 lut 2019 - 12:10:53


Hammer
U nas Google też znajduje ale jak wejdziemy to się okazuje że gmina usunęła tą podstronę...

Daj linka, może uda się znaleźć kopię gdzieś w sieci?



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...8889909192939495969798...->|-->
Bieżąca strona: 93 z 99


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.