Forum Konstancina

Akcja: Fora::Wątki

Idź do strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2
Diety Radnych .Sposób ich rozliczania
Autor: zapałka (IP zapamiętane)
Data: 17.01.2011 - 11:15:36

" ILE KOSZTUJE WŁADZA"

Taki tytuł ma materiał z ostatniego "Kuriera Południowego"
min. o
dietach radnych , tych zwykłych i tych funkcyjnych. I czegóż my się z
niego dowiadujemy. Będę pisała o naszych radnych , konstancińskich.
Dieta radnego zwykłego wynosi- 1445zł.
Przewodniczący komisji dostaje- 1651zł.
Wiceprzewodniczący Rady- 1858zł.
Przewodniczący Rady- 2064zł.

Za kazdą nieobecność na sesji lub posiedzeniu komisji z w/w kwot
potrąca
się - 103zł.

I teraz moje pytanie , watpliwość w tej sprawie. Nader częste są
przypadki , kiedy radny (pół biedy kiedy spóźniony o 15 minut , gorzej
jesli więcej) przychodzi do umownie nazwijmy to pracy , podpisuje listę
obecności która jest podstawą do naliczania kwoty należnej diety , po
czym w połowie sesji lub posiedzenia komisji wychodzi. Często bywa tak ,
że nie bierze przez to udziału w waznych głosowaniach.
Jakie i czy wogóle stosuje sie wtedy odliczenia od wysokości należnej
diety ?
Mam wiedzę o tym zjawisku , jestem nawet gotowa wymienić takie przypadki
z udziałem konkretnych radnych. Ale ponieważ ta rada dopiero zaczęła
spełniać swą misję wobec wyborców , to póki co powstrzymam sie od
podawania nazwisk tych radnych , którzy w bardzo beztroski sposób
podchodza do swych powinności.
Liczę na to , że na moje wątpliwości odpowie ktoś z zalogowanych tu
urzędników UMiG-u , oraz aktywni na forum radni.

I co o tym sądzi Pan Jańczuk ? Był przeciez osobiście świadkiem
takich
sytuacji. Czy podjął stosowne działania ?

--
Re: Diety Radnych .Sposób ich rozliczania
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 17.01.2011 - 11:34:51

Do ustalania pensji liczy się jedyni podpis na liście.

Tak samo jest z posłami czy europosłami, którzy w piątek z rana się podpisują i jest wyścig na lotnisko. A posiedzenie trwa...

--
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 17.01.2011 - 11:34:57

O ile pamiętam, radnym potrącano kasę za nieobecności. Nie wiem czy także za spóźnienia.
Niestety nikt nie liczył kosztów społecznych (nieobecność na głosowaniu); dla recydywistów powinna być kara chłosty (żartuję), a może chociaż podanie do publicznej wiadomości. Wykręt, że szef nie zwolnił z pracy, to marny argument, bo każdy radny ma zagwarantowane wyjście - jesli sa komisje sesje.

Wyślę pytanie p. Burmistrzowi
m

--
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 17.01.2011 - 19:31:06

Informuję, że w dniu dzisiejszym na moje konto wpłynęła pierwsza dieta - za grudzień 2010 - w wysokości 1 445,33 PLN, której połowę, zgodnie z obietnicą przedwyborczą, przeznaczę na istotne "cele organizacyjne i społeczne związane z funkcjonowaniem gminy, kultury, oświaty i ochrony środowiska w gminie oraz statutowe cele lokalnych NGO", w tym wypadku konkretnie na zakup skanera oraz dyktafonu dla potrzeb tworzonego z inicjatywy społecznej cyfrowego archiwum historii miasta i gminy (dyktafon - do przeprowadzania wywiadów ze starszymi mieszkańcami gminy - świadkami historii). Szczegóły tego przedsięwzięcia można poznać w wątku: http://www.konstancin.com/forum/read.php?3,68333,page=1 . Uważam, że ze względu na fakt, iż budowa rzeczywistego muzeum czy izby pamięci na pewno potrwa jeszcze co najmniej rok lub znacznie dłużej (remont Hugonówki jest pod znakiem zapytania i zależy w dużym stopniu od wyników kontroli komisji d/s funduszy unijnych w gminie), omawiany w cytowanym tu wątku pomysł tworzenia archiwum wirtualnego - szczególnie - nagrań rozmów ze świadkami historii, którzy szybko odchodzą - wydaje się być bardzo obiecującą formą zachowania naszego dziedzictwa kulturowego oraz promocji gminy uzdrowiskowej.

--
Autor: Hanka (IP zapamiętane)
Data: 17.01.2011 - 20:32:48

Kiedyś pracowałam w instytucie naukowym .Czas pracy był w pewnym zakresie godzin ruchomy , można było wyjść wcześniej,/ przyjść także / . lista obecności zawierała godz wejścia i wyjścia - w ciągu miesiąca trzeba było zbilansować czas .Warunkiem było nieprzebywanie 1 osoby w laboratorium ze względów bezpieczeństwa , Szef rozliczał nas co miesiąc z wykonanych zadań i badań zerkając na listę godzin przepracowanych , w losowych przypadkach była rozmowa .

Może na liście obecności radnych można wpisywać także czas wyjścia ? Nie będzie to podstawą do zmniejszenia wynagrodzenia bo takiego nie ma prawa ale pozwoli mieć dokument do oceny pracy radnego przez przewodniczącego rady , który jest odpowiedzialny za organizację pracy radnych .

dlaczego Maniu wysyłasz ten problem burmistrzowi ? to radni są zwierzchnikami urzędu a nie odwrotnie .

--
Diety Radnych .Sposób ich rozliczania
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 17.01.2011 - 21:59:52

[quote=dlaczego Maniu wysyłasz ten problem burmistrzowi ? to radni są zwierzchnikami urzędu a nie odwrotnie .][/quote]

Ponieważ płatnikiem jest urząd, choć wysokość diet i kar określa RM w formie uchwały.
Niestety do przew RM nie mam kontaktu, a do Burmistrza tak.

Dowiedziałam się że jeszcze w poprzedniej podjęte zostały odpowiednie uchwały także odnośnie kar dla radnych.

P. Burmistrz zajęty jest powodzią - ratowaniem budżetu przed (odziedziczonymi w spadku) wierzycielami,rozmowami z ZTM (m.in.) zm trasy 700), łataniem dróg gminnych i rozmowami ze starostwem ws. dziur powiatowych, wyjaśnianiem spraw nie cierpiących zwłoki itp, więc ten bardzo dobry pomysł, żeby wpisywać wyjścia przekażę T. Zymerowi (a może sam przeczyta)

Od przyszłego miesiąca na gminnej stronce (NIE w BIP) będzie ukazywała się informacja o pracy urzędu i RM - taki wirtualny biuletyn (na razie)

--
Autor: Anonim (IP zapamiętane)
Data: 17.01.2011 - 22:40:31

Hanka ma faktycznie rację. Radni są zwierzchnikami urzędu a my jesteśmy zwierzchnikami radnych. To z naszych pieniędzy radni dostają diety. A ja nie wiem czy wyborcy mają świadomość tego jak się zachowuje ich wybrańcy ? Niektórzy wybrańcy , bo są też tacy , którzy nie są członkami jakiejs komisji a mimo to są na obradach i uczestniczą w nich od początku do końca i swiecą w tym względzie przykładem.

Dziś była komisja BOKiS-u i też sytuacja opisana przez zapałkę miała miejsce. Doszło do tego , że w końcowych głosowaniach brało udział tylko czworo radnych z siedmioosobowego składu komisji.

Hammer , czy przykład z posłami może być usprawiedliwieniem dla radnych ?
Zdaję sobie sprawę , że czasem nie powinno sie być zanadto pryncypialnym (:) ) , ale jesli skala zjawiska jest ...powiedzmy nagminna (jeszcze raz powtórzę:- to nie dotyczy wszystkich radnych) to czy mamy sie temu przyglądac i pobłażać ? Wiem co piszę , ponieważ niewiele do tej pory opuściłem z tego co działo sie w sali posiedzeń.

Dodam - jestem całkowicie swiadomy tego , że czasem może się radnemu/nej zdarzyć sytuacja wyjątkowa , przez co usprawiedliwiona. Ale nie moze taka sytuacja powtarzać się przy każdym posiedzeniu komisji lub sesji rady.

Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2011-01-18 01:36 przez Boruta.

--
Data: 18.01.2011 - 06:24:37

opisuje tylko jak to wyglada. Nie usprawiedliwiam ich.

Zobmy zrzutke na urzadzenia odnotowujace czas pracy na odciski palcow. Bo karte to sobie moga przekazywac, jak gornicy ktorzy byli jednoczesnie na strajku w Warszawie, ale i pod ziemia w swojej kopalni.

--
Data: 18.01.2011 - 09:15:32

:):):) Zrzutkę możemy zrobić.

Juz widzę to święte oburzenie radnych (niektórych) . Że zamach na swobody obywatelskie, że to prawie jak terror i zamordyzm razem wziete. Że to hańba niemal narodowa aby wymagac od kogos rzetelnego wywiązywania sie z zobowiązań złozonych wyborcom. Jednym slowem - HAŃBA !!!

Nie przypominam sobie aby który(a)kolwiek z radnych w kampanii głosił iż będzie sobie wychodził z komisji kiedy mu/jej sie będzie podobało. Bo nie ma bata zeby to się odbiło na ich kieszeni.

--
Autor: Bartek (IP zapamiętane)
Data: 18.01.2011 - 09:19:12

Jak na razie żaden się nie oburzył. Ciekawi mnie, czy tak mocno byś ten pomysł forsował, gdybyś sam był radnym - bez złośliwości, z ręką na sercu zastanów się i odpowiedz?

Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

--
Data: 18.01.2011 - 09:48:46

A kiedy sie miał ktos oburzyc. Przeciez Hammer dopiero dzis rano zapodał pomysł z czytnikiem odcisków palców. Ale zyczmy sobie aby sie nie oburzali:)

Czy ja bym forsowal ?

Hmmm , odpowiem tak abyś sam mógł zdecydować jak bym sie zachował. Otóż byłem drugim (po Tomku Zymerze) kandydatem na radnego , który deklarował oddawac dobrowolnie część swej diety na cele społecznie uzyteczne.

Po drugie:- chcąc być że tak powiem w centrum wydarzeń , byłem na wszystkich sesjach tej kadencji . Byłem na znakomitej większości posiedzeń komisji. A przecież żadnej diety za to nie dostaję.

To teraz Ty mi powiedz tak z reka na sercu :- jak sądzisz , forsowałbym czy nie ?

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-01-18 09:54 przez Boruta.

--
Data: 18.01.2011 - 10:25:06

Ale kolejnym etapem rozliczania radnych powinno być ocena ich efektywności. I od tego liczyć pensję.

Tylko jak ocenić efektywność?

--
Data: 18.01.2011 - 10:25:28

[offtopic]
Szczerze odpowiem: nie wiem.

Za to podoba mi się stwierdzenie "chcąc być [...] w centrum wydarzeń" :)
[/offtopic]

--
Autor: Renfri (IP zapamiętane)
Data: 18.01.2011 - 10:48:55

Uważam, że tego typu zachowania radnych powinny być "piętnowane publicznie". Każdy ma prawo do różnych wypadków losowych ale zwyczaj podpisywanie lista i wychodzenia w połowie sesji jest po prostu bezczelnością! W pracy podpisuję listę obecności a jeżeli muszę wyjść w ciągu dnia to muszę poinformować o tym przełożonego, uzyskać jego zgodę. Niech tak też będzie w naszej radzie - radny, który musi opuscić obrady powinien poinformować o tym Przewodniczącego i ta nieobecność powinna być udokumentowana i podana do publicznej wiadomości.

Nikt ich na siłę do pracy w radzie za łeb nie ciągnął - mieli chyba świadomość na czym praca radnego polega?

Przestańmy wreszcie pobłażać lekceważeniu nas przez tych których wybraliśmy do reprezentowania nas samych!

--
Data: 18.01.2011 - 10:50:57

[offtopic][quote=Bartek]Za to podoba mi się stwierdzenie "chcąc być [...] w centrum wydarzeń"[/quote]

I ma prawo Ci sie podobać. Marzeniem dziennikarzy jest być zawsze w centrum wydarzeń. A ja , nie będący dziennikarzem? .....no cóz kto z kim przestaje , takim sie staje :)

[/offtopic]

To wyborcy powinni wiedzieć jak rozliczyć efektywność radnych. Te wybory jakby pokazały , że doszło do pewnych ocen. I nie wszyscy otrzymali bdb.:)

--
Posiedzenie komisji BOKiS. 17-12-2011r.
Data: 18.01.2011 - 13:30:04

[color=#FF0000]Wybacz, ale nie w temacie. Takie rzeczy w odpowiednich wątkach. Jeśli nie możesz z nich korzystać, to ktoś inny musi to wrzucić, albo komuś przekaż.

Nie będzie śmiecenia i obchodzenia blokady w ten sposób. Tu jest o dietach, nie o sprawozdaniach z posiedzeń.[/color]

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-01-18 13:34 przez Bartek.

--
Re: Posiedzenie komisji BOKiS. 17-12-2011r.
Data: 18.01.2011 - 15:21:47

[color=#FF0000]Dyskusje o moderacji przeniesione do odpowiedniego wątku.[/color]

--
Autor: babet (IP zapamiętane)
Data: 18.01.2011 - 21:10:28

a przecież tych ,których wybrano ,to mieli być ci najwspanialsi i najbardziej uczciwi.Proponuje jednak ,aby w swoim sprawozdaniu z sesji lub komisji radny sprawozdawca podawał obecnych radnych i biorących udział w głosowaniu.Notabene ,w swoich pierwszych relacjach to robił i domyślam się ,która radna ma najmniejszą frekwencję.

--
Data: 18.01.2011 - 21:34:23

Oj tu nie o jedna radna chodzi. Ale że raczej z jednego klubu to fakt.
Jasne , że radny sprawoadawca/kronikarz powinien takie fakty odnotowywać. Ale trzeba uczciwie powiedziec , że panowi radni swięci nie są.

Nie wiem jak dzis było , ponieważ nie bylem na komisjach . Wolałem psłuchac co się dzieje na posiedzeniu połączonych komisji sejmowych. Więcej nie napiszę , bo zaraz i tak mi to wytną :)

--
Autor: bogdan (IP zapamiętane)
Data: 18.01.2011 - 22:37:31

bogdan jest tylko jeden i to jest jasne od daty zarejestrowania się bartka i obserwatora2

--
Data: 19.01.2011 - 00:49:24

Żeby nie zostać publicznie napiętnowanym, od razu informuję, że ze zwołanego na piątek 21 stycznia na godz. 17.00 posiedzenia Komisji Ładu (której jestem członkiem) wyjdę o 19.00.

Dlaczego? Bo przewodniczący Komisji, Bogusław Komosa, kiedy zwoływał poprzednie posiedzenie (14.01) tylko z 4-dniowym wyprzedzeniem, informował członków, że to sytuacja wyjątkowa, ze względu na projektantów, którzy w inny dzień przyjść nie mogą. Przełożyłem zatem mój dyżur na wcześniejszą godzinę, ważne spotkanie w sprawie zawodowej na kolejny piątek - i przyszedłem na posiedzenie. Na którym dowiedziałem się, że kolejne posiedzenie znów jest w piątek. A ja już drugi raz odwołać spotkania nie mogę, bo chcę być poważny wobec tamtej osoby (sprawa dotyczy zamknięcia pracy nad dużym projektem wydawniczym, czas nagli).

Radni przestaną prawdopodobnie wychodzić z posiedzeń, kiedy przewodniczący komisji ustalą z góry w miarę możliwości stałe dni posiedzeń. Nie możemy rezerwować 24h/dobę, 7 dni/tydz. z utęsknieniem czekając, aż ktoś znów zarządzi kolejne spotkanie na dowolny dzień i godzinę nie pytając w ogóle członków o zdanie. Byłoby to niepoważne wobec wszystkich innych osób, ponieważ RADNY MA PRAWO ORGANIZOWAĆ SOBIE WŁASNY KALENDARZ PRACY w oparciu o wiarygodny kalendarz pracy Rady podawany w przewidzianych w regulaminie terminach.

Jeśli uważacie Państwo, że nie mam racji i że radny na każde skinienie powinien odwołać np. egzamin doktorski albo maturę w szkole i przyjść na posiedzenia bez względu na to, w jakim trybie i z jakim wyprzedzeniem ich terminy są ustalane - to powtórzę tylko, co napisałem wcześniej Mani - chętnie zrzeknę się mandatu na rzecz tego, kto jest do dyspozycji Rady 24/7. Ja niestety nie mogę zdeklarować takiej dyspozycyjności, choć do tej pory tylko raz spóźniłem się kilka minut na sesję (z powodu egzaminów Cambridge, które nadzoruję w szkole) i nigdy nie wychodziłem przed końcem.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-01-19 00:54 przez Tomasz Zymer.

--
Data: 19.01.2011 - 01:05:10

Powiem więcej. Przychodzisz na szereg innych komisji , na których nie masz obowiązku być. To nie Ty powinienes sie tłumaczyć. A każdy doskonale wie że są różne sytuacje życiowe. Uwagi dot. stabilnych terminów posiedzeń komisji są tez ze wszech miar słuszne. Ale własnie teraz kiedy decydują się sprawy budżetu , kiedy nowi radni powinni jeszcze nabierac doswiadczenia , taka samodyscyplina byłaby jednak wskazana.
Temat jest pewnie nie po to ruszony aby radnym dokuczyć , dla samego dokuczenia.

--
Autor: johny (IP zapamiętane)
Data: 19.01.2011 - 11:13:17

[quote Tomasz Zymer].... (z powodu egzaminów Cambridge, które nadzoruję w szkole) ....[/quote]

Z ciekawosci zapytam jakie to byly egzaminy i w jakiej szkole?

--
Data: 19.01.2011 - 13:05:03

Egzaminy Cambridge ESOL Young Learners na trzech poziomach (międzynarodowe dziecięce do lat 12) w Akademii Montessori, gdzie pracuję, na ul. Mirkowskiej. Egzaminatorzy przyjeżdżają z zewnątrz (z British Council) z testami, ale za całą organizację sal, sprzętu, doprowadzanie dzieci, materiały, itp. odpowiada nauczyciel koordynator. Który z pewnością nie może wyjść z pracy, dopóki ostatnie dziecko nie ukończy egzaminu ustnego i dokumentacja (karty rejestracji) nie zostanie przekazana egzaminatorom zewnętrznym. W tym wypadku są to egzaminy, które organizuję w szkołach od kilku lat i żaden z pozostałych anglistów nie mógł mnie zastąpić.

--
Autor: johny (IP zapamiętane)
Data: 19.01.2011 - 13:40:25

[quote Tomasz Zymer]Egzaminy Cambridge ESOL Young Learners na trzech poziomach (międzynarodowe dziecięce do lat 12) w Akademii Montessori, gdzie pracuję, na ul. Mirkowskiej. Egzaminatorzy przyjeżdżają z zewnątrz (z British Council) z testami, ale za całą organizację sal, sprzętu, doprowadzanie dzieci, materiały, itp. odpowiada nauczyciel koordynator. Który z pewnością nie może wyjść z pracy, dopóki ostatnie dziecko nie ukończy egzaminu ustnego i dokumentacja (karty rejestracji) nie zostanie przekazana egzaminatorom zewnętrznym. W tym wypadku są to egzaminy, które organizuję w szkołach od kilku lat i żaden z pozostałych anglistów nie mógł mnie zastąpić.[/quote]

tak sie spodziewalem ze chodzi o ESOL,ale sadzilem tez, ze egzaminy ustne sa organizowane tylko w Alejach?! przynajmniej na poziomie FCE, CAE,CPE.
Przy okazji,czy ty Tomku masz takze uprawnienia British Council?

--
Data: 19.01.2011 - 22:22:46

[offtopic]
Na egzaminy Young Learners, czyli dla dzieci ze szkół podstawowych, egzaminatorzy dojeżdżają do szkoły pod warunkiem rejestracji grupy powyżej 15 dzieci i zamówienia z wyprzedzeniem 2 miesięcy.
Przygotowuję do egzaminów Cambridge aż do poziomu Proficiency od roku 1991 (to jedna z moich specjalności), ale egzaminatorem nigdy nie byłem. Dalszy ciąg tego tematu proponuję na priva, bo jest kompletnie off topic. Bardzo dziękuję za te informacje o funkcjonowaniu wydz. geodezji. O wniosku w/s rent planistycznych i opłaty adjacenckiej pamiętam, tylko poradzono mi zaczekać parę dni na dodatkowe informacje z ostatnich lat.
[/offtopic]

--
Data: 19.01.2011 - 22:55:48

No i bardzo proszę . Kolejny "kwiatuszek" moderacyjny.

Tomku i Johny to co teraz napiszę nie jest pretensja do Was. W żadnym wypadku.

Kiedy ja tu zamieściłem relacje z prac komisji BOKiS , jak by nie patrzeć bardziej zbliżoną do tematu wątku , skasowana ona została w tempie ekspresowym , z powodu umieszczenia wypowiedzi w wątku do tego nie przeznaczonym . Kiedy dwaj przemili uzytkownicy (któraych osobiście bardzo szanuję) prowadzą tu przemila pogwarkę na temat egzaminów Cambridge , jak by nie było tematycznie bardziej odległą od tematu watku .... nie dzieje się nic. To jest ze strony moderacji akceptowane.
I zapewne jest to przykład tej moderacji równo traktujacej wszystkich.

A gaworzcie sobie Panowie , mnie tak naprawdę rybka. Nawet chetnie sie od Was dowiem nowych , ciekawych rzeczy.

--
Data: 19.01.2011 - 23:17:06

[offtopic]
Johny zadał mi pytanie publicznie (i to dotyczące mojego "usprawiedliwienia" kilkuminutowego spóźnienia na sesję Rady), zatem i publicznie odpowiedziałem. W poprzednim moim poście poprosiłem już o przeniesienie tej dyskusji na priva.

Generalnie cechą forum publicznego jest to, że dyskusja często rozwija się w nieprzewidzianym kierunku z powodu rozmaitych związków i skojarzeń.
[/offtopic]

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-01-19 23:17 przez Tomasz Zymer.

--
Data: 20.01.2011 - 00:11:31

Tomaszu , jeszcze raz podkreslam - żadnych pretensji z mojej strony do Waszej rozmowy.

Ale widzisz , mój wpis skasowany ,nie dostał szansy na to aby się mógł obronić sam. A wierz mi jesli chcesz , tam dotykałem między innymi spraw diet radnych. Tyle tylko , że było to wplecione w szereg innych zagadnień poruszonych na komisji. W kazdym razie nie była to do końca wypowiedź nie na temat.

Dziś mógłbym znow podzielić się wrażeniami ze spotkania radnych. Nie mogę.
A zatem powiem tylko tyle (może przejdzie) jestem tym spotkaniem zbudowany. Padają kolejne mity o hamulcowych i opornikach. :)
Aczkolwiek nie miał dzis MS łatwo !

Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2011-01-20 00:15 przez Boruta.

--
Autor: alicja (IP zapamiętane)
Data: 20.01.2011 - 08:08:54

Przywolanie radnych do porządku pozyteczne, w poprzednich kadencjach zdrzalo się ze jak radny nie wiedział jak lub nie chciał głosować wybiegal pilnie do WC lub przypominał sobie ze zostawil otwarte auto. W taki sposób wielu uchwał nie uchwalono

Takich radnych powinno sie bezwzględnie karać i to powinno zostać zapisane w uchwale. Był na sesji albo komisji ale wyszedł przed glosowaniem, to ukarać tak jakby był cały czas nieobecny

--

Idź do strony: 12-->
Bieżąca strona: 1 z 2

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Archiwum forum jest w trybie tylko do odczytu. Zapraszamy do dyskusji na nowe forum Konstancina-Jeziorny.

Wszystkie publikowane wypowiedzi są prywatną własnością ich autorów, a internauci ponoszą wyłączną i całkowitą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi.
Wyrażone opinie nie muszą i często nie odzwierciedlają poglądów redakcji serwisu. Wszelkie zastrzeżenia do wypowiedzi / opinii powinny być kierowane do ich autorów.
This forum powered by Phorum.