Forum Konstancina

Akcja: Fora::Wątki

Idź do strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 4 z 17
Re: Po katastrofie smoleskiej (moderowany)
Autor: Bartek (IP zapamiętane)
Data: 05.09.2010 - 21:46:53

[quote szturmowiec]To nie jest karalne jeli posiada si dwie twarze.[/quote]

Niestety, tu jest. Odsyam do najpierwszego puntu zasad tutejszego forum.

I tyle w tej kwestii, wracamy do tematu.

Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

--
Autor: Leki (IP zapamiętane)
Data: 07.09.2010 - 08:39:56

ciekawy artyku, oczywicie wszystkie analogie z XVIII s, z koniecznoci, bardzo daleko idcym uproszczeniem, ale wywd . Warzechy w sumie bardzo ciekawy. jak si podsumuje kilka okolicznoci:

- rozkad armii,
- brak stanowczych dziaa pastwa w celu zapewnienia wpywu na wyjanienie najwikszej katastrofy w powojennej Polsce (pod wzgldem wpywu na pastwo),
- uzalenienie energetyczne od Rosji i bardzo dziwne dziaania Polski w kontekcie umowy gazowej z Rosj (czy naprawd to Komisja WE powinna nam wytyka, e umowa czyni nasz kraj "zakadnikiem" Rosjan? czy sami tego nie wiemy?)
- nagy i dramatyczny zwrot w polityce zagranicznej w kierunku prorosyjskim (ostatnio przeczytaem, e w trakcie wizyty we Francji prezydent Komorowski wyraa si pozytywnie o... sprzeday przez Francuzw Rosjanom okrtw typu Mistral tj. okrtw wsparcia desantu)
- czasami jawne wypowiedzi przedstawicieli pastw ociennych dotyczce wyborw w Polsce (vide wypowied pani Cornelii Pieper z niemieckiego MSZ nt. wyborw prezydenckich - taka wypowied byaby nie do pomylenia np. wobec Francji)
- klska polityki wschodniej Polski, przynajmniej na kierunku ukraiskim
- osabienie wizi transatlantyckich
- brak prb odgrywania podmiotowej roli w polityce zagranicznej (brak wasnej wizji, strategicznych celw - zastpienie tego pomysem "pynicia z gwnym nurtem", co prawdopodobnie sprowadza si do klientelizmu wobec Niemiec i Francji)

ku przestrodze...

http://www.wpolityce.pl/view/1632/CZAS_SASKI__Wazny_esej_Lukasza_Warzechy__specjalnie_dla_wPolityce_pl.html

--
Autor: Anonim (IP zapamiętane)
Data: 07.09.2010 - 14:07:40

Tylko patrzec jak prezydent B.K. zaprosi flote rosyjsk do przeprowadzenia manewrw na obszarze naszych wd terytorialnych. Niemozliwe ?
A desant wyladuje w Ossowie aby osania odsonicie pomnika.

Ostatnio w Niemczech uciera sie opinia i rzd Tuska jest proniemiecki. A ja bym chcia aby by propolski. Za duzo chc ?

--
Data: 07.09.2010 - 14:20:01

Kady na swj sposb rozumie propolsko - dla jednego bdzie to szacunek dla jzyka, dla innego niezawieranie marnych umw midzynarodowych, a dla innego odebranie Lwowa i Wilna. Wszystkich nie zadowolisz (szczeglnie, e ci od Lwowa i Wilna to raczej nie oddadz Breslau, Danzig i Pozen).

--
Data: 07.09.2010 - 14:40:22

zupenie nie chodzi to kwestie sentymentalno-symboliczne i szczerze mwic, Bartek, to Twj post jest bez sensu

w danej rzeczywistoci midzynarodowej da si mniej wicej wyodrbni to, co stanowi niezaprzeczalny interes RP (podmiotowy status w polityce midzynarodowej, sprawna armia, niezaleno energetyczna). do kategorii tych interesw raczej nie naley fakt, e pastwo sojusznicze w NATO sprzedaje bro czysto ofensywn naszemu ssiadowi, z ktrym czy nas historia wielu konfliktw, z ktrym mamy obiektywnie sprzeczne interesy (choby traktowanie krajw batyckich lub walka o "dusz" Ukrainy) i ktry, jak pokazuje przykad Gruzji w roku 2008, nie ma oporw, aby uy siy militarnej, aby zrealizowa swoje cele.

publiczne pochwalanie tego typu kroku, zwaszcza w nowej rzeczywistoci, tj. po kampanii gruziskiej, jest dla mnie niezrozumiae z punktu widzenia polskich interesw.

nie ma co miesza do tego Wilna, Lwowa (zwaszcza, e nie ma ugrupowania politycznego w Polsce, ktre domagaoby si rewizji granic) , etc. nie rozumiem rwnie, dlaczego niby mielibymy oddawa Pozna (niem. Posen)???

--
Data: 07.09.2010 - 14:48:25

[offtopic]
Leki, nie donosz si do twojego konkretu. Donosz si do nawoywania o "propolskoci", ktre wydaje si by bardziej oglne. I mwi - zestaw, OK, na pewno jest do wyodrbnienia, ale osobiste pogldy nie kocz si na zdrowym rozsdku. Std moja mocno przerysowana wypowied.

Dlaczego odda Pozna? Z tego samego powodu, z jakiego mielibymy dosta Lww :D
[/offtopic]

--
Data: 07.09.2010 - 15:19:25

[quote Bartek]
[/offtopic][/quote]

Bartek zlituj si, Pozna nalea do Polski ju [b]przed[/b] wojn...

jeeli chodzi o post Boruty, to raczej wydaje mi si, e powtarza on zarzut o klientelistyczne podejcie Polski do Niemiec tzn. dostowalimy swoj polityk do stanowiska Niemiec w polityce midzynarodowej.

w kontekcie wywiadu prez. Komorowskiego, wydaje si do oczywiste, e przynajmniej umiarkowana krytyka takiego ruchu byaby na miejscu - w kocu Komorowski wyraa tam polskie stanowisko

bdziemy si mieli z pyszna, gdy "Mistrale" posu Rosjanom do desantu na ktry z krajw batyckich, kiedy Rosja znajdzie jaki pretekst, aby zeskalowa sytuacj midzynarodow (np. Estoczycy znw usun jaki pomnik krasnoarmiejca).

trzeba to mie na uwadze, pochwalajc tak transakcj w gruncie rzeczy pokazujemy fig Litwinom, otyszom i Estoczykom...

--
Data: 07.09.2010 - 15:22:10

[offtopic]
[quote Leki][quote Bartek]
[/quote]

Bartek zlituj si, Pozna nalea do Polski ju [b]przed[/b] wojn...

jeeli chodzi o post Boruty, to raczej wydaje mi si, e powtarza on zarzut o klientelistyczne podejcie Polski do Niemiec tzn. dostowalimy swoj polityk do stanowiska Niemiec w polityce midzynarodowej. [/quote]

Wiem, e nalea! Ba, nalea te i wczeniej, z przerwami i w ogle. Co do Boruty, to nie wiem, do czego si odnosi, jego wypowiedzi czsto nie s dla mnie jasne - np. okazuje si, e zadawa pytania, a nie kwestionowa... Ale to ju ZUPENIE nie w tym wtku.
[/offtopic]

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2010-09-07 15:22 przez Bartek.

--
Data: 07.09.2010 - 15:24:42

Jasne ze propolsko kazdy moe imaginowa na swj sposb. Ale takiej cakowitej dowolnoci w tej materii przecie nie ma.
Abstrachujc od mojego wybraenia teje , najgorsze jest to ,e ja nie moge choby w jakim fragmencie polityki polskiego rzadu oznak pp sie doszuka.
A eby smieszniej byo to sprzeda broni ofensywnej do Rosji przez Francj , nie jest ani propolska , ani prounijna . Profrancuska ? Juz sysz co by mwi N.Sarkozy gdybymy to np. my jak bro Rosjanom sprzedawali. No ale Francuzom iNiemcom wolno nie tylko w Uni mwi ale i robic co sie chce. A Polacy niech siedz cicho. Zdaje si ze teraz po(caps loocka nie uzyem)sidz cicho duej.

Osobicie wdziczny bd za wskazanie przykadw wiadczcych o propolskiej polityce rzdu bd co bd polskiego.

--
Data: 09.09.2010 - 23:41:16

...."Polska stracia szans aby siedziec cicho" - tak jeszcze niedawno gosi Jacques Chirac.
Ale jak susznie zauway Heraklt z Efezu :- wszystko pynie i nic nie pozostaje takie samo , Polska dzis t utracon szanse wspaniale odzyskuje.
Niemcy , pospou z Rosjanami (gwnie Niemcy) blokuj dzis budow gazoportu w winoujciu. Unia w zwiazku z tym wstrzymuje wypat I-szej transzy.
Nasze uwolnienie sie od zalenoci dostaw bkitnego paliwa zdaje si wisie na wosku. Propolsko . Czy jest jakie oficjalne stanowisko rzdu polskiego w tej sprawie ?

A wszystkim zainteresowanym polecam wywiad jakiego ostatnio udzieli A.Macierewicz
red. Magorzacie Subotic. Ten facet dla mnie osobicie ma anielskie nerwy i elazny charakter :) A tym bardziej , jesli si uwzgldni to co mwi. Ja na pewno bym sie wydar na p.redaktor. I to nie raz pewnie.

A tu pewnego rodzaju "spinka" dla powyszych tematw.http://niepoprawni.pl/blog/1903/smolensk-i-bezpieczenstwo-energetyczne-polski

Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2010-09-10 11:06 przez Boruta.

--
Autor: Klaudiusz (IP zapamiętane)
Data: 10.09.2010 - 06:24:51

[quote Boruta]...."Polska stracia szans aby siedziec cicho" - tak jeszcze niedawno gosi N.Sarkozy.
[/quote]

Taaaaak? To ciekawe czy wie o tym Sarkozy? J

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2010-09-10 06:34 przez Klaudiusz.

--
Data: 10.09.2010 - 11:04:47

Klaudiuszu oczywicie e nie Sarkozy , jak z rozpdu napisaem . Jacques Chirac tak powiedzial. Co jakby nie zmienia istoty sprawy. Dziki za czujno :)

--
Data: 10.09.2010 - 11:52:36

[quote Boruta].
Niemcy , pospou z Rosjanami (gwnie Niemcy) blokuj dzis budow gazoportu w winoujciu. Unia w zwiazku z tym wstrzymuje wypat I-szej transzy.
[/quote]

Niemcy zdaje si, odstpili od blokowania gazoportu z powoaniem si na los nietoperzy w okolicach winoujcia. problem polega na tym, e gazoport moe by duo mniej uyteczny z powodu monopolu na transfer gazu rur jamalsk, ktry nasz rzd zamierza przyzna Gazpromowi. tzn. gazu z gazoportu nie bdziemy mogli transportowa potem rur (gdybymy np. chcieli ten gaz reeksportowa).

o umowie gazowej pisze do konkretnie Aleksander cios na swoim blogu:
http://cogito.salon24.pl/

przyznam szczerze, e nie jestem w stanie poj polityki naszego rzdu w tym zakresie. polityka PiS bya czsto chaotyczna, czsto nieskuteczna i niekompetentna, ale przynajmniej wiedziaem, co co chodzi i o co si bijemy. w tym przypadku, nic nie kumam, nie wyglda to najlepiej i to mnie martwi

--
Data: 10.09.2010 - 12:27:18

Niemcy nadal blokuja dotacje unijna . Chodzi bagatela , o 80mln. euro !
Oficjalnie mwi sie o ochronie srodowiska a nieoficjalnie chodzi o to ze gazoport bedzie konkurencj dla gazociagu Nord Stream.

[quote=Leki]polityka PiS bya czsto chaotyczna, czsto nieskuteczna i niekompetentna, ale przynajmniej wiedziaem, co co chodzi i o co si bijemy.[/quote]

Daczam do niekumatych. Bo rzeczywicie temu rzdowi najwyraniej chodzi o nic. A jesli jest inaczej to moze ci ktrzy na PO gosowali owiec mnie i Lekiego ?
Czy nabranie wody w usta przez rzd Tuska w tak strategicznym dla Polski temacie jest czym uzasadnione ? Tak pojmujecie propolsko ?

--
Data: 10.09.2010 - 12:35:35

wydaje mi si, e czytaem w cigu kilku ostatnich dni, e Niemcy odpucili i inwestycja dostanie dofinansowanie

--
Data: 10.09.2010 - 13:22:36

Pozostaje kwestia ekologii.

Lewanowicz zwrci uwag, e niewyjaniona pozostaje jedynie kwestia ewentualnego ponadgranicznego wpywu tej inwestycji na rodowisko naturalne. W tej sprawie tocz si rozmowy midzy Polsk i Niemcami.

&#8211; Komisja oczekuje od waciwego niemieckiego urzdu ostatecznego stanowiska w tej sprawie. Chodzi o potwierdzenie, e strona niemiecka zakoczya procedur oceny transgranicznego oddziaywania tego projektu na rodowisko i e zgadza si z ocen wadz polskich, e ten projekt takiego oddziaywania nie ma&#8221; &#8211; powiedzia rzecznik.

Wyjani, e decyzja KE dotyczca uruchomienia patnoci zawiera klauzul ochrony rodowiska. Oznacza to, e finansowanie wstpne (pre-finacing) jest dozwolone, ale inne przelewy pozostaj zawieszone do czasu przesania przez wadze niemieckie oczekiwanego pisma.

I wasnie to pismo nie zostao do tej pory przesane,

http://www.tvp.info/informacje/biznes/ke-bedzie-80-mln-euro-na-gazoport/2562790

A zatem mamy tu lekcj - jak nie blokowac , blokujac.

--
Tylu dzielnych panw si wypowiada, a tymczasem
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 10.09.2010 - 23:35:30

obrocy krzya apeluj na swojej stronie internetowej, aby jak najwicej osb przychodzio codziennie pod krzy. [b]Najwiksze potrzeby s od 19 do 9. Wtedy [u]szczeglnie potrzebni s mczyni[/u][/b].

atwo siedzie w cieple i klepa w klawisze...Walczy z za krzakw, poucza tych co maj inne zdanie, snu teorie spiskowe.

Hallo! Czy s wrd forumowiczw prawdziwi mczyni?

Jeli tak - niech posiedz noca na Krakowskim i przyl zdjcia. Opublikuj.

--
Re: Tylu dzielnych panw si wypowiada, a tymczasem
Data: 10.09.2010 - 23:56:06

Maniu , czy jesli ja zaczn zachca 80-cio letnie kobiety do pracy w burdelu , to szczerze zachca bd ?
Tak szczerze mniej wicej jak Ty zachcasz kogokolwiek do obrony krzya. I prosz nie czyni w tym miejscu koniunkcji pomidzy krzyem a burdelem. Wszyscy wiemy e to byo intencj Komorowskiego. (patrz wizyta BK i DT u HGW)

Zdj w sieci z tego miejsca jest ci bez liku i ciut , ciut. Ale jesli jeste nimi nieukontentowana , to nic prostszego jak wybra si tam osobicie.

Kadego 10-ego dnia miesica zapalam znicz . I to mi wystarczy. Nikogo nie zmuszam i nie namawiam aby czyni jak ja.

A watek jest o tym ! http://beta.wiadomosci.onet.pl/raporty/katastrofa-smolenska/mocne-slowa-kaczynskiego-oni-musza-zejsc-ze-sceny-,1,3658048,wiadomosc.html

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2010-09-11 00:03 przez Boruta.

--
Autor: trener (IP zapamiętane)
Data: 11.09.2010 - 01:19:25

Z tak enujc "moderacj" to naprawd trudno si spotka.

http://www.radiownet.pl/republikanie/trener

--
Autor: ola (IP zapamiętane)
Data: 11.09.2010 - 07:01:15

[quote trener]Z tak enujc "moderacj" to naprawd [u]trudno si spotka[/u].[/quote]

ale Ty dajesz rad i w dodatku potrafisz wytrwa :)

--
Data: 11.09.2010 - 13:18:49

[quote trener]Z tak enujc "moderacj" to naprawd trudno si spotka.[/quote]

A od kiedy Mania wypowiadajca si jest tosama z "moderacj"? Z caym szacunkiem, Trenerze, ale sowo moderacja oznacza zestaw czynnoci takich, jak upominanie, blokowanie wtkw i uytkownikw, przenoszenie postw i inne rzeczy. A nie wypowiedzi i ich tre.

Moe chciae uy innego rzeczownika? A tak, uoglniajc, walisz te we mnie, a ja nie widz prawdy w twojej wypowiedzi w takim ksztacie, w jakim ona aktualnie figuruje.

--
Data: 11.09.2010 - 14:41:38

Odnios si w wtku o moderacji, eby nie czyni ju wicej OT. Sorry.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2010-09-11 14:42 przez trener.

--
Data: 11.09.2010 - 16:41:44

"- Stenogram z rozmw na pokadzie Tu-154M mg zosta sfaszowany - ostrzega [b]byy doradca Wadimira Putina[/b] Andriej Iarionow"

http://www.wprost.pl/ar/209055/Rosyjski-ekspert-stenogramy-rozmow-Tu-154-z-wieza-mogly-zostac-sfalszowane/

--
Data: 11.09.2010 - 18:48:43

Nie powinnam sie przed panami Borut i Trenerem tumaczyc, ale skoro proste rzeczy trudno zrozumie, to przeczytajcie jeszcze raz i zastanwcie si czy si wysmiewam z tych staruszek co siedz na ulicy, czy moe zrobio mi si ich zwyczajnie al, bo noce coraz chodniejsze.

Jeli uznajecie, e to co robi jest suszne, to [u]dlaczego nikt nie pojedzie skoro babuleki prosz[/u]. Boruta zapali znicz, Prezes zoy wieniec, inni te wpadn na chwil i biegiem do ciepego autka, domku...

--
Data: 11.09.2010 - 19:59:53

[quote=Mania]ta i poprzednia wypowied jest moja wasn, nie moderatora[/quote]

I jak zwykle nie na temat. Standard taki "maniowy".

A jesli chodzi o babuleki , to ja solennie Ci obiecuj i zawsze Ci przez ulic przeprowadz :)
A niech tam , na znicz tez nie poauje.:(

A poniewa temat wibratorw sama w innym watku poruszyas , to ja pytam :- czy wekslowanie tematu jest dla Ciebie erzactem wibratora ?

A poza tym czy nie powiecasz zbyt mao , nie zaniedbujesz innych watkw ?
A przeciez w nich a huczy od spraw dla Konstancina wanych. Czy to Twj faworyt jest powiazany z Octav ? Grzecznie pytam.

--
Data: 11.09.2010 - 21:32:58

Na razie nie mam faworyta. Grzecznie odpowiadam. Z Oktaw sztamy nie trzymam.

Pewnie myslisz ze jeli czyje wnioski czy zdjcia pokazuj, to cos z tego wynika. Niestety nie - tu jestem do usug wszystkich czytajcych to forum.

Kto przyle - temu publikuj. Zachcaam radnych do przysyania swoich spostrzee. Prosiam o to na jednej z sesji na poczatku obecnej kadencji RM. - Nawet zostao uruchomione forum, w ktrym mogli sie wypowiada. Wielu prbowao, ale po pewnym czasie podkulili ogony i uciekli. Zrezygnowali, bo jak mi mwili - nie chcieli by atakowani przez uczestnikw forum.

Potem proponowaam inny rodzaj komunikacji - przekazywanie przez radnych komunikatw, wieci z komisji, z sesji, bez mozliwoci dyskusji. Nie chwycio. Wikszoc naszych wybracw nie czuje potrzeby dzielenia sie z mieszkacami wiadomociami, dokonaniami. yja w zamknitym krgu.

Znowu nie na temat, ale zostaam wywoana do odpowiedzi

--------------------------------------------------------
[i]wypowied jest moja wasn, nie moderatora
mania[/i]

--
Data: 11.09.2010 - 23:58:21

Ten wywiad jest wstrzsajcy. Zwaszcza od 21 minuty. Wrcz niewiarygodny.
http://www.radiownet.pl/radio/wpis/8830/

--
Data: 12.09.2010 - 00:46:36

Odnosz wrazenie , e nie byoby to pozbawine sensu , gdyby zebra i usystematyzowa te wszystkie informacje w sposb drastycznie rnice si od tego co Rosjanie wiedzieli jeszcze przed katastrof. Dla niektrych to jest teoria spiskowa.
Ja si tym niektrym nawet nie dziwi , bo dla wietego spokoju s oni skonni przyzna i to ziemia w sposb nagy i niespodziewany uderzya w samolot prezydencki z potworna si. A przecie kazdy wie , e ziemia smoleska jest dla Polakw przeklta.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2010-09-12 00:48 przez Boruta.

--
Data: 12.09.2010 - 12:58:30

Mania , odwiedzajaca stron obrocw krzya ! No,no ciagle jestem pod wraeniem.

A odnonie poszukiwania prawdziwych mczyzn , to czy o takich Ci Maniu chodzi. To jest Twj idea faceta ? No w kadym razie odwazni to oni s do blu.

....Do 7.00 siedzieli nam na plecach, wchodzili fizycznie na nas, pijani, napani, obrzucali na wulgaryzmami, wyli, namiewali si z nas. Jeden z agresorw wchodzi na Weronik, dotyka j, przysuwa swoja twarz do niej, szarpa j i popycha. Interweniowa bez skutku ks. Jerzy Garda, ktrego te zaczli szarpa, popycha i wyzywa koniec cytatu.

http://niepoprawni.pl/blog/3/miejsce-wyjete-spod-prawa

A teraz wyobramy sobie tak hipotetyczn sytuacj. Ot jak wiadomo w NY trwa ostra walka pomidzy zwolennikami i przeciwnikami idei wybudowania meczetu w pobliu dawnego WTC.
Przyjmijmy e jak grupa Arabw usidzie w miejscu gdzie meczet ma powsta , zazmy e (co akurat rzeczywicie jest mao prawdopodobne) stosowne suby nie zareaguj odpowiednio. To czy nastpi wtedy taka oto sytuacja , e przyjd inni Arabowie i bd plu na grupk domagajc si budowy ich wityni akurat w tym miejscu ? Czy jest ktos , kto dopuszcza tak moliwo ?

Nawet Arabowie , ktrzy si urodzili w Polsce i wiedz doskonale jak zachowuja si cierwa ludzkie , czyli nawet ci wychowani na doskonaych wzorach skur....sytwa tego nie zrobi !

I od razu prosz aby mnie nie pyta, czy ja jestem za tym aby ten meczet tam powsta. Na gupie pytania nie odpowiadam.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2010-09-12 13:00 przez Boruta.

--
Autor: Jarek Bielawski (IP zapamiętane)
Data: 12.09.2010 - 13:37:15

Rosja to jest smutny kraj. Dwadziecia lat po Pieriestrojce, ludzie spoza wielkomiejskich elit ("nowych russkich") nadal maj takie przewiadczenie, e nic od nich nie zaley, na nic nie maj wpywu - i przede wszystkim szans na popraw wasnego osobistego pooenia te nie maj. Wdka suy do tego, eby zatrze tragizm tej konstatacji - jest katalizatorem rozpaczy i buntu. Do tego, tak jak u nas, ludzie nie ufaj sobie, a wsplne picie pomaga rozwiza jzyki. Kto nie pije, to na pewno kapu. Od czasw carskich. Ju w XVI wieku Moskwa wprowadzia monopol spiritusowy wadcy, dochody z ktrego pomogy jej budowa imperium. Car Mikoaj zrobi ogromny bd w czasie I wojny wiatowej, wprowadzajc prohibicj w armii. Skutki dla cara i systemu znamy. Paac Zimowy wedug niektrych historykw szturmowano dwa razy - dlatego, e tum wiedzia o ogromnych zapasach alkoholu w podziemiach paacu. Stalin nie powtrzy bdu cara - wrcz przeciwnie, da kademu onierzowi dzienn racj spirytusow (100 g), a przed waniejszymi uderzeniami i przed paleniem pruskich miast byy spore bonusy w czystym spirytusie. Od setek lat wadza rzdzi za pomoc wdki i kultury pasywnego uwielbienia poczonego z bojani - Rosja jest wielka, Putin wielki, a my malutcy, ot nic nie znaczymy. Przy okazji problem z systemem emerytalnym jest mniejszy, skoro rednia ycia mczyzn ledwo wysza ponad 50 lat.

Pisz o tym wszystkim, poniewa Polacy stykajc si z rosyjskim sposobem prowadzenia spraw pastwa przy okazji katastrofy smoleskiej, spotykaj si take z tak wanie form relacji wadza-spoeczestwo, ktra u nas jest jednak zupenie inna, nawet, jeli wdka take i u nas bywa motorem historii. Patrzymy na sposb, w jaki rzd rosyjski "obsuguje" ledztwo w sprawie katastrofy - i dla Rosjan wszystko jest w porzdku, a dla nas - nie. my si [b]nauczylismy przez niemal dwiecie lat (1795-1918, 1939-89), e wadza to "oni", obcy, a mdry czowiek wadzy nie ufa, prawo omija, jak moe, jedyn cnot jest przey mimo wszystko[/b][b]. tym rnimy si od[/b] [b]Rosjan, ktrzy nawet mieszkajc w beznadziei rosyjskiej prowincji, ledwo wic koniec z kocem, z dum mwi o wielkiej Rosji i szczyc si jej potg, z pogard wyraajc si o rnych "maych" narodach[/b], o Czeczecach, Batach, itp.

Mamy zatem zderzenie dwch niewtpliwie smutnych kultur - polskiej i rosyjskiej - ktre s jednak smutne na zupenie rne sposoby - w kontekcie tragicznej mierci Prezydenta RP i czoowych postaci wadzy w Polsce. Rosjanie "obsuguj" katastrof po swojemu, to znaczy, wiele niewygodnych faktw zapewne topic w archiwach na dziesitki lat, a my z kolei nie uwierzymy raportom wadzy - ani naszym, ani rosyjskim - choby nawet sam Prezydent wsta z grobu, ukaza si przed Paacem Prezydenckim i opowiedzia, jak to byo. Mona powiedzie, e robota rozmaitych komisji z punktu widzenia nastrojw spoecznych jest najzupeniej zbdna - Rosjanie i tak przyjm wszystko, co tam ludzie Putina uo, a Polacy i tak nie przyjm ani jednego sowa. I powstanie pogoska midzy Polakami i bdzie trwaa a do dnia sdnego. Niezalenie od faktw, ktrych ustalenie zapewne czciowo byoby moliwe.

Po smolenskoj doroge - lesa, lesa, lesa.
Po smolenskoj doroge stolby, stolby, stolby.
Nad dorogoj smolenskoyu, kak tvoi glaza
Dve vechernih zvezdy golubyh moej sud'by.

Po smolenskoj doroge metel', v lico v lico.
Vse nas iz domu gonyat dela, dela, dela.
Mozhet, bud' ponadezhnee ruk tvoih kol'co
Pokoroche b, naverno, doroga mne legla.

Po smolenskoj doroge - lesa, lesa, lesa.
Po smolenskoj doroge stolby gudyat, gudyat.
Na dorogu smolenskuyu, kak tvoi glaza,
Dve holodnyh zvezdy golubyh glyadyat, glyadyat.

(Buat Okudawa - Na smoleskim gocicu - transliteracja zachodnioeuropejska)

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2010-09-12 13:43 przez Jarek Bielawski.

--

Idź do strony: <--1234567891011...->|-->
Bieżąca strona: 4 z 17

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Archiwum forum jest w trybie tylko do odczytu. Zapraszamy do dyskusji na nowe forum Konstancina-Jeziorny.

Wszystkie publikowane wypowiedzi są prywatną własnością ich autorów, a internauci ponoszą wyłączną i całkowitą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi.
Wyrażone opinie nie muszą i często nie odzwierciedlają poglądów redakcji serwisu. Wszelkie zastrzeżenia do wypowiedzi / opinii powinny być kierowane do ich autorów.
This forum powered by Phorum.