Polityka lokalna i samorzÄ…d :  Konstancin.com - Forum mieszkaÅ„ców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wÄ…tku: <---->
Akcja: ForaWÄ…tkiNowy wÄ…tekSzukajZalogujPodglÄ…d do wydruku
Strony: 1234-->
Bieżąca strona: 1 z 4
Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.centertel.pl)
Data: 28 pa¼ 2012 - 17:42:24

Ściasz pobocza? jeżeli ściasz i spełniasz warunki, jest dla Ciebie robota: [bip.konstancinjeziorna.pl]

Czy wolno robić literówki w tekstach internetowych? Oczywiście, że każdemu to się zdarza, mi także. Jednak niekoniecznie w nagłówku oficjalnego ogłoszenia o przetargu w oficjalnym Biuletynie Informacji Publicznej.

Z kolei z działu "Ogłoszenia" możemy się dowiedzieć, że oto wywieszono "wykaz nieruchomości komunalnej". Jest to jedyny na świecie wykaz składający się z jednego punktu. Czekamy zatem teraz na "wykaz kota na gruntach gminnych". Chodzi oczywiście o jedynego kota pochwyconego w ubiegłym tygodniu przez Straż Miejską.

To jednak nic w porównaniu z potworkami językowymi, na jakie radni napotykają nader często w oficjalnych projektach uchwał Rady Miejskiej: od zwykłych literówek w tytułach (typu "palcówki oświatowe" - zapewne chodzi tu o lekcje gry na fortepianie) do zdań, których sensu i składu pojąć nie sposób, nawet z pomocą prawników gminnych (w tych rzadkich wypadkach, kiedy ci ostatni raczą zaszczycić posiedzenia komisji i sesje Rady swoją obecnością).

W swoim czasie na tym forum pojawiły się uwagi dotyczące niegramatycznych raportów w zakładce "Bieżąca praca UMiG", które swą formą językową ośmieszały pracę służb gminnych. Reakcja burmistrza była natychmiastowa: informacje o bieżącej pracy Urzędu znikły z krajobrazu naszej lokalnej demokracji. Zapewne już do końca kadencji. Szkoda, że wraz z nimi nie znikło niechlujstwo językowe i nadal wśród oficjalnych dokumentów samorządowych pojawiają się takie, za których redakcję uczeń I klasy gimnazjum otrzymałby bez wątpienia ocenę niedostateczną.

Założyłem ten wątek po to, by (jako zawodowy korektor - to jedno z moich źródeł utrzymania) wspomóc pracowników Urzędu w ich pracy redakcyjnej. Będę w nim zamieszczał wszelkie przykłady nieprawidłowego stosowania języka polskiego, błędów gramatycznych, stylistycznych, leksykalnych, a także zwyczajnych literówek, w jakie obfitują oficjalne dokumenty gminne. Literówki te nierzadko istotnie utrudniają zrozumienie treści podstawowych aktów prawa miejscowego. Proszę innych forumowiczów o to, by również wskazywali tu na błędy, na które natrafią podczas lektury gminnych dokumentów. Mam nadzieję, że taki wątek korektorski zmobilizuje pracowników UMiG do staranniejszej pracy nad warstwą językową tworzonych przez nich oficjalnych tekstów i zaowocuje rozkwitem mowy polskiej w Urzędzie, w myśl hasła "Zmiany w dobrej polszczyźnie" smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 28 pa¼ 2012 - 19:14:18

temtyka poboczna bliska jest sercu memu (oraz nogom rowerzystki), więc o co się rozchodzi z tym "ścianiem" ? jako zlecenie przetargowe - baaardzo to tajemnicze, ale jako tajna dyrektywa dla tirów - żeby ścinały pobocza kosząc zawalidrogi jednośladowe ? a może dla pieszych - żeby się ścielili na glebie w zastępstwie destruktu ? nieprzystojna giętkość języka kieruje mię na manowce szczania - że niby mamy zapomnieć o ścieżkach rowerowych ? hm ... jedno słówko, a jakaż przygoda ! smiling bouncing smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-28 19:15 przez ola.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: mariamaria (---.warszawa.vectranet.pl)
Data: 28 pa¼ 2012 - 19:46:41

Kiedyś jedna z komórkek "tut. UMiG-u" (nie znoszę tego sformułowania) wysłała drugiej pismo z nagłówkiem "Urząd CIASTA i Gminy, Wydział...".grinning smiley
Inne potworki językowe w urzędniczej nowomowie to "w przedmiotowej sprawie" oraz "procedowanie", fuj... lepsze niż mgr na pieczątce.
I jeszcze "przesyła się", "informuje się" - musiałam nieco spacyfikować swój obecny personel, żeby nauczył się używać zaimków osobowych grinning smiley
maria

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.ip.netia.com.pl)
Data: 29 pa¼ 2012 - 17:32:14

Nasz skromny wątek językowy zaczyna, jak się wydaje, przynosić oczekiwane skutki. Pobocza są już dziś nie "ściane", lecz "ścinane", zaś w aktualnościach na stronie gminnej nie znalazłem rażących błędów. Dziękuję redaktorom BiPu za szybką reakcję.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 29 pa¼ 2012 - 20:19:32

Kiedyś miałam sporą kolekcję potknięć słownych naszych urzędników, ale wobec obrazy wydz. Promocji i "świętego" oburzenia wydz. zaprzyjaźnionego wywaliłam. Teraz żałuję, bo niby dlaczego pozwalać by UMiG osmieszał nie tylko się, ale i PODATNIKÓW co utrzymują nieuków.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: BielauBielau (---.adsl.inetia.pl)
Data: 30 pa¼ 2012 - 15:28:46

Kłania się zbytnie zaufanie do oprogramowania służącego autokorekcie tekstów oraz nie stosowanie zasady "drugiej pary oczu" czytających tekst przed jego upublicznieniem.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 30 pa¼ 2012 - 16:36:40

Bez przesady - "ścianie", nie ma takiego słowa - co najwyżej poprawiaczka poprawiłaby na "szczanie".
Jeszcze brakuje, żeby PODATNICY utrzymywali drugi garnitur urzędników, bo ten pierwszy nie kumaty. Bywało tak za komuny, gdy ważny urzędnik ledwie się potrafił podpisać i musiał mieć kogoś, kto sprawdzał.
Teraz zdaje się urzędnik musi mieć dyplom ukończenia szkoły ponadpodstawowej lub więcej, to powinien sprostać, a ścianie na PODATNIKÓW jest niestosowne

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: mariamaria (---.warszawa.vectranet.pl)
Data: 30 pa¼ 2012 - 21:36:15

"ten pierwszy nie kumaty"
o to to! - właśnie ten pierwszy szereg, pika i awangarda tut. UMiGu. choć raz udało się Pani trafić w sedno jak rzadko.
zważywszy na pismo z innego wątku - odpowiedzi na pismo p. Bryzka: "prawdopodobieństwo zapewne graniczące z pewnością umieszczenia wiat w Parceli" - brzmi niemal jak orzeczenie o ustaleniu ojcostwa.>grinning smiley<

maria

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 30 pa¼ 2012 - 23:35:04


maria
"ten pierwszy nie kumaty"
o to to! - właśnie ten pierwszy szereg, pika i awangarda tut. UMiGu. choć raz udało się Pani trafić w sedno jak rzadko.
zważywszy na pismo z innego wątku - odpowiedzi na pismo p. Bryzka: "prawdopodobieństwo zapewne graniczące z pewnością umieszczenia wiat w Parceli" - brzmi niemal jak orzeczenie o ustaleniu ojcostwa.>grinning smiley<

maria

Warto czytać ze zrozumieniem, napisałam tak:
"Jeszcze brakuje, żeby PODATNICY utrzymywali drugi garnitur urzędników, bo ten pierwszy (garnitur urzędników) nie kumaty."

chodziło o biuralistów - np. takich zdolnych jak w Pani zaprzyjaźnionym wydziale.

Nie wiem co Pani pika?
Niby dlaczego miałabym pisać źle o Burmistrzu - z pracy mnie wylał, śniegiem zasypał sosny, światło wyłączył ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: mariamaria (---.warszawa.vectranet.pl)
Data: 31 pa¼ 2012 - 06:20:13

przepraszam, nie doczytałam, wazelina z Pani postu zakleiła mi oczy.grinning smiley
maria

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 31 pa¼ 2012 - 09:29:26

Nie mam po co smarować wiadomości wazeliną, bo niczego dla siebie osobiście nie oczekuję - inaczej niż niektórzy urzędnicy, którzy jadą poślizgiem od kilku - kilkunastu - kilkudziesięciu lat. Zwłaszcza ci mierni, ale kolejnym burmistrzom wierni.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 31 pa¼ 2012 - 09:52:21

Panie drogie.



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: olaola (---.adsl.inetia.pl)
Data: 31 pa¼ 2012 - 10:15:13


mania
(...) mierni, ale kolejnym burmistrzom wierni.

szkoda, że (tylko ?) mierni są wierni, bo taki wzorzec w połączeniu z wyborem mniejszych zeł (mniejszego zła) daje fatalne perspektywy

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 31 pa¼ 2012 - 10:31:05



Zwłaszcza ci mierni, ale kolejnym burmistrzom wierni
zdaje się, że już wielokrotnie było tu o tym, że to tylko od Burmistrza zależy czy potrafi taką postawę rozpoznać czy też woli by niektórzy krzewili informację, jak to z konstancińskimi urzędasami nic się nie da zrobić a wszystko sam musi biedny szef...
dobór zespołu, zapewnienie mu właściwych warunków i sprawiedliwa ocena efektów jego pracy - na to wpływu nie mają krasnoludki...

Opcje: OdpowiedzCytuj
mierni ale wierni
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 31 pa¼ 2012 - 10:32:24

Podobno kandydaci na urzędników wymiękają, gdy dowiadują się, że dostaną mniej kasy niż chcą - przeważnie jest to 5 tys PLN na rękę.
Dlatego pozostają wierni lecz mierni i potem śmiało "ściają" (na) pobocza i nie tylko.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: mierni ale wierni
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 31 pa¼ 2012 - 10:42:12

moim zdaniem fachowiec kosztuje...wolałbym zapłacić komuś więcej i mieć zrobioną porządnie robotę niż narzekać, że ten czy tamtem wydział nie pracuje tak jak sobie wyobrażam...zwłaszcza, gdy swoją własną pracę szef zaczął od podwyżki grubo powyżej tych 5 tysięcy... do wszystkiego potrzebny jest zdrowy rozsądek...a czasami wystarczy...docenić to co się ma...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: mierni ale wierni
Wysłane przez: mariamaria (---.warszawa.vectranet.pl)
Data: 31 pa¼ 2012 - 18:18:10

"Podobno kandydaci na urzędników wymiękają, gdy dowiadują się, że dostaną mniej kasy niż chcą - przeważnie jest to 5 tys PLN na rękę."
Czego sam capo di tutti capi zrozumieć nie potrafi, przecież praca tutaj to szczyt marzeń...
maria

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: mierni ale wierni
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 31 pa¼ 2012 - 19:38:23

Bez przesady, takich pensji budżetówka w innych gminach nie dostaje, bo jeszcze sa 13. i 14., wyjazdy integracyjne, Wigilie, Śledziki i in. bajery.
A taki nauczyciel w porównaniu z biuralistami samorządowymi, to bidak.

Wystarczy popatrzeć na oświadczenia majątkowe UMiGowe

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Åšciaj pobocza, czyli UMiG a mowa ojczysta
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.adsl.inetia.pl)
Data: 31 pa¼ 2012 - 19:45:03

Nauczyciele ile godzin pracują rocznie? Moim zdaniem nauczyciele w naszej gminie zarabiają w miarę dobrze. Nie wiadomo jak będzie dalej,subwencje rządowe są zmniejszane.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: mierni ale wierni
Wysłane przez: mariamaria (---.warszawa.vectranet.pl)
Data: 31 pa¼ 2012 - 20:07:55

"Bez przesady, takich pensji budżetówka w innych gminach nie dostaje, bo jeszcze sa 13. i 14., wyjazdy integracyjne, Wigilie, Śledziki i in. bajery."

13 tak, 14 - radzę zapoznać się z przepisami nim napisze Pani kolejną bzdurę.
Przez cały okres swojej pracy nie byłam:
1) ani razu na wyjeździe integracyjnym;
2) ani razu na śledziku.
wolę osobiście lepsze wynagrodzenie niż obślinianie mi ręki na opłatku i nieszczere i w dodatku źle kłamane życzenia, a potem sweet focia na stronie głównej tut. UMiGu.
jak napisałam - fachowcy odchodzą. smiling bouncing smiley
"chodziło o biuralistów - np. takich zdolnych jak w Pani zaprzyjaźnionym wydziale"

- konkretnie których? jakieś nazwisko czy tak ogólnie działa Pani ex definitione jak radio Erewań?

Jest na szczęście nowy kierownik, 3 już zresztą z "nowych" więc zdaje się że wszystko gra jak w ruskim balecie.
maria



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2012-10-31 20:08 przez maria.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 1234-->
Bieżąca strona: 1 z 4


Akcja: ForaWÄ…tkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.