Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (159.205.182.---)
Data: 16 lut 2015 - 19:44:11

Mamy w proponowanym porządku obrad na najbliższa sesje RM, taki oto zapis.

pkt. VII VIII. Podjęcie uchwał w sprawie:

ppkt. 8) wyrażenia zgody na zawarcie porozumienia dotyczącego powierzenia Piaseczyńskiej Gminnej Komisji Urbanistyczno -Architektonicznej pełnienia funkcji organu doradczego Burmistrza Gminy Konstancin-Jeziorna oraz udzielenia dotacji celowej Gminie Piaseczno na jej funkcjonowanie,

Szalenie jestem ciekawy, czy wszyscy radni wiedzą cóż to za twór ta Piaseczyńska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna ? Jakie korzyści dla naszej gminy płyna z jej istnienia ? No i w jakiej wysokości będzie ew. udzielona jej dotacja ?

Czy znajdzie się radny/radna i zaspokoi moją ciekawość ?

Sprawa druga, do tego samego punktu porz.

ppkt. 6) zasad sprzedaży komunalnych lokali mieszkalnych w budynkach wielomieszkaniowych,

Czy ta uchwała będzie dotyczyła całego zasobu komunalnych lokali mieszkalnych ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MarioMario (89.67.9.---)
Data: 17 lut 2015 - 23:33:11

Spróbuję zaspokoić Pana ciekawość w kwestii kwoty dotacji, a także poniekąd roli tego tworu jak to Pan określił, jako organu doradczego dla naszej gminy.

W kwestii kwoty dotacji, to zaplanowana była kwota 7.500 zł na ten rok. Jednak będzie ona zwiększona o kolejne 7.500 zł w ramach zmiany uchwały budżetowej na ten rok, co się stanie na najbliższej sesji. Powodem takiej zmiany jest zbyt późne rozliczenie z gmina Piaseczno dotacji za rok 2014, co spowodowało konieczność regulacji finansowej w 2015 ( za rok 2014 i 2015), a zatem stąd zwiększenie kwoty dotacji na 2015 r do kwoty 15 tyś.

W kwestii zaś samego tworu, to proponuję zajrzeć do linku TUTAJ , aby zaspokoić swoją ciekawość. Generalnie działanie takiej komisji to ustawowy oblig, który i tak by musiał funkcjonować u nas w gminie, a zatem dobrze, że działa w oparciu o porozumienie międzygminne, bo pozwala na opinie członków komisji np z Piaseczna w sprawie naszych planów zagospodarowania i odwrotnie.

W kwestii zaś uchwały o zasadach sprzedaży lokali mieszkalnych w budynkach wielomieszkaniowych, to wykaz obejmuje lokale komunalne na Jaworskiego, Literatów, Mickiewicza 17, Pl. Zgody i Wilanowska. Jest to lista łącznie 109 lokali komunalnych. Sprzedaż jest prowadzona po cenach preferencyjnych już od kilku lat. W latach poprzednich lokale były sprzedawane tak, że od wyceny przez rzeczoznawcę stosowany 90% bonifikatę. Zainteresowanie lokalami jest, a więc wychodząc na przeciw będzie możliwy ich dalszy wykup.



Zmieniany 2 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-02-17 23:43 przez Mario.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (37.31.241.---)
Data: 18 lut 2015 - 00:38:01

Te na Placu Zgody chyba stosunkowo młode sa?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MarioMario (89.67.9.---)
Data: 18 lut 2015 - 00:43:29

W przyszłym roku 20 lat. 1996 rok.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 18 lut 2015 - 08:07:51

Ale po co wykupić lokal? Nie daj Boże trzeba będzie płacić czynsz albo powstanie wspólnota, która będzie skutecznie windykowała dłużników, która przyjrzy się kosztom funkcjonowania i stwierdzi, że czynsze są od 20 lat niedoszacowane i trzeba je szybko podnieść o 30%, trzeba stworzyć fundusz remontowy, bo teraz "na swoim" to samemu trzeba finansować remonty a nie przez gminę. A tak wezwie się ZGK, które zrobi "za darmo"....
Same problemy i jeszcze trzeba wyłożyć horrendalną kwotę za mieszkanie... jakby za 1zł dawali to może by było warto.

P.s.
Czy przy takim wykupie gmina (jako właściciel) albo notariusz sprawdzają czy czynsz jest na "0" zł?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-02-18 08:11 przez Mixiorek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MarioMario (89.67.9.---)
Data: 18 lut 2015 - 08:27:00

Wg informacji Pana Burmistrza na komisji budzetu popyt corocznie jest, dlatego jako Gmina idziemy w tym kierunku.Wykup za 10% wartości mieszkania jest jak najbardziej preferencyjny wg mnie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (37.128.88.---)
Data: 18 lut 2015 - 08:32:06


Mario
Wykup za 10% wartości mieszkania jest jak najbardziej preferencyjny wg mnie.

Z tym 1zł to ironia... każdy wykup, który nie stanowi 100% wartości mieszkania jest preferencyjny. Byle za tym szły zmiany w budynkach i na osiedlach. Tzn zawiązywały się wspólnoty, które przejmą od gminy zarządzanie osiedlami oraz dotowanie i utrzymywanie osiedli.
Póki co gmina (ZGK) remontuje elewacje, dachy, rynny, klatki, kupuje liczniki itp. itd. A to wszystko powinno być z kasy wspólnoty danego budynku.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MarioMario (46.113.6.---)
Data: 18 lut 2015 - 11:06:47


rondo
A gdzie można zapoznać się z tym wykazem ?

Wykaz jest zawarty w projekcie uchwały. Po jej uchwaleniu i opublikowaniu zapewne będzie umieszczona w bipie na w zakładce Rada Miejska, Uchwały VII kadencji.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: Artek_BartekArtek_Bartek (178.182.142.---)
Data: 18 lut 2015 - 18:55:37


M
Wg informacji Pana Burmistrza na komisji budzetu popyt corocznie jest, dlatego jako Gmina idziemy w tym kierunku.
Czy kogokolwiek dziwić może popyt na wykup za 10 %? Tu kwestia ograniczania podaży...

Odnośnie komisji...Andrzeju...po co Ci ta wiedza? Burmistrz na pewno wie jakie są zadania tej Komisji i w sposób racjonalny ocenił jej rolę...i pełna wiedzą podzielił się z radnymi. Uzasadniając przy tym koszty czy to za lokal, zadania czy np.zlecane opracowania...a taka komisja na pewno działać powinna szerzej niż gmina by powiat jakoś był spójny...choć przykład Piaseczna pokazuje, ze i tak bałagan planistyczny jest mimo potencjalnej koordynacji...

Natomiast mnie zastanawia 1 rzecz...niby było 7,5 z zeszłego roku do przesunięcia do juz zaplanowanych 7,5 na ten rok...tylko czemu w uchwale budżetowej już zatwierdzonego i wiszącej na bipie jest już 15... Mam nadzieję, że to jakaś drobna pomyłka a nie celowe wprowadzanie radnych w błąd...
No chyba, że Rozdz.71004 p.1 uchwalonego budżetu wskazując kwotę 15 tysięcy ma na myśli np.planowana zapłatę z góry już za rok przyszły ;)

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MarioMario (46.113.13.---)
Data: 18 lut 2015 - 19:06:08

Zauważyłem tę sprawę wczoraj wieczorem i chyba czas wybrać się do Skarbnika szukając wyjaśnień

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (78.8.95.---)
Data: 18 lut 2015 - 20:24:59


Mario
Zauważyłem tę sprawę wczoraj wieczorem i chyba czas wybrać się do Skarbnika szukając wyjaśnień
A czy Skarbnik ma takie kompetencje ? Bo jak mi wiadomo rządzi Burmistrz .Czyż nie ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MarioMario (109.243.121.---)
Data: 18 lut 2015 - 21:18:45

Wychodzę z założenia, że aby iść do Pana Burmistrza w jakiejś kwestii, trzeba najpierw przedeptać ścieżkę na niższych szczeblach i wszystko posprawdzać. Po co zawracać głowę sprawami, które być może uda się załatwić na niższym szczeblu? Takie mam podejście, czy słuszne? Póki co się sprawdzało.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (78.8.95.---)
Data: 18 lut 2015 - 21:37:04


Mario
Wychodzę z założenia, że aby iść do Pana Burmistrza w jakiejś kwestii, trzeba najpierw przedeptać ścieżkę na niższych szczeblach i wszystko posprawdzać. Po co zawracać głowę sprawami, które być może uda się załatwić na niższym szczeblu? Takie mam podejście, czy słuszne? Póki co się sprawdzało.
Powodzenia życzę.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MarioMario (109.243.121.---)
Data: 18 lut 2015 - 21:50:53


babet
Powodzenia życzę.

Sarkazm, ironia, czy wiedza czerpana z autopsji;P?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: Hesia-MelaHesia-Mela (178.36.45.---)
Data: 18 lut 2015 - 22:30:32

W kwestii sprzedaży mieszkań na pl. Zgody - 19 lat to bardzo młode budynki. Fajnie dostać w prezencie mieszkanie za 10 % wartości. Zakładając, że ktoś musiałby kupić takie mieszkanie na kredyt na 20 lat np. za 150 000 zł ,to co miesiąc płaciłby ok. 930 zł ( przykład ze strony [www.pkobp.pl]) i jeszcze nadal by płacił, skoro budynki oddano do użytku w 1996 r.

Czy w gminie nie ma starszych mieszkań do sprzedania? Uważam, że pozbywanie się w sumie najmłodszych budynków komunalnych jest co najmniej dziwne. Gmina wyłożyła kasę na budowę, a teraz zrobi prezent najemcom, którzy za chwilę (chyba po 5 latach) będą mogli je spieniężyć. W/g mnie budynki młodsze niż 25 lat powinny być całkowicie wyłączone z możliwości sprzedaży.

Piaseczyńska Gminna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna ... próbowałam odnaleźć kto wchodzi w skład tej komisji, ale niestety nie udało mi się. Członkami tej komisji są fachowcy, którzy opiniują m.in. plany zagospodarowania, w tym K-J. Taka komisja jest wymagana przez prawo i czy będzie u nas czy w Piasecznie to bez znaczenia.

Inna sprawa jest tu dość ciekawa, kto opiniuje nasze plany. Może ktoś z radnych zgłębił by temat, bo chyba jest wart uwagi. Może się przesłyszałam, ale ponoć zdarzyło się, że ci sami fachowcy, którzy odpowiadają za tworzenie planów potem je opiniują w komisji. Ale może to plotka, bo tematu nie zgłębiłam!

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MarioMario (89.67.9.---)
Data: 19 lut 2015 - 16:20:08


rondo
Bardziej byłem ciekaw czy mają ją radni. W tym celu ( między innymi w tym ) , poszedłem dzis na posiedzenie Komisji Ładu, na którym opiniowano projekt uchwały dot. Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz udzielenia Gminie Piaseczno dotacji celowej w wys. 7500,00 zł. , na jej funkcjonownie. Według mojej oceny radni generalnie nie mieli pojęcia o czym będą głosować, wyjątek stanowiła p. Jadwiga Magdziarz a ciekawość wobec tematu przjawiał jedynie p. Cezary Żegliński. Sądzę, że dla radnego A.Zewara temat też był nieobcy ale to z racji do niedawna wykonywanego zawodu.

Panie Andrzeju na swoim przykładzie powiem Panu, że radny nie jest omnibusem jak zapewne każdy człowiek. Trzeba wyzwolić w sobie chęć zdobywania informacji, a także chęć poświęcenia danemu problemowi czasu, po to by się dokształcić się w pewnych dziedzinach. Wszystko jest kwestią chcenia i dociekania pewnych rzeczy.



rondo
Za tym aby Komisja Ładu pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały był p. Przewodniczacy Andrzej Cieślawski, który stwierdził, że wcześniej taką, pozytywna opinie już wydała Komisja Budżetu. Poparł to radny A.Zewar, twierdząc, że na ten rok sprawa jest już rozstrzygnięta i opiia to tylko formalność bo i tak nic nie da się zmienić. Dlaczego się nie da , nie powiedział. Czyżby istniał jakiś wymóg terminowy? Nie wiem.

Nie wypowiadam się za Pana Zewara, ale myślę, że chodziło mu o to, że środki za rok 2014 o których przesunięcie chodzi przy opiniowaniu uchwały, na najbliższą sesję, o zmianie uchwały budżetowej 2015 i tak muszą pozostać w kwocie 7500 gdyż tyle "nie zdążyliśmy w 2014 roku przekazać gminie Piaseczno".

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MarioMario (89.67.9.---)
Data: 21 lut 2015 - 05:44:27


rondo

A przy okazji spytam: - ile do dziś mieliście szkoleń ? Kto z Was sprawnie porusza się w obrębie ustawy o samorządzie ?

Szkolenie póki co było jedno z zasad uchwalania i konstrukcji budżetu, prowadzone przez Pana Skarbnika. Był to oblig dla Komisji Budżetu, przez nas ustalony jako punkt planu rocznego.

W marcu są planowane dwa szkolenia jeszcze





rondo
Sprawa Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej , wydaje się, że ma co najmniej drugie i trzecie dno.

Kwestia członkostwa w tej komisji Pani Klimkowskiej - Sul np?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (78.8.95.---)
Data: 21 lut 2015 - 08:26:21



Mixiorek
Póki co gmina (ZGK) remontuje elewacje, dachy, rynny, klatki, kupuje liczniki itp. itd. A to wszystko powinno być z kasy wspólnoty danego budynku.
Szanowny panie wszystkie roboty remontowe w budynkach wspólnoty wykonywane są za pieniądze wspólnoty , czyli właścicieli lokali ,jeżeli gmina jest właścicielem lokali we wspólnocie to ma obowiązek wnieść opłate za te mieszkania .Proszę więc nie pisać głupot że gmina remontuje budynki wspólnot.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (89.70.13.---)
Data: 21 lut 2015 - 12:59:08


babet
Szanowny panie wszystkie roboty remontowe w budynkach wspólnoty wykonywane są za pieniądze wspólnoty , czyli właścicieli lokali ,jeżeli gmina jest właścicielem lokali we wspólnocie to ma obowiązek wnieść opłate za te mieszkania .Proszę więc nie pisać głupot że gmina remontuje budynki wspólnot.

Czy wszędzie są założone wspólnoty?
Jak to formalnie wygląda? Przykład - mam przydzielone mieszkanie komunulane gdzie funkcjonuje wspólnota. Nie jestem właścicielem lokalu, jest nim gmina. Płacę czynsz (w tym fundusz remontowy itp.) wspólnocie (?), która funkcjonuje w moim budynku/ osiedlu. Środki na remont, modernizację idą z funduszu remontowego lub z kredytu zaciągniętego przez wspólnotę, który potem jest doliczany po udziałach do czynszu każdego lokatora. Czemu gmina ma tu cokolwiek płacić?
Mylę się gdzieś? Prośba o korektę jeżeli tak.

Kolejna sprawa - kto i za czyje pieniądze wyremontował wiele elementów dwóch budynków między ul. Polną a ul. Ogrodową? Moim zdaniem przetarg na elewację zrobił ZGK.
Jak rozumiem dach budynku, który został nadpalony podczas ostatniego pożaru zostanie naprawiony z ubezpieczenia wspólnoty lub ze środków wspólnoty nim zarządzającej?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: SESJE R, VII kadencji (2014-2018)
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (89.70.13.---)
Data: 21 lut 2015 - 13:03:07


rondo
Jeśli ja wynajmuję komuś lokal usługowy, to najemcy głowa nie boli o to czy rynna lub dach przecieka. Osoby mieszkające w gminnych zasobach mieszkaniowych to właśnie najemcy. Mają podpisane stosowne umowy.

Oj, to nawet nie wiedziałem, że to jest na zasadzie "wiecznego" wynajmu. Czyli lokator mieszkania komunalnego płaci czynsz gminie a nie wspólnocie?
Mam nadzieję, że nie bo miałem do czynienia z księgowością gminną i z tym jak panują a raczej nie panują nad opłatami od mieszkańców. Nie ma czegoś takiego jak skuteczna windykacja itp. Jest przerzucenie odpowiedzialności na inne podmioty, tzw. "spychologia".

Faktycznie, żyć nie umierać. Czy ten czynsz gmina może regulować, rozliczać i dostosowywać do tego jak on wygląda realnie w danej wspólnocie?

P.s.
Zaczynam rozumieć niechęc do wykupienia lokalu komunalnego na właśność. Praktycznie idą za tym same niedogodności.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2015-02-21 13:08 przez Mixiorek.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.