Polityka lokalna i samorząd :  Konstancin.com - Forum mieszkańców miasta i gminy Konstancin-Jeziorna The fastest message board... ever.
Miejsce do rozmów o polityce wyłącznie lokalnej. Żadnych popisów.
Moderacja: Bartek 
Idź do wątku: <---->
Akcja: ForaWątkiNowy wątekSzukajZalogujPodgląd do wydruku
Strony: <--|<-...23456789101112-->
Bieżąca strona: 10 z 12
22.listopada - I.sesja Rady Powiatu
Wysłane przez: maniamania (84.40.213.---)
Data: 18 lis 2018 - 12:26:19

Sesja odbędzie się w dniu 22 listopada 2018 r. o godz. 15.00 w Starostwie Powiatowym w Piasecznie przy ul. Chyliczkowskiej 14.

Porządek obrad:
1. Otwarcie sesji przez radnego seniora i stwierdzenie prawomocności obrad.
2. Złożenie ślubowania przez nowo wybranych radnych.
3. Wybór komisji skrutacyjnej.
4. Wybór Przewodniczącego Rady.
5. Wybór Wiceprzewodniczącego Rady.

6. Wybór Starosty Powiatu.
7. Wybór Wicestarosty Powiatu.
8. Wybór członków Zarządu Powiatu.

9. Sprawy różne.
10. Zakończenie obrad.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (78.133.200.---)
Data: 19 lis 2018 - 11:03:24

To zostaniemy z Burmistrzem Jańczukiem jak Himilsbach z angielskim sad smiley


Ksawery Gut nowym starostą? Wszystko okaże się po czwartkowym głosowaniu

Ksawery Gut był typowany na przyszłego starostę już przed wyborami. Takie było założenie lokalnego środowiska Platformy Obywatelskiej w sytuacji, gdyby wygrało ono wybory do rady powiatu. A jeśli nie zostałby starostą, jako jeden z niewielu specjalistów od budowy dróg i innych inwestycji, którzy chcą działać w tutejszym samorządzie, nie musiałby się martwić o pracę. Miałby wówczas zostać wiceburmistrzem Konstancina-Jeziorny (jednak wówczas musiałby zrezygnować z zasiadania w radzie powiatu). Stąd koalicja ma zero-jedynkowy wybór: starosta Gut kontra brak Guta we władzach powiatu przez najbliższe 5 lat.

[piasecznonews.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (159.205.210.---)
Data: 19 lis 2018 - 16:50:17

Właśnie dostałam powiadomienie o podwyżce wody na 3,19 PLN i ścieków na 9,60 PLN , razem 12,79 PLN .Ważne ,że po wyborach mamy wpływ na wladze. .:

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: maniamania (84.40.213.---)
Data: 19 lis 2018 - 19:35:01


anina
Właśnie dostałam powiadomienie o podwyżce wody na 3,19 PLN i ścieków na 9,60 PLN , razem 12,79 PLN .Ważne ,że po wyborach mamy wpływ na wladze. .:

myślisz o wyborach parlamentarnych, rzeczywiście nie mamy wpływu eye popping smiley
Woda i ścieki podrożały w całym kraju. Podrożał też prąd - na razie informacje o podwyżkach dostali mieszkańcy bloków.
Niebawem podrożeją śmiecie. I też szczególnie podwyżki dotkną mieszkańców domów wielorodzinnych - ponieważ nikt nie wymyślił jak oddzielić segregujących od niesegregujących, to wszyscy będą płacili "jak za zboże". A opłaty za niesegregowane mają stanowić czterokrotną wartość opłaty jaką wnoszą segregujący.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: HammerHammer (79.184.230.---)
Data: 21 lis 2018 - 18:24:03

Niespodzianka w Konstancinie. Szefem rady została najmłodsza radna



Z egzotycznej koalicji PO-PiS przeciwko Konstacinowi Jutra. Czyli radą rządzić będzie lokalna opozycja?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (79.184.125.---)
Data: 21 lis 2018 - 19:28:15

Zobaczymy w praniu, ale będzie ciekawie

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (79.184.125.---)
Data: 21 lis 2018 - 22:36:11

Wg przeglądu piaseczyńskiego (str 7, [www.yumpu.com]) Pan Gut będzie starostą.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (188.146.164.---)
Data: 22 lis 2018 - 20:02:34

Pan Gut jest starostą

Opcje: OdpowiedzCytuj
sesje online
Wysłane przez: maniamania (159.205.247.---)
Data: 22 lis 2018 - 21:04:52

wracając na nasze "śmiecie", sesje Rady Gminy można będzie oglądać w domu - na żywo, lub później np. do kolacji, najlepiej z herbatą z prądem, bo trudno się "wyznać" o co biega
I.sesja jest tu: [www.youtube.com]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (159.205.222.---)
Data: 29 lis 2018 - 07:35:40

Sesja nadzwyczajna . Obrady zaczynają się od 57 minuty nagrania .Warto zobaczyć jak forsuje się niewygodną uchwałę. [www.youtube.com].

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: MixiorekMixiorek (78.133.200.---)
Data: 29 lis 2018 - 09:40:52

Janczuk i Machałek czyli sposób myślenia i działania się nie zmieni. Zobaczymy czy i jak nowa rada miejska będzie stawiać Burmistrza do pionu bo w minionej kadencji najczęściej ogrywał radę jak chciał przez "usłużnych, biernych bezRadnych".


[piasecznonews.pl]

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (79.184.31.---)
Data: 29 lis 2018 - 10:32:01

Nie o to chodzi, aby stawiać Burmistrza do pionu, ale aby efektywnie i mądrze pracować.
Czas pokaże, czy będzie jedynie brak zgody na działania Burmistrza, czy może konstruktywna praca.

Notabene może merytorycznie propozycja Burmistrza jest nie głupia, ale mało kto z obecnych rozmawia w normalny sposób. Każda ze stron chce udowodnić, że jest mądrzejsza/lepsza/ważniejsza/...
I cholernie mnie dziwi, że tak długo od wyborów i nadal brak składu komisji, a przecież zaraz budżet trzeba uchwalić.


Te obrady utwierdzają mnie w dotychczasowych obserwacjach - tylko zdanie i sposób działania Burmistrza jest jedynym słusznym, a konsultacje/rozmowa z innymi to zło konieczne.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: maniamania (159.205.247.---)
Data: 29 lis 2018 - 13:21:15

ciekawe jak będzie, bo na razie trochę było zamieszania:

Młodziutka przewodnicząca nie ma doświadczenia samorządowego i mieszka w Kcinie dopiero 2 lata. Będzie musiała trochę poczytać - wszystkie potrzebne materiały - ustawy rozporządzenia dostępne są natychmiast, wystarczy kliknąć.
Myślę jednak, że da radę - młody człowiek szybko się uczy, zwłaszcza kobieta. Baby górą! Cieszę się i życzę powodzenia smileys with beer

Wiceprzewodniczący miał zastrzeżenia, że II.sesja nadzwyczajna odbyła mimo, że radni nie dostali na 7 dni przed sesją zawiadomienia i materiałów.

ale w art. 20 ust.3 ustawy o samorządzie jest napisane tak:
Na wniosek wójta lub co najmniej 1/4 ustawowego składu rady gminy przewodniczący obowiązany jest zwołać sesję na dzień przypadający w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.
Do wniosku o zwołanie sesji nadzwyczajnej dołącza się porządek obrad wraz z projektami uchwał. Dnia, w którym do przewodniczącego wpłynął taki wniosek, nie wlicza się do biegu siedmiodniowego terminu, w którym sesja musi się odbyć. W ramach tych siedmiu dni przewodniczący dysponuje swobodą w ustaleniu konkretnej daty zwołania sesji.
[www.portaloswiatowy.pl]

PS. Po to wymyślono sesje nadzwyczajne, by w razie jakiegoś zdarzenia (np. Wisła sie pali, czy najazd korników) Rada mogła w krótkim czasie podjąć decyzję confused smiley

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (188.146.163.---)
Data: 29 lis 2018 - 14:29:48

Odkładając na bok tryb zwołania sesji mnie uderza postawa Burmistrza, bo finalnie pewnie wyjdzie, że przy takiej a nie innej interpretacji sesja jest zwołana zgodnie z prawem.

Ale czy taka postawa Burmistrza podczas sesji RM buduje atmosferę współpracy (nie stawiajmy zasłony dymnej z nowej przewodniczącej, bo to nie źródło problemu)?
Czy z zasady brak możliwości wypowiedzenia się mieszkańcom jest dobry?
Czy stanowisko, że nie zwołanam kolejnej sesji, a mogą to robić sobie radni pokazuje szacunek dla innych?

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: Anonimowy użytkownik (159.205.222.---)
Data: 29 lis 2018 - 14:31:36



mania
PS. Po to wymyślono sesje nadzwyczajne, by w razie jakiegoś zdarzenia (np. Wisła sie pali, czy najazd korników) Rada mogła w krótkim czasie podjąć decyzję confused smiley
Czy decydowanie o Łąkach Oborskich ,to jest to zdarzenie typu :"(np. Wisła sie pali, czy najazd korników)"?confused smileyBo dla mnie nie .

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (212.180.218.---)
Data: 29 lis 2018 - 14:44:53


anina


mania
PS. Po to wymyślono sesje nadzwyczajne, by w razie jakiegoś zdarzenia (np. Wisła sie pali, czy najazd korników) Rada mogła w krótkim czasie podjąć decyzję confused smiley
Czy decydowanie o Łąkach Oborskich ,to jest to zdarzenie typu :"(np. Wisła sie pali, czy najazd korników)"?confused smileyBo dla mnie nie .

Było wyjaśnienie - Sejmik wojewódzki przysłał uzgodnienie, na które musi zostać podjęta uchwała w ciągu 30 dni, co mija 6.12. Jeśli nie będzie uchwały, sejmik przyjmuje, że jego uchwała ma moc i Gmina KJ nie ma nic do gadania. Niefortunny termin sejmik wybrał - RM stara już nie pracowała, a nowa zebrała się 21/11, zresztą jak było słychać do tej pory nie podjęła pracy.

W kwestii dyskusji - burmistrz stwierdził wyraźnie, że nie zgadza się na zmianę porządku obrad, ale w punkcie dyskusji nt uchwały "nie wyobraża sobie" rozmowy na ten temat.

Mnie rażą inne rzeczy - po 1. - rzekomy brak dokumentów (kto zawalił? Biuro RM czy odpowiedni wydział UMIG?), po 2. - brak do tej pory komisji rady miejskiej, problemowych (pan Stoczyński napisał, że szefowa RM planowała ten punkt na styczeń 2019) po 3. niestety niski poziom prowadzenia obrad. Przewodnicząca młoda i niedoświadczona, niestety. niemoc, czy też braki w wiedzy podstawowej (np przy wniosku p.Stoczyńskiego o sesję dodatkową 5.12). Będzie ciężko.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (79.184.149.---)
Data: 29 lis 2018 - 15:56:50


Klaudiusz
... W kwestii dyskusji - burmistrz stwierdził wyraźnie, że nie zgadza się na zmianę porządku obrad, ale w punkcie dyskusji nt uchwały "nie wyobraża sobie" rozmowy na ten temat. ...
sądźcie go po czynach, nie słowach

Zatem
- czemu Burmistrz nie pozwolił na wnioski mieszkańców w czasie aktualnie trwającej sesji?
- czemu powiedział, że zwołał bieżącą sesję, a kolejne już nie zwoła (termin jest do do 6.12), radni mogą sobie sami zwoływać?


W każdym miejscu w którym pracowałem to szef wyznacza standardy pracy (nawet jeżeli nie chciał to robił to nieformalnie - po prostu widać było czego w praktyce wymaga, za co chwali/nagradza, za co opier..) .
Stąd od osoby o najsilniejszym mandacie społecznym należy wymagać, aby wyznaczał jak najwyższe standardy prac i współpracy.


Zaraz będzie inny temat, który podobnie się skończy.
A najdziwniejsze jest to, że temat pilny, ale w momencie zwoływanie sesji miał około 10 dni do terminu. Czemu nie przygotować lepiej całej dyskusji?



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-11-29 16:09 przez m_wisniewski.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: KlaudiuszKlaudiusz (185.15.3.---)
Data: 29 lis 2018 - 17:43:48

Nie znam niestety podłoża. Ale po obejrzeniu sesji nie mogę powiedzieć, że dyskusja byłaby wykluczona, gdyby rozpoczęto w ogóle omawianie uchwały. Raczej wyglądało to na zupełny brak przygotowania radnych. Czy to urząd nawalił, czy przewodnicząca, ciężko mi powiedzieć. W końcu spora część RM to ludzie z doświadczeniem w samorządzie.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: m_wisniewskim_wisniewski (188.147.36.---)
Data: 29 lis 2018 - 19:58:38

Będę bronił przewodniczącej.
Tak nie najlepiej prowadziła obrady, ale...
1. Sesja zwołana na prośbę Burmistrza,
2. Zestaw materiałów przygotowali pracownicy ratusza (na prośbę Burmistrza, nie kierownictwa RM),
3. Burmistrz mało elastyczny mówiąc oględnie. Robił więcej by temat nie przeszedł), niż szukał wspólnej płaszczyzny.


Rozliczajmy decydentów, a nie osoby stojące w drugim, czy trzecim rzędzie.

I jeszcze raz, może Burmistrz miał merytorycznie rację przedstawiając taki projekt uchwały, ale nie można traktować ludzi/radnych jak stada baranów do automatycznego głosowania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Re: Wybory 2018
Wysłane przez: maniamania (159.205.247.---)
Data: 29 lis 2018 - 22:00:50


Klaudiusz
Nie znam niestety podłoża. Ale po obejrzeniu sesji nie mogę powiedzieć, że dyskusja byłaby wykluczona *, gdyby rozpoczęto w ogóle omawianie uchwały. Raczej wyglądało to na zupełny brak przygotowania radnych. Czy to urząd nawalił, czy przewodnicząca, ciężko mi powiedzieć **. W końcu spora część RM to ludzie z doświadczeniem w samorządzie.

*) masz rację - przesłuchałam fragment nagrania kilka razy, chodziło o dopuszczenie uwag dot. uchwały. Burmistrz powiedział tak: "Nie wyrażam zgody na zmianę porządku obrad" (chodziło o dopuszczenie mieszkańców - przyp. mania) i dalej: "Nie wyrażam sobie, że będzie inaczej jak będzie się toczyć dyskusja w tej sprawie" Niefortunnie użyte słowo "jak" spowodowało małe zamieszanie, bo nie było wiadomo co p. Burmistrz miał na myśli. Zadzwoniłam i dopytałam się. Chodziło o przejęzyczenie - zamiast "jak" powinno być gdyż i wszystko jasne - dyskusja nie zostałaby wykluczona.

**) Zapytałam o nieprzygotowane materiały - niestety nawalił urząd.

Jeśli chodzi o powołanie komisji, to przewodnicząca rady powinna już rozmawiać z radnymi i razem powinni ustalić kto w jakiej komisji i po ile osób ma być (żeby było zgodne ze statutem gminy i ustawą o samorządzie gminnym). Czy zdążą radni przed 5. grudnia nie wiadomo. Ale nie ma draki, bo decyzję odnośnie przyjęcia/ nie przyjęcia uchwał podejmują wszyscy radni na sesji, a nie komisje.

Po sesji zwołanej przez burmistrza i zakończonej fiaskiem, dalszy krok - czyli zwołanie sesji w tej samej sprawie należy do Przewodniczącej.



Zmieniany 1 raz(y). Ostatnia zmiana 2018-11-29 22:01 przez mania.

Opcje: OdpowiedzCytuj
Strony: <--|<-...23456789101112-->
Bieżąca strona: 10 z 12


Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Przykro nam, ale tylko zarejestrowane osoby mogą pisać na tym forum.