Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...8990919293949596979899-->
Bieżąca strona: 98 z 99
Będą kary dla niesegregujących
Wysłane przez: maniamania (37.47.39.---)
Data: 11 sie 2019 - 18:03:59

...w znowelizowanej ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (w tym tygodniu została podpisana przez prezydenta i obecnie czeka już tylko na publikację w Dzienniku Ustaw) wynika z tego, że rezygnując z możliwości wyboru selektywnej lub nieselektywnej zbiórki odpadów, ustawodawca narzucił na właściciela nieruchomości obowiązek segregacji.
(...) Mateusz Karciarz, prawnik specjalizujący się w tematyce odpadów z kancelarii Jerzmanowski i Wspólnicy. Uważa, że choć w nowelizacji mamy do czynienia z określeniem „opłata podwyższona”, to jest ona faktycznie sankcją w formie kary pieniężnej o charakterze administracyjnoprawnym. – To sankcja za nieprzestrzeganie, naruszenie obowiązku nałożonego na właściciela nieruchomości – podkreśla prawnik.

źródło: [edgp.gazetaprawna.pl]


Ta inicjatywa rządzących akurat mi się bardzo podoba. Jedna z niewielu. Bywa, że czasem nawet w tępych głowach coś się wylęgnie pozytywnego.

a z tym ogarnianiem, to moja sugestia, nie Pani Kierownik. Nie można porównywać jakiejś firemki z takim "molochem" jak gmina

Opcje: OdpowiedzCytuj
Min. Środowiska o tym jak segregować
Wysłane przez: maniamania (37.47.39.---)
Data: 14 sie 2019 - 23:31:54

może się komuś przyda

[naszesmieci.mos.gov.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Będą kary dla niesegregujących
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 17 sie 2019 - 15:50:23

Skończy się na wywożeniu do lasu. Śmieci segregowane powinny być odbierane za jakieś grosze, koszta pokryte z podatków, wtedy by się każdemu opłacało. Wymyślili grzywnę, niech szykują kasę na sprzątanie lasów.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (37.47.36.---)
Data: 17 sie 2019 - 21:00:25

masz rację, że segregowane powinny być odbierane tanio. Akurat w naszej gminie jest odwrotnie. Niewielka różnica opłat - segregujący 31zł/ os, a niesegregujący 46zł nie obliguje do "zawracania sobie głowy", papierkami, szkłem, plastikiem itp. Matkę Ziemię mają w dupie. Polak kocha tylko Matkę Boską.
Co do wywożenia śmieci do lasu, to raczej nie mieszkaniec stały, bo on jest zobowiązany ustawą do płacenia tzw, podatku śmieciowego i może wystawić nawet kilkadziesiąt worków i firma musi zabrać. Straż Miejska ma obowiązek sprawdzać czy wszyscy złożyli deklaracje i chyba nie jest źle, jak wynika ze sprawozdań - niewiele % nie płaci (ale dopóki nie wytropią)
Inna jest sprawa z przedsiębiorcami, którzy muszą zawierać odrębne umowy z dowolnymi zakładami odbierającymi odpady. Nie wiem jak/ czy gmina sprawdza. Nie wiem tez jak jest z osobami mającymi domki letniskowe, bo obywatel RP płaci raz podatek - tam gdzie mieszka np. w Warszawie, a przecież nie zabiera woreczków ze śmieciami do miasta.


Szykują się jeszcze inne "przyjemności" za które wszyscy oberwiemy, jak podaje Gazeta Prawna:

Każda tona odpadów, której samorządy nie przekażą do przetworzenia, będzie kosztować nas 270 zł. Przy czym koszty te spadną nie tylko na mieszkańców największych ośrodków. W najgorszym scenariuszu, czyli przy zachowaniu dotychczasowego mizernego wzrostu poziomu recyklingu o średnio ok. 2,25 proc. rocznie, sankcje obciążą bowiem wszystkie gminy.
Więcej tu [serwisy.gazetaprawna.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 18 sie 2019 - 11:56:19

Zobowiązani ustawą to są stali mieszkańcy jeździć 40 km/h na Piłsudskiego. Nikt tego nie weryfikuje, zgłaszasz ile chcesz osób i za tyle płacisz.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (37.47.36.---)
Data: 18 sie 2019 - 18:22:42

wielkie ciężarówki zw.TIRami też mają zakaz i gadanie jest takie: to niemożliwe - ale na zdjęciach widać, że to wielka ciężarówka, no to my nic nie możemy zrobić, bo to droga powiatowej i to by było na tyle....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: BeciaBecia (159.205.240.---)
Data: 21 sie 2019 - 14:02:20

Poszukuję harmonogramu odbioru śmieci dla zabudowy jednorodzinnej po zmianach od 1 sierpnia. Czy wiadomo gdzie mogę znależć?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 21 sie 2019 - 14:18:49

Lekaro podaje to: [lekaro.pl]

Ale czy to aktualny, to nie wiadomo.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (37.47.36.---)
Data: 21 sie 2019 - 23:08:46

Chyba to ten harmonogram, który był.
Wedle zapowiedzi urzędu żółte i niebieskie worki od sierpnia 2019 miały być odbierane 2x/m-c, tu: [www.konstancinjeziorna.pl] jest opisane. Jutro zadzwonię do RiOŚ

Opcje: OdpowiedzCytuj
prawda przeciwko prawdzie
Wysłane przez: maniamania (37.47.44.---)
Data: 31 sie 2019 - 12:31:41

W kwietniu br, po wybraniu firmy odbierającej odpady i podnosząc opłaty za odbiór, urząd zapowiedział, że żółte i niebieskie worki od sierpnia 2019 mają być odbierane od mieszkańców jednorodzinnych 2x/m-c, informacja tu: [www.konstancinjeziorna.pl]

a tymczasem na sesji RM 11.wrzesnia na X sesji ma być podjęta uchwała (nr 11), w której stoi "jak wół"

§ 3. Określa się następującą częstotliwość odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych:
I) w zabudowie jednorodzinnej:
a) odpady biodegradowalne, zielone, bioodpady - jeden raz na dwa tygodnie,
b) odpady zmieszane - jeden raz na dwa tygodnie,
c) odpady segregowane - papier - jeden raz w miesiącu,
d) odpady segregowane - szkło - jeden raz w miesiącu.
e) odpady segregowane - metale i tworzywa sztuczne - jeden raz w miesiącu.
itd.
cały tekst uchwały, tu: [bip.konstancinjeziorna.pl]

już zaczęłam rzucać j...i, ale zauważyłam następną uchwałę (nr 10)- projekt "Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Konstancin-Jeziorna”

a w nim:
§12
2. Ustala się następujące minimalne częstotliwości odbioru odpadów komunalnych z terenu nieruchomości:
1) w zabudowie jednorodzinnej:
a) odpady biodegradowalne, zielone, bioodpady - jeden raz na dwa tygodnie.
b) odpady zmieszane - jeden raz na dwa tygodnie.
c) odpady segregowane - szkło - jeden raz w- miesiącu,
d) odpady segregowane - papier - dwa razy w miesiącu.
e) odpady segregowane - metale i tworzywa sztuczne - dwa razy w miesiącu.
itd.

Kogos najwyraźniej pogięło >grinning smiley<

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: prawda przeciwko prawdzie
Wysłane przez: czaknoris (37.47.34.---)
Data: 03 wrz 2019 - 00:57:34


mania
W kwietniu br, po wybraniu firmy odbierającej odpady i podnosząc opłaty za odbiór, urząd zapowiedział, że żółte i niebieskie worki od sierpnia 2019 mają być odbierane od mieszkańców jednorodzinnych 2x/m-c, informacja tu: [www.konstancinjeziorna.pl]

Zgodnie z warunkami przetargu żółte i niebieskie miały być odbierane dwa razy w miesiącu. W sierpniu miał być odbiór wg harmonogramu dostarczonego przez gminę (który nie był załączony). Od września miały być nowe harmonogramy przygotowane przez wykonawcę i przedstawione gminie do akceptacji w dniu zawarcia umowy. Ktoś widział te nowe harmonogramy?
Na portalu społecznościowym krążą głupoty, że nie było w umowie odbioru żółtych i niebieskich dwa razy w miesiącu. Zapis od dwukrotnym odbiorze jest w załączniku 9 do SIWZ - opis przedmiotu zamówienia.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (37.47.44.---)
Data: 04 wrz 2019 - 12:30:33

właśnie o tym ciągle piszę, bo harmonogramow ani widu ani słychu i nie wiem dlaczego RM ma teraz (11.wrze) podjąć decyzję, żeby było śmieszniej - sprzeczne, bo w projekcie uchwały 10. jest inaczej niż w uchwale 11.
link do uchwal podałam wyżej.
I po co ten zgiełk jeśli w SIWZ jest już opisane i to firma, a nie RM ma zabierać worki. confused smiley

Niedługo po wytypowaniu firmy dzwoniłam do RiOŚ i zapytałam kiedy dostaniemy nowe harmonogramy. Obiecali interweniować w Lekaro. Może nie mogli się ogarnąć, bo ciągle nie było kierownika wydziału. Teraz już jest.

Opcje: OdpowiedzCytuj
nawet 4 razy więcej zapłaca niesegregujący niż segregujący
Wysłane przez: maniamania (5.184.0.---)
Data: 07 wrz 2019 - 11:20:49

Tu sporo o nowelizacji ustawy, która weszła w życie 6.września: [next.gazeta.pl]

a to też ciekawe: Ustawa wprowadza także większe konsekwencje dla osób porzucających śmieci np. w lesie czy na dzikim wysypisku. Obowiązek pokrycia kosztów usunięcia tych odpadów spadnie na tego, kto je porzucił.

Dodam, że oprócz obowiązku zabrania śmieci będzie mandat i nie tylko marne 500złangry smiley
m

tu też warto zajrzeć: [wgospodarce.pl]

oba artykuły polecam naszym radnym, którzy przez grzeczność, lenistwo (nie czytają projektów uchwał confused smiley) czy brak gospodarskiego podejścia klepią każdą uchwałę która przygotuje UMiG, np tę która ustalała stawki za odbiór śmieci.

Chyba nie ma w RP samorządu, w którym opłaty które wnoszą niesegregujący i segregujący różnią się w tak małym stopniu jak w Kcinie.sad smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: nawet 4 razy więcej zapłaca niesegregujący niż segregujący
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 10 wrz 2019 - 08:45:25

Zacznijmy od tego, jak niby komukolwiek ktokolwiek udowodni, że to on porzucił śmiecie? Nikt już nie pamięta słynnej afery o śmieciach, które podstępnie skradziono podczas pobytu ich właścicieli za granicą?



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (5.184.0.---)
Data: 10 wrz 2019 - 10:39:38

… trzeba jednak próbować.
Jak się ktoś uprze, weźmie patyk i podłubie w śmieciach to czasem znajdzie. Udało się namierzyć sąsiada który wywiózł kilka taczek śmieci do lasku przy Szpitalnej (wyrzucił rachunki), inny nad Wisłę wywiózł górę śmieci - też z dokumentami (firma z Otwocka), do lasu w okolice Czarnowa ktoś wywiózł odpady z zakładu pogrzebowego (były opaski, które zakłada się nieboszczykom i tak dobrze że tylko opaski)
To było opisane na naszym forum. A pewnie były inne zdarzenia.
Myślę że pies tropiący zaprowadziłby do właściciela śmieci. A z psem się nie dyskutuje.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Sesja X. na żywo
Wysłane przez: maniamania (5.184.0.---)
Data: 11 wrz 2019 - 13:20:16

Trwa X. sesja RM, zobacz tu:
[www.youtube.com]

Projekty uchwal 11. i 10. nie zmieniły się; w jednym jest tak w drugim inaczej - chodzi o częstotliwość odbioru recyklingu u jednorodzinnych. Pisałam o tym w tym wątku (wyżej). Ciekawe czy radni bezmyślnie klepną oba i potem będzie jazda, gdy uchwały ukażą się w dzienniku urzędowym.
Oba projekty można znaleźć tu: [bip.konstancinjeziorna.pl]



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-09-12 14:22 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
UMiG się zmitygował i poprawił
Wysłane przez: maniamania (5.184.0.---)
Data: 11 wrz 2019 - 15:49:08

W czasie sesji wprowadzono w projekcie uchwały nr 11 dwie autopoprawki i stanęło na tym że papier i plastik będą odbierane 2 razy w miesiącu. Radni przyjęli uchwałę.
Dyskusja do posłuchania od 5:21:53 tu: [www.youtube.com]



Uchwała będzie obowiązywać po 14.dniach, ale jak powiedział Burmistrz gmina ma rozmawiać z LEKARO. Zastanawiam się po co - jeśli (jak napisał Czaknoris) taka częstotliwość była zapisana w SIWZ. Próbowałam znaleźć rzeczony załącznik nr 9, ale niestety nie udało się.
Może Czaknoris podpowie gdzie/ zacytuje, bo niestety szykuje się, że gmina (czyli my) będziemy dopłacać firmie LEKARO - tak wynika z wypowiedzi Burmistrza na X sesji (wyżej link)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: UMiG się zmitygował i poprawił
Wysłane przez: czaknoris (37.47.37.---)
Data: 05 pa 2019 - 04:30:48


mania
szykuje się, że gmina (czyli my) będziemy dopłacać firmie LEKARO - tak wynika z wypowiedzi Burmistrza na X sesji (wyżej link)

[www.konstancinjeziorna.pl]

W załączonym na tej stronie pliku harmonogramy są zmodyfikowane od... sierpnia, a publikacja nastąpiła w... październiku. Ktoś tu pali głupa.
Załącznik 9 do SIWZ jest w tym samym pliku pdf co sam SIWZ. Warunki były znane i cena zaproponowana przez wykonawcę usługi musiała uwzględniać dodatkowe odbiory, więc za co mamy dopłacać?
Plik pdf z SIWZ (SIWZ pdf, 2.84 MB ) powinien być na tej stronie: [bip.konstancinjeziorna.pl] a dokładnie tutaj: [bip.konstancinjeziorna.pl]
Załącznik 9 zaczyna się od strony 84. Trzeba przeczytać punkty z podpunktami: 2.1, 2.2, 2.3, 5.2, 5.3.

Może radni zainteresują się ile Lekaro faktycznie otrzymało i będzie otrzymywać za kolejne miesiące od podpisania nowej umowy, czy były jakieś aneksy, jak wyglądał harmonogram załączony do umowy, o którym była w punkcie 5.3.1 załącznika 9, co z realizacja zadania opisanego w punkcie 2.3.1 itd.
Oczywiście nikt z tej całej rady nie wystąpi o takie informacje, już nawet nie wspominając, że to o czym tu wcześniej pisałem radni powinni znać, bo dokumenty przetargowe są dostępne w biuletynie. No ale jeżeli prawdą jest, że sam burmistrz wypowiadał się w sposób jakby nie znał warunków przetargu i umowy, to ja nie mam więcej pytań.
Co sobie wybraliśmy, to mamy. Płacz i płać nowe stawki za śmieci, a wykonawca może robić co chce i jak chce.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2019-10-05 04:51 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (5.184.40.---)
Data: 06 pa 2019 - 00:40:37

Radni zdaje się mają nas w .....

Pisałam do niektórych maile - nie chodziło o śmiecie, ale żaden /żadna/ nie splamił/a/ się odpowiedzią. Albo nie potrafią obsługiwać komputera, albo są ponad tę "hołotę", która ich wybrała.

Ciekawe jest dlaczego w BIP nie są publikowane nagrania sesji - ostatnią nagraną jest sesja VIII ?

Jakby ktoś był ciekawy co mówiono na poruszony tutaj temat odbioru odpadów, to transmisje z obrad wszystkich sesji wieszam w tym wątku [www.konstancin.com]

Warto popatrzeć, bo głosowanie "leci" jak w Sejmie - dyskusji prawie nie ma

Opcje: OdpowiedzCytuj
nowy harmonogram dla jednorodzinnych - KTO RŻNIE GŁUPA?
Wysłane przez: maniamania (5.184.40.---)
Data: 07 pa 2019 - 22:03:50

[www.konstancinjeziorna.pl]

W nowym harmonogramie widzimy, że odpady (plastik/ papier) były odbierane 2 razy w m-cu od SIERPNIA.

Ciekawe, że nikt o tym nie wiedział. Czyli wielkie pojazdy LEKARO jeździły nadaremnie, bo nikt nie poinformował mieszkańców, że mają w sierpniu wystawić worki nie tylko 6. ale i 22., a we wrześniu 3. oraz 12.

Czy ktoś w tej gminie panuje nad tym bajzlem?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...8990919293949596979899-->
Bieżąca strona: 98 z 99


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.