Forum Konstancina
Witaj! » Zaloguj » Utwórz nowy profil » Szukaj
Wpływy z podatku dochodowego od osób fizycznych, czyli mieszkańców stanowią część dochodów każdej gminy.
Należy pamiętać, że aż 37% całego naszego podatku dochodowego (PIT), który zabiera fiskus trafia do gmin.
Mieszkając na terenie gminy Konstancin-Jeziorna, a rozliczając się na terenie innej gminy zasilasz budżet nie tej gminy, w której mieszkasz i z której infrastruktury, imprez i innych dobrodziejstw korzystasz lecz tej, w której jesteś tylko zameldowany.
Z budżetu gminy pokrywa się między innymi wydatki na gminne drogi, sieć wodno-kanalizacyjną, komunikację publiczną, żłobki, przedszkola, szkoły, małą architekturę, zieleń, imprezy kulturalne i.t.p................jest tego dużo.

Ustawowo podatek dochodowy należy płacić tam, gdzie się mieszka. Jeśli jednak nie zgłosi się aktualnego miejsca zamieszkania do właściwego Urzędu Skarbowego, to jest on odprowadzany do US odpowiedniego do miejsca zameldowania. Bywa tak, że jest to poprzednie miejsce zamieszkania. Jest to niezgodne z prawem, ale niestety tak się dzieje.

Jest wiele osób, które mieszkają na terenie naszej pięknej gminy, żyje im się coraz wygodniej, cieszą się tym, że nasze miasto i nasze wsie pozytywnie zmieniają się i stają się coraz piękniejsze. Niestety są to osoby niezameldowane w gminie Konstancin-Jeziorna oraz nie zgłoszone w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie, że w niej mieszkają. W związku z tym 37% ich podatku dochodowego trafia zupełnie gdzie indziej.

Przypuszczam, że wiele z tych osób chciało by się przyłączyć do reszty i wnieść swój finansowy wkład w rozwój gminy (37% podatku dochodowego - to nie mało), w której tak naprawdę na co dzień mieszka. Chciałoby czuć się w porządku wobec sąsiadów i móc nie tylko brać, ale również dać. Sądzę, że wiele z tych osób chciałoby, ale nie wie jak zrobić to, nie zmieniając adresu zameldowania.

Otóż jest na to sposób:

Nie musisz się zameldować wystarczy, że do 31 grudnia 2015 r. w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie złożysz druk ZAP-3 z podanym w nim aktualnym adresem zamieszkania (teren gminy Konstancin-Jeziorna) i PIT rozliczysz w tym samym Urzędzie w Piasecznie..

To na żółto już jest nieaktualne, gdyż zmieniły się przepisy i teraz jest ważne, to na zielono:

nie trzeba już składać druku ZAP-3, ani żadnego dodatkowego druku, wystarczy w zeznaniu podatkowym PIT wpisać aktualne miejsce zamieszkania np.: Konstancin-Jeziorna i rozliczyć się w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie, a część Twojego podatku dochodowego od osób fizycznych w wysokości 37,79 % zasili budżet gminy.

Druk ZAP-3 składa się tylko wtedy, gdy chce się podać numer konta bankowego, na które ma wpłynąć np.: zwrot podatku.

Druk ZAP-3 można składać w ciągu całego roku.
Formularz ZAP-3 można wysłać do US w Piaseczno również drogą elektroniczną.

Jeśli tego dokonasz sprawisz, że również my zameldowani mieszkańcy, zasilający Budżet Gminy częścią swojego podatku, będziemy się cieszyć nie mniej niż Ty!Zmieniany 4 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-02-24 20:52 przez Danuta Ślązak.
Zoli napisała gotowy apel do podatników...kiedy takowy zostanie wystosowany przez Urząd?! Kampania prasowa? Ulotki do skrzynek? Odezwa w biuletynie?

p.s.
tylko czy trzeba wątki mnożyć?
Za dużo kombinowałam z tytułem i na skutek zmian wyszły mi dwa wątki. Powinien zostać tylko jeden oczywiście.smiling smiley
Który tytuł wydaje ci się lepszy?
Re: Jwśli chcesz, aby Twój podatek zasilił Budźet gminy K-J, do 31.12.15 złóż ZAP-3 do US. Nie musisz się zameldować!
20 pa 2015 - 12:08:55
Arbitralnie sprzątam (uwaga, paranoicy, CENZURA, skasował wątek! ;) )Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.
Wątek jest na tyle ważny i sprawa b. pilna, bo po 31.grudnia będzie po ptokach, że powinien zaistnieć jako oddzielny. Później (zn. po ptokach), Moderator wrzuci do podatkowego
temat ważny od lat...mam nadzieję, ze w tym roku Urząd zrobi jakąkolwiek akcję promocyjną...choćby tylko w biuletynie czy na swojej stronie...ale wg mnie jakaś wkładka w prasie lokalnej z odzewą Burmistrza też by się przydała...im szerzej tym...większe prawdopodobieństwo, że ktoś da się przekonać...
Bardzo dobry pomysł
W biuletynie będzie na pewno, już w tej sprawie rozmawiałam pod koniec ubiegłego tygodnia z wiceburmistrzem Machałkiem i Wydz. Promocji, o lokalnej gazecie też wspomniałam. Ulotki również sugerowałam. Zastanawiam się nad apelem mieszkańców do mieszkańców na łamach prasy....., co o tym myślicie?
Trzeba powiedzieć wprost, że ten, kto jest płatnikiem podatku dochodowego, a część jego podatku nie zasila budżetu gminy w której mieszka - oszukuje sąsiada!
Ciekawa dyskusja o podatkach w naszej gminie - ile gmina zyska, ile może straci: [www.facebook.com]
treść ze względu na swą wagę przez autora przeniesionaZmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-02-26 08:13 przez Danuta Ślązak.
Średni dochód podatkowy na jednego mieszkańca czyli tzw. wskaźnik Gg na rok 2016
24 lut 2016 - 11:30:52
Jak bogate są nasze gminy?
(...)
Średni dochód podatkowy na jednego mieszkańca dla wszystkich gmin w kraju, czyli tzw. wskaźnik Gg na rok 2016, jak podaje Polska Agencja Prasowa, wynosi 1 514,27.
Gminy z powiatu piaseczyńskiego, poza jedną, przekraczają średni wskaźnik Gg.
Najwyższy osiągnąć ma Konstancin-Jeziorna z kwotą 4 646,37 zł,
na drugim miejscu w powiecie jest Lesznowola z kwotą 3 411,44 zł.
Dochód podatkowy na jednego mieszkańca gminy Piaseczno to 2 570,81,
gminy tarczyn 1 753,52,
a gminy Góra Kalwaria 1 702,55 zł.
Najniższy i nieprzekraczający średniego wskaźnika Gg dla kraju, osiągnąć ma gmina Prażmów z kwotą 1 366,81 zł.
Większość gmin z naszego powiatu odnotować ma wzrost dochodu podatkowego względem roku 2015, poza Lesznowolą, której wskaźnik z poprzedniego roku wynosił 3 773,29 zł.
Podstawą do wyliczeń resortu stanowią dane ze sprawozdania o dochodach podatkowych gmin za 2014 rok wg stanu na dzień 30.06.2015 r.


źródło: [www.przegladpiaseczynski.pl]
Nie trzeba już składać druku ZAP-3, ani żadnego dodatkowego druku, wystarczy w zeznaniu podatkowym PIT wpisać aktualne miejsce zamieszkania np.: Konstancin-Jeziorna i rozliczyć się w Urzędzie Skarbowym w Piasecznie, a część Twojego podatku dochodowego od osób fizycznych
w wysokości 37,79 % zasili budżet gminy.
Ponadto 10,25% tego podatku wpłynie do Starostwa Powiatowego w Piasecznie, co będzie miało wpływ na poprawę jakości mostów oraz dróg powiatowych na naszym terenie (jest ich sporo), a także na dalszą egzystencję szkoły średniej przy ul. Mirkowskiej będącej w zarządzie Powiatu - Liceum im. Reymonta.
Druk ZAP-3 składa się tylko wtedy, gdy chce się podać numer konta bankowego, na które ma wpłynąć np.: zwrot podatku lub nadpłaty. W tym przypadku istnieje konieczność złożenia tego druku, gdyż w formularzu PIT rubryki: "nr rachunku bankowego, na który należy przekazać zwrot lub nadpłatę podatku" - nie ma.
Druk ZAP-3 można składać w ciągu całego roku.Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2016-02-28 12:03 przez Danuta Ślązak.
Akcja PIT samorządowców Piaseczna na dworcu.
[www.facebook.com]

W TV z rana też pokazywali smiling smiley
Świetna akcja! Brawo Starostwo!
trochę żal, że powiatowi włodarze walczą (również w naszym imieniu!) a nasi gminni....niespecjalnie....choć w biuletynie jakieś info się pojawiło...
[www.youtube.com]
Bezsprzecznie w naszym imieniu też walczą i to bardziej w naszym imieniu niż swoim.
Bo co wywalczą, a będzie od nas, to nam się dostanie dodatkowo aż 37,79% podatku dochodowego od każdej wywalczonej przez powiat osoby fizycznej, a powiatowi tylko 10,25%.
Jeśli akcja będzie na terenie Gminy Kostancin-Jeż. To ok.....tak to w większości gmina Piaseczno będzie beneficjentem tych działań....
Ale może w przyszłym tygodniu powiatowi zarządzający staną z kawą na przystankach u nas? ;-)
Na billboardzie przy ul. Warszawskiej obok sklepu rowerowego, myjni niedaleko od przejazdu kolejowego jest reklama tej akcji.
Nie widziałam reklamy na bilbordzie, ale kilka dni temu marzył mi się taki zachęcający do płacenia podatków, gminny baner przewieszony przez Warszawską.

Jak pisaliśmy wcześniej (przez kilka lat) w wątku "Jak pozyskać nowych podatników w gminie
K-cinie" - reklama, informacja, to podstawa, warto w nią inwestować, bo się zwraca.

Danuta Ślązak

Mixiorek
Jest przetarg na nowy most:
[bip.piaseczno.pl]

Stary most zostanie całkowicie zburzony. Na nowym moście ma być chodnik i prawdopodobnie ścieżka rowerowa. Dla pieszych powstanie tymczasowa kładka. Zostanie też przebudowany gazociąg.


Na inwestycję tę Zarząd Powiatu zaproponował, a Rada Powiatu uchwaliła środki w budżecie na 2016 r. w wysokości 6 200 000 zł.(po zmianie)

Przewidywany koszt całej inwestycji - 6 392 700 zł.

Przewidywany termin zakończenia inwestycji - 2016 r.

Sprawa dotyczy mostu w Obórkach na rzece Jeziorce.
Teren gminy - inwestycja (koszt) powiatu.

Takich inwestycji jak ta jest więcej - warto więc przyłączyć się do akcji Starostwa Powiatowego Piaseczno:

"Płać podatki tam, gdzie mieszkasz"

[www.youtube.com]
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.

Kliknij żeby zalogować

Dostępni użytkownicy
Goście: 54
Najwięcej gości: 1644 04 wrz 2017