Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 1234-->
Bieżąca strona: 1 z 4
Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.181.218.189.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 27 cze 2012 - 15:11:33

Na dzisiejszej sesji miała miejsce sytuacja zdaje się bez precedensu.
Sesja zaczęła się na tyle wcześnie, źe pracujący mieszkańcy mieli kłopot.
Wejście na sesje o godz. 14:40 uniemożliwiło zabranie głosu!
Autorytarnie uniemożliwił to Pan Przewodniczący!
Jeśli tak wygląda demokracja to... ja już więcej pytań nie mam...



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-06-27 18:31 przez Artek_Bartek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 27 cze 2012 - 19:07:04

Dopiero co było źle, że sesje zaczynają się za późno, teraz że za wcześnie.

Wnioski mozna składać na piśmie pzred sesją, na wszelki wypadek - jeśli ktos nie może się urwać z pracy (lub inne przyczyny).
Porządek sesji jest podany w BIP [bip.konstancinjeziorna.pl]
Myslę że można jeszcze otworzyć (siłą zamknięte) usta w wolnych wnioskach, pkt. XI. Wolne wnioski.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 27 cze 2012 - 19:32:27

Maniu - to mieszkańcy utyskiwali, że sesje zaczynają się za późno?
tu nie chodzi o to kiedy się zaczynają i ile trwają tylko o par.17 Regulaminu Rady, który jasno mówi, że Przewodniczący może (jak rozumiem szczęśliwie dla wszystkich nie 'musi'?)udzielić głosu mieszkańcowi (konkretnie 'osobom spoza Rady')...dać mu na to nawet 3 minuty...ale nigdzie nie znalazłem odniesienia kiedy to może nastąpić...i że ma to być związane akurat z którymś konkretnie punktem obrad (choć logicznym wydaje się, że powinien to być punkt Wystąpienia mieszkańców - do Wolnych wniosków trzeba przesiedzieć całą sesję).
Dla mnie to kwestia zwykłego, przyzwoitego postrzegania kto i dla kogo tu pracuje...
A i jeszcze zwykłego sposobu przekazania zdania, które się posiada...a dla mnie (i nie tylko z resztą dla mnie) i forma i treść nie odpowiadała powadze funkcji, którą Pan Przewodniczący raczy sprawować...było nie było za Twoje i moje pieniądze...
Przy takim podejściu jedynym wyjściem jest wskazanie w porządku obrad konkretnej godziny przyjęć mieszkańców...
mój kolega mawia żal.pl....

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (---.adsl.inetia.pl)
Data: 27 cze 2012 - 20:50:03

Nie bardzo rozumiem. To nie był w czasie dzisiejszej sesji przez Przewodniczącego Rady Miejskiej realizowany
porządek obrad, a w nim punkt "Wypowiedzi mieszkańców"? eye popping smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 27 cze 2012 - 20:56:52

Wypowiedzi mieszkańców były. Artur z kolegą przyszli jakieś 2 minuty po zamknięciu tego punktu, w momencie, kiedy swoje zapytania i interpelacje przedstawiali radni. Kilka minut później p. radna Grażyna Żmigrodzka-Konitzer zadała pytania na prośbę mieszkańców w sprawie stanu realizacji remontu szkoły w Opaczy i otrzymała od burmistrza dość szczegółową odpowiedź.

P. przewodniczący Andrzej Cieślawski bardzo pilnuje, żeby nikt (także radni i urzędnicy) nie zabierał głosu poza właściwym do tego punktem obrad. Prawdą jest natomiast, że zapytanie lub wypowiedź można złożyć na piśmie z prośbą o przedstawienie radnym podczas sesji.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.147.3.116.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 27 cze 2012 - 23:36:23

Na formę pisemną niewątpliwie przejdziemy...bytność na sesjach...pewnie o to chodzi by plebs d...y nie zawraca... 2 minuty powiadasz....szczęśliwie nie o mnie to świadczy...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 28 cze 2012 - 00:25:23


Artek_Bartek
Na formę pisemną niewątpliwie przejdziemy...bytność na sesjach...pewnie o to chodzi by plebs d...y nie zawraca... 2 minuty powiadasz....szczęśliwie nie o mnie to świadczy...

To są niewątpliwie poważne oskarżenia i czasem warto przeczytać zanim się wysle

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 28 cze 2012 - 09:35:19

o jakich poważnych oskarżeniach Maniu piszesz?
ja w pełni świadomie stwierdziłem jedynie fakt, iż mieszkańcy nie zostali dopuszczeni do głosu!
a moim (i nie tylko moim) zdaniem taka sytuacja nie powinna się wydarzyć!
i nie należy się dziwić, że taka postawa Przewodniczącego wzbudziła emocje!

a Ty uważasz, że to jest w porządku?
jesteś zdania, że tak być powinno?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (---.adsl.inetia.pl)
Data: 28 cze 2012 - 11:37:37

Artku-Bartku, po przeczytaniu ze zrozumieniem Twojej wypowiedzi i Tomasza Zymera obiektywnie stwierdzam,
że w tym przypadku mieszkańcy spóźnili się na " Wypowiedzi mieszkańców" smiling smiley
(punkt obrad zarezerwowany wyłącznie dla nich)
i nie zostali dopuszczeni do głosu poza porządkiem obrad.
Jak twoim zdaniem powinien zachować się Przewodniczący?
Czy powinien zakłócić porządek obrad, przerywając kolejny punkt "Interpelacje radnych"
i powrócić do poprzedniego punktu?;)
A jak dajmy na to, za godzinkę dwie pojawili by się następni spóźnieni mieszkańcy domagający się dopuszczenia do głosu,
to Przewodniczący powinien ponownie powrócić do "Wypowiedzi mieszkańców", żeby byli zadowoleni i tak bez końca.
Ciekawe jak wyglądały by sesje w takim wydaniu?>grinning smiley<



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-06-28 11:49 przez zoli.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 28 cze 2012 - 11:58:00

Normalnie by wyglądały.


Artek Bartek
par.17 Regulaminu Rady, który jasno mówi, że Przewodniczący może (jak rozumiem szczęśliwie dla wszystkich nie 'musi'?)udzielić głosu mieszkańcowi (konkretnie 'osobom spoza Rady')...dać mu na to nawet 3 minuty...ale nigdzie nie znalazłem odniesienia kiedy to może nastąpić...i że ma to być związane akurat z którymś konkretnie punktem obrad (choć logicznym wydaje się, że powinien to być punkt Wystąpienia mieszkańców - do Wolnych wniosków trzeba przesiedzieć całą sesję).

Udzielenie głosu mieszkańcowi to rzecz uznaniowa. Jeśli Przewodniczący chce do głosu dopuścić mieszkańca , to może to zrobić w zasadzie w dowolnym momencie. Ale faktem też jest , że nie musi.

W tym poruszanym tu przypadku taki rygoryzm p.Przewodniczmącego (Artek spoźnił się o 2 min,) jest dla mnie niezrozumiały.
Osobiście wielokrotnie byłem swiadkiem wystąpień mieszkańców , poza punktem obrad - Wystąpienia mieszkańców. Jakoś się swiat i sesja żadna z tego powodu nie zawaliły smiling smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-06-28 11:59 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (---.adsl.inetia.pl)
Data: 28 cze 2012 - 17:52:55

W związku z tym, że sesje ostatnio zaczynają się wcześniej niż kiedyś i zdarza się, że harmonogram obrad jest jednak respektowany,
moją sugestią byłoby przełożenie punktu "Wystąpienia mieszkańców" na późniejszą godziną tj. około 17.00-17.30. Tak, aby
pracujący mieszkańcy mogli skorzystać z przysługującego im prawa i specjalnie dla nich zarezerwowanego punktu obrad.;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: WielkiSzuWielkiSzu (---.knc.pl)
Data: 28 cze 2012 - 20:56:24


zoli
Jak twoim zdaniem powinien zachować się Przewodniczący?
Czy powinien zakłócić porządek obrad, przerywając kolejny punkt "Interpelacje radnych"
i powrócić do poprzedniego punktu?;)
A jak dajmy na to, za godzinkę dwie pojawili by się następni spóźnieni mieszkańcy domagający się dopuszczenia do głosu,
to Przewodniczący powinien ponownie powrócić do "Wypowiedzi mieszkańców", żeby byli zadowoleni?>grinning smiley<

tak dokładnie powinien się zachować, śmiem zauważyć, że godząc się na bycie Radnym wyraził chęć służenia mieszkańcom, sesje wydaje mi się, że są odpowiednim miejscem na taką komunikację z wyborcami - a głos chcieliśmy zabrać przed rozpoczęciem interpelacji radnych, nie przerywając w połowie żadnego punktu obrad


harmattan
Osobiście wielokrotnie byłem swiadkiem wystąpień mieszkańców , poza punktem obrad - Wystąpienia mieszkańców. Jakoś się swiat i sesja żadna z tego powodu nie zawaliły smiling smiley

i ja również wiele razy byłem świadkiem jak podczas obecnej kadencji Przewodniczący udzielał głosu poza porządkiem obrad, żeby zdążyć na sesje na 14.00 urywamy się z pracy, poświęcamy swój czas zawodowy i prywatny, nie dlatego, że chcemy "przeszkadzać" Radnym i zawracać im głowę swoimi prywatnymi interesami. My również reprezentujemy pewną społeczność i w jej imieniu oczekujemy wysłuchania nas. Przewodniczący potraktował nas jak natrętów, pokazał kto tam rządzi, ale jak napisał Artek... szczęśliwie nie o mnie to świadczy...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.147.24.225.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 29 cze 2012 - 01:17:21

Zoli....przy takim podejściu to nie ma znaczenia, w którym miejscu jest punkt Wystąpienia mieszkańców bo żaden przyjęty Porządek obrad nie mówi o której KONKRETNIE mieszkańcy pojawić się mają by raczono ich wysłuchać!
Ale cóż...pokazano nam kto tu rządzi i...pozostał niesmak, którym chyba nikt z 'zniesmaczających' specjalnie się nie przejął sad smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Regulamin RM
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 29 cze 2012 - 10:11:28

Tu: [bip.konstancinjeziorna.pl] do pobrania Regulamin Rady Miejskiej,
w którym mowa w paragr. 12, że Przewodniczący stawia wniosek o przyjęcie zaproponowanego porzadku obrad. Radni głosują za, albo proponują zmiany.

Z kolei w paragr 13 stoi tak:
"Przewodniczący prowadzi obrady otwierająć i zamykając dyskusję nad kazdym z punktów"

Nie wiem jaki został ostatecznie przyjęty porządek obrad XXIV sesji, tak czy owak jesli po wystapieniu mieszkańców był już "maglowany" inny punkt, tzn, że Przewodniczący zamknął punkt "Wystapienia mieszkańców" i otworzył punkt "Interpelacje"

RM to nie HP ani magiel i musi działać zgodnie z regulaminem

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Regulamin RM
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 29 cze 2012 - 10:53:21

Ale elastyczność można dopuszczać, w końcu to oni służą nam, a nie my im.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Regulamin RM
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 29 cze 2012 - 12:51:43

Maniu...czytam to co piszesz i nie wierzę, że cytujesz tylko to co...Tobie wygodne?
a i na moje wcześniejsze pytania


a Ty uważasz, że to jest w porządku?
jesteś zdania, że tak być powinno?
nie odpowiedziałaś...
ja również kibicuję Burmistrzowi i Radzie by tą Gminę zmienić!
Jednak tego typu incydenty wystawiają włądzy świadectwo , którego raczej by nie chcieli otrzymywać...
A poza samym faktem nie udzielenia głosu mieszkańców (a powtórzę, że cytowany wcześniej par. 17 nie mówi, kiedy udzielenie głosu może nastąpić i że ma być powiązane z jakimkolwiek punktem porządku obrad...) to przykre jest też to, że nie słychać było chóru radzących podpowiadających 'Panie Przewodniczący - musimy (lub co najmniej powinniśmy) słuchać głosu mieszkańców'...zwłaszcza jak nie przychodzą w sprawie prywatnej tylko reprezentując jakąś określoną społeczność...
ale...dość już chyba o tym...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Regulamin RM
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 29 cze 2012 - 14:40:46

No to jeśli ktoś tak bardzo chce rygorystycznego przestrzegania regulaminu Rady proszę niech mi powie
- czy radni są zobowiązani tym regulaminem do nie spóźniania się na sesje i posiedzenia komisji ? Od siebie dodam , że niektórzy czynią to notorycznie i nieważne czy się spóźnią 15 min. czy 1,5 godz. , pierwszą rzeczą jaką robią po wejściu na salę obrad to podpisanie listy obecności. A jak wiadomo podpis na tej liście jest podstawą do wypłacenia wynagrodzenia.

A teraz rzecz najciekawsza. Otóż ci sami radni , którzy się mocna spóźnili na sesję, potrafią wyjść z niej przed zakończeniem obrad !!! Ale wtedy są już podpisani na liście i kaskę przytulą.
Odnoszę wrażenie , że taki stan rzeczy p.Przewodniczącemu nie przeszkadza. Mam podstawy aby tak twierdzić ponieważ jeszcze nie słyszałem z ust p.Przew. uwag na ten temat.

Kolejna ciekawostka w wydaniu Rady (to też dotyka regulaminu) otóż jest zazwyczaj w porzadku obrad taki punkt - Wolne wnioski.
Oto przykład takiego jednego wniosku
- nad ulicą X od dawna wiszą gałęzie drzewa , trzeba je wyciąć. Ja ten "wniosek" słyszę po raz nie wiem który , a czy nie prościej byłoby zamiast zawracać taką pierdołą głowę burmistrzowi najpierw , zanim się błyśnie "wnioskiem" na sesji , zadzwonić do odpowiednich służb albo nawet zgłosić na piśmie problem ? Oczywiście reagować należy w sytuacji gdy te służby informacje radnej oleją ciepłym szczykiem . Wtedy należy postawić wniosek o ukaranie osoby odpowiedzialnej za niewykonywanie obowiązków. Najlepiej wniosek na pismie.
Dodam jeszcze , że takich "ambitnych" wniosków zgłaszanych jest całe mnóstwo, co implikuje straszne marnotrawienie czasu. To już jednak chyba lepiej pozwolić/wykazać się pewną właśnie elastycznością i dopuścić do głosu przedstawiciela mieszkańców.


Bartek
(...) w końcu to oni służą nam, a nie my im.
szczególnie przed wyborami smiling smiley Chociaż obiektywnie stwierdzam , że na szczęście ta prawda nie dotyczy wszystkich radnych.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-06-29 14:46 przez harmattan.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Regulamin RM
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 29 cze 2012 - 14:49:12

Piszę, bo pamietam jakie były w poprzednich kadencjach awantury, ze mieszkańcy niemal paraliżują pracę rady. Wszyscyśmy się krytycznie o bałaganie na sesjach wypowiadali, chyba Ty też. Dlatego został wprowadzony do porzadku każdej sesji punkt "wystapienia mieszkańców" i najpierw było to w przedostatnim punkcie porządku sesji, a później dla wygody mieszkańców pzreniesione na początek.

Nadal jest możliwośc wypowiedzi mieszkańców podczas omawiania poszczególnych uchwał. Na końcu sesji jest punkt wolne wnioski, też dający mozliwośc wypowiadania się - nie tylko radnym.

Natomiast tytuł "zamknąć usta mieszkańcom" jest mocno krzywdzący zarówno dla radnych jak i wybranego przez nich przewodniczącego.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Regulamin RM
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 29 cze 2012 - 14:56:13


No to jeśli ktoś tak bardzo chce rygorystycznego przestrzegania regulaminu Rady proszę niech mi powie
- czy radni są zobowiązani tym regulaminem do nie spóźniania się na sesje i posiedzenia komisji ? Od siebie dodam , że niektórzy czynią to notorycznie i nieważne czy się spóźnią 15 min. czy 1,5 godz. , pierwszą rzeczą jaką robią po wejściu na salę obrad to podpisanie listy obecności. A jak wiadomo podpis na tej liście jest podstawą do wypłacenia wynagrodzenia.


To jest straszne świństwo! Dlaczego radni którzy olewaja w ten sposób mieszkańców nie ponoszą konsekwencji, to też jest paskudne i powinno zostac jak najszybciej rozwiązane.

Podpisać listę nie tylko pzry wejściu ale też wychodząc na dłuzej niż 15 minut

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Regulamin RM
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 29 cze 2012 - 15:17:20

Albo pracować charytatywnie, większość radnych, zagadnięta o kasę, twierdzi ostro, że to grosze i bez znaczenia i w ogóle nie poruszać tematu najlepiej. Ale jakoś wszyscy biorą za wszystko te diety smiling smiley



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 1234-->
Bieżąca strona: 1 z 4


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.