Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 12345-->
Bieżąca strona: 1 z 5
Gospodarka odpadami
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 02 kwi 2014 - 20:19:53

Wydział RiOŚ szykuje sie do przetargu na odbiór odpadów. Ponieważ teraz są "potknięcia", pracownicy Wydziału proszą, by Państwo przysyłali swoje pomysły / oczekiwania, które przydadzą się do sporządzenia SIWZ - tak, żeby wszyscy byli zadowoleni.

Można przysłać e-mailem, pocztą, przynieść do Wydziału lub do Kancelarii UMiGu (z adnotacją dla wydz.RiOŚ):

Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa

Budynek "Lima" przy ul. Warszawskiej 31
Tel.: 22-717-53-68 wew. 106, 107, 108 lub 109
e-mail: rolny-srodowisko@konstancinjeziorna.pl

_____________________________
Lekaro będzie woziło nasze śmiecie do końca roku, jeszcze jest trochę czasu na zastanowienie się, ale im szybciej tym lepiej



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-06-26 09:53 przez Bartek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.140.---)
Data: 02 kwi 2014 - 20:51:53

Zmienić sposób obliczania z deklaracji na wodę lub metraż. Ale to juz zadanie dla (bez)radnych.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 02 kwi 2014 - 21:30:05

Tjaa... Mój sąsiad, na przykłąd, ma większą rodzinę ode mnie, ale większość wody czerpie z własnego ujęcia. Takie ujęcia ma u nas znakomita część mieszkańców domków, szczególnie tych starszych. Woda nie zawsze jest zdatna do picia, ale do mycia i podlewania - tak. Zmiana na metraż - była o tym dyskusja, tylko co wówczas, gdy w dużym domku mieszka samotna wdowa, dzieci za granicą, emerytura niewielka, zaś w malutkim mieszkanku - 6-osobowa rodzina? Niech już następną Radę o to głowy bolą, ja nie widzę sensu ruszania tego punktu. Będą się radni martwić, a ja sobie ich będę mógł wtedy do woli krytykować w chwilach wolnych od pracy jako znany oszołom-conservationist albo jakiś młotek smiling smiley

Proponuję natomiast następujące zmiany:
1) Redukcję 10-11 terminów odbioru odpadów w miesiącu (z domów jednorodzinnych) do maksymalnie 3-4.
2) Centralną rejestrację zgłoszeń i reklamacji w Urzędzie (przez analogię do systemu, który nam Urząd już dziś słusznie proponuje w sprawach drogowych, wysypisk, itp.) - po to, by uniknąć sytuacji, w której niektóre zgłoszenia tygodniami nie odnoszą skutku.
3) Zwiększenie częstotliwości odbioru gabarytów i ZSEE do 3 razy w roku i zniesienie drastycznych ograniczeń na liście gabarytów, stosowanych obecnie przez naszą gminę.
4) Nagradzanie osób utylizujących odpady zielone we własnym zakresie (kompostownik, ściółkowanie, itp.) np. przyznawaniem "zielonych kart" na zakupy ogrodnicze w firmach z terenu gminy.
5) Przydzielenie poszczególnym strażnikom gminnym rewirów, w których będą odpowiedzialni za wyszukiwanie, zgłaszanie i likwidację wysypisk śmieci.

Pomysły prześlę do RIOŚ UMIG, z tym, że za pośrednictwem innych osób, ponieważ na moje nazwisko część pracowników związanych z UMiG i z tym wydziałem reaguje nerwowym zgrzytaniem zębami.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.140.---)
Data: 02 kwi 2014 - 21:39:20

A teraz jest tak, ze Ci co uczciwie placili firmom w poprzednim systemie to placa i teraz. Ci co kombinowali, kombinują dalej...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: daramisdaramis (83.28.210.---)
Data: 02 kwi 2014 - 21:54:00

Bardzo ciekawy jestem jednej rzeczy:

czy Burmistrz komukolwiek wystawił decyzję administracyjną nakazującą/zmieniającą opłatę za śmieci?


tyle się pisało o karach i nakazach...



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-04-02 21:54 przez daramis.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 02 kwi 2014 - 21:56:47

do Tomasza - bardzo dobre pomysły. Tylko może podziel i poślij do odpowiednich komórek: do SM (pkt.5), do naczalstwa (pkt. 2), a do RiOŚ pozostałe, chodzi o to żeby trafiły tam gdzie ktoś ma wpływ na ich realizację

do Hammera - ja tez ma własną studnię (zwykłą, nie głębinową, ale woda jak ze źródła), to jak mi maja naliczać? Wodę nie tylko pijemy, ale także podlewamy ogród.

Przecież śmiecą ludzie, nie metraż ani nie woda. Im więcej zamieszkuje osób tym więcej opakowań po twarożku, po mleku, pampersów, opakowań po schabie, błota przyniesionego ze dworu (więcej zmiotek) niezależnie czy mieszkanie będzie miało 30 m, czy 80 itd.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (178.36.8.---)
Data: 03 kwi 2014 - 09:34:09

Odpady od mieszkańców należy odbierać !!!

Wczoraj w moim sektorze odbierano zielone odpady - odebrano po 2 worki, reszta stoi.

Po co konsultacje, skoro pracownicy nie są w stanie przewidzieć, że na wiosnę będzie tych odpadów więcej.

Wszelkie wprowadzane ograniczenia, co do ilości odbieranych odpadów są wynalazkiem naszego UMIG i nie mają oparcia w prawie, w tym miejscowym - uchwałach RM.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: HammerHammer (77.114.7.---)
Data: 03 kwi 2014 - 09:49:01

odbieranie odpadów zielonych z zabudowy wielorodzinnej.

Obowiązują u nas wyższe normy jeżeli chodzi o udział powierzchni zielonych, to trzeba z tą trawą i zielskiem coś robić. W jaki sposób blok ma się tego pozbyć legalnie? Firma sprzątająca nie zawiezie tego do GPSZOKa bo mieszkańcy musieliby jej za to zapłacić, a poza tym pracownik musiałby wylegitymować się dowodem osobistym z adresem zamieszkania w tym bloku. No chyba, że któryś z mieszkańców ma to zrobić samemu...

W praktyce pewnie odpady zielone lądują w koszu na zmieszane. Ale potem gmina będzie miała kłopot z rozliczeniem się ze wskaźników recyklingu.

I niech urząd nie broni się, że to będzie kosztować, bo koszt odbioru odpadów z bloku jest o wiele niższy niż z domków jednorodzinnych, a opłata jest identyczna.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (87.205.144.---)
Data: 03 kwi 2014 - 12:53:24


Hesia-Mela

Wczoraj w moim sektorze odbierano zielone odpady - odebrano po 2 worki, reszta stoi.

Po co konsultacje, skoro pracownicy nie są w stanie przewidzieć, że na wiosnę będzie tych odpadów więcej.

Podobno obowiązująca umowa z firmą Lekaro przewiduje odbiór dwóch worków odpadów zielonych z posesjii jednorazowo. Ja podobnie jak inni właściciele prywatnych domów wystawiłam znacznie więcej worków (zabiegi pielęgnacyjne ogrodu po zimie - pierwszy termin odbioru tego rodzaju odpadów, mieszkańcy bloków tego problemu nie mają).
Kontrahent odebrał dwa worki, pozostałe kilkanaście chciałam osobcie zawieźć na Słowiczą, ale okazało się, że w środy GPSZOK nie przyjmuje. Zabrałm więc nadwyżkę do garażu, żeby nie dekorowała przez kilka dni reprezentacyjnej ulicy miasta (GOPSZOK przyjmuje odpady we wtorek, piątek i sobotę)

W ubiegłym roku firma Lekaro zabierała więcej niż dwa worki jednorazowo, ale podobno gmina za nadwyżkę musiała dopłacać.
Wydaje mi się, że informację o tym, że w tym roku będą odbierane tyklo dwa worki jednorazowo powinniśmy otrzymać łącznie z "Kalendarim wywozu odpadów z gminy Konstancin-Jeziorna", skoro w ubiegłym roku precedens był inny.grinning smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-04-03 21:42 przez zoli.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.131.---)
Data: 03 kwi 2014 - 13:18:45

Bloki nie maja problemu czy zabiorą 2 czy 3 worki bo musza sami pozbyc sie każdej ilości.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 03 kwi 2014 - 17:17:40

to pewnie stąd ... "kompostowniki" w lesie ....

Nie rozumiem tego wpisu - mieszkasz w Kcinie, czy w innej miejscowości?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (178.36.8.---)
Data: 03 kwi 2014 - 21:26:36

Re: Zoli
Podobno obowiązująca umowa z firmą Lekaro przewiduje odbiór dwóch worków odpadów zielonych z posesjii jednorazowo.

Dla mieszkańca nie ma znaczenia, jaką umowę z Lekaro zawarł UMiG K-J. Umowa mieszkańców z gminą oparta jest na ustawie "śmieciowej" oraz uchwałach RM, gdzie nie ma ani słowa o jakimkolwiek ograniczaniu ilości odbieranych odpadów z nieruchomości.

To, że gmina w SIWZ zawarła ograniczenie do odbioru wyłącznie 2 worków zielonych odpadów co 2 tygodnie, jest wyłącznie sprawą gminy, a nie mieszkańców.

Mieszkańcy, którzy płacą za odbiór odpadów mają mieć zabrane wszystkie śmieci, w tym zielone - z nieruchomości.

Re: Hammer
Obowiązują u nas wyższe normy jeżeli chodzi o udział powierzchni zielonych, to trzeba z tą trawą i zielskiem coś robić. W jaki sposób blok ma się tego pozbyć legalnie? Firma sprzątająca nie zawiezie tego do GPSZOKa bo mieszkańcy musieliby jej za to zapłacić, a poza tym pracownik musiałby wylegitymować się dowodem osobistym z adresem zamieszkania w tym bloku. No chyba, że któryś z mieszkańców ma to zrobić samemu...

Legalnie, to zielone śmieci powinno zabrać Lekaro.

Tereny wokół bloków komunalnych sprząta gmina na koszt wszystkich podatników. Tereny wokół wspólnot mieszkaniowych powstałych z byłych bloków komunalnych - obecnie wspólnot - również sprząta gmina na koszt wszystkich mieszkańców K-J (wspólnoty posiadają tylko grunt pod budynkami).

Rozumiem, że Hammer pisze o blokach, gdzie wspólnoty czy spółdzielnie, posiadają grunt (nie tylko pod budynkami), ale obejmujący również tereny zielone i drogi czy place.

... tu niestety kłania się brak doprecyzowania w uchwale RM: Regulamin czystości i porządku w gminie, które rozumiem są interpretowane na niekorzyść mieszkanców, którzy muszą dodatkowo płacić za odpady zielone, za które płacą w opłacie śmieciowej.

Gdyby przedstawiciele tych wspólnot byli przy uchwalaniu tych uchwał, albo gdyby gmina ogłosiła konsultacje społ. n/t odpadów to pewnie takie zapisy by były. Tu link do wyników takich konsultacji w Płocku: [www.plock.eu] (sprawozdanie z konsultacji)

Swoją drogą ciekawe jak się kształtują się faktyczne koszty realizacji ustawy śmieciowej w K-J.
.... a dodatkowo, jak faktycznie realizujemy wymogi odbioru i utylizacji odpadów segregowanych, ilu mieszkańców segreguje odpady, ile jakich odpadów odbieramy i czy faktycznie spełniamy założenia ograniczenia wywozu śmieci na wysypiska.

Mam nadzieję, że radni przynajmniej z Komisji RiOŚ już takiego sprawozdania oczekują smiling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: HammerHammer (94.254.131.---)
Data: 03 kwi 2014 - 21:39:47

Powinno byc juz gotowe bo do końca marca trzeba je bylo przekazac marszałkowi.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: do 31.maja RiOŚ zbiera opinie - jak powinna wyglądać w K-J GOSPODARKA ODPADAMI
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (178.36.8.---)
Data: 06 kwi 2014 - 14:19:23

Zielonych odpadów (w sobotę 5-tego kwietnia 2014) nie odebrano w sektorze II.
Wątek tu : [www.konstancin.com] - o dodatkowym terminie odbioru.

Na mail wysłany 2/04 do RIOŚ (o tym, że zabrano tylko po 2 worki) brak odpowiedzi confused smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-04-06 14:26 przez Hesia-Mela.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: do 31.maja RiOŚ zbiera opinie - jak powinna wyglądać w K-J GOSPODARKA ODPADAMI
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 06 kwi 2014 - 18:09:43

... zaczęli zbierać już w piątek, jak skończyłam pisać zajawkę, zobaczyłam samochód Lekaro. Moje zabrał i od kilku sąsiadów też. Niestety dziś zobaczyłam, że nie wszyscy mieli farta, bo worki stoją (piszę o sektorze I.).
Choć może się nie wyrobili, bo zauważyłam przy jednej posesji 60 worków, przy innej 25. Szkoda, że RiOŚ nie podał komunikatu, że w następne dni "brania" będą tez zabierać więcej niż dwa, wtedy by mieszkańcy nie szli na całość. Ale może jeszcze urzędnicy nie wiedzieli, ponieważ Burmistrz interweniował po południu.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-04-07 00:03 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Interwencjonizm trawiasty
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (185.15.0.---)
Data: 06 kwi 2014 - 18:49:26

Jaki jest sens takich doraźnych interwencji, trwających już od jesieni, skoro te 2 worki na posesję wynikają z wyłącznie umowy z Lekaro, a nie z uchwały Rady Miejskiej i Burmistrz w każdej chwili może aneksem zmienić ten zapis? Dodam ten punkt do uwag przekazywanych RIOŚ. Może wykorzystają je w swoim urzędowym urządzeniu sanitarnym grinning smiley .

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: Danuta ŚlązakDanuta Ślązak (87.205.144.---)
Data: 06 kwi 2014 - 21:50:41


zoli

Kontrahent odebrał dwa worki, pozostałe kilkanaście chciałam osobcie zawieźć na Słowiczą, ale okazało się, że w środy GPSZOK nie przyjmuje. Zabrałm więc nadwyżkę do garażu, żeby nie dekorowała przez kilka dni reprezentacyjnej ulicy miasta (GOPSZOK przyjmuje odpady we wtorek, piątek i sobotę.

W piątek większość worków z odpadami zielonymi zawiozłam na Słowiczą. Podobnie zrobili niektórzy mieszkańcy i problem mają z głowy.
Pozostałe, w sobotę wystawiłam przed bramę (sektor II) - nie zostały zabrane.
We wtorek odwiozę je do GPSZOK.

Punkt GPSZOK ul. Słowicza, wjazd od Chopina jest czynny:

- wtorek od 11.00 - 19.00
- piątek od 14.00 - 20.00
- sobota od 12.00 - 18.00



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-04-06 21:51 przez zoli.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: do 31.maja RiOŚ zbiera opinie - jak powinna wyglądać w K-J GOSPODARKA ODPADAMI
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 06 kwi 2014 - 23:02:12

Jak zauważyłam jeżdżac w środę, czwartek, piątek - niewielu mieszkańców wystawiło worki. Przy wielu posesjach nie było nawet tych dwóch "przepisowych". Wobec tego firma nie powinna ponieść strat odbierając nawet po kilkadziesiąt. Brązowe worki przysługują wszystkim mieszkańcom, nie tylko segregującym.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: GOSPODARKA ODPADAMI - jak powinna wyglądać w K-J
Wysłane przez: czaknoris (213.238.72.---)
Data: 07 kwi 2014 - 00:45:27


Tomasz Zymer
4) Nagradzanie osób utylizujących odpady zielone we własnym zakresie (kompostownik, ściółkowanie, itp.) np. przyznawaniem "zielonych kart" na zakupy ogrodnicze w firmach z terenu gminy.

Nie głupie, tylko coś mi się wydaje, że sporo osób w zamian za bonusy będzie "utylizowało" we własnym zakresie, czytaj wyrzuci do lasu, do przydrożnego rowu, na sąsiednią działkę, albo spali w ognisku.



zoli
Podobno obowiązująca umowa z firmą Lekaro przewiduje odbiór dwóch worków odpadów zielonych z posesjii jednorazowo. Ja podobnie jak inni właściciele prywatnych domów wystawiłam znacznie więcej worków (zabiegi pielęgnacyjne ogrodu po zimie - pierwszy termin odbioru tego rodzaju odpadów, mieszkańcy bloków tego problemu nie mają).

Faktycznie mieszkańcy bloków nie mają "problemu dwóch worków", bo wszystkie odpady zielone z pielęgnacji terenów zielonych wokół budynków muszą na własny koszt odwieźć do punktu na Słowiczej. Oczywiście robią to administratorzy i zarządcy, którzy za ten transport płacą z opłat czynszowych swoich mieszkańców.



mania
Jak zauważyłam jeżdżac w środę, czwartek, piątek - niewielu mieszkańców wystawiło worki. Przy wielu posesjach nie było nawet tych dwóch "przepisowych". Wobec tego firma nie powinna ponieść strat odbierając nawet po kilkadziesiąt. Brązowe worki przysługują wszystkim mieszkańcom, nie tylko segregującym.

Firma oszczędza jak może na workach, ale chyba ciągle nie udało im się zoptymalizować tras przejazdów i wykorzystania sprzętu, a pracownicy musieli się "nauczyć terenu".
Były już worki czerwone i niebieskie, były miniaturowe, były z innych gmin, były worki na trawę i liście, do których nie wolno wrzucać trawy i liści. Były też propozycje firmy, żeby używać własnych, a oni dadzą na wymianę (albo i nie).

Oczywiście, że z KAŻDEJ zamieszkanej posesji w zabudowie jednorodzinnej Lekaro powinno odbierać po 2 worki odpadów zielonych w każdym terminie.
Niektórzy może i wystawili 60 worków, ale ile osób nie wystawiło nigdy nawet jednego worka, szczególnie na wsi?
A ilu, deklarujących zmieszane, w ogóle nawet nie jest świadomych tego, że można oddawać także odpady zielone? Kłania się kampania informacyjna.

Umowa jest jaka jest... Pisali ją (i SIWZ) specjaliści od tych spraw pod nadzorem radców prawnych zatrudnionych w urzędzie.
Pozostaje obliczyć czy taniej udzielać Lekaro zamówienia dodatkowego na odbiór trzeciego i następnych worków, czy może jednak wynająć inny podmiot (prywatna firma lub ZGK), który zbierze odpady i dostarczy na Słowiczą skąd Lekaro ponoć i tak musi odebrać każdą ilość. Nawet gdyby Gmina miała wydawać zamienne worki, za te nadprogramowe, to nie będzie to duży wydatek.
A skoro mowa o zamówieniach dodatkowych to może, w przedwyborczym roku, urząd zadba też o mieszkańców blokowisk zlecając Lekaro odbiór odpadów zielonych bezpośrednio z osiedli?

Jeżeli Lekaro dostało w zeszłym roku zamówienie dodatkowe (czyli dodatkowe pieniądze) za odbiór większej liczby odpadów zielonych, to po co w tym roku miałoby odbierać więcej niż wynika, to z zapisów podstawowej umowy? Zobaczyli, że raz kasę dostali, to...



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-04-07 00:53 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: do 31.maja RiOŚ zbiera opinie - jak powinna wyglądać w K-J GOSPODARKA ODPADAMI
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 07 kwi 2014 - 11:46:05


czaknoris
A skoro mowa o zamówieniach dodatkowych to może, w przedwyborczym roku, urząd zadba też o mieszkańców blokowisk zlecając Lekaro odbiór odpadów zielonych bezpośrednio z osiedli?


Napisz o tym do RiOŚ, niech uwzględnią w SIWZ. Ja nie bardzo się orientuję w temacie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 12345-->
Bieżąca strona: 1 z 5


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.