Forum Konstancina
Pomoc dla wolno żyjących kotów - apel UMiG
30 sty 2014 - 10:30:37
Pomóżmy kotom wolno żyjącym przetrwać zimę
29-01-2014

Zima to ciężki okres dla zwierząt, szczególnie dla wolno żyjących kotów. Pomóżmy im przetrwać ten trudny czas - apeluje Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna. Wystarczy uchylić dla nich okienka w piwnicach i pomieszczeniach gospodarczych.

Koty wolno żyjące (dzikie, miejskie, piwniczne) to zwierzęta nieudomowione, które są elementem ekosystemu miejskiego. Ich obecność na terenie ogrodów działkowych, osiedli i w budynkach w naturalny sposób zapobiega obecności i rozmnażaniu się gryzoni (myszy, szczurów), które stanowią zagrożenie dla ludzi. Nie są to zwierzęta bezdomne, lecz wolno żyjące, które powinny być traktowane zgodnie z art. 21 ustawy o ochronie zwierząt, stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu.

Obowiązki wynikające z ww. ustawy obciążają zarówno osoby fizyczne, jak i prawne, w tym zarządców nieruchomości komunalnych, spółdzielczych i wspólnot mieszkaniowych. Zwierząt tych nie wolno pozbawiać miejsc ich dotychczasowego bytowania, wypędzać z piwnic, komórek itp., wyłapywać i kierować do schronisk lub przytulisk dla bezdomnych zwierząt. Działania takie są łamaniem przepisów ustawy o ochronie zwierząt. Szczególnym okrucieństwem jest świadome zamykanie zwierząt w pomieszczeniach bez możliwości wydostania się, skazując je na śmierć z powodu głodu i pragnienia. Takie czyny zagrożone są karą pozbawienia wolności do 2 lat.

Niestety, tegoroczna zima nie sprzyja zwierzakom. Obfite opady śniegu utrudniają im znalezienie pożywienia, dlatego Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna apeluje do wszystkich o pomoc dziko żyjącym kotom w przetrwaniu trudnego dla nich okresu. - Ich los w dużej mierze zależy od wrażliwości każdego z nas i odrobiny dobrej woli - podkreśla Beata Kwiatkowska, kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa konstancińskiego magistratu. - Wydział np. zakupił karmę dla dziko żyjących kotów i przekazuje ją społecznym opiekunom tych zwierząt. Zapraszamy do współpracy.

Ponadto urzędnicy zachęcają do:
1. Tworzenia bezpiecznych, ciepłych i suchych schronień, np. w nieużywanym pustym pomieszczeniu piwnicznym (np. zbędnej pralni z okienkiem) z możliwością swobodnego wchodzenia i wychodzenia oraz dostępem do wody i pożywienia;
2. Modyfikacji okienek piwnicznych, tak aby skutecznie zapobiegać stratom ciepła poprzez wykonanie w nich niewielkich otworów (0,2 m x 0,2 m) lub montaż ruchomej klapki;
3. Ustawiania kuwet w korytarzach piwnicznych lub wydzielonych pomieszczeniach, by uniknąć sporów sąsiedzkich dla minimalizacji nieprzyjemnych zapachów można stosować preparaty do dezynfekcji i neutralizatory zapachów.

Szczegółowych informacji można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska i Rolnictwa pod nr tel.: 22-717-53-68 lub 99, wew. 109 i 110.