Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--12345-->
Bieżąca strona: 3 z 5
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: olaola (178.36.58.---)
Data: 26 cze 2014 - 11:59:31

jak zwał, tak zwał - odpady zielone, czy zielone śmieci - to nie ma nic do rzeczy, a rzecz jest w odbiorze wymienionych w dokumentach odpadów; nie mam kompostownika, w workach była tylko trawa i drobne gałęzie z liśćmi z mojego (niedużego) ogrodu i lekaro nie zabrało, bo jakiś bałwan zadekretował 2 worki, a inne bałwany się podpisały ..??! Reforma w gwizdek, podobnie jak różne "strategie" i inne durne papierowe koncepty. Tomku, co mają zwęglone odpady w workach Twojego sąsiada do idiotycznych limitów ? Niech umig ukarze sąsiada (jeśli ma podstawę prawną), a "odpady zielone" niech odbiera w całości, a nie w cząstce, bo po to "wdrożono" te całą he he reforme

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (31.61.129.---)
Data: 26 cze 2014 - 12:18:23

Olu, nikt nie dekretował żadnych dwóch worków. Tego nie ma w uchwale Rady Miejskiej. Urząd tak sobie ad hoc wpisał w swoje zamówienie (w SIWZ), a Burmistrz wczoraj powtórzył na sesji Rady Miejskiej, że zmiany będą dopiero w kolejnym SIWZ w przyszłym roku i to wyłacznie na podstawie uwag i wniosków mieszkańców. Zatem napisz do Wydziału RIOŚ UMiG albo bezpośrednio do Burmistrza, żeby to zmienił, bo radni się w tej sprawie zwracają do Burmistrza każdego miesiąca i nic z tego absolutnie nie wynika.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: olaola (178.36.58.---)
Data: 27 cze 2014 - 06:38:23

no cóż, już choćby z tego jednego (zielonego) powodu absolutorium dla burmistrza wydaje mi się być na wyrost. Rozumiem, że "napisanie do bur" musi się odbyć na papierze, bo e-pisanie pozostaje bez żadnej reakcji drinking smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (5.60.100.---)
Data: 27 cze 2014 - 15:48:26

Olu, z pełnym szacunkiem, ale co ma absolutorium z wykonania budżetu za rok 2013 do sposobu traktowania przez Burmistrza wniosków radnych? Obiektywna analiza wskazuje, że w 2013 roku podstawowe wskaźniki budżetowe (wykonania w poszczególnych działach, procentu wydatków na inwestycje, zobowiązań dłużnych gminy na 31.12, ściągalności opłat m.in. czynszowych, wod.-kan. itp. - były najlepsze od kilku lat. Tam, gdzie pan Burmistrz uzyskuje bardzo dobre wyniki, należy je uznać, a krytyka dotyczy innych dziedzin pracy Urzędu.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: olaola (178.36.58.---)
Data: 27 cze 2014 - 16:41:30

hm.., a czy ograniczenie liczby odbieranych worków nie oznacza oszczędności dla budżetu ? czyli - wykonania budżetu kosztem mieszkańców, którzy mają taszczyć wory kilka kilometrów od domu ?!

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (5.60.100.---)
Data: 27 cze 2014 - 21:05:50

Mój dzisiejszy list uzupełniający do listu mieszkanki (wysłany do odpowiedzialnego pracownika Wydziału RIOŚ UMiG, Burmistrza oraz jego zastępczyni odpowiedzialnej za gospodarkę odpadami):

Arkadiusz Suchecki
Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa
Tel. 227175368 wew. 109
Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna
Arkadiusz.Suchecki@konstancinjeziorna.pl

Szanowny Panie,

Potwierdzam, że ograniczenie odbioru odpadów zielonych do 2 worków wynika wyłącznie z zapisu w SIWZ do zamówienia udzielonego firmie Lekaro i że tego typu zapis (o możliwości ograniczenia odbioru odpadów) nie pojawił się w uchwale Rady Miejskiej. Nie mógł się pojawić, ponieważ jest on sprzeczny z ustawą tzw. „śmieciową”, która zobowiązuje gminę do odbioru odpadów biodegradowalnych bez ograniczeń. Do odbioru od mieszkańców – a nie do oczekiwania na nie na drugim końcu gminy – i to w punkcie nie będącym nawet legalnie działającym GPSZOK, ze względu na niezgodność z planem miejscowym oraz brak pozwolenia ze starostwa. Przewóz mokrych liści, trawy czy gałęzi, nawet pociętych, nieprzystosowanym do tego prywatnym samochodem osobowym jest sprawą wielce dyskusyjną, zaś narażanie mieszkańców na dodatkowe koszty transportu niewynikające z zapisów ustawy jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Urząd Miejski nie może stanowić prawa, ani lokalnego, ani krajowego. Jest tylko tego prawa wykonawcą.

Ja osobiście nie oddaję żadnych odpadów zielonych (wykorzystuję je na kompost i ściółkę w ogrodzie). Jednak każdy ma prawo zagospodarowywać swoją działkę zgodnie z własnymi upodobaniami i potrzebami, o ile tylko jest utrzymywana w należytym porządku. Obawiam się, że nieuzasadniony prawem miejscowym i krajowym upór pana Burmistrza w tej sprawie może doprowadzić do sytuacji, w której mieszkańcy zamiast na ulicę Słowiczą wywiozą swoje worki z odpadami pod drzwi Wydziału RIOŚ UMiG. Z taką propozycją wystąpili w każdym razie ostatnio moi sąsiedzi z okolicy.

Z pozdrowieniami,
Tomasz Zymer
Radny Rady Miejskiej VI kadencji

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: olaola (178.36.58.---)
Data: 28 cze 2014 - 06:21:18


Tomasz Zymer
(...) sprzeczny z ustawą tzw. „śmieciową”[/b], która zobowiązuje gminę do odbioru odpadów biodegradowalnych bez ograniczeń. Do odbioru od mieszkańców – a nie do oczekiwania na nie na drugim końcu gminy – i to w punkcie nie będącym nawet legalnie działającym GPSZOK, ze względu na niezgodność z planem miejscowym oraz brak pozwolenia ze starostwa. Przewóz mokrych liści, trawy czy gałęzi, nawet pociętych, nieprzystosowanym do tego prywatnym samochodem osobowym jest sprawą wielce dyskusyjną, zaś narażanie mieszkańców na dodatkowe koszty transportu niewynikające z zapisów ustawy jest sprzeczne z obowiązującym prawem. Urząd Miejski nie może stanowić prawa, ani lokalnego, ani krajowego. Jest tylko tego prawa wykonawcą. (...)


noooo, to już jest hucpa pierwszej wody, udokumentowana (m.in. w gminnych ulotkach) i kompletnie bezkarna ..? a na horyzoncie wybory, oby się znaleźli jacyś kandydaci spoza dotychczasowej stawki lokalnych gwiazd samorządności eye popping smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Nadesłany przez mieszkankę list ws. zielonek
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 29 cze 2014 - 20:10:01

Xxxxxx Xxxxxxxx Konstancin, 30.06.2014
xxxxxxxxxxxx
05-510 Konstancin Jeziorna
Burmistrz Konstancina Jeziorny
Pan Kazimierz Jańczuk

Dotyczy: gminnej realizacji tzw. „ustawy śmieciowej”.
Sensem i intencją w/w ustawy jest odbiór od mieszkańców wszystkich odpadów. Tymczasem konstancińsko-jeziorański UMiG przerzuca ciężar realizacji ustawy na mieszkańców polecając, by własnymi siłami i środkami dostarczali odpady biodegradowalne do punktu odbioru. Nie wyrażam zgody na taką interpretację ustawy, ponieważ:
1. Punkt jest nielegalny, niezgodny z mpzp, bez certyfikatu starostwa (źródło: forum Konstancin.com)
2. Punkt jest jeden dla całej gminy, co oznacza, że mam do pokonania sporo kilometrów
3. Rada Miejska nie wyraziła zgody na obciążanie mieszkańców wywozem odpadów (źródło: ibid)
4. Odpady biodegradowalne, to nie tylko trawa i liście, ale także drobne gałęzie i gałązki z liśćmi, wypielone chwasty, uschłe rośliny, obierki, łupiny, przycinane pnącza etc. Z mojego domu (działka 527 m kw, 2 osoby) czasami są 2 niepełne worki, ale czasami 4-5 (o różnym ciężarze i pojemności).
Zatem nie wyrażam zgody na:
1. Taszczenie ciężkich worów do auta (a gdybym nie miała auta, mam opłacić taxi ?)
2. Ładowanie/dźwiganie tychże worów do bagażnika
3. Jazdę do nielegalnego punktu (benzyna, spaliny + zaśmiecanie okolicy, wszak punkt jest nielegalny)
4. Wyładowywanie/dźwiganie w/w worów.
Wielu płacących podatki mieszkańców/właścicieli działek zatrudnia ogrodników, którzy sami, we własnym zakresie wywożą ogrodowy urobek, zatem gmina zarabia i na podatku, i na mniejszej ilości odpadów. Narzucenie limitu 2 worków pozostałym posiadaczom ogrodów i ogródków nie jest zrozumiałe ani w świetle prawa, ani zwyczaju dobrych praktyk.
ng
Do wiadomości:
1. Rada Miejska - p. radny Tomasz Zymer
2. Wydział ochrony środowiska UMiG (pp. Henzler i Suchecki)
3. Forum Konstancin.com
4. Gazeta „Nasze miasto fmk”

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: darudaru (213.17.166.---)
Data: 01 lip 2014 - 09:31:26

Mieszkańcy sobie a Burmistrz sobie. To jest pewnie odpowiedz urzędu na w/w list i inne uwagi mieszkanców
[www.konstancinjeziorna.pl]

"Każdy właściciel nieruchomości, który złożył deklarację śmieciową może w tym terminie oddać maksymalnie dwa 120-litrowe worki".

Albo mam sklerozę albo w deklaracji nie było mowy o oddaniu tylko 2 worków.

Panie Tomaszu czy inni radni zauważają "problem" z odpadami zielonymi czy mają to w du..e?

Pomysł z workami pod Urząd (a może nawet pod mieszkanie pana Burmistrza) coraz bardziej mnie przekonuje. Taka akcja ma dużą szansę powodzenia. Mieszkańcy tracą już cierpliwość na kompletną ignorancję i bezczelność obecnej władzy w tej sprawie angry smiley



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2014-07-01 09:37 przez daru.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (77.252.42.---)
Data: 01 lip 2014 - 10:58:43

Bardzo wielu radnych zwracało uwagę na ten problem i zgłaszało wnioski na posiedzeniach komisji i sesjach RM.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Można jeszcze przesyłać pomysły do RiOŚ
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 01 lip 2014 - 11:27:02

Jak się dowiedziałam, teraz nie ma możliwości odbioru więcej niż 2 worki co 2 tyg, natomiast po 15. września Lekaro zabierze każdą ilość.

Musimy jakoś wytrwać.

Choć 31.maja minął termin przysyłania pomysłów na usprawnienie odbioru śmieci, Burmistrz prosił o dalsze, bo SIWZ jeszcze nie jest gotowy. Jeszcze jest trochę czasu - gmina chce ogłosić tym razem przetarg wcześniej, myślę że po to żeby można było wybierać/ przebierać i ew. ogłosić następny

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Można jeszcze przesyłać pomysły do RiOŚ
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 01 lip 2014 - 12:02:06

to nie ma tak, że się wybiera/przebiera. Jak oferty są poprawne to ktoś wygrywa.

Może niech urząd wywiesi SIWZ do konsultacji społecznych. Wtedy damy konkretne uwagi, a nie koncert życzeń.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 01 lip 2014 - 12:12:17

Dobry pomysł, spróbuje "zawalczyć".

Myślę, że UMiG może podać takie kryteria (np. cenowe), że będzie można odrzucać dopóki się nie znajdzie stosowny klient, ew. w następnych podwyższając cenę usług. Można tak Hammerze, bo nie znam się na tym?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: HammerHammer (195.116.92.---)
Data: 01 lip 2014 - 12:48:36

Moim zdaniem nie da się. Podajemy, że kryterium jest cena. Jeżeli podana cena nie przekracza zaplanowanej przez urząd, a oferta nie zawiera błędów to nie można odstąpić od podpisania umowy.

Wyjątkiem są zapytania ofertowe na niewielkie kwoty, tam możemy sobie wybierać i przebierać. Ale nie tutaj, gdzie wchodzą pewnie miliony.

I jeżeli chcesz lepszą firmę to do wymagań trzeba by dorzucić konieczność podpisania umowy ze spalarnią odpadów i wymusić (i kontrolować!!!!!!!!) żeby odpady tam jeździły. A nie jak u nas kryterium najniższej ceny i odpady oficjalnie na wysypisko. A jak ktoś da bardzo niską cenę to może i do lasu.

Ale jeżeli u nas UMiG nie jest w stanie skontrolowac i wymóc na Lekaro odbierania w terminie, BA! dawania worków przeznaczonych dla Konstancina, a nie innych gmin to o czym my tu mówimy...

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: darudaru (213.17.166.---)
Data: 01 lip 2014 - 12:53:28


Tomasz Zymer
Bardzo wielu radnych zwracało uwagę na ten problem i zgłaszało wnioski na posiedzeniach komisji i sesjach RM.

Rozumiem, że kompletna olewka z strony burmistrza na uwagi radnych.
Przypomina mi się cytat z Misia „uparł się cham i weź mu wytłumacz”.

Dla mnie to po prostu nie mieści w głowie. Jedyne, co może nas bronić to prawo, ale skoro prawo można dowolnie interpretować, to znaczy, że żyjemy w totalnej anarchii.


mania
Musimy jakoś wytrwać
Wytrwać to musimy do wyborów.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: olaola (178.36.58.---)
Data: 01 lip 2014 - 12:56:46


daru
Mieszkańcy sobie a Burmistrz sobie. To jest pewnie odpowiedz urzędu na w/w list i inne uwagi mieszkanców
[www.konstancinjeziorna.pl]
angry smiley

nie, nie dostałam odpowiedzi od żadnego z adresatów (wymienieni pod koniec listu). Urząd mnie olał. Wrzuta na umigowej stronie to nie jest odp (podałam swój e-adres i fizyczny adres) Wczesniejsza korespondencja z rolno-środowiskowym tez bardziej przypominała zabawę "w pomidora" niż rzetelną korespondencję urzędową. Pozostaje tylko pozwać urząd w sprawie szykan (wymuszanie świadczenia na rzecz urzędu - bo czymże innym jest polecenie, by własnymi siłami i środkami dowozić ciężkie wory ?) eye popping smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: maniamania (Moderator)
Data: 01 lip 2014 - 16:16:39

Widzę że wysłałaś 30 czerwca? Jeśli to miał być wniosek o informację publiczną (przy wysyłaniu mailem trzeba zaznaczyć, że ma być potwierdzony odbiór), to UMiG ma na odpowiedź 2 tyg. [bip.konstancinjeziorna.pl]

To może przyjdzie?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (178.180.101.---)
Data: 01 lip 2014 - 17:11:16



Dobry pomysł, spróbuje "zawalczyć".
Walka w słusznej sprawie...przecież w tak ważnej sprawie ważny jest kazdy szczegół a łatwiej skonsultować wcześniej niż zbierać pózniej, ze sie ma wszystko w d...e i robi po swojemu wbrew mieszkańcom, uchwałom i..logice..

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: olaola (178.36.58.---)
Data: 04 lip 2014 - 06:58:00


mania
UMiG ma na odpowiedź 2 tyg. [bip.konstancinjeziorna.pl] To może przyjdzie?

wcześniejsze odpowiedzi informujące o tym, że mam sama wywieźć nadprogramowe worki, przychodziły natychmiast e-mailem. Nie wiem, co w przytoczonym powyżej liście spowodowało taką obstrukcję - czyżby fraza "nie wyrażam zgody" ? Właściwie to rozumiem tę olewkę, bo cóż władza odklejona od stanowiska mieszkańców może odpowiedzieć eye rolling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Gospodarka odpadami
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (37.248.113.---)
Data: 04 lip 2014 - 08:23:57

Olu, przecież to nie "władza" Ci odpowiada, tylko urzędnik, który jest "odklejony" od decyzyjności. On po prostu może Ci tylko przesłać tabelkę i ulotkę informacyjną albo (przy odrobinie wysiłku) zacytować rozporządzenie Burmistrza czy fragment ustawy. Nie posiada żadnych innych prerogatyw. Trochę jak na infolinii wielkiej firmy telekomunikacyjnej.

W tej sprawie jest w tej chwili jedna, słownie: jedna osoba decyzyjna, czyli Burmistrz - i do niej należy uderzać.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--12345-->
Bieżąca strona: 3 z 5


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.