Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--12
Bieżąca strona: 2 z 2
Re: Zadłużenie gminy - dwie prawdy: wyssana z palca i urzędowa
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (178.36.32.---)
Data: 18 lis 2014 - 13:42:35

Dla informacji deficyt budżetowy - to tyle ile brakuje w rocznym budżecie (planowane dochody budżetu - planowane wydatki).

Dług gminy to suma wszystkich pożyczek i kredytów (również w formie obligacji), zaciągniętych przez gminę w bieżącym roku i poprzednich latach. Dług gminy obciąża bieżący budżet o kwotę rat kapitałowych + odsetek, jakie gmina musi w danym roku budżetowym spłacić.

O ile dobrze pamiętam, od 2014r. gmina może zaciągać nowe kredyty tylko na cele inwestycyjne, a nie na bieżące wydatki (czyli np. nie może zaciągać nowych kredytów na spłacanie starych czy też na utrzymanie administracji).

W przypadku podanym wyżej (w biuletynie gminnym), do kwoty niespłaconego (?) długu z początku kadencji czyli 11.468.787,03 zł. należy dodać skumulowane odsetki co daje (przy 5% odsetkach) - kwotę ok. 573 tys. rocznie , czyli 2.293 tys. zł przez 4 lata.

Przy wyjątkowo (może) niskich odsetkach np. 4% rocznie rocznie daje to kwotę prawie 459 tys. zł (rocznie), co przez 4 lata daje kwotę 1.835 tys. zł.

Zatem jeśli ten dług w kwocie: 11.468.787 zł nie został spłacony, to na dzień dzisiejszy może już wynosić 13, 304 mln zł lub 13.761 mln zł.
Oczywiście odsetki mogą być wyższe, tego nie wiem.

No to jak ? Gmina spłaciła stary dług czy nie?eye rolling smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zadłużenie gminy - dwie prawdy: wyssana z palca i urzędowa
Wysłane przez: Tomasz ZymerTomasz Zymer (5.174.112.---)
Data: 18 lis 2014 - 14:43:51


Hesia-Mela
No to jak ? Gmina spłaciła stary dług czy nie?eye rolling smiley

Moim zdaniem (na podstawie dyskusji budżetowych w Radzie tej kadencji), pisząc o "zobowiązaniach pozostawionych po poprzedniej kadencji w wysokości 8.927.082,90 zł" autor tekstu w biuletynie gminnym nr 3 ma na myśli koszty przegranych spraw sądowych, m.in. z Falbrukiem o niewypłacone należności za tor w Słomczynie, ze spółdzielnią Elsam o przejęcie dróg, opłat za elektryczność i in. przez gminę. Wymieniłem dwie najdroższe, ale tych spraw było wiele i p. Burmistrz Jańczuk przyjął tu inną politykę, niż jego poprzednik - szukał ugody sądowej, tak, by strona skarżąca zrezygnowała z odsetek, próbował doprowadzić do jak najszybszego zamknięcia sprawy sądowej i wypłaty kwot, których żądała strona skarżąca. Analizowaliśmy w komisjach niektóre z tych spraw. Nie jestem prawnikiem, ale z analizowanego materiału - przynajmniej spraw z Elsamem i Falbrukiem nie dało się wygrać. I tego dotyczy najprawdopodobniej kwota "zobowiązań po poprzedniej kadencji", których pan Skowroński spłacić nie chciał, co poskutkowało sprawami sądowymi. Takich spraw sądowych przeciw gminie na początku kadencji było o ile pamiętam około stu.

Natomiast dług gminy został faktycznie zredukowany do kwoty 7.801.639,00 zł na koniec roku 2013, co oczywiście nie uwzględnia kolejnego bardzo znacznego długu zaciągniętego na inwestycje w roku 2014. Manipulacja polega tu na podawaniu danych zadłużenia na grudzień 2013, zaś danych inwestycji - na listopad 2014.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zadłużenie gminy - dwie prawdy: wyssana z palca i urzędowa
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (178.36.13.---)
Data: 20 lis 2014 - 11:32:47


mania

Hesia-Mela
Droga Maniu , dług, w budżecie gminy na koniec 2014 r. miał wynieść ponad 27 mln. zł o czym możesz przeczytać w bip

tak, miauuuuuuuuuuuuu, ale...

Poprosiłam Burmistrza Machałka, by skomentował wypowiedź z NM i dwie osoby, które były na spotkaniu w Opaczy, by potwierdziły, to co napisałam.
(...)

Biuletyn ukazał się na stronie gminy 6.litopada
- dziennikarz mógł sprawdzić czy to prawda, a tak - zrobił z siebie osobę nierzetelną

Mani wystarczyło 1/2 godziny, żeby podważać wiarygodność innej gazety ... i kandydatki na radną >grinning smiley<

... teraz dwóch dni mało, żeby odnieść się do skomentowanych przeze mnie niejasności w biuletynie gminnym. Temat nie istnieje, bo niewygodny przed II turą wyborów?

Ciekawe który dziennikarz okazał się nierzetelny?

W końcu komentujemy artykuł w biuletynie gminnym, a (cytat) " nie w jakimś szmatławcu"!

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zadłużenie gminy - dwie prawdy: wyssana z palca i urzędowa
Wysłane przez: maniamania (78.10.52.---)
Data: 22 lis 2014 - 10:40:10

Nie odniosłam się, bo nie wiem do czego

Raz w Naszym Mieście piszesz:

• dyscyplinowanie gminnych finansów. Chociaż władze odtrąbiły sukces, bo na koniec 2013 r. mieliśmy najlepszą sytuację w powiecie, to na koniec bieżącego roku będziemy zadłużeni na około 30 mln zł,

a kilka dni temu:

Zatem jeśli ten dług w kwocie: 11.468.787 zł nie został spłacony, to na dzień dzisiejszy może już wynosić 13, 304 mln zł lub 13.761 mln zł.


To do którego długu mam się odnieść?

Wiem tyle ile jest w prognozie zadłużenia - dokument jest w BIP - podałam ile w kolejnym roku w wiadomości z 18 list.2014 - 09:53

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zadłużenie gminy - dwie prawdy: wyssana z palca i urzędowa
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (178.36.13.---)
Data: 22 lis 2014 - 11:05:18


mania
Nie odniosłam się, bo nie wiem do czego

Raz w Naszym Mieście piszesz:

• dyscyplinowanie gminnych finansów. Chociaż władze odtrąbiły sukces, bo na koniec 2013 r. mieliśmy najlepszą sytuację w powiecie, to na koniec bieżącego roku będziemy zadłużeni na około 30 mln zł,

a kilka dni temu:

Zatem jeśli ten dług w kwocie: 11.468.787 zł nie został spłacony, to na dzień dzisiejszy może już wynosić 13, 304 mln zł lub 13.761 mln zł.


To do którego długu mam się odnieść?

Wiem tyle ile jest w prognozie zadłużenia - dokument jest w BIP - podałam ile w kolejnym roku w wiadomości z 18 list.2014 - 09:53


Maniu kpisz? .. czy o drogę pytasz?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Zadłużenie gminy - dwie prawdy: wyssana z palca i urzędowa
Wysłane przez: maniamania (78.10.52.---)
Data: 22 lis 2014 - 11:25:56

Nie o drogę, ale o to do czego miałabym się odnieść?

Do informacji w Naszym Mieście o zatrważającym 30.milionowym długu, czy podanym na forum przez tę samą autorkę ok. 13. milionowym zadłużeniu


też "3" na początku, ale w jednym miejscu -dziesiąt, a w drugim -naście, a to chyba spora różnica, jak dla mnie

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--12
Bieżąca strona: 2 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.