Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (---.adsl.inetia.pl)
Data: 30 maj 2013 - 01:01:08

W dniu wczorajszym, w Pałacu w Oborach po raz kolejny w uroczysty sposób obchodzono Dzień Samorządowca w naszej gminie.
Ciekawe, czy podobnie jak w ubiegłym roku, przy tej okazji poza Samorządowcami uhonorowani zostali również lokalni Wolontariusze?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: TRAPERTRAPER (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data: 30 maj 2013 - 10:04:13

Tak, przyznano 4 wyróżnienia, Wolontariusz 2012.

1. Małgorzata Szanduła - dyrektor Szkoły Muzycznej w Konstancinie-Jeziornie.
2. Koło Seniora wsi nadwiślańskich z zespołem Łużycanki czy Łurzycanki smiling smiley
3. Stowarzyszenie "Szerokie Wody" - nagrodę odebrał Andrzej Stański z małżonką
4. Andrzej Szczygielski - współorganizator Muzeum Wirtualnego

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (---.adsl.inetia.pl)
Data: 30 maj 2013 - 10:39:31

Podobnie jak w roku ubiegłym nie mogę zrozumieć, jak się ma wolontariat do samorządu. Dzień Wolontariusza w naszym kraju obchodzony jest bodajże 10 września.
Czyżby zabrakło zasłużonych samorządowców?smiling smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-30 10:44 przez zoli.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data: 30 maj 2013 - 10:46:02


zoli
Podobnie jak w roku ubiegłym nie mogę zrozumieć, jak się ma wolontariat do samorządu. Dzień Wolontariusza w naszym kraju obchodzony jest bodajże 10 września.

Dzień wolontariusza jest obchodzony 5 grudnia

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (---.adsl.inetia.pl)
Data: 30 maj 2013 - 11:05:06

Dzięki za sprostowanie. Tak, czy inaczej jest taki dzień.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - 5 grudnia
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 30 maj 2013 - 11:34:01

- dodam, że to Święto ustanowione zostało przez ONZ w roku 1986.

Zoli ma rację - wolontariat nijak się ma do działania samorządu i na dodatek te nagrody trafnie (moim zdaniem) przyznane osobom, zostały wręczone w wąskim gronie - tak jakby to była działaność niezbyt pochlebna. A wolontariatem, który od lat jest popularny na Świecie - należy się chwalić. Nie koniecznie wręczać jakieś upominki, ale pokazać te osoby jak największemu gronu. To czasem jedyne uznanie bezinteresownych działań, a zaprezentowane przykłady ich dokonań, to wzór dla młodych i starszych, że mając trochę czasu i energię - można dać go tym którzy potrzebują lub poświęcic jakiejś pożytecznej sprawie.

Ponieważ zimą byłoby trudniej, bardziej stosownym terminem niż Gala Samorządu, byłaby uroczystośc inaugurująca Dni Konstancina. Zwłaszcza, że jak co roku pewnie przyjadą przedstawiciele miast bliźniaczych, w których (myślę zwłaszcza o gościach z zachodu), wolontariat jest popularny i nobilitujący.

smiling smileyGratuluję laureatom i życzę dalszych owocnych działań
mania
thumbs up

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Międzynarodowy Dzień Wolontariusza - 5 grudnia
Wysłane przez: BartekBartek (Moderator)
Data: 30 maj 2013 - 12:32:03


mania
ale pokazać te osoby jak największemu gronu.

Większość z nich wcale tego nie chce grinning smiley



Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Szkoda, że jury nie zauważa młodych
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 30 maj 2013 - 14:05:02

Wiem, że nie chodzi o popisywanie sie, ale tu chodzi o coś więcej - o pokazanie, że jak się chce to można. Zamiast siedzieć w domu i narzekać, czekać na potknięcia rządu, samorządu, sąsiada, czekać aż zaboli noga - wyjść do ludzi "wyjdź z siebie, z pancerza" i coś zrobić. Zetknięcie się z problemami innych osób sprowadza często własne kłopoty do zera. I człowiek zaczyna się cieszyć tym co ma.

Jak zauważyłam doceniane sa dorosłe osoby. A przecież mamy świetnych młodych ludzi: wolontariuszy różnych fundacji, czy po prostu pomagających innym z potrzeby serca.

Kilka miesięcy temu Fundacja Świat na TAK wysłała do naszej gminy zaproszenie do ogólnopolskiego konkursu "8 WSPANIAŁYCH", w którym wyłaniani są młodzi wolontariusze (od 12 do 21 lat) - właśnie po to żeby pokazać ich działania, aby zachęcić dzieci i młodzież do bezinteresownych działań. Nie wiem czy ktokolwiek zainteresował się tą propozycją.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Szkoda, że jury nie zauważa młodych
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 30 maj 2013 - 14:30:59


mania
Jak zauważyłam doceniane sa dorosłe osoby. A przecież mamy świetnych młodych ludzi: wolontariuszy różnych fundacji, czy po prostu pomagających innym z potrzeby serca.

Do nagrody "Wolontariusz Roku 2012" zgłoszono 12 kandydatur (zgłaszać mógł każdy, osoby prywatne i instytucje). Wśród tych 12 kandydatur były zarówno osoby bardzo młode, jak Tomek Nowicki, inicjator Młodzieżowej Rady, skateparku i systemu rowerów miejskich w naszej gminie, jak i nawet grupy dzieci - np. "Koci Wolontariat" związany z Azylem św. Franciszka w Klarysewie, zgłoszony przez jedną ze szkół. W kapitule orderu "zasiadało" troje radnych, w tym ja - i właśnie ci radni poparli kandydaturę Tomka Nowickiego - uzyskał on zatem 3 głosy (nagrodzeni kandydaci - od 4 do 6). Natomiast nikt z Urzędu młodych kandydatów nie poparł, a właśnie urzędnicy (wiceburmistrz p. Machałek, przedstawiciele KDK, GOSiR i UMiG) mieli większość w kapitule. Nie są to żadne tajemnice, istnieje zresztą oficjalny protokół z pracy tego zespołu.

Uważam, że wszystkie osoby nagrodzone w tym roku zdecydowanie zasłużyły na taki tytuł (były jednak sugestie, także zawarte w protokole, by rozdzielić "Wolontariusza Roku" od nagrody za całokształt działalności społecznej). Sądzę, że wielu spośród nagrodzonych, jak na przykład Fundacja Szerokie Wody i p. Andrzej Stański, zdecydowanie bardziej niż z nagrody ucieszyłoby się z jakiegokolwiek wsparcia samorządu dla ich niezwykle wartościowych inicjatyw (takich, jak Park Łurzycki i Marina). Mam nadzieję, że już w czerwcu uchwała intencyjna Rady zobowiąże urzędników i burmistrza do podjęcia rzeczywistej, konkretnej współpracy przy realizacji tych projektów, na które można otrzymać znaczne wsparcie z funduszy zewnętrznych.

Na tzw. Gali Samorządu nie byłem - miałem końcoworoczny dzień otwarty dla rodziców dzieci z najmłodszych klas w szkole, gdzie pracuję. Podobno grał światowej klasy skrzypek - żałuję, że nie mogłem posłuchać, żałuję także, że się takie zamknięte koncerty sław i rauty w pałacu w naszej gminie organizuje, zamiast spotkać się z mieszkańcami na wspólnej uroczystości. Jeśli pan burmistrz spełni obietnicę otwarcia pawilonu / punktu samorządowego podczas Dni Konstancina, w którym radni będą się mogli spotykać z mieszkańcami, to oczywiście będę obecny.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Szkoda, że jury nie zauważa młodych
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (---.adsl.inetia.pl)
Data: 30 maj 2013 - 17:20:51


Tomasz Zymer
/

Do nagrody "Wolontariusz Roku 2012" zgłoszono 12 kandydatur (zgłaszać mógł każdy, osoby prywatne i instytucje)..


A kto zgłasza samorządowców?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2013-05-30 17:26 przez zoli.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Szkoda, że jury nie zauważa młodych
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 30 maj 2013 - 17:27:43

Mając na mysli kontakty samorządowców z mieszkańcami, może przywołać pomysł, który juz goscił na naszym forum: Podczas Dni Kcina, a także innych masowych imprez plenerowych, radni, burmistrz wyszli do mieszkańców - i choć godzinkę dwie poświęcili by pokazać się mieszkańcom - np. spacerowaliby po Parku ubrani w koszulki z napisem, czy opaski lub czytelne znaczki: jestem radnym, jestem burmistrzem i jakiś drobny tekst. Nie ma się czego bać, w razie czego nasza dzielna SM złapie klienta z ...procą.

Taki sposób kontaktu z mieszkańcami był sprawdzony w kilku miejscowościach i to nie na 5 min. przed wyborami, tylko zaraz po objęciu funkcji.

Co do dokonań ubiegłorocznych i długofalowych, to jak słusznie zauważył TZ - powinno się rozdzielić, bo wszak otrzymuje sie tytuł WOLONTARIUSZA 2012, a nie wolontariusza weterana (mimo że zasługi tego drugiego sa z całą pewnością większe) Aż dziwne, że szacowne Jury nie zorientowało się.

Ciekawy musi być ten protokół...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data: 30 maj 2013 - 18:08:15

Zaproponowałem ponownie w tym roku organizację Święta Samorządu Lokalnego. Teraz, z doświadczenia z roku 2012, wyszedłem z tą inicjatywą znacznie wcześniej (rok temu nie zorganizowaliśmy święta, "bo przyszedłem za późno").

Rozmawiałem z burmistrzem, który w mojej ocenie nie jest zainteresowany tego typu imprezą (MOGĘ SIĘ MYLIĆ), i powiedział, że czeka, aż do decyzji ustosunkują się radni. Wcześniej rozmawiałem z radnymi - p. przewodniczącym A.Cieślawskim i p. Chojnowską - wyrazili oni aprobatę i wstępna decyzja jest, że taki "pawilonik radnych i radnych MRM stanie 15 czerwca, podczas Dni Konstancina.


mania
Mając na mysli kontakty samorządowców z mieszkańcami, może przywołać pomysł, który juz goscił na naszym forum: Podczas Dni Kcina, a także innych masowych imprez plenerowych, radni, burmistrz wyszli do mieszkańców - i choć godzinkę dwie poświęcili by pokazać się mieszkańcom - np. spacerowaliby po Parku ubrani w koszulki z napisem, czy opaski lub czytelne znaczki: jestem radnym, jestem burmistrzem i jakiś drobny tekst. Nie ma się czego bać, w razie czego nasza dzielna SM złapie klienta z ...procą.

Pan przewodniczący powiedział wprost, że jemu osobiście pomysł z koszulkami "jestem radnym" się nie podoba. Ja nie będę więc nikogo na siłę namawiać, ale jestem przekonany do tego, że nie wszyscy p. Cieślawskiego znają jako radnego...

Chciałbym także, aby to święto było naprawdę świętem...

Celem organizacji tego święta, według mojej oceny jest próba wyjścia do mieszkańców, otworzenia się na kontakty ze społeczeństwem, wyciągnięcie ręki i rozmawiania o ważnych problemach lokalnej społeczności. Jeżeli w tym roku to nie "wypali", za rok ja się na to nie piszę, a rozumiem, że wtedy większość będzie chętna grinning smiley

Wiem natomiast, że młodzieżowa rada miejska pomysł podchwyciła i pawilonik radnych w parku będzie; młodzi organizują również turniej siatkówki.

ps. zaangażować trzeba również wydział promocji w to święto, info na stronie nie wystarczy...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 30 maj 2013 - 22:48:22


tomasznowicki

Pan przewodniczący powiedział wprost, że jemu osobiście pomysł z koszulkami "jestem radnym" się nie podoba. Ja nie będę więc nikogo na siłę namawiać, ale jestem przekonany do tego, że nie wszyscy p. Cieślawskiego znają jako radnego...
Może się wstydzi, że jest radnym, albo nie do twarzy w koszulce - dlatego zaproponowałam opaskę lub bilecik do przypięcia albo powieszenia na "smyczy"


tomasznowicki

ps. zaangażować trzeba również wydział promocji w to święto, info na stronie nie wystarczy...

Włóż to między bajki "jaki jest koń kazdy widzi..."

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (---.adsl.inetia.pl)
Data: 31 maj 2013 - 09:40:23

tomaszowicki podał wolontariuszy wyróżnionych w czasie tegorocznej Gali Samorządu.
A kto z samorządowców, został w tym roku uhonorowany nagrodą Burmistrza?
Czy podobnie jak w roku ubiegłym, tylko pracownicy Urzędu Miasta oraz jednostek mu podległych?
Czy został nagrodzony chociaż jeden radny lub sołtys, bo to chyba też Samorząd?smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (---.t-mobile.pl)
Data: 31 maj 2013 - 10:37:32

nagrodzenie sołtysów (często pełniących rolę...wolontariuszy) jak najbardziej wg mnie możliwe...
natomiast nagradzanie przez władzę wykonawczą władzy ustawodawczej chyba nie bardzo wchodzi w grę...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 31 maj 2013 - 10:59:31

Samorząd w ścisłym sensie tego słowa to reprezentacja wybierana przez społeczność lokalną w wyborach, czyli Burmistrz i Rada. Burmistrz nie może nagradzać radnych, bo byłoby to odebrane jako decyzja polityczna lub próba pozyskiwania głosów dla swoich koncepcji. W ogóle nagradzanie radnych, którzy z własnej woli podjęli się reprezentowania mieszkańców w danej kadencji i dostają miesięczny ekwiwalent pieniężny (przeciętnie ok. 1300 zł) za utracone z powodu wykonywania obowiązków radnego dochody - byłoby moim zdaniem nieporozumieniem.

Burmistrz nagradza swoich pracowników, czyli urzędników z UMiG i jednostek budżetowych gminy. Celem tej nagrody ma być motywacja do lepszej pracy - takie jest przynajmniej jej założenie. Nie wiem, kto ją dostał w tym roku - nie mogłem być na raucie w Oborach, jak już pisałem. Myślę, że informacja pojawi się na stronie gminnej po tzw. "długim weekendzie".

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (---.adsl.inetia.pl)
Data: 31 maj 2013 - 11:10:00

Zgodnie z art. 36 ust.1 Ustawy o samorządzie gminnym, Sołectwo stanowi jednostkę pomocniczą gminy i są w nim następujące organy
a)Zebranie Sołeckie - - Organ Uchwałodawczo-Kontrolny Sołectwa::
b)SŁtys - Organ Wykonawczy Sołectwa
c)Rada Sołecka - Organ Doradczy

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 31 maj 2013 - 11:24:49

Tak, oczywiście, Sołtys i Rada Sołecka to także są organy wybieralne samorządu lokalnego. Mam jednak pytanie: czy w sytuacji, kiedy wielu bardzo aktywnych i sprawnie działających sołtysów wchodzi niejednokrotnie w konflikty z Burmistrzem dla dobra swoich społeczności lokalnych (tak dzieje się obecnie np. w przypadku walczącego o infrastrukturę, czystą wodę i poszanowanie środowiska w swojej miejscowości sołtysa Parceli czy też angażującej się w sprawy bezpieczeństwa i porządku pani sołtys Czarnowa), burmistrz miałby nagradzać te osoby z nim z powodów merytorycznych skonfliktowane, czy też te, które siedzą cicho na komisjach i zebraniach lub którym akurat przypadkiem chwilowo współpraca z władzą gminną dobrze się układa, a są z kolei skonfliktowane ze społecznością lokalną? Czemu to niby burmistrz miałby wyrażać swoje osobiste polityczne zdanie o innych suwerennych uczestnikach pracy samorządowej?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (---.adsl.inetia.pl)
Data: 31 maj 2013 - 12:01:20

Ocena Burmistrza powinna być oczywiście obiektywna, ale zanim do niej dojdzie muszą być zgłoszeni kandydaci. Ponawiam moje wcześniejsze pytanie,
kto zgłasza kandydatów samorządowych, poza tymi, którzy są pracownikami Urzędu Gminy?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gala Samorządu 2013
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (---.mazowieckiesieci.pl)
Data: 31 maj 2013 - 12:24:06

Nic mi nie wiadomo o takich zgłoszeniach. W mojej ocenie nie istnieje zresztą nic takiego, jak obiektywna ocena będąca decyzją pojedynczego człowieka. Kolektywnie na drodze dyskusji, konsensusu lub głosowania można wypracować ocenę nie tyle obiektywną, ile wieloaspektową i nieco bardziej "sprawiedliwą". Natomiast nagroda dyrektora - bo do tego w istocie sprowadzają się nagrody burmistrza - nawet oparta o rzeczywiste "osiągnięcia" np. w postaci ukończonych projektów lub wyników finansowych - zawsze będzie subiektywnym wyborem. Burmistrz nie jest zwierzchnikiem ani sędzią sołtysów - jest równoległą do nich władzą wykonawczą na wyższym szczeblu samorządu. Dlatego nagradzanie sołtysów przez burmistrza byłoby czymś podobnym, jak nagradzanie urzędników krajów członkowskich przez urzędnika Unii Europejskiej, czyli - nieporozumieniem. To moje osobiste zdanie, Zoli, Ty możesz mieć inne.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.