Polityka lokalna i samorzÄ…d :  Konstancin.com - Forum mieszkaÅ„ców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wÄ…tku: <---->
Akcja: ForaWÄ…tkiNowy wÄ…tekSzukajZalogujPodglÄ…d do wydruku
w 2013. wzrosnÄ… lokalne podatki
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 22 sie 2012 - 16:04:24

m.in.


źródło: [e-prawnik.pl]

Ciekawe czy od pzryszłego roku gmina sięgnie ceprom do kieszeni - opłata uzdrowiskowa, to poważny zastrzyk gotówki do budżetu ???

Ciągle powstają nowe miejsca, gdzie ludziska moga pzryjechać na odpoczynek, nie każdego stać na Hawaje.

Kilka lat temu obdzwoniłam prawie wszystkie kcinskie placówki oferujące noclegi i wyszło mi że samorząd mógłby zarobić lekko milion. Przypominam, ze ze względu na pewne ograniczenia zarobkowania, skarb państwa dopłaca gminom uzdrowiskowym 100% pobranej opłaty uzdrowiskowej. Licząc bralam pod uwagę roczne obłożenie w wys 30%. Nie liczyłam miejsc w szpitalach, sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych działających w "zmowie" z NFZ, bo og pacjentów haraczu się nie pobiera. Powinn o gdzieś to być na starym forum.
A teraz miejsc przybyło.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: w 2013. wzrosnÄ… lokalne podatki
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.181.3.107.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 27 sie 2012 - 22:48:22

Tu juz zdaje sie pare razy była dyskusja, ze u nas sie nie da głownie dlatego, ze koszty poboru opłat bedą przewyzszaly wpływy...ale, żeby te koszty wynosiły aż milion? smiling smiley choć szacunki milionowe wydają mi sie nieco przesadzone bo to byłoby ponad 200tys osobodób w roku...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: w 2013. wzrosnÄ… lokalne podatki
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 27 sie 2012 - 23:31:13

jakby było 200tys osobodób, to Kcin zarobiłby > 800tys zł +800tys zł od Skarbu Państwa, czyli ok. 1,5 mln zł.

Art. 49. 1. ustawy uzdrowiskowej:
Gmina uzdrowiskowa realizująca zadania, o których mowa w art. 46, otrzymuje dotację z budżetu państwa w wysokości równej wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w uzdrowisku w roku poprzedzającym rok bazowy w rozumieniu ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2010 r. Nr 80, poz. 526, z późn. zm. 62) ).

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: w 2013. wzrosnÄ… lokalne podatki
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.181.3.107.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 28 sie 2012 - 22:51:18

100 tys.osobodób tez wydaje mi sie przesadzone...
Z tego co pamietam urząd szacowal wpływy bodaj na...20 tys PLN...
Generalnie...przekonaj Burmistrza bo to chyba on musi wnieść projekt uchwały na sesje...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: w 2013. wzrosnÄ… lokalne podatki
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 28 sie 2012 - 23:27:55

Nie wiem czy nie wywaliłam lub czy komputer nie zjadł mi wyliczeń, bo musiałabym znowu wydzwaniać - bez "czarno na białym" będzie tylko zawracaniem kijem Wisły.

Kiedyś (chyba w 2006 gdy był opracowywany statut) rozmawiałam o róznych sprawach z jakąś facetką z Min. Zdrowia i nie mogła sie nadziwić, że w Kcinie nie pobiera się opłaty uzdrowiskowej. Krynica miała wówczas ponad 5 mln dochodu (2,5 mln zebranych +2,5 dotacji) , to niechby Kcin miał chociaż 500 tys - byłoby na koncerty w Parku (pamietasz ile kosztowały podatników).

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: w 2013. wzrosnÄ… lokalne podatki
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 28 sie 2012 - 23:30:15


Artek_Bartek
100 tys.osobodób tez wydaje mi sie przesadzone...
Z tego co pamietam urząd szacowal wpływy bodaj na...20 tys PLN...
.

100.000 osobodni tzn.,że w Kcinie każdego dnia w ciągu roku przebywa oficjalnie ok. 274 osób -wczasowiczów (100.000 : 365 = 273,97) co jest prawdopodobne, biorąc od uwagę hotele i pensjonaty oraz domy wczasowe.

200.000 osobodni to ok.548 wczasowiczów dziennie.

Dobrych kilka lat temu, na wczasach w Jastarni, gospodarz pensjonatu miał książkę, gdzie każdego wpisywał i pobierał opłatę (chyba klimatyczną) za każdy dzień pobytu. Ta książka była ostemplowana przez urząd, czy tez wydawana przez urząd miejski. Pobrane opłaty pewnie raz na jakiś czas musiał wpłacać na konto gminy, a książkę pewnie przekazywał do kontroli. Tu nie trzeba odkrywać Ameryki, przecież większość uzdrowisk stosuje tę opłatę i jakoś im się to opłaca.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: w 2013. wzrosnÄ… lokalne podatki
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.181.3.107.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 28 sie 2012 - 23:40:42

By nie było...mnie przekonywać nie trzeba!
Trzeba przekonać tych, którzy twierdza,ze sie nie da! Wprowadzić a pózniej szacować realne wpływy! Mi jakoś sie nie wydaje by były one niższe od kosztów...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Tak wyglądałyby zyski z opłaty uzdrowiskowej w 2007r
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 28 sie 2012 - 23:53:28

Nie mam pojęcia czy podane niżej placówki działaja, ale wiem że przybyło miejsc oferujących noclegi, powstały też gospodarstwa agroturystyczne- czytalam w jakimś przewodniku. Wzrosła także wysokośc opłaty uzdrowiskowej. Wydaje mi się że zysk byłby wyższy niz podane przez b. burmistrza 20 tys.zł?


Wykorzystanie bazy noclegowej w Konstancinie-Jeziornie (UWAGA, dane z r 2007)

Apartamenty Hotelowe Arche, ul. Bielawska 36 ........ 120
Hotel Konstancja , ul.Źródlana 12......... 80
Hotel Le Martin ul. Słomczyńska 23............. 10
Pensjonat Pod Sosnami, ul. Rycerska 13........ 40
Pensjonat Stańczyk, ul. Chylicka 79.............. 35
Pensjonat Alicja, ul Pocztowa 15.......... 56
Dwór Macieja ,ul. Od lasu....................................36
Zajazd Ustronie, ul. Piaskowa 12a.............. 40
Pensjonat ?U Sąsiadów", ul. Sąsiedzka 6........ 50
Centrum Promocji Kadr, ul. GÅ‚owackiego 3/5..............120
Ośrodek Doskonalenia Kadr Ministerstwa Gospodarki,ul. Sienkiewicza .......... 100
CKiR część komercyjna hotel,ul. Gąsiorowskiego.............. ok. 50
Pensjonat Biała Dalia Sobieskiego 24 .......?????
Hotel Marta ul. Sienkiewicza 11..........?????
Pokoje gościnne Trzy sosny , ul Skargi .......... 12
Razem ok. 780 miejsc

Nie do wszystkich placówek udało mi sie dodzwonić

Oprócz ww. w Konstancinie są kwatery prywatne - nie uwzględnione w tym wykazie

Przy maksymalnym wykorzystaniu bazy noclegowej 784x 366=286 944 osób/ rocznie
Jeśli Rada Miasta ustaliłaby maksymalną stawkę opłaty uzdrowiskowe ? tj. 3,33 zł/ za dzień pobytu, to roczny dochód wyniósłby 955 524 zł
Skarb państwa dodaje gminom uzdrowiskowym 100% pobranej opłaty uzdrowiskowej , czyli 955 524x2 =1 911 047 zł
Zakładając wykorzystywanie obiektów tylko w 30 %, zysk wyniósłby: 573 314 zł
Minimum 573 314 zł ? tyle gmina traci z powodu niegospodarności
każdego roku
Opłata Uzdrowiskowa - podstawa prawna
USTAWA z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych1
Art. 49. 1. Gmina uzdrowiskowa realizująca zadania, o których mowa w art. 46, otrzymuje dotację z budżetu państwa w wysokości równej wpływom z tytułu opłaty uzdrowiskowej pobranej w uzdrowisku w roku poprzedzającym rok bazowy w rozumieniu ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego
(Dz.U. Nr 203, poz. 1966).
2. Minister właściwy do spraw finansów publicznych, po zasięgnięciu opinii reprezentacji jednostek samorządu terytorialnego określi, w drodze rozporządzenia, tryb i terminy ustalenia oraz przekazania dotacji, kierując się potrzebą zabezpieczenia środków na realizację zadań gmin uzdrowiskowych.
Stawki opłaty miejscowej i uzdrowiskowej określane będą przez rady gmin w drodze ustawy, z tym że stawka opłaty miejscowej w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej nie będzie mogła przekroczyć 2,40 zł dziennie, a stawka opłaty uzdrowiskowej 3.33 zł dziennie
Od kogo pobiera się opłatę uzdrowiskową
Źródło: [www.mf.gov.pl]
Opłata uzdrowiskowa jest pobierana od osób fizycznych przebywających dłużej niż dobę w celach zdrowotnych, turystycznych, wypoczynkowych lub szkoleniowych w miejscowościach znajdujących się na obszarach, którym nadano status uzdrowiska na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych (Dz. U. Nr 167, poz. 1399 ze zm.), za każdy dzień pobytu w takich miejscowościach.
Opłaty uzdrowiskowej nie pobiera się:
1) pod warunkiem wzajemności ? od członków personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz innych osób zrównanych z nimi na podstawie ustaw lub zwyczajów międzynarodowych, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają miejsca pobytu stałego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
2) od osób przebywających w szpitalach;
3) od osób niewidomych i ich przewodników;
4) od podatników podatku od nieruchomości z tytułu posiadania domów letniskowych położonych w miejscowości, w której pobiera się opłatę miejscową albo uzdrowiskową;
5) od zorganizowanych grup dzieci i młodzieży szkolnej.
Od osób, od których pobierania jest opłata uzdrowiskowa, nie pobiera się opłaty miejscowej.
Zasady ustalania i poboru oraz terminy płatności i wysokość stawek opłaty określa, w drodze uchwały, rada gminy. Rada gminy może zarządzić pobór tej opłaty w drodze inkasa oraz określić inkasentów i wysokość wynagrodzenia za inkaso. Ponadto rada gminy może wprowadzić inne niż ww. zwolnienia przedmiotowe od opłaty uzdrowiskowej.
Podstawa prawna: art. 17 i 19 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych ( Dz.U. z 2006 Nr 121, poz.844 ze zm).

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Tak wyglądałyby zyski z opłaty uzdrowiskowej w 2007r
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.181.3.107.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data: 29 sie 2012 - 00:01:07

600 tys. Strat z tytułu "niegospodarności"....dobrze by było, by Burmistrz coś w tym kierunku jednak zrobił...bo jak na razie to Urząd przekonywał, ze sie nie opłaca...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: w 2013. wzrosnÄ… lokalne podatki
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 29 sie 2012 - 00:30:10

"Biała Dalia" nie działa, ale na Sobieskiego jest ZAIKS - spory ośrodek wypoczynkowy, co najmniej 50 miejsc.

... jeszcze pałac w Oborach.

Nie wiem na co jeszcze Konstancin czeka z wprowadzeniem opłaty uzdrowiskowej.

.... co nie zmienia faktu, że jakiś urzędnik powinien przygotować gotowe zestawienie wpływów i kosztów poboru tych opłat dla RM.

Gotową ściągawkę zrobiła Mania. ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: w 2013. wzrosnÄ… lokalne podatki
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 29 sie 2012 - 00:59:49

Już od 2007 w Gdyni wprowadzono inkaso opłaty miejscowej:

[www.gdynia.pl]

2. Na inkasentów opłaty miejscowej zobowiązanych do jej poboru wyznacza się osoby kierujące hotelami, motelami, pensjonatami, domami wczasowymi, wypoczynkowymi lub wycieczkowymi, schroniskami, kampingami, polami biwakowymi albo podobnymi obiektami usługowymi, w których przebywają czasowo osoby podlegające opłacie.

W/w osoby pobierają opłatę miejscową i do 10 każdego miesiąca wpłacają na konto urzędu, jednocześnie wystawiają fakturę VAT na kwotę równą 10% przekazanych opłat. Urząd w ciągu 14 dni przelewa należność na konto inkasenta.

Bieżąca praca dla Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna dot. opłaty uzdrowiskowej: sprawdzenie ok. 20 przelewów miesięcznie (od inkasentów) i sprawdzenie i zrealizowanie ok. 20 faktur za inkaso.eye popping smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: w 2013. wzrosnÄ… lokalne podatki
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (---.adsl.inetia.pl)
Data: 09 pa¼ 2012 - 20:49:02

Dzisiaj na Komisji Uzdrowiskowej, udało mi się przedstawić temat wprowadzenia w Kcinie opłaty uzdrowiskowej.
Po pewnych oporach ze strony przewodniczącego M.Skowrońskiego, jednomyślnie przyjęto uchwałę:

"Wniosek do burmistrza o przygotowanie symulacji wprowadzenia w naszej gminie opłaty uzdrowiskowej" smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj


Akcja: ForaWÄ…tkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.