Forum Konstancina

Akcja: Fora::Wątki
OFE EMERUTURA - WYSLIJ LIST!
Autor: Pablo (IP zapamiętane)
Data: 23.01.2011 - 13:49:23

Jeśli nie jest wam obojętny los waszych przyszłych emerytur wyślijcie list do ryżego z tej strony http://www.obronemeryture.pl/

--
Re: OFE EMERUTURA - WYSLIJ LIST!
Autor: Anonim (IP zapamiętane)
Data: 23.01.2011 - 13:58:00

Ja już wysłałem. Ale myślisz Pablo , że to coś da ? Wiesz gdzie on ma to jakie my będziemy mieli emerytury ?

On ma to tam gdzie Rosjanie Naród polski. Czyli dokładnie tam gdzie im po katastrofie smoleńskiej sami właziliśmy.

Przynajmniej tak uważa były przezes NIK-u Janusz Wojciechowski. Zwróciłem już Panu Prezesowii uwagę aby mnie do tego włazenia nie mieszał :)

W kazdym razie dzięki za ten link !

A wszystkim polecam aby dokładnie to przeczytali

http://www.obronemeryture.pl/wiecej

Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2011-01-23 16:29 przez Boruta.

--
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 23.01.2011 - 13:59:46

Może być jeszcze jeden skutek takiego potraktowania indywidualnych kont emerytalnych - ucieczka w szarą strefę, żeby zarobić i odłożyć na realną emeryturę. To już było - teraz jest tylko powtórka z rozrywki. W miarę, jak ZUS będzie pożerał dochody obywateli, coraz więcej ludzi będzie w naturalny sposób szukało ucieczki od systemu, przez co dochody systemu będą się kurczyć i trzeba będzie kłaść łapę na kolejnych procentach, co z kolei przyśpieszy ucieczkę płatników... Czyli błędne koło.

Powinno ustalić się na podstawie analizy zobowiązań państwa ostateczną datę po której, przy wprowadzeniu od zaraz głębokiej reformy podatków i opłat, ZUS zniknąłby po prostu z systemu i został w całości zastąpiony odpowiednio zarządzanymi kontami indywidualnymi i swobodą wyboru portfela inwestycji przez ubezpieczonego.

--
Data: 23.01.2011 - 14:08:43

[offtopic]:):):) i siedzi teraz to biedne PO , drapie się w głowę i pyta :_ ki biabeł nas podkusił żeby dać Zymerowi naszą rekomendację? Może Boruta ? :)

[/offtopic]

--
Data: 23.01.2011 - 14:16:31

To co piszę, było w programie PO. Nie jest moją winą, że partia nie realizuje swojego programu. Pytanie, czy jest teraz "na rynku" partia, która na taką głęboką reformę się zdecyduje znając jej drastyczne konsekwencje dla finansów państwa (konsekwencje krótkoterminowe, bo na dłuższą metę jestem przekonany, że skutki byłyby bardzo pozytywne).

--
Autor: babet (IP zapamiętane)
Data: 23.01.2011 - 15:18:04

Skad to przekonanie o tym jakie będa skutki zmian w OFF-e.Jesteś jasnowidzem.Nie jest Twoją winą ,że PO nie realizuje swojego programu ,ale jednek startowałes z list tej partii.Dlaczego?

--
Data: 23.01.2011 - 15:39:25

[offtopic]
Startowałem z listy PO, [b]ponieważ Wojtek Polaczek przekonał mnie, że w ten sposób można wprowadzić do Rady Miejskiej i na stanowisko burmistrza nowe osoby, które będą miały determinację do przeprowadzenia w gminie niezbędnych zmian i reform. Pierwsze półtora miesiąca działań nowej Rady i burmistrza moim zdaniem potwierdza, że Wojtek miał rację[/b].

Propozycję startu z tej listy dostałem na wiosnę 2010, a obecna "reforma" OFE to sprawa ostatnich paru tygodni. Nie jestem nawet członkiem PO, poza tym nie żyjemy już w komuniźmie i mam prawo nie zgadzać się z poszczególnymi posunięciami partii rządzącej także jako kandydat przez nią rekomendowany. Na tym między innymi polega wolność słowa i poglądów.

Z pragmatycznego punktu widzenia, gdyby Wojtek zaprosił mnie na listę innej partii z której programem ogólnie się zgadzam (a z programem [i]wyborczym[/i] PO w kluczowych punktach się zgadzam), to też bym nie odmówił (z wyjątkiem postkomunistów), ponieważ liczyła się dla mnie koncepcja listy, dobór osób i osoba zapraszającego, a nie nazwa, kolory i hasła.
[/offtopic]

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-01-23 17:28 przez Tomasz Zymer.

--
Data: 23.01.2011 - 15:58:59

Jeszcze jedno, Babet. To nie są żadne zmiany w OFE tylko oddanie pieniędzy dotychczas wpłacanych na moje prywatne konto ZUS-owi na bieżące potrzeby. ZUS w obecnym systemie nie ma najmniejszych szans mi tych pieniędzy fizycznie kiedykolwiek zwrócić. Co więcej, tylko część tej sumy pójdzie na pokrycie emerytur, a reszta - na rozbuchaną administrację, marmury i "państwo w państwie". ZUS jest workiem bez dna. Gdybym nawet wrzucał tam regularnie całe moje dochody - i tak by nic nie zostało. Widzę tu pewną analogię do jednej naszej lokalnej gminnej agendy - też trzy litery, też na Z ;)

--
Data: 23.01.2011 - 16:05:05

A gdyby Wojtek Polaczek kazał wejść do ognia ?

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-01-23 16:05 przez babet.

--
Autor: Pablo (IP zapamiętane)
Data: 23.01.2011 - 16:16:11

Babet nie napinaj się, to jest wątek o emeryturach a nie o polityce lokalnej.
Boruta nie wiem czy to coś da, zmieni- ale trzeba z tym walczyć.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-01-23 16:17 przez Pablo.

--
Data: 23.01.2011 - 16:25:55

Chciałbym cos doprecyzować. Nie wiem czy dobrze rozumiem .

[quote=Tomasz Zymer][b]partia nie realizuje swojego programu.[/b][/quote]

[b][color=#CC0000]Partia PO[/color][/b] . W programie tej partii było nie dotykanie się do OFE ?
Akurat to że PO robi coś na odwrót niż deklarowała , nie jest dla mnie zaskoczeniem.
Ale Ciebie chę spytać ,co takiego robi PO zgodnie ze swymi obiecankami , z czego Ty osobiście jesteś zadowolony ?

--
Data: 23.01.2011 - 16:31:15

Ja się nie napinam ,ale to PO wprowadza zmiany w OFE ,a co niektórzy popieraja te działania /w różnym stopniu i pewnie się im wydaje ,że nie robią tego/.Uważam ,że to utwierdza PO ,że wszystko mżna /totalne oderwanie się od rzeczywistości/.

--
Data: 23.01.2011 - 17:15:21

Moją jasną opinię na temat OFE wyraziłem, bo sprawa dotyka mnie bezpośrednio, jak każdego pracującego mieszkańca. [offtopic]
Motywy kandydowania z listy PO na pytanie Babet - też wyjaśniłem, choć to zupełnie off topic.
[/offtopic]
To jest wątek o OFE - a o polityce PO jest wątek osobny. Mnie osobiście, szczerze mówiąc, interesują teraz znacznie bardziej decyzje Rady Miejskiej i burmistrza. Jakby każdy się zajmował tym, co do niego należy, to świat byłby lepszy. :)

--
Data: 23.01.2011 - 17:46:04

Mnie bardziej interesują decyzje rzadu ,które mają wpływ na to co bedzie się działo w samorzadach,i co będzie miało wpływ na losy wielu obywateli Polski. Decyzja zmian w OFE podważa wiarygodność rządzacych. A jesli nie przeczytałeś linku z wypowiedzi doradcy ? ,premiera to proszęhttp://lubczasopismo.salon24.pl/magazyn24/news/93629,bielecki-bedziecie-tak-zamozni-jak-bedzie-zamozne-panstwo-cytatm

--
Data: 23.01.2011 - 17:47:46

Mnie bardziej interesują decyzje rzadu ,które mają wpływ na to co bedzie się działo w samorzadach,i co będzie miało wpływ na losy wielu obywateli Polski. Decyzja zmian w OFE podważa wiarygodność rządzacych. A jesli nie przeczytałeś linku z wypowiedzi doradcy premiera to proszęhttp://lubczasopismo.salon24.pl/magazyn24/news/93629,bielecki-bedziecie-tak-zamozni-jak-bedzie-zamozne-panstwo-cytatm

--
Data: 23.01.2011 - 17:48:17

Jednak o to doprecyzowanie bym poprosił.

[quote]Partia PO . W programie tej partii było nie dotykanie się do OFE ?[/quote]

Mnie tez bardzo interesują decyzje Rady Miejskiej i burmistrza. Niektórym to się nawet bardzo nie podoba. Pojawia się wątek Zapałki , dotyczący ważnej sprawy dla nas wszystkich. Pewnie dlatego Zapałka w tym dziale go zamieściła . Aby wszyscy chętni mogli przedstawic swój punkt widzenia. Nie tylko ,bądź co bądź wąska grupa zalogowanych. Toczyła sie żywa dyskusja,emocjonalna w pewnych miejscach ale nie agresywna . Nie spodobało sie to moderatorowii , wątek przeniósł. Przy okazji wycinając bez słowa uzasadnienia kilka moich wypowiedzi.

A później płacze , że tu ludzie piszą o cenzurze. Ech szkoda słów.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-01-23 17:49 przez Boruta.

--
Data: 23.01.2011 - 18:30:26

Artykuł, d którego podaję link, analizuje analogie między posunięciami rządów Polski, Węgier, Bułgarii, Francji i Irlandii w ostatnim okresie. We wszystkich wypadkach chodzi o przejmowanie kont prywatnych funduszy emerytalnych przez rządy na pokrycie bieżących wydatków budżetowych. Zdaniem autorów z Instytutu Adama Smitha rządy wolą wydać pieniądze potrzebne w przyszłości, niż zastosować drastyczne cięcia w wydatkach budżetowych, które mogłyby mieć istotny wpływ na wyniki wyborów parlamentarnych: http://www.csmonitor.com/Business/The-Adam-Smith-Institute-Blog/2011/0102/European-nations-begin-seizing-private-pensions . Niestety nie znalazłem wersji polskiej - jeśli ktoś ma link, niech wstawi.

Reformę emerytalną uruchamiającą OFE przeprowadził rząd Buzka za czasów AWS. Prawdą jest, że nastąpiła kartelizacja funduszy i inne negatywne zjawiska, ale i tak stopa zwrotu z OFE jest większa niż ta, którą teraz gwarantuje rząd na koncie ZUS-owskim. A zatem na przestrzeni lat obywatele stracą na rzecz budżetu centralnego.

Pytam jednak, czy skoro tego typu ruchy wykonuje kilka rządów w Europie z różnych opcji, to są one wynikiem opcji politycznej, czy chłodnej wyborczej kalkulacji? I jaką mamy podstawę przypuszczać, że w obecnej sytuacji (długu publicznego, ostrzeżeń UE) rząd SLD czy PiS zachowałby się inaczej? Poczekamy, zobaczymy. Na jesieni tamte partie znowu dostaną swoją szansę. Tyle, że minęło od zmiany systemu lat prawie 22, a reformy emerytalnej nikt nie miał odwagi doprowadzić do końca, podobnie, jak reformy podatkowej. Możecie sobie teraz zacząć Państwo dyskusję o tym, kto kiedy i czego próbował, tylko mu przeszkodziły łobuzy z innej opcji. Wesołej przekomarzanki życzę. A finanse publiczne i tak się prędzej czy później zawalą, jeśli tych reform nie będzie.

--
Data: 23.01.2011 - 18:42:53

[quote Boruta]Jednak o to doprecyzowanie bym poprosił.

[quote]Partia PO . W programie tej partii było nie dotykanie się do OFE ?[/quote]

[/quote]

Na stronie 47 programu PO (tego z cudem w tytule: http://www.platforma.org/pl/program/ ) napisano "dokończyć reformę emerytalną jak najszybciej", a na stronach 48-49: Wymaga to [...] określenia [b]rynkowego modelu[/b] funkcjonowania zakładów emerytalnych, stabilizacji instytucjonalnej i finansowej ZUS ([b]samodzielność jednostki, a nie zakład budżetowy[/b])" Ja rozumiem te zdania jako urynkowienie i samofinansowanie ZUS. Przekazanie ZUS-owi prywatnych kont na pokrycie bieżących potrzeb moim zdaniem nie idzie w tym kierunku. Chyba, że ktoś inaczej interpretuje zdanie z programu.

--
Data: 23.01.2011 - 20:06:04

Nie sadzę ,że Ty w to/albo im/ wierzysz.

--
Data: 23.01.2011 - 22:24:54

ZUS - instytucjonalny Uroboros !

--

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Archiwum forum jest w trybie tylko do odczytu. Zapraszamy do dyskusji na nowe forum Konstancina-Jeziorny.

Wszystkie publikowane wypowiedzi są prywatną własnością ich autorów, a internauci ponoszą wyłączną i całkowitą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi.
Wyrażone opinie nie muszą i często nie odzwierciedlają poglądów redakcji serwisu. Wszelkie zastrzeżenia do wypowiedzi / opinii powinny być kierowane do ich autorów.
This forum powered by Phorum.