Forum Konstancina

Akcja: Fora::Wątki

Idź do strony: <--12
Bieżąca strona: 2 z 2
Re: Jak dobrze być zielonym.
Autor: trener (IP zapamiętane)
Data: 21.04.2011 - 14:51:49

"Ministerstwo Spraw Zagranicznych i Ambasada Stanów Zjednoczonych w Polsce są organizatorami drugiej konferencji na temat gazu łupkowego, która odbędzie się w Warszawie w dniu 18 maja 2011 roku.
(...)

Celem tegorocznej konferencji będzie:
Omówienie znaczenia gazu łupkowego dla bezpieczeństwa energetycznego Europy
Przegląd informacji dotyczących poszukiwań złóż gazu łupkowego w Polsce i w Europie
Przegląd strategii, które pozwolą na pozyskiwanie gazu łupkowego w Polsce w sposób korzystny ekonomicznie i bezpieczny dla środowiska
Rozpatrzenie praktycznych kwestii związanych z poszukiwaniem i produkcją gazu łupkowego dla instytucji państwowych, biznesu i społeczności lokalnych

Data: 18 maja 2011, rozpoczęcie o godz. 8.30

Miejsce: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20, 00-390 Warszawa"

http://www.polska-usa.pl/zaproszenia/konferencja-gaz-lupkowy-optymalne-wykorzystanie-nowego-zrodla-energii-w-europie

http://www.radiownet.pl/republikanie/trener

--
Re: Jak dobrze być zielonym i o gazie łupkowym
Data: 14.05.2011 - 00:59:26

"Jak podaje "Dziennik. Gazeta Prawna" francuscy deputowani zdecydowali w środę o o zakazie stosowania głównej metody wydobycia gazu łupkowego, tzw. szczelinowania hydraulicznego. To wywołało obawy polskich ekspertów, którzy przewidują, że to dopiero początek kłopotów. Jak twierdzą, plany wydobycia w Polsce gazu łupkowego może zablokować Bruksela, w której toczy się cicha wojna o gaz łupkowy.

Światowej sławy geolog Jan Krasoń, cytowany przez "Dziennik. Gazetę Prawną" mówi otwarcie, że za francuskim zakazem stoi lobby atomowe i Gazprom, który robi wszystko, aby utrzymać swoje wpływy w Europie."

http://wpolityce.pl/view/11725/Zwycieska_bitwa_Gazpromu_w_cichej_wojnie_gazowej__Czy_UE_zabroni_Polsce_wydobycia_gazu_lupkowego_.html

--
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 14.05.2011 - 23:13:48

Jeśli szczelinowanie hydrauliczne ma chociaż połowę tego wpływu na środowisko i zasoby wody pitnej, o którym mówią przywołane przeze mnie w tym wątku materiały, to mało mnie obchodzi, kto stoi za francuskim zakazem - Gazprom czy sam Belzebub. Poprę także i Belzebuba, chyba, że ktoś mi jasno udowodni, że tamten nie ma racji.

Problem moim zdaniem nie leży w zdobywaniu niezależności energetycznej za cenę rujnacji podstaw biologicznej egzystencji, tylko na uświadomieniu sobie, że energii będzie coraz mniej i będzie coraz droższa - i jakie konsekwencje niesie to dla cywilizacji epoki ropy. A konsekwencje poza negatywnymi są także pozytywne - konieczność całkowitego przewartościowania i zmiany mentalności w ciągu jednego - dwóch pokoleń. Mam nadzieję, że tego dożyję.

--
Autor: Roma (IP zapamiętane)
Data: 15.05.2011 - 00:06:41

Na własne ocy widziałam , że w okolicy Cieciszewa prowadzone są badania , które mają na celu poszukiwanie/odkrycie złóż gazu łupkowego. Odbywa się to metodą sejsmograficzną (przepraszam za moją niefachowść), czyli badania sztucznie wywołanej fali sejsmicznej. Badania prowadzi firma "GEOFIZYKA TORUŃ". Widziałam jak ogromne maszyny badawcze wjeżdżały do sadów jabłoniowych , rozjeżdżając wszystko i prowadziły pomiary. Czy to znaczy , że jak znajdą to tych pięknych sadów nie będzie ? Z uzyskanych informacji wynika , że wszystko jest uzgadniane ze wspólnotą mieszkańców. Czy UMiG tez w tym uczestniczy ? Czemu milczą media ? Absolutnie nie jestem przeciwna tym poszukiwaniom. Jestem przeciwna temu aby były prowadzone w tajemnicy . Ot takie moje włanie "na puszczy" !

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-15 00:08 przez Roma.

--
Autor: Bielau (IP zapamiętane)
Data: 15.05.2011 - 05:37:42

Z tego co wiem to sady są rozjeżdżane za wiedzą i zgodą ich właścicieli oraz za odpowiednią rekompensatą finansową.

--
Data: 15.05.2011 - 13:21:22

Jaki będzie wpływ ewentualnego wydobycia gazu łupkowego z wykorzystaniem techniki szczelinowania na jakość i wydobycie solanki w uzdrowisku? Przecież część trującej mieszanki pozostaje pod ziemią, czasem też infiltruje w warstwy wodonośne, a warstwy skalne ulegają przesunięciom. Cieciszew leży w niecce artezyjskiej i wydobycie gazu przez tłoczenie ogromnych ilości mieszanki na znaczną głębokość może mieć wpływ na wody podziemne w całym rejonie.

--
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 15.05.2011 - 14:23:44

A ustawa uzdrowiskowa nie ma nic naprzeciw wydobyciom czegoś na terenie uzdrowisk? Zamiast wróżyć i gdtybać, może warto zajrzeć do rozporządzenia (odwołuje się do niego ww.ustawa) okreslającego pzredsięwzięcia mające wpływ na środowisko. Nie mam czasu szukać - było wklejane na forum i jest dostępne u cioci google

--
Autor: Roma (IP zapamiętane)
Data: 15.05.2011 - 19:40:06

Skoro na własne oczy widziałam cztery ogromne ,samojezdne maszyny badawcze to raczej nie ma mowy o gdybaniu i wróżeniu z fusów. Bielau wspomina o tym , że właściciele sadów wyrazili zgdę na wejście na swój teren i otrzymali za to stosowną rekompensatę. Czyli ktoś już ponosi koszty badań. A zatem głupotą byłoby sądzić , że jeśli coś znajdą to będą się przejmowali jakąś ustawą uzdrowiskową i jej zapisami. To zawsze można zmienić. Z całą pewnością nikt nie prowadzi takich badań jako sztuki dla sztuki. Za tym stoją potężne grupy kapitałowe.

--
Data: 15.05.2011 - 19:52:47

Bielau jest wiarygodnym źródłem.

USTAWA z dnia 28 lipca 2005 r. o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych mówi:

"[...] w strefie ochronnej "B" zabrania się:[...]
e) pozyskiwania surowców mineralnych innych niż naturalne surowce lecznicze,
f) prowadzenia robót melioracyjnych mających na celu niekorzystną zmianę istniejących stosunków gruntowo-wodnych,[...] W strefie ochronnej "C" zabrania się:
[...] b) prowadzenia działań powodujących niekorzystną zmianę stosunków wodnych,
[...] d) prowadzenia działań mających wpływ na fizjografię uzdrowiska i jego założenia przestrzenne lub właściwości lecznicze klimatu.

Przypuszczam, że firmy prowadzące odwierty są w stanie wykazać za pomocą "wiarygodnych" ekspertyz, że nie łamią ustawy, nawet, jeśli solanka nagle stanie się łatwopalna :). Natomiast trzeba pamiętać, że przy metodzie szczelinowania prowadzi się często wielokilometrowe odwierty poziome, a zatem przez szyb w strefie C można wydobywać gaz spod stref B i A, a co do zmiany stosunków wodnych i fizjografii, to dokumenty amerykańskie z 2009-10 roku oraz decyzja parlamentu francuskiego wskazują, że problem istnieje.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-15 19:54 przez Tomasz Zymer.

--
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 07:49:33

To trochę faktów na szybko:

- gaz łupkowy znajduje się na głębokości 3-4 kilometrów,
- odwiert solanki w Konstancinie na głębokości 1,6 kilometra
- głębokość Głównych Zbiorników Wód Podziemnych z których pobiera się wodę sięgają max 0,8 km (zwykle do kilkadziesiąt do 200 metrów),
- głębokość zbiorników wody oligoceńskiej to też 0,2 km.

Czy na pewno będzie to oddziaływało bezpośrednio na siebie? Zwłaszcza, że łupki są oddzielone jakimiś warstwami nieprzepuszczalnymi skoro jest w nich gaz.

Amerykanie nie są też tacy głupi i ich Agencja Ochrony Środowiska (EPA) też nad tym trzyma ręke i jak na razie nie zostało nic stwierdzone.

Ostatnio jacyś naukowcy stwierdzili podwyższone stężenie metanu w wodach wokół jakiegoś odwiertu, ale jako że nie było badań wcześniej to nie wiadomo, czy go tam po prostu tyle nie było.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-16 08:04 przez Hammer.

--
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 16:50:58

[quote]Amerykanie nie są też tacy głupi i ich Agencja Ochrony Środowiska (EPA) też nad tym trzyma ręke i jak na razie nie zostało nic stwierdzone. [/quote]

a później tj. za lat parę najwyżej nakręcą film oparty na faktach kto tą trzymającą rekę trzymał, co i kto na tym ucierpiał a kto zbankrutuje bo go na wysokie odszkodowania nie będzie stać ;)

--
Data: 23.05.2011 - 13:07:13

"Światowi eksperci ostrzegają. Rosja już wie, jak zablokować w Polsce gaz łupkowy. Nie będą to jednak jawne naciski. Wszystko będzie robione po cichu, rękami tajnych służb. To gra o być albo nie być dla Gazpromu - gaz łupkowy to śmiertelne niebezpieczeństwo dla rosyjskich interesów."

http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/337099,tak-rosja-zablokuje-polski-gaz-lupkowy.html

--
Data: 21.06.2011 - 19:51:06

"Firma 3Legs Resources przeprowadziła w okolicach Łebienia odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego i odnalazła surowiec. "To pierwszy odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce" - podkreśla dyrektor naczelny 3Legs Resources Peter Clutterbuck. Jak podała spółka, poziomy odwiert liczy ok. 1 tys. metrów i został wydrążony z tej samej lokalizacji, co wcześniejszy testowy odwiert pionowy (liczący 4 tys. 80 metrów). Firma poinformowała również, że stwierdzono wysokie nasycenie gazu w całym poziomym korytarzu."

http://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/342179,pierwszy-w-polsce-odwiert-poziomy-w-poszukiwaniu-gazu-lupkowego.html

--
Data: 22.07.2011 - 12:42:41

"Rozwój wydobycia gazu łupkowego w USA i Europie przyczyni się do wyraźnego osłabienia pozycji Rosji na Starym Kontynencie - przewiduje amerykański Baker Institute. Eksperci oceniają, że udział rosyjskiego gazu w europejskim rynku spadnie z obecnych niemal 30 do poniżej 15 procent w 2040 roku. To zmniejszy możliwość użycia przez Rosję energii jako narzędzia politycznego nacisku, wzmacniając pozycję Polski i innych krajów Środkowej Europy."

http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-baker-institute-gaz-z-lupkow-oslabi-pozycje-rosji-w-europie,nId,351090

--

Idź do strony: <--12
Bieżąca strona: 2 z 2

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Archiwum forum jest w trybie tylko do odczytu. Zapraszamy do dyskusji na nowe forum Konstancina-Jeziorny.

Wszystkie publikowane wypowiedzi są prywatną własnością ich autorów, a internauci ponoszą wyłączną i całkowitą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi.
Wyrażone opinie nie muszą i często nie odzwierciedlają poglądów redakcji serwisu. Wszelkie zastrzeżenia do wypowiedzi / opinii powinny być kierowane do ich autorów.
This forum powered by Phorum.