Forum Konstancina
Nowa, ekologiczna oczyszczalnia już działa (czyt. na s.2)
10 lis 2012 - 18:48:28
Zapraszamy na spotkanie dotyczące oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia polegającego na modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych przy ul. Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie. Spotkanie odbędzie się 16 listopada o godz. 12. na Świetlicowej
cały komunikat tu: [www.konstancinjeziorna.pl]Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-10-03 20:19 przez mania.
Re: 16.listopada - konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
10 lis 2012 - 19:51:52
To logiczne, że spotkanie w sprawie oceny oddziaływania na środowisko mirkowskiej oczyszczalni odbywa się przy ul. Świetlicowej. Gdyby sprawa dotyczyła jakiegoś zakładu na Żeberku przy Świetlicowej, spotkanie na pewno odbyłoby się w KDK w Mirkowie.

Korzystna jest także godzina spotkania - 12.00 w dzień roboczy - oraz tryb powiadomienia o spotkaniu (wiadomość pojawiła się na stronie gminnej dzisiaj, choć nosi wczorajszą datę; do spotkania zostało 6 dni; w Mirkowie stronę gminną czytuje od czasu do czasu jakiś 1% mieszkańców). Daje to władzom miasta prawie stuprocentową pewność, że na spotkanie przyjdzie w najlepszym razie kilka osób (w porywach do kilkunastu, jeśli radna Konopka z chorą nogą i radny Zymer na rowerku rozniosą wici). Dzięki temu mieszkańcy dzielnicy będą znakomicie poinformowani o korzyściach z uruchomienia nowoczesnej, bezpiecznej dla środowiska naturalnego i znacznie mniej uciążliwej, niż obecna oczyszczalni.

Gratulujemy kolejnego przejawu głasnosti w gminie. Nota bene - radni nie otrzymali informacji o tych konsultacjach mailem (być może gdzieś w BRM czeka jakaś koperta, muszę to sprawdzić).

Nota bene - te konsultacje społeczne są OBOWIĄZKIEM USTAWOWYM. Z którego, jak widać, UMiG się wywiązał zgodnie z ustawą. Zmiany w dobrym humorze.
Re: 16.listopada - konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
10 lis 2012 - 21:35:02

Gratulujemy kolejnego przejawu głasnosti w gminie. Nota bene - radni nie otrzymali informacji o tych konsultacjach mailem (być może gdzieś w BRM czeka jakaś koperta, muszę to sprawdzić).

he, he, może na parapecie z załacznikiem?


PS. Musiałam podać adres, bo jakby Kowalski ze Słomczyna, czy Zając ze Skolimowa chciał się wybrać to musi wiedzieć gdzie
Re: 16.listopada - konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
10 lis 2012 - 21:43:46
Maniu, nie złapałaś tego z adresem. Chodziło mi oczywiście o to, że sprawa oddziaływania oczyszczalni dotyczy przede wszystkim mieszkańców Mirkowa, a Mirków ma swoją własną, dużą i porządną salę spotkań w KDK, do której szczególnie starszym osobom bez samochodu jest znacznie bardziej po drodze, niż na Świetlicową.
Re: 16.listopada - konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
10 lis 2012 - 23:20:41

Tomasz Zymer
Maniu, nie złapałaś tego z adresem. .

Ło Matko! Znowu ja, za co? To nie ja ustalałam. >grinning smiley<
Jasne, ze w Mirkowie byłoby lepiej.
Re: 16.listopada - konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
11 lis 2012 - 10:04:58
Osmiele sie podnieść, iż mieszkańcy Habdzina tez są zainteresowani tym tematem bo niektóe domy są znacznie bliżej tego obszaru niż Mirkow...
Ale generalnie 'fucktycznie'....zmiany w dobrym klimacie...co z racji zapachów dolatujacych czasami z oczyszczalni nabiera wręcz symbolicznego znaczenia...

To sie powinno odbyć w Mirkowie i wieczorem!!!
Re: 16.listopada - konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
11 lis 2012 - 10:07:16
Miejsce, czas i sposób informacji do bani. Pan Zymer ma tu całkowitą rację.


Choć z drugiej strony im mniej "gości" tym lepiej dla prowadzących - mniej tłumaczeń, wniosków, skarg i żali >grinning smiley<
Re: 16.listopada - konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
16 lis 2012 - 22:58:31
Konsultacje sie odbyły...
4 przedstawicieli inwestora
6 mieszkańców (3 z Habdzina)
1 przedstawiciel prasy (na chwile)
2 przedstawicieli merytorycznych urzędu
0 kierownictwa UMiGu
0 radnych..

Z rzeczy istotnych
Obecnie średnio napływa 4193 m3 ścieków na dobę (łącznie z nadmiarem 'deszczowym' o którym zawsze mowa) - docelowo projekt jest na wydajność 6000 metrów (łącznie ze zlewnia z wozów asenizacyjnych)
Obecnie 16 tysięcy rownowaznych mieszkańców (takie pojęcie padło) - docelowo 30000
Czyli projekt z zapasem
Ma to być pierwsza w Polsce oczyszczalnia o tak dużym stopniu schermetyzowania (cokolwiek by to nie znaczyło smiling smiley) i wykorzystująca filtry wszędzie. Nie tylko Deodoryzacja ale rownież filtry węglowe. Skuteczność pochłanianja zapachów do 95 %.
Odprowadzanie wody do Jeziorki przez przepompownie przewalową.
normy hałasu - ma być mega cicho.
Ogólnie oddziaływanie ograniczone ma być do działki, na której znajdować sie będzie oczyszczalnia a wszelkie normy zachowane dzięki najnowoczesniejszym technologiom.
Projektowane budynki maja nawiązywać do architektury fabrycznej (brawo dla Urzędu za ten wymóg)
Ogólnie...wszystko cacy i juz za 2 lata ma być pięknie. Obecnie trwają prace zapewniające media typu prąd, gaz i woda, które zostały odcięta po zamknięciu Metsy
Jakkolwiek podkreslano caly czas, ze wszystko to dla nas to O cenach nic nie było ;)
Stawy zostaną zrekultywowane (ze stawu południowego juz spuszczono wodę...podobno do stawu północnego by ja oczyścić) a teren pozostanie własnością Metsy (co ciekawe na koncepcji zagospodarowania ostatnio przedstawianej były na mapach...).
Wstępne prace np. Zapewnienie mediów postępują.
Całość ma sie zakończyć w ciagu 2 lat.
Re: 16.listopada - konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
04 lut 2013 - 22:36:18
w zamkniętym wątku [www.konstancin.com]
czy to jakiś problem by opublikować tego typu decyzje na bip'ie?!
kto ma czas biegać pu urzędach?!
Modernizacja oczyszczalni - decyzja środowiskowa, zapoznaj się z jej treścią
05 lut 2013 - 06:46:23
Obwieszczenie Burmistrza Gminy Konstancin-Jeziorna (30.01.2013)

Na podstawie art. 38 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. Nr 199, poz. 1227 ze zm), Burmistrz Gminy Konstancin-Jeziorna zawiadamia, że w dniu 29 stycznia 2013 roku na wniosek Saur Konstancja Sp. z o.o. wydana została decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na modernizacji oczyszczalni ścieków komunalnych znajdującej się przy ulicy Mirkowskiej 45 w gminie Konstancin-Jeziorna, o przepustowości Q=6 000 m3/d zlokalizowanej na działkach nr 10/42, 10/44, 10/47, 10/7 z obrębu 02-01 w Konstancinie-Jeziornie, powiat piaseczyński, województwo mazowieckie, gmina Konstancin-Jeziorna.

Jednocześnie zawiadamiam wszystkich zainteresowanych o możliwości zapoznania się z jej treścią w Urzędzie Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa w godzinach 9.00-16.30 w poniedziałek, oraz 8.00-15.30 w pozostałe dni tygodnia.

Doręczenie uważa się za dokonane po upływie 14 dni od dnia publicznego ogłoszenia tzn. dnia 14 lutego 2013 roku

źródło: [bip.konstancinjeziorna.pl]
BIP - jak wiadomo niewydolny
05 lut 2013 - 06:50:10
Ktoby dał radę umieścić decyzję - tyle roboty...
Re: konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
08 sty 2014 - 22:00:07
W jakim celu gmina zamierza dzielić działkę sąsiadującą z oczyszczalnią?

[bip.konstancinjeziorna.pl]
Re: konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
10 sty 2014 - 23:06:23
Nie wiem czy o tym samym piszemy, ale gmina musi odkupić cześć działki od wspólnoty, żeby przeprowadzić kolektor do sołectw południowych
Re: konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
14 lis 2014 - 14:45:17
nie znalazłem innego wątku o oczyszczalni....
pamiętam przedstawiane wizualizacje jak to piękne budynki z klinkieru będą budowane...
natomiast to co powstało..wygląda jakoś tak...inaczej...
mam nadzieję, że przynajmniej opłaty będą takie jak być miały... choć zdaje się na publicznie zadawane pytania w tej materii Burmistrz nie odpowiada...
Re: konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
14 lis 2014 - 15:34:04
A jak wygląda? Może foto jakieś?smiling smiley
Re: konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
14 lut 2015 - 12:21:43
Czy inauguracja nowej oczyszczalni nastąpi zgodnie z zapowiedziami w marcu tego roku? Jakoś tak cicho się zrobiło w tym temacie.
Re: konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
20 kwi 2015 - 18:32:00
Ktoś coś wie o losach oczyszczalni ścieków? Miała być gotowa w marcu, mamy 21 kwietnia...
Re: konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
16 wrz 2015 - 18:53:33
Już chyba wiadomo czemu była taka cisza. Radni pytali, wiedzieli o tym opóźnieniu? Kolejny przykład ZEROWEJ komunikacji władzy i urzędu ze społeczeństwem.

"Nowa oczyszczalnia w Konstancinie. Pomógł prywatny inwestor

Michał Wojtczuk
16.09.2015 14:00

Jeszcze kilka lat temu podwarszawskiemu uzdrowisku groziło, że utonie w nieczystościach. W budowie oddanej wczoraj do użytku nowej oczyszczalni ścieków pomógł prywatny inwestor.

- Dzięki tej inwestycji nasze miasto w 100 proc. zasługuje na miano jedynego na Mazowszu uzdrowiska, a mieszkańcy mogą wreszcie cieszyć się z poprawy jakości wody w Jeziorce - mówił wczoraj Kazimierz Jańczuk, burmistrz Konstancina-Jeziorny.

Był blady strach

Oczyszczalnia powstała przy ul. Mirkowskiej 45 na terenie dawnego zakładu papierniczego. Kilka lat temu jego właściciel, fiński koncern Metsa Tissue, uznał, że produkcja w tej lokalizacji jest nieopłacalna. Zwolnił załogę i zdemontował maszyny. Nie ukrywał też, że nie zamierza dłużej utrzymywać zakładowej oczyszczalni ścieków, bo była tak przestarzała, że jej dalsze funkcjonowanie wymagało kosztownego remontu. Na Konstancin padł blady strach, bo był to jedyny obiekt przyjmujący ścieki komunalne. Władze gminy przez lata nie chciały uwierzyć w możliwość jego zamknięcia. Przez prawie dekadę niemrawo prowadziły negocjacje w sprawie odkupienia oczyszczalni, a przez kilka lat równie jałowe prace koncepcyjne nad budową wielokilometrowych kolektorów do oczyszczalni ścieków w Wilanowie lub Piasecznie. To rozwiązanie okazało się nierealne, a potrzeba budowy nowego zakładu przerabiającego nieczystości stała się pilna.

Sprawę udało się rozwiązać dzięki partnerstwu publiczno-prywatnemu. W 2012 r. oczyszczalnię ścieków przejęła francuska Grupa Saur. Władze Konstancina podpisały z nią 32--letnią umowę na oczyszczanie ścieków komunalnych, zobowiązując się do wprowadzenia określonych stawek opłat za ich przerób. To dało inwestorowi pewność, że przez cały okres umowy będzie miał stabilne przychody. Jej wartość oszacowano na 340 mln zł. Na tej podstawie Saur podjął decyzję o sfinansowaniu modernizacji oczyszczalni. Inwestycja, która obejmowała budowę dziewięciu nowych obiektów, pochłonęła około 50 mln zł. Samorządu nie byłoby stać na taki jednorazowy wydatek.

Tysiące metrów sześciennych ścieków

Nowa oczyszczalnia może przyjąć 6 tys. m sześc. ścieków dziennie. Dla porównania: to jedna dziesiąta mocy oczyszczalni ścieków Południe, która obsługuje Wilanów i Ursynów, czyli około 170 tys. mieszkańców. Jednak w Konstancinie-Jeziornie mieszka około 20 tys. osób, więc oddany wczoraj zakład z zapasem zaspokaja obecne potrzeby całej gminy. - Postawiliśmy na najwyższe standardy, żeby zapewnić jakość i bezpieczeństwo instalacji. Zastosowaliśmy nowoczesne procesy i zaawansowane rozwiązania techniczne - zachwalał wczoraj Jéreme Le Conte, prezes Grupy Saur. Firma zapewnia, że oczyszczalnia nie będzie uciążliwa dla sąsiadów - ma hermetyczne zbiorniki ścieków, działa też instalacja do neutralizowania przykrych odorów.

Według umowy podpisanej z francuską firmą oczyszczalnia miała być gotowa już rok temu, a do 15 marca 2015 r. uzyskać pełną gotowość do eksploatacji. Otwarto ją z półrocznym poślizgiem, mimo to burmistrz Jańczuk wczoraj promieniał. - Ta inwestycja to przykład naprawdę udanej kooperacji w partnerstwie publiczno-prywatnym - przekonywał."
Re: konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
16 wrz 2015 - 19:29:17
Gazeta chyba trzęsąc się przed PiSem ani słowa nie wspomniała o gościach, którzy uczestniczyli w otwarciu m.in. o Marszałek Sejmu - Malgorzacie Kidawa-Błońskiej, Ambasadorze Francji oraz o przedstawicilach kilknastu samorzadow zainteresowanych technologia zastosowana przez SAUR. Moze więcej zwłaszcza o zaletach napiszą lokalne media
Re: konsultacje społ. ws. modernizacji oczyszczalni
16 wrz 2015 - 21:10:21
Relacja wideo - [www.pulskonstancina24.pl]Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-09-17 05:55 przez jacekkk.