Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...910111213141516171819-->
Bieżąca strona: 18 z 19
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (83.11.187.---)
Data: 26 cze 2018 - 09:35:14


anina
Czy można się dowiedzieć ile kosztował piknik z okazji otwarcia ratusza ?Takej bzdurnej okazji w życiu nie widziałam i o takjej okazji nie słyszałam .Było chyba warto ,pan Burmistrz mógł się polansować przed wyborami.confused smiley

Zapytanie do urzędu w formie informacji publicznej, po 30 dniach będzie odpowiedź

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (83.11.187.---)
Data: 26 cze 2018 - 09:40:38


daramis
Akurat dzień otwarty - kiedy mieszkańcy mogą zajrzeć do każdego pomieszczenia nowego gminnego budynku, to chyba oczywistość. Mały piknik przy tej okazji to chyba niezbyt duży koszt. (zapomniałem o fajerwerkach)

Moim zdaniem nie zmiana budynku, czy oglądanie pomieszczeń jest ważne.
Ważne jest czy i jak zmieni się obsługa mieszkańców, jakość pracy, sposób podejmowania decyzji?

To tak jakby kupić piłkarzom najlepsze korki świata i liczyć na mistrzostwo, "nowe buty" nie zmienią ich umiejętności piłkarskich.
Nowe ściany i biura nie dadzą żadnego pozytywnego efektu bez zmiany jakościowej w myśleniu, zarządzaniu itd



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-06-26 09:41 przez m_wisniewski.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: maniamania (84.40.211.---)
Data: 26 cze 2018 - 11:41:56

Myślę, że wygoda urzędników przełoży się na jakość obsługi. To rozczłonkowanie UMiGu po całym Kcinie, na pewno nie wpływało dobrze na spokój ducha obsługujących, a i obsługiwanego też pewnie szlag trafiał gdy chciał załatwić kilka spraw, bo musiał się nalatać / najeździć

O ile wiem, to w niektórych sprawach nie trzeba będzie jeździć do Piaseczna.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (159.205.57.---)
Data: 27 cze 2018 - 18:41:01


m_wisniewski

anina
Czy można się dowiedzieć ile kosztował piknik z okazji otwarcia ratusza ?Takej bzdurnej okazji w życiu nie widziałam i o takjej okazji nie słyszałam .Było chyba warto ,pan Burmistrz mógł się polansować przed wyborami.confused smiley

Zapytanie do urzędu w formie informacji publicznej, po 30 dniach będzie odpowiedź
Optymistasmileys with beer

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (159.205.57.---)
Data: 27 cze 2018 - 18:44:30

Sergiusz Muszyński
8 godz. ·
W imieniu posła na Sejm RP i Ministra Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak złożyłem dzisiaj w urzędach Gmina Piaseczno oraz Gmina Konstancin-Jeziorna pisma z kilkunastoma pytaniami w ramach kontroli poselskiej wykonywanej na podstawie ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora.

W tym, że taka kontrola jest potrzebna, utwierdziły nas m. in. ostatnie wypowiedzi przewodniczącego Rady w Konstancinie-Jeziornie, który wprost zapowiadał wolę ignorowania obowiązujących przepisów o wynagrodzeniach wójtów i burmistrzów. Skoro w tym aspekcie prawo ma być łamane, nie można tego wykluczyć również w innych aspektach funkcjonowania urzędu.

Poniżej przedstawiam pytania, które Minister zadał w trybie art. 19 i 20 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora:

1. Proszę o podanie kwoty miesięcznej wynagrodzenia burmistrza oraz jego zastępców, sekretarza i skarbnika gminy. Proszę również o przekazanie mi informacji o wszelkich podwyżkach wynagrodzenia pobieranego przez te osoby w toku kadencji samorządowej 2014 – 2018 wraz z przedstawieniem uzasadnienia przyznanej podwyżki, jak również o kwoty wszelkiego rodzaju nagród lub innych środków, w tym ryczałtów na rozmowy telefoniczne i ryczałtów samochodowych, niebędących wynagrodzeniem zasadniczym pobranych przez te osoby w kadencji samorządowej 2014 – 2018 wraz z uzasadnieniem ich przyznania;

2. Proszę o podanie łącznej kwoty nagród lub innych rodzajów pobranych środków niebędących wynagrodzeniem zasadniczym, w tym ryczałtów na rozmowy telefoniczne i ryczałtów samochodowych, przez wszystkich pracowników urzędu łącznie w kadencji samorządowej 2014 – 2018;

3. Proszę o przedstawienie wykazu umów o dzieło oraz umów zleceń zawartych przez urząd w kadencji samorządowej 2014 – 2018 wraz ze wskazaniem podmiotów, z którymi zawierano umowy oraz przeznaczonych na te cele kwot;

4. Proszę o przedstawienie wykazu umorzeń podatkowych dokonanych przez władze gminy w kadencji 2014 – 2018 wraz ze wskazaniem kwot umorzeń oraz podmiotów, którym dokonano umorzeń podatkowych;

5. Proszę o wskazanie członków kierownictwa urzędu, którzy korzystają ze służbowego telefonu komórkowego wraz z kwotą łączną kosztów poniesionych na rzecz eksploatacji wszystkich służbowych telefonów komórkowych wykorzystywanych w urzędzie w kadencji samorządowej 2014 – 2018 bądź zakupu w tym okresie nowych urządzeń;

6. Proszę o wskazanie, którzy pracownicy urzędu korzystają lub korzystali z samochodu służbowego w toku kadencji 2014 – 2018 wraz z łączną kwotą środków przeznaczonych na ich eksploatację bądź zakup nowych samochodów w tym okresie;

7. Proszę o podanie łącznej kwoty przeznaczonej przez urząd oraz jednostki podległe na wszelkiego rodzaju materiały sponsorowane i kampanie reklamowe w mediach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich w kadencji samorządowej 2014 – 2018 wraz ze wskazaniem mediów, do których trafiły te środki;

8. Proszę o podanie prenumerowanych przez urząd oraz jednostki podległe gazet i czasopism w kadencji 2014 – 2018 wraz z łączną kwotą środków, które dotąd na ten cel przeznaczono;

9. Proszę o przekazanie mi wykazu delegacji zagranicznych przedstawicieli urzędu wraz z miejscem, terminem wyjazdu, celem odbycia podróży, osiągniętymi efektami wyjazdu i poniesionymi kosztami tych wizyt w kadencji samorządowej 2014 – 2018;

10. Proszę o przekazanie mi wykazu dotacji, subwencji bądź wszelkich innych rodzajów nieodpłatnej i bezzwrotnej pomocy finansowej na rzecz organizacji pozarządowych oraz innych podmiotów zewnętrznych, ze wskazaniem podmiotów którym udzielono takiej pomocy wraz z uzasadnieniem przydzielenia środków;

11. Proszę o przekazanie mi danych statystycznych dotyczących wzrostu zatrudnienia w urzędzie w latach 2014 – 2018;

12. Proszę o przedstawienie mi wykazu członków rad nadzorczych spółek gminnych oraz zarządów tych spółek wraz z podaniem kwot wynagrodzenia dla poszczególnych członków obu gremiów; (do gminy #Piaseczno)

13. Proszę o przedstawienie mi wykazu radnych zatrudnionych w jednostkach podległych urzędu wraz z podaniem kwot wynagrodzeń dla poszczególnych osób oraz wszelkiego rodzaju nagród bądź innych kwot niebędących wynagrodzeniem zasadniczym przyznanych tym osobom w latach 2014 – 2018;

14. Proszę o przekazanie mi kopii list obecności w pracy podpisywanych przez burmistrza i jego zastępców, sekretarza oraz skarbnika gminy za okres od początku kwietnia do końca maja 2018 roku;

#KontrolaPoselska #PrawoiSprawiedliwość
Zdjęcie użytkownika Sergiusz Muszyński.
Zdjęcie użytkownika Sergiusz Muszyński.

Opcje: OdpowiedzCytuj
pytanie do autora
Wysłane przez: maniamania (84.40.211.---)
Data: 28 cze 2018 - 11:19:49

Odnosnie punktu 14. cytuję:

14. Proszę o przekazanie mi kopii list obecności w pracy podpisywanych przez burmistrza i jego zastępców , sekretarza oraz skarbnika gminy za okres od początku kwietnia do końca maja 2018 roku;

Zapytam jako mało rozgarnięta obywatelka Kcina:


1. Jak ma wyglądać podpisywanie listy obecności gdy np. burmistrz (lub z-ca) w dniu wolnym od pracy bierze udział w jakichś gminnych obchodach, zjeździe Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, podejmuje gości z miast bliźniaczych itp.?

2. Czy w takich przypadkach j.w. należy się burmistrzowi ekwiwalent za pracę w dni wolne?

3. Czy treść pkt.14 uzgodniona była z Min/ Posłem Mariuszem Błaszczakiem?



Zaciekawiło mnie, bo na portalu samorządowym znalazłam taką opinię:
Burmistrz całą dobę. Może pracować w dowolnych godzinach - uważa ekspert: [samorzad.pap.pl]



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-06-28 11:40 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (37.128.8.---)
Data: 28 cze 2018 - 11:25:53


mania
koszt gminnej imprezy niewielki wobec szastania państwowymi pieniędzmi na oprawę, ochronę i inne bajery. Samo confetti rozsypane z helikoptera drożej kosztowało niż kilka fajerwerków n/ratuszem.
I to i tamto z naszych podatków >grinning smiley<
maniu jako główna progandzistka naszej obecnej władzy w Konstancinie wiesz , że te wszystkie duperalowe gadżety wyladują w koszu na śmieci i pytam ile z naszej kasy/nasza kasa to nasze podatki z podatku Pit/ poszło na to badziewie ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (37.128.8.---)
Data: 28 cze 2018 - 11:36:00

confused smiley


mania
1. Jak ma wyglądać podpisywanie listy obecności gdy np. burmistrz (lub z-ca) w dniu wolnym od pracy bierze udział w jakichś gminnych obchodach, zjeździe Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych, podejmuje gości z miast bliźniaczych itp.?

2. Czy w takich przypadkach j.w. należy się burmistrzowi ekwiwalent za pracę w dni wolne?

3. Czy tj. pytanie zadane przez samego Min/ Posła Mariusza Błaszczaka?



Zaciekawiło mnie, bo na portalu samorządowym znalazłam taką opinię:
Burmistrz całą dobę. Może pracować w dowolnych godzinach - uważa ekspert: [samorzad
A kto panu Burmistrzowi w wieku 76 lat każe tak "cięzko pracować " .Jezeli to lubi .A Burmistrz prosze szanownej mani ,wszystkowiedzacej ma nielimitowany czas pracy ,jak Prezydentt miasta, wojewoda ,wójt , itd. .Bardzo słabe pytanie pani maniu ,bez sprawdzenia faktów i przepisów

Opcje: OdpowiedzCytuj
pensje burmistrzów
Wysłane przez: maniamania (84.40.211.---)
Data: 28 cze 2018 - 13:28:21

Panie …. odpowiedź nie na temat, to po pierwsze, a po drugie warto czytać ze zrozumieniem i odpowiedzieć jednak na moje pytania (zwłaszcza 3. - pozwolę sobie wysłać treść pytania do p. Ministra Błaszczaka z prośbą o informację publiczną)

i jeszcze jedna sprawa, którą poruszył Pan Sergiusz Muszyński w dniu 18 czerwca o 05:29 ·na swoim profilu FB: [pl-pl.facebook.com]

Kolejny przejaw pychy, buty, arogancji i oderwania od rzeczywistości władz Gmina Konstancin-Jeziorna. Przewodniczący Rady z Platforma Obywatelska (Konstancin JUTRA) chce stawiać urzędującego burmistrza ponad prawem, zapowiadając ignorowanie nowych przepisów o wynagrodzeniu gospodarzy gmin. W ramach tego zapowiedział on wzywanie radnych do łamania prawa poprzez odrzucenie uchwały o obniżeniu burmistrzowi wynagrodzenia. Przypomnijmy, że nasz lokalny Bronisław Komorowski oprócz pensji pobiera także wysoką emeryturę. Łączna kwota zarobków burmistrza Kazimierza "Bronisława" Jańczuka w 2016 roku wyniosła ponad 277 tys. zł. Współpracownicy burmistrza chcą posunąć się nawet do łamania prawa, by tych pieniędzy ani trochę nie uszczuplić. Mimo, że i tak będzie to tylko odwleczenie nieuchronnego, bo koniec końców i tak decyzje w tej sprawie podejmie wojewoda.

Otóż było tak:
W trybie ustawowym na 14 dni przed sesją RM - burmistrz K. Jańczuk przygotował projekt uchwały, w której obniżającej mu pensję od 1. lipca br. dostosowując jej wysokość do rozporządzenia RM ws. wynagrodzeń pracowników samorządowych.
Na sesji RM w dniu 27. czerwca 2018, radni odrzucili projekt uchwały


PS. Podobnie było w Górze Kalwarii - Rada tez odrzuciła projekt

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: pytanie do autora
Wysłane przez: HammerHammer (37.47.53.---)
Data: 28 cze 2018 - 13:53:09

W takim wypadku kadrowa wpisuje Maniu symbolem, że jest w delegacji np "del".

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: maniamania (84.40.211.---)
Data: 28 cze 2018 - 14:03:07

A co wpisuje, jeśli uczestniczy w sob/ niedz. na festiwalu w Gassach lub święcie Strażaków, czy wręcza medale uczestnikom biegów itd. itd. ?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (37.128.8.---)
Data: 28 cze 2018 - 14:56:09


mania
A co wpisuje, jeśli uczestniczy w sob/ niedz. na festiwalu w Gassach lub święcie Strażaków, czy wręcza medale uczestnikom biegów itd. itd. ?
Jest coś takiego jak nienormowany czas pracy i dostaje za to dodatek funkcyjny pani "mania "-"wybiórczo-wszystkowiedzaca " . Pan Burmistrz ma taki dodatek i to niemały .smiling smileyA medale może wreczać inny pan chcący się pokazać tłumom ,nikt doprawdy by nie dostrzegł róznicysmileys with beer



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-06-28 15:04 przez anina.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (83.11.142.---)
Data: 28 cze 2018 - 16:42:17

Zarówno decyzja PiS o obniżeniu wynagrodzeń, jak o zapytanie Pana Makuszyńskiego to gest pod publiczkę.

PiS sprowadzil dyskusję do stwierdzenia, że ma być tanio. Jeżeli tanio to w 90% będzie słaba jakość a przecież nie o to chodzi.

W normalnym świecie mieszkańc y są bardzo zainteresowani lokalnymi sprawami i burmistrzowie są rozliczeni w wyborach.
Stąd wie decyzji obecnego burmistrza i jego zespół byłoby negatywnie ocenionych

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: czaknoris (37.128.13.---)
Data: 28 cze 2018 - 18:12:02


m_wisniewski
PiS sprowadzil dyskusję do stwierdzenia, że ma być tanio. Jeżeli tanio to w 90% będzie słaba jakość a przecież nie o to chodzi.

Czyli teraz jest drożej i co, lepsza jakość? Skoro i tak jest (było i będzie) do dupy, to przynajmniej niech poobcinają im pensje.



m_wisniewski
W normalnym świecie mieszkańc y są bardzo zainteresowani lokalnymi sprawami i burmistrzowie są rozliczeni w wyborach.

Widocznie Konstancin-Jeziorna to nie jest normalny świat.



m_wisniewski
Stąd wie decyzji obecnego burmistrza i jego zespół byłoby negatywnie ocenionych

Negatywnie ocenionych przez Ciebie, przeze mnie i jeszcze kilka osób. Zdecydowanej większości, która uczestniczy w wyborach obecny burmistrz odpowiada i są zadowoleni z takich rządów.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-06-28 18:13 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: maniamania (84.40.211.---)
Data: 28 cze 2018 - 21:49:44


anina

mania
A co wpisuje, jeśli uczestniczy w sob/ niedz. na festiwalu w Gassach lub święcie Strażaków, czy wręcza medale uczestnikom biegów itd. itd. ?
Jest coś takiego jak nienormowany czas pracy i dostaje za to dodatek funkcyjny pani "mania "-"wybiórczo-wszystkowiedzaca " . Pan Burmistrz ma taki dodatek i to niemały .smiling smileyA medale może wreczać inny pan chcący się pokazać tłumom ,nikt doprawdy by nie dostrzegł róznicysmileys with beer

No właśnie, cytuję ponownie: Jest coś takiego jak nienormowany czas pracy i dostaje za to dodatek funkcyjny pani "mania "-"wybiórczo-wszystkowiedzaca "

pani "mania" o tym wie, dlatego pyta, dlaczego w punkcie 14. p. Min. Błaszczak żąda, cytuję: kopii list obecności w pracy podpisywanych przez burmistrza i jego zastępców
źródło: fejsbuk Sergiusza Muszyńskiego, bo zestawienie dzisiejszej wypowiedzi niby aniny z powyższym punktem mają się nijak dp siebie, stąd moje wątpliwości i prośba o informację publiczną.

Dziwnym trafem anina zaczęła pisać niemal zgodnie z regułami gramatycznymi, kuracja jakaś czy rozdwojenie jaźni? >grinning smiley<

PS. pani "mania" - wybiórczo- wszystkowiedząca" żadnego dodatku funkcyjnego nie dostaje



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-06-28 21:53 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: HammerHammer (79.184.71.---)
Data: 29 cze 2018 - 06:22:42

Też mam nienormowany czas pracy i mam listę obecności. Tyle tylko że podpisuję ją raz dziennie że przyszedłem.

Nawet jak nie miałem i szedłem służbowo na jakiś piknik w sobotę to się nie podpisywałem. W papierach nigdzie nie byłem.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-06-29 06:23 przez Hammer.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (83.11.88.---)
Data: 29 cze 2018 - 07:11:17


czaknoris

m_wisniewski
PiS sprowadzil dyskusję do stwierdzenia, że ma być tanio. Jeżeli tanio to w 90% będzie słaba jakość a przecież nie o to chodzi.

Czyli teraz jest drożej i co, lepsza jakość? Skoro i tak jest (było i będzie) do dupy, to przynajmniej niech poobcinają im pensje.



m_wisniewski
W normalnym świecie mieszkańc y są bardzo zainteresowani lokalnymi sprawami i burmistrzowie są rozliczeni w wyborach.

Widocznie Konstancin-Jeziorna to nie jest normalny świat.

Zatem rozmawiajmy z sąsiadami o sprawach lokalnych, aby chodzili na wybory i podejmowali świadome wybory.

Moim zdaniem PiS z premedytacją psuje system, a sobie wiernych i tak wcześniej, czy później finansowo wynagrodzi.

Taki ruch zmniejsza szanse na kandydowanie nowych osób z doświadczeniem nie będących członkami partii, bo będzie rosła dysproporcja do ofer na wolnym rynku.
Stąd szanse na innego wlodarza maleją.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (87.205.175.---)
Data: 29 cze 2018 - 12:26:18



m_wisniewski
Moim zdaniem PiS z premedytacją psuje system, a sobie wiernych i tak wcześniej, czy później finansowo wynagrodzi.
Tak jak każda partia do tej pory rządzaca/tak to działa na całym Świecie?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (87.205.175.---)
Data: 29 cze 2018 - 12:32:05



m_wiśniewski
Taki ruch zmniejsza szanse na kandydowanie nowych osób z doświadczeniem nie będących członkami partii, bo będzie rosła dysproporcja do ofer na wolnym rynku.
Czy pan Burmistrz Jańczuk nie kandyduje jako niezależny?A jakiej partii interesy reprezetuje każdy wie .smoking smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Ratusz mój widzę ogromny
Wysłane przez: czaknoris (37.128.13.---)
Data: 29 cze 2018 - 13:42:00


m_wisniewski
Zatem rozmawiajmy z sąsiadami o sprawach lokalnych, aby chodzili na wybory i podejmowali świadome wybory.

To jest walenie głową w mur. Do ludzi nie docierają argumenty merytoryczne. Co gorsze, to nie dotyczy tylko starszych pokoleń. Młodzi bardzo często powielają te wzorce.
Z przekonaniem do podjęcia dobrej decyzji na wyborach jest podobnie jak z tłumaczeniem, że np. nie wolno palić w piecu śmieciami, bo w ten sposób robią krzywdę innym, ale też sobie. Do ludzi to nie dociera.



m_wisniewski
Moim zdaniem PiS z premedytacją psuje system, a sobie wiernych i tak wcześniej, czy później finansowo wynagrodzi.

A w tym systemie można coś jeszcze zepsuć?
Każda partia obsadza stanowiska swoimi ludźmi, znajomymi itd. Tak było, jest i będzie. Chyba, że zmienisz ustrój, albo ludzką mentalność. Z tych dwóch opcji chyba łatwiej byłoby zmienić ustrój.
Największym problemem w tym systemie jest głupota wyborców, o czym napisałem powyżej.



m_wisniewski
Taki ruch zmniejsza szanse na kandydowanie nowych osób z doświadczeniem nie będących członkami partii, bo będzie rosła dysproporcja do ofer na wolnym rynku.
Stąd szanse na innego wlodarza maleją.

Stanowisko burmistrza, wójta, czy prezydenta miasta najczęściej niestety jest polityczne. Zdarzają się wyjątki, gdzie burmistrz okazuje się sprawnym i odpowiedzialnym organizatorem, ale to tylko wyjątki potwierdzające regułę.
Ludzie najczęściej muszą mieć kandydata wyznaczonego przez partię, bo sami nie chcą lub nie potrafią nawet podjąć próby oceny osoby aspirującej do stołka burmistrza. Zdecydowana większość wyborców nie zna uprawnień i zakresu kompetencji burmistrza i myli władze samorządowe z władzami państwowymi.
Często próbujesz przekładać zasady zarządzania i organizacji w lokalnych sprawach. Jeżeli nie zna się zakresu obowiązków danego stanowiska, to jak można przeprowadzić prawidłową rekrutację i zatrudnić odpowiedniego człowieka? Kierując się wyglądem kandydata, czy spojrzeniem w oczy? Tak właśnie postępują wyborcy idąc głosować na burmistrza, czy radnego. Czasem, na zasadzie przypadku, trafi się odpowiedni kandydat o nienagannym wyglądzie oraz ładnych oczach i to pewnie są te nieliczne wyjątki burmistrzów i radnych, którzy dobrze realizują swoje zadania.

Jeżeli ktoś ma doświadczenie i kwalifikacje, to zazwyczaj nie będzie się ubiegał o stołek wójta, czy burmistrza. Prezydent dużego miasta, to już jakiś prestiż i możliwości rozwoju kariery, ale niestety tej politycznej właśnie. Osoba przygotowana do zarządzania i kierowania może skłaniać się do objęcia takiego stanowiska głównie ze względów ideowych, kiedy np. spełniła się zawodowo i ma chęć zrobienia czegoś dla lokalnej społeczności. Wtedy pieniądze i tak mają drugorzędne znaczenie.
Albo mamy do czynienia z kimś kto dla czystej idei chce zacząć działać w samorządzie, albo szuka możliwości rozpoczęcia kariery politycznej (żeby np. po udanej kadencji i zyskaniu rozpoznawalności kandydować do sejmu).
Najczęściej jednak burmistrzami zostają osoby, które w jakiś sposób są szerzej znane w gminie i realizują swoje ambicje posiadania władzy, czy załatwiania określonych interesów, albo realizowania jakichś wizji, które uroiły im się w głowach. Żeby załatwiać interesy i utrzymać władzę, trzeba "dobrze żyć" z innymi lokalnie wysoko postawionymi osobami. Tak to bardzo często w naszym kraju funkcjonuje i większości uprawnionych do głosowania taki stan rzeczy odpowiada.
Być może jakimś minimalnym krokiem do przecięcia tej patologii jest wprowadzenie kadencyjności wójtów i burmistrzów. Czy to rozwiąże problem? Na pewno nie całkowicie, ale przynajmniej po raz pierwszy od ponad 20 lat jest jakaś próba ucięcia wręcz patologicznych sytuacji, które narosły w wielu samorządach. Czy to się sprawdzi w praktyce - okaże się. Wielu twierdzi, podobnie jak Ty w sprawie obniżania wynagrodzeń, że wprowadzeniem kadencyjności PiS celowo psuje system...

Moim zdaniem jeszcze bardzo długo mało realne będzie, żeby stanowiska wójtów i burmistrzów, które obsadzane są z wyboru powszechnego, obejmowali fachowcy, z przygotowaniem i doświadczeniem, nawet gdyby wynagrodzenie było adekwatne do stawek rynkowych.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-06-29 14:06 przez czaknoris.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...910111213141516171819-->
Bieżąca strona: 18 z 19


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.