Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...5152535455565758596061...->|-->
Bieżąca strona: 56 z 99
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: GosiaMGosiaM (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 20 lip 2013 - 18:49:34


mania

- myślę, że wymienić na nowsze modele, szkolenie tu nic nie da, bo żeby sie nauczyć trzeba chcieć. Może niektóre osoby pracują za długo?
Oj, Maniu, mam wrażenie, że nie jesteś ulubienicą konstancińskich urzędników, tych od ochrony środowiska zwłaszcza ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 20 lip 2013 - 23:06:30

W tym tygodniu u mnie zabierali śmieci zielone, w brązowych workach. Dwa zabrali, dwa nowe zostawili.

Dzisiaj wyciągnęłam nowy worek brązowy na chwasty i tu ..... niespodzianka, nie dość, że o połowę cieńszy, to jeszcze o połowę mniejszy.

Jednym słowem - będziemy oddawać jeszcze mniej zielonych odpadów biodegradowalnych (oczywiście zgodnie z polityką UMiG).confused smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 20 lip 2013 - 23:44:53


GosiaM

mania

- myślę, że wymienić na nowsze modele, szkolenie tu nic nie da, bo żeby sie nauczyć trzeba chcieć. Może niektóre osoby pracują za długo?
Oj, Maniu, mam wrażenie, że nie jesteś ulubienicą konstancińskich urzędników, tych od ochrony środowiska zwłaszcza ;)

Pewnie nie i wzajemnie, choc nadzieję wiążę z nową (od roku chyba) kierowniczką RiOŚ, tylko nie wiadomo czy da radę wlać trochę życia w zasiedziałych urzędników. Co z tego że jest energiczna i ma dużą wiedzę śmieciową, może ładniej zabrzmi ekologiczną - sama wszystkiego nie zrobi.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 22 lip 2013 - 11:15:52

w piątek zabrali wszystko (4 rodzaje do jednej śmieciary) - po licznych telefonach, ale może był to Dzień Tajemniczego Sektora ...eye rolling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 22 lip 2013 - 11:20:12

bo i tak wszystko trafia na jedna linie sortownicza.

A ze umig kaze odbierac w osobne dni to tak robia. Przez to na tej samej uliczce sa co dwa dni. A tak mogliby sie nia przejechac raz w tygodniu. Ale klient nasz pan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 23 lip 2013 - 10:35:26

ciekawy jestem, jak taka ankieta wypadłaby na losowej (ale dobranej w sposób zgodny ze sztuką ;)) próbce naszej Gminy...
[wyborcza.biz]


47 proc. Polaków uważa, że obowiązująca od 1 lipca tzw. ustawa śmieciowa nie zachęca do segregowania odpadów komunalnych
sporo trzeba przeznaczyć na edukację...ale skończy się to pewnie tak, że pozostałe przy życiu monopolizujące lokalne rynki firmy będą edukować...ekonomicznie...



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-07-23 10:36 przez Artek_Bartek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: RenfriRenfri (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 23 lip 2013 - 12:13:10


Hesia-Mela


Dzisiaj wyciągnęłam nowy worek brązowy na chwasty i tu ..... niespodzianka, nie dość, że o połowę cieńszy, to jeszcze o połowę mniejszy.

Jednym słowem - będziemy oddawać jeszcze mniej zielonych odpadów biodegradowalnych (oczywiście zgodnie z polityką UMiG).confused smiley
No wściekłam się wczoraj bo zauważyłam, że mi też taki dali.
Następnym razem pewnie dadzą woreczki śniadaniowe... Ręce opadają angry smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: trenertrener (---.183.250.85.dsl.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 23 lip 2013 - 13:03:05

Niedługo będą dawać takie z kodami kreskowymi...

[www.tvn24.pl]



Fundacja Budzenie Pasji

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: RenfriRenfri (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data: 23 lip 2013 - 13:11:02


trener
Niedługo będą dawać takie z kodami kreskowymi...

[www.tvn24.pl]
Żeby nie szukać daleko w Górze Kalwarii takie są.



Wypisuję się z tego całego segregowania skoro urząd robi sobie z ludzi kpiny.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 23 lip 2013 - 15:51:50

a w Gorze tez Lekaro odbiera.

Opcje: OdpowiedzCytuj
kody kreskowe
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 23 lip 2013 - 16:14:16

Kody kreskowe - sama kiedyś takie rozwiązanie podpowiadałam (czytałam że stosuja gdzieś w UE), gdy usiłowałysmy przed laty nsjpierw z Hanką, a później z Olą przeforsować referendum smieciowe na wzór Pszczyny. Radni mieli wówczas argument na NIE, bo ludzie będa wpychali do worków co sie da i segregacja będzie tylko na papierze. Powiedziałam na komisji (chyba w 2006 r), że mozna worki oznakować np. kodami.

A swoją drogą ciekawe w jaki sposób wyedukowano mieszkańców Milanówka, którzy prawidłowo segreguja już od 1998 r i nikt ich nie straszy sankcjami, kodami itp.?

Korespondując z panią z LEKARO (odpowiedzi wkleiłam w wątku smieciowym zamknietym), zapytałam kilka dni temu czy firma wzorem innych zajmujących się odpadami zamierza edukować ekologicznie kcińskie społeczeństwo, np. lekcje połaczone z wycieczką do zakładu, żeby młodzież zobaczyła co się ze śmieciami dzieje. Dostałam odpowiedź, którą wyślę do wydz. zajmującego się oswiata i ochroną srodowiska - może urzedników zainteresuje, wklejam też tu, żebyscie mogli zobaczyć i naciskać na UMiG, żeby skorzystał z takiej możliwości, albo może zainteresuje nauczycieli czy rodziców:

----- Original Message -----
From: Anna Szczęsna - Lekaro
To: M.P.W.
Sent: Monday, July 22, 2013 3:49 PM
Subject: Re: Pytania z Konstancina


Witam,
Jeśli chodzi o edukację ekologiczną proszę ewentualne sugestie odnośnie zorganizowania lekcji przesłać na maila l.zagorski@lekaro.pl

Pozdrawiam,
Anna Szczęsna


Myślę że na taką wyprawę moznaby także zaprosić seniorów. Byłam w ub roku w Zakładzie Pruszkowie i wiele sie nauczyłam. Mój wnuczek (absolwent przedszkola) i ja wyedukowaliśmy resztę rodziny, teraz każdy zastanawia się co gdzie wrzucić i w kuble (na zmieszane) jest zdecydowanie mniej.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 23 lip 2013 - 18:03:13



bo ludzie będa wpychali do worków co sie da i segregacja będzie tylko na papierze
bez właściwej edukacji będą to robić na pewno i to przez czas jakiś....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 lip 2013 - 09:52:26



w piątek zabrali wszystko (4 rodzaje do jednej śmieciary)



bo i tak wszystko trafia na jedna linie sortownicza.
A ze umig kaze odbierac w osobne dni to tak robia. Przez to na tej samej uliczce sa co dwa dni. A tak mogliby sie nia przejechac raz w tygodniu. Ale klient nasz pan

... no to po co ta cała zadyma z segregowaniem, workami etc ?!? i po co jakas edukacja ? wystarczy podszkolić selekcjonerów przy taśmie



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-07-24 09:54 przez ola.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 24 lip 2013 - 10:29:03


ola
... no to po co ta cała zadyma z segregowaniem, workami etc ?!? i po co jakas edukacja ? wystarczy podszkolić selekcjonerów przy taśmie

Po to edukacja, żeby ludzie nauczyli się wkładać do worków to co w rozpisce. Pomału dojdziemy w Polsce do tego, że szkło będzie jechało na jednej taśmie - do huty, papier na drugiej do papierni, plastik na trzeciej do Chin na polarki itd.
W UE się nauczyli to Polacy też pojmą (wiem że my też jesteśmy w UE, ale śmieciowo w Białorusi)

Ciekawe - jak edukują ekologicznie w Kudowie Zdroju: [www.eko.kudowa.pl]
Mamy bliźniczych miast bez liku, mozna było zrealizować podobny projekt jak w Kudowie wspólfinansowany ze srodków europejskich, niestety jest juz po ptokach.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: ZojkaZojka (---.adsl.inetia.pl)
Data: 24 lip 2013 - 21:50:01

Do Mani : śmieci segreguję od dawna , wywoziłam ostatnio na Porąbkę i do firmy przy ulicy Świetlicowej ( dalej działają).Odpady zielone - kompost na ogródku.Worek ze śmieciami zabierał p.Krupiński raz na 2 - 3 m-ce.Chyba wyjaśniłam, dlaczego jestem zdegustowana tym całym kramem thumbs down

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 24 lip 2013 - 23:06:53

Przecież Ci Zojko nie zarzucam, ze nie wiesz o co chodzi, ale wiem z rozmów: w sklepie, na targu, w autobusie, ze znajomymi, że wiele osób nie za bardzo sie orientuje i to wcale nie tych co edukacje skończyli na podstawówce. Pytają starsi ludzie dlaczego ktoś chce, żeby śmiecie dzielic zamiast wrzucać do jednego pojemnika/ wora.
Niestety w Kcinie zapomniano o poinformowaniu mieszkańców, nie wystarczyły ulotki, bo to świstek , do którego ludzie nie zaglądają - podobnie jak do ulotek rozdawanych na ulicach.
Dzieciaki zdaje się mają lekcje w szkołach, a do dorosłych powinni dotrzeć pracownicy RiOŚ. Pamietam, że przed laty edukacją ekologiczną zajmowała się Fundacja Nasza Ziemia współpracująca z Metsa Tissue. Podczas gminnych imprez w parku mozna było wymienić makulaturę na papier toaletowy i dowiedzieć się sporo nt. segregowania odpadów (nie tylko papieru), były konkursy i zabawy.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: czaknoris (---.adsl.inetia.pl)
Data: 27 lip 2013 - 00:02:50

Wrócę do tematu pojemników.
W naszej gminie każdy był zobowiązany do zapewnienia sobie pojemnika (kupić, znaleźć, albo i ukraść - każdy według własnych przekonań). Góra Kalwaria pojemniki (120, 240 i 1100 litrów) zapewniła (kupiła) mieszkańcom.
Zamawiali używane, a ofertę w przetargu złożyła firma... Lekaro. Oferta opiewała na kwotę 399171,90 zł (z VAT). Przetarg rozstrzygnięto w czerwcu (kiedy pojemniki (nawet używane) już zaczynały być towarem deficytowym.

Co Góra Kalwaria kupiła za niecałe 400 tysięcy?

Pojemniki 120 l - 1800 szt.
Pojemniki 240 l - 770 szt.
Pojemniki 1100 l - 920 szt.

Według cen detalicznych z oferty Lekrao takie zamówienie byłoby warte: 738910 zł.
Wychodzi oszczędność ponad 45% względem cen detalicznych za ten sam towar.

Kto pojemnika nie miał (bo oddawał w workach lub "utylizował" w lesie) musiał go kupić w sklepie za co najmniej 100-110 zł. Kto pojemnik dzierżawił od lokalnych firm często mógł go odkupić za jakieś 50 zł.

Co musiały zrobić wspólnoty i spółdzielnie? Kupić sobie kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt pojemników po kilkaset (najmniej) złotych każdy.

Dlaczego nasza gmina nie mogła się zachować tak jak Góra Kalwaria? Może w K-J sami bogacze?


Funkcjonowanie systemu wciąż pozostawia wiele do życzenia.
Wykonawca już robi dziwne ruchy jak np. z workami na odpady zielone. Urząd wie o sprawie i co? I g...o! Żadnych konsekwencji, żadnej reakcji.
Jeżeli już zrobili taki numer z małymi i cienkimi workami, to wystarczyło nakazać, żeby dawali zamiast 2 po 5-6 tych mniejszych.
Mamy dwóch dodatkowych pracowników od śmieci, którzy "czuwają" nad działaniem systemu. Niech czuwają, w spokoju, dalej.


W Piasecznie mają już przykłady wypaczania założeń nowej ustawy (Kurier Południowy z 26.07.2013):
- Jak mój brat zawiózł do PSZOK-u kilkanaście zużytych opon to powiedziano mu, że może zostawić co najwyżej cztery. Więc pytam: jak ma się ich więcej to co z nimi zrobić, wyrzucić do rowu? Przecież nowa ustawa została wprowadzona właśnie po to, żeby śmieci po rowach się nie walały ? dziwi się Cezary Lenart. - To musi być jakieś nieporozumienie, wyjaśnimy tę sprawę z Sitą ? dziwi się asystent burmistrza, Krzysztof Kasprzycki. Jednak, jak się dowiedzieliśmy, w punkcie selektywnej zbiórki przy ul. Technicznej pracownicy liczą nie tylko opony. - Nie mogliśmy oddać gumowego węża, linoleum, a za styropian naliczono nam opłatę w wysokości 10 zł za kilogram ? wylicza pan Cezary. - Raz płacimy za śmieci w gminie, a drugi raz musimy płacić w PSZOK-u? - dziwi się mieszkaniec. - Rzeczywiście, za styropian budowlany, papę i szklaną watę się płaci ? przyznaje Krzysztof Kasprzycki. - Wszystko dlatego, że są to materiały trudne do utylizacji. Za darmo można oddawać natomiast styropian opakowaniowy.

Ciekawe jak będzie u nas. Przyjmą (bez dodatkowych opłat) kilkanaście opon, albo styropian i starą papę z remontu?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-07-27 00:04 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: HammerHammer (---.opera-mini.net)
Data: 27 lip 2013 - 05:52:53

ci co w Gorze mieli pojemniki od gminnego MPO dostali je za darmo - po prostu nikt im ich nie zabral.

A u nas chodzilo o polityke. Bo dzieki temu podatek jest nizszy i roboty mniej...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: trenertrener (---.opera-mini.net)
Data: 06 sie 2013 - 14:14:43

A to ciekawostka. Z wystawionych dziś worków: czterech żółtych i zielonego, Lekaro zabrało tylko żółte. Zielony z butelkami i słoikami stoi sobie jak stał. Osobno jeżdżą? Poza tym nowe worki są mniejsze. Słabo trochę.



Fundacja Budzenie Pasji

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ustawa Śmieciowa. Jak to działa w gminie K-J.
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 06 sie 2013 - 15:05:14

Może osobno, byłoby to nawet sensowne. Szkło do huty, a skarby z żóltego do sortowni. "W mieście" też zauważyłam stojące zielone i nowe, puste worki wrzucone za ogrodzenie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...5152535455565758596061...->|-->
Bieżąca strona: 56 z 99


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.