Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--1234-->
Bieżąca strona: 3 z 4
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 22 lis 2012 - 22:22:28


mania
Jak się okazuje, nie była to niczyja zła wola po prostu wypadek przy pracy. Mail się nie wysłał. Gdyby mi się nie ubzdurało, że sesja ma być 29 listopada, to zapytałabym wcześniej.

Mail Się nie wysłał. Potem Się nie sprawdził przez dwa tygodnie, czy informacja jest już na BiPie. W międzyczasie inny Się (z Wydziału Promocji?) nie zwrócił się do tego pierwszego Się (chyba z BRM?), kiedy w listopadzie jest sesja - a jest w każdym miesiącu. Same wypadki przy pracy. Teraz oba Się dostaną na koniec roku premię, trzynastkę i bonus świąteczny. I to już nie będzie wypadek przy pracy.

Regulamin Rady Miejskiej (załącznik do Statutu Gminy) mówi, że "zawiadomienie o sesji powinno być podane do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty (tablice ogłoszeń UMiG, BiP i na stronie internetowej gminy) nie później niż 14 dni przed sesją (par. 5 pkt 5)
Nie ma jednak za to żadnych sankcji, a słowo "powinien" nie znaczy to samo, co "musi". Burmistrz twierdzi, że ogłoszenie o sesji wisiało na wszystkich tablicach sołeckich i osiedlowych. Na tych, które oglądałem w ostatnich dniach (Mirków, Jeziorna) jakoś takiego nie widziałem, ale może nie zauważyłem, a może Się zawieruszyło albo Się zdjęło. Tak czy inaczej, sformułowanie w Regulaminie Rady Miejskiej jest takie, że w każdym przypadku można podtrzymywać tezę o legalności sesji, nawet, gdyby żadna ze zwyczajowo przyjętych form podania do wiadomości nie została spełniona.

W ostatnich 2 miesiącach UMiG trzykrotnie ogłaszał konsultacje społeczne:
a) w sprawie dziś głosowanej uchwały o wolontariacie i organizacjach pożytku publicznego - po tym, jak p. radna Izabela Skonecka wykazała na sesji wrześniowej zasadniczą niezgodność pierwotnego projektu uchwały z ustawą i przepisami oraz wskazała na co najmniej 20 jaskrawych, dyskwalifikujących ten projekt wad, uchwała została w popłochu wycofana tuż przed samym głosowaniem i skierowana do konsultacji;
b) w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze - projekt uchwały na kilka dni przed sesją wyciekł do internetu, pojawiły się protesty społeczne, także oficjalne na piśmie i wówczas p. burmistrz zgodził się na 3-dniowe konsultacje społeczne (możliwość zgłaszania wniosków) i na sesję nadzwyczajną;
c) w sprawie lokalizacji oczyszczalni w Mirkowie - ze względu na obowiązek ustawowy - w piątek w południe, ogłoszone z 5-dniowym wyprzedzeniem; według relacji Artura we właściwym wątku ( [www.konstancin.com] ), przyszło 6 mieszkańców, z tego 3 z Habdzina zapewne inspirowanych dyskusją na naszym forum, 4 przedstawicieli firmy budującej oczyszczalnię (Saur), dziennikarz, 2 urzędników, kierownictwa z UMiG nie było.

Proszę Państwa, gdyby nie silny nacisk społeczny, przytomność niektórych radnych i obowiązki ustawowe, w kluczowych dla mieszkańców kwestiach UMiG by o nic mieszkańców nie pytał, bo zwyczajnie urzędnicy nie widzą takiej potrzeby. To jest kwestia mentalności i świadomych preferencji dotyczących stylu zarządzania gminą, a nie - wypadku przy pracy. Do zachodniej Europy w kwestii udziału społecznego w decyzjach samorządowych mamy do pokonania dystans wielokrotnie większy, niż do mniej przykładnych demokracji na wschód od Polski, a nasza konkretna gmina w tej dziedzinie wlecze się na szarym końcu nawet za wieloma ubogimi wiejskimi gminami z tzw. "głębokiej prowincji".

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (---.dynamic.mm.pl)
Data: 22 lis 2012 - 22:41:13

Relacja video z dzisiejszej Sesji Rady Miejskiej wgrywa się do internetu, powinno być na rano gotowe - 3 godziny oglądania

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 23 lis 2012 - 01:16:46


Tomasz Zymer


Regulamin Rady Miejskiej (załącznik do Statutu Gminy) mówi, że "zawiadomienie o sesji powinno być podane do wiadomości publicznej w sposób zwyczajowo przyjęty (tablice ogłoszeń UMiG, BiP i na stronie internetowej gminy) nie później niż 14 dni przed sesją (par. 5 pkt 5)
Nie ma jednak za to żadnych sankcji, a słowo "powinien" nie znaczy to samo, co "musi". Burmistrz twierdzi, że ogłoszenie o sesji wisiało na wszystkich tablicach sołeckich i osiedlowych. Na tych, które oglądałem w ostatnich dniach (Mirków, Jeziorna) jakoś takiego nie widziałem, ale może nie zauważyłem, a może Się zawieruszyło albo Się zdjęło. Tak czy inaczej, sformułowanie w Regulaminie Rady Miejskiej jest takie, że w każdym przypadku można podtrzymywać tezę o legalności sesji, nawet, gdyby żadna ze zwyczajowo przyjętych form podania do wiadomości nie została spełniona.

Panie Tomaszu, ja jednak trochę inaczej zrozumiałam wypowiedź p. radczyni prawnej UMiGu. W tym stanie rzeczy (brak informacji publicznej o sesji) - uchwały podjęte przez RM, mogłyby zostać zakwestionowane przez sąd w przypadku złożenia sprawy przez mieszkańców i ich powołania się na brak informacji.

Mam nadzieję, że ten przypadek (zawinił pracownik eye popping smiley ) - uświadomił władzom, że takie niedopilnowanie spraw formalnych (określonych prawem) , może kiedyś skończyć się bardziej spektakularnie ... w końcu kiedyś ktoś, dla zasady, wniesie sprawę do sądu i unieważni sesję i uchwały RM.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 23 lis 2012 - 07:44:46

to nie ma jakiegos kalendarza sesji ? terminów spotkań ustalonych w skali roku i upublicznianych na początku każdego stycznia ? rozumiem konieczność nagłych sesji, ale żeby każda sesja była nagła ..??!! łał smoking smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 23 lis 2012 - 08:06:43

Wiele uchwał jest dyskusyjnych, zgadzam się. Co do metody wyliczania opłaty śmieciowej, przy wprowadzeniu tej opartej o zużycie wody musielibyśmy zainstalować liczniki wody (w tym własnej ze studni) około 8 tysiącom mieszkańców na koszt gminy i na dodatek mogłoby to się okazać niezgodne z prawem (wg prawnika gminnego, nie mamy podstaw prawnych, by komuś sprawdzać, ile zużył wody z własnej studni). Pozostałe dwie metody (od powierzchni użytkowej nieruchomości oraz od gospodarstwa domowego) zostały odrzucone przez większość radnych jako społecznie "niesprawiedliwe".

PS. Pytanie do moderatorów: czy naprawdę musimy codziennie dyskutować z panem Andrzejem pod innym pseudonimem? To uciążliwe i mylące. Może jednak dałoby się pozostawić Andrzejowi jeden i ten sam login na jakiś czas?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (---.dynamic.mm.pl)
Data: 23 lis 2012 - 09:36:47

Zapraszam do obejrzenia pierwszej części wczorajszej Sesji Rady Miejskiej. Pod koniec pierwszej części możemy się dowiedzieć o walorach zdrowotnych Wytwórni Mas Bitumicznych. Wieczorem część 2 i 3

część I - [www.puls-konstancina.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 23 lis 2012 - 10:23:39


Tomasz Zymer
PS. Pytanie do moderatorów: czy naprawdę musimy codziennie dyskutować z panem Andrzejem pod innym pseudonimem? To uciążliwe i mylące. Może jednak dałoby się pozostawić Andrzejowi jeden i ten sam login na jakiś czas?

Proszę poprosić pana Andrzeja, żeby przestał zakładać nowe loginy, to problem się skończy. On już na tym forum z nikim dyskutował nie będzie, a każdy jego kolejny potwierdzony login i każda z niego wypowiedź będzie zawsze usuwana. Dla tego pana nie ma już na tym forum miejsca, tolerowałem go kilka lat, ale niektórzy niczego nigdy się nie uczą, więc musiał odejść na stałe. Ta decyzja nie podlega dyskusji na jakiejkolwiek płaszczyźnie i wszelkie takie próby będą ucinane.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (---.dynamic.mm.pl)
Data: 23 lis 2012 - 22:11:10

Zapraszam do obejrzenia drugiej części Sesji Rady Miejskiej. Przepraszam Artka Bartka, że film urywa się w takim momencie, ale musiałem zmienić kasetę dalsza część waszej dyskusji w części trzeciej

[www.puls-konstancina.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (---.dynamic.mm.pl)
Data: 23 lis 2012 - 23:26:39

Część trzecia Sesji : wystąpienia mieszkańców , odpowiedź Burmistrza i Przewodniczącego RM czemu w BIP zabrakło ogłoszenia o Sesji .

[www.puls-konstancina.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.147.112.228.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 23 lis 2012 - 23:54:03

Zdaje się, że ucięty jest moment, w którym Burmistrz twierdzi, że ze strona społeczną rozmawia a jeden z mieszkańców ripostuje, że to nie jest rozmowa tylko jednostronna komunikacja podejmowanych decyzji... Życie pokaże co dalej będzie...ale my będziemy sie domagać dialogu a nie monologu ze stwierdzeniem 'taki jest kompromis'...
Zabrakło tez kilku innych zdań, ale...zdaje sie, ze to lepiej bo emocje wzbierały ;)



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-24 00:18 przez Artek_Bartek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: jacekkkjacekkk (---.30.156.196.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 24 lis 2012 - 00:18:13

Artur niestety zabrakło tego i sam jestem na siebie zły i naprawdę nie było to zamierzone . Muszę zmienić kamerę bo czasami się zacina

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.147.112.228.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 24 lis 2012 - 00:21:55

To nie kwestia kamery...kamieniem winni rzucać ci, którzy są bez grzechu..

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 24 lis 2012 - 00:53:05

Nie obejrzałem całej relacji - czy p. Burmistrz odpowiedział w końcu na pytanie p. Zambrowicza dotyczące działań Urządu w sprawie nielegalnego hangaru lotniska w świetle wiedzy o jego nielegalności?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 24 lis 2012 - 01:14:35

Już znam odpowiedź - p. Burmistrz nie wie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 25 lis 2012 - 14:38:55

Za to ja wiem kto wspiera rozbudowę tego lotniska i jaki to ma związek z finansowaniem kampanii wyborczej i ustalaniem kandydatów w roku 2014.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 25 lis 2012 - 15:49:19

Fantastyczne zdanie Burmistrz wyraził podsumowując kwestię - mniej więcej, że każdy może zgłosić samowolkę.

Oczywiście, że każdy, ale czy urzędnik powinien tak mówić? Łaski nie robi, a tak to wyglądało, niestety.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 25 lis 2012 - 15:50:02


Tomasz Zymer
Za to ja wiem kto wspiera rozbudowę tego lotniska i jaki to ma związek z finansowaniem kampanii wyborczej i ustalaniem kandydatów w roku 2014.


A kto?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.knc.pl)
Data: 25 lis 2012 - 16:54:21

Nie mam ochoty na kolejny proces z artykułu 212 KK, więc chętnie przekażę swoje przypuszczenia / obserwacje, ale w komunikacji prywatnej.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.146.221.194.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 25 lis 2012 - 21:36:20



On już na tym forum z nikim dyskutował nie będzie, a każdy jego kolejny potwierdzony login i każda z niego wypowiedź będzie zawsze usuwana. Dla tego pana nie ma już na tym forum miejsca, tolerowałem go kilka lat, ale niektórzy niczego nigdy się nie uczą, więc musiał odejść na stałe. Ta decyzja nie podlega dyskusji na jakiejkolwiek płaszczyźnie i wszelkie takie próby będą ucinane.
Taka mam refleksję, ze takie wpisy w tym wątku rodzą dwuznacznosci...
Moze jednak z racji zbliżających sie świąt jakaś..amnestia? ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zamknąć usta mieszkańcom?!
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 25 lis 2012 - 23:45:31

Tak więc zostaje ustawiczne monitowanie i mmonitorowanie pp Burmistrzów w tej sprawie przez naszych radnych - jak Urząd reaguje na jawne łamanie prawa.

Łatwo podawać zwykłych obywateli do sądu, gorzej egzekwować od wielkich, np zaległe podatki pewnego przedsiębiorcy z Mirkowa, reklamy, czy wreście rzeczone lotnisko.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-11-25 23:45 przez AK.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--1234-->
Bieżąca strona: 3 z 4


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.