Forum Konstancina

Akcja: Fora::Wątki

Idź do strony: <--|<-...2021222324252627282930-->
Bieżąca strona: 28 z 30
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
Autor: TRAPER (IP zapamiętane)
Data: 25.05.2011 - 20:59:03

Już raz publikowałem to zdjęcie. Przedstawia nawierzchnię ulicy Żółkiewskiego z widocznym, metalowym elementem. jest to pozostałość po bramie przegradzającej ulicę w okresie zamieszkiwania Bieruta w willi Julisin.

[img]http://images41.fotosik.pl/529/b594c10a7be06c1dmed.jpg[/img]

--
Autor: pionek AGORY (IP zapamiętane)
Data: 25.05.2011 - 22:22:07

cytat z jednej książki: [i]"ogromna część Konstancina o nazwie Królewska Góra otoczona była w tych czasach budkami wartowniczymi. Terenu pilnowało wojsko. W środku była rezydencja Bieruta, ale nie tylko. (Tego Bieruta widziałem wiele razy, jak go wozili. Tylko czubek głowy był widoczny w wielkiej, czarnej limuzynie). Tam też wyrywali ludziom paznokcie, rozpruwali brzuchy... Jeżeli ktoś,zbierając grzyby, przybliżył się za bardzo do ogrodzenia,to miał wielkie szczęście, jeżeli został tylko postrzelony... To był kolosalny kombinat z wszelkimi akcesoriami i rekwizytami ówczesnego reżimu. Ojciec mojej koleżanki szkolnej (nazwijmy ją Marysia) był szefem "security" tgo giganta. Po drodze do szkoły Marysia wstępuje jednego dnia po mnie i bardzo jej wesoło "hihihi, hahaha, huhuhu", widać że nie może przestać jeszcze od wyjścia z domu. "Co ci tak wesoło" pytam ja. "hihihi,hahaha, to ty nic nie wiesz?!". "Nie,nic nie wiem, co mam wiedzieć?". "Hihihi, hahahah, huhuhu - Bolcia posadzili w Moskwie na krześło elektryczne!". Mama włącza radio i słyszymy: "...wielki syn narodu polskiego, Bolesław Bierut..." "[/i]

a oto fragmeny z artykułu z gazety z 1957 o którym już wspominałem:
[i]"Królewska Góra została opasana siatką. Za siatką stały will - białe, kremowe, szare... W zimie z kominów unosił się dym,chociaż zwykle domy stały puste. Strzegły ich siatka,wojsko i sygnalizacja alarmowa..."
"...Teren ogrodzony siatką obejmuje ok 90 hektarów i ponad 20 willi. Oprócz tego do Olimpu należało 12 will.. położonych poza ogrodzeniem (około 80 izb)..."[/i]

--
Autor: stefek08 (IP zapamiętane)
Data: 26.05.2011 - 10:50:18

[i]Tam też wyrywali ludziom paznokcie, rozpruwali brzuchy...[/i]...
Nie można wykluczyć, ale wiadomo, że siedziba UB była w Konstancinie w innym rejonie.
Chyba, że autor ma na myśli posterunek MO przy Potulickich... (?)

Skąd taki fragment ? Czyje to wspomnienia ?

--
Autor: Bartek (IP zapamiętane)
Data: 26.05.2011 - 10:57:44

Posterunek przy Potulickich, czy posterunek przy Prusa, ponoć zresztą nawiedzony od tamtej pory (był nawet reportaż, a u nas wątek http://www.konstancin.com/forum/read.php?3,55073,67041 ).

Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

--
Data: 26.05.2011 - 11:18:36

to są wspomnienia Tadeusza Buczkowskiego, syna pisarza Leopolda Buczkowskiego mieszkającego długi czas w Konstancinie w willi sąsiadującej z osiedlem Królewska Gora.
Książka ma tytuł 'wspomnienia o Leopoldzie Buczkowskim'

Wiadomo,część z tych informacji to mogą być zasłyszane plotki (samo wspomnienie jest o Leopoldzie więc tego fragmentu nie traktowałbym jako naukowe fakty)...

--
Data: 29.05.2011 - 22:22:18

no i znowu cisza nastała...
no to na zachętę kolejna pocztówka.
była mowa o rewitalizacji parku, więc pocztówka z parku z początku XX wieku

[img]http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/252369_1719631442799_1598685922_31353619_1165721_n.jpg[/img]

--
Data: 30.05.2011 - 12:56:21

APEL!

Drodzy czytelnicy naszego wątku oraz piszący w nim!
Tradycyjnie w pierwszy weekend wrzesnia odbędzie się w Konstancinie festiwal Otwarte Ogrody. Myślę że warto w ramach tej imprezy pokazać to co mamy w swoich zbiorach, zrobić coś na kształt "muzeum Konstancina-Jeziorny na wolnym powietrzu', żeby zareklamować już sam pomysł stworzenia muzeum (być może do tego czasu KDK uda się już zorganizować stronę internetową)
Dodatkowo można by w ramach tego 'muzeum pod chmurką' zrobić zbiórkę eksponatów... albo chociaż wymianę informacji co kto ciekawego posiada - w późniejszym czasie będziemy wiedzieli dzięki temu do kogo i o co się można zwrócić :)
Kilka osób z tu piszących posiada swoje zbiory (ja mam 'w realu' dość skromne,ale im więcej osób się przyłączy tym więcej uzbieramy)
Zwracam się szczególnie do TRAPERA, Rayana i każdego chcętnego chcącego udostępnić na jeden dzień to co ciekawego posiada na temat Konstancina! Klaudiusz,Twoje pocztówki również się przydadzą! :)

Co o tym myślicie? jest ktoś chętny na wzięcie udziału w Otwartych Ogrodach? Chętni niech piszą tu,na priva czy też bezpośrednio do mnie na maila :)

--
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 30.05.2011 - 14:09:11

Ładne zdjęcie i ławki nie wydziwione, i ścieżki nie z granitowej kostki

--
Autor: kaan (IP zapamiętane)
Data: 30.05.2011 - 17:25:22

[pionek AGORY]cytat z jednej książki: [i]"ogromna część Konstancina o nazwie[/i] Królewska Góra otoczona była w tych czasach budkami wartowniczymi. Terenu pilnowało wojsko. W środku była rezydencja Bieruta, ale nie tylko..]

Pozwolę sobie na drobną korektę informacji / i nie na podstawie ksiązki lub artykułu z prasy z dawnych lub obecnych czasów czy tez mediów... / W opisywanym terenie znajdowała się ,w tym okresie,na terenie Polski,"strategiczna infrastruktura telekomunikacyjna" systemu łączności w relacji Moskwa Berlin ..itd.

--
Data: 08.06.2011 - 10:46:20

idzie lato... no to kolejne zdjęcie - lato w Konstancinie (30.07.1925)

[img]http://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash4/248371_1739158970975_1598685922_31381092_4696967_n.jpg[/img]

--
Data: 09.06.2011 - 20:03:37

Zdjęcie nie jest z lat 20-tych, chociaż sama budowla ma już na karku sporo.

Kto zgadnie - gdzie to jest?

[img]http://img96.imageshack.us/img96/7924/budowla.jpg[/img]

--
Data: 10.06.2011 - 08:11:42

no jak to gdzie... papiernia! koło oczyszczalni.
uwielbiam tę budowlę :)

Bartek,proszę Cię.. zadawaj trochę trudniejsze zagadki ;)

--
Data: 10.06.2011 - 14:39:09

[img]http://images37.fotosik.pl/871/e9ee9608d298962fmed.jpg[/img]

To już niestety historia! Chyba, że się mylę :-)

--
Data: 13.06.2011 - 13:21:20

TRAPER,a ja tam myślę że się mylisz :) przecież projekty tych tablic chyba gmina posiada... może przy odpowiednim nacisku jakiejś miejscowej gazety przygotują nowe tablice?

a odnośnie tablic... no może prędzej reklam...
[img]http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/252369_1719631522801_1598685922_31353621_6471582_n.jpg[/img]

Pensjonat Witamina pewnie był znany udającym się do nas na letnisko... a co jeszcze mogło się przydać na takim letnisku? kuchenka! oto reklama z 1933:

[img]http://a3.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/248296_1746288029197_1598685922_31389916_271988_n.jpg[/img]

--
Data: 17.06.2011 - 14:46:28

przypominamy o naszym istnieniu i zapraszamy do odwiedzenia naszego stoiska jutro w godz 16-19 podczas Dni Konstancina! (w namiocie razem z TMPiZK, TRAPEREM itp)

i na zachętę kolejne zdjęcie (1926 r)

[img]http://a2.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc6/264214_1756011632281_1598685922_31400273_769933_n.jpg[/img]

--
Autor: tomaszjerzy (IP zapamiętane)
Data: 20.06.2011 - 18:31:21

Ech, te dni Konstancina już kolejny raz wypadają w epicentrum mojej sesji... Nie mogłem tedy przyjść i pogadać przy stoisku. Przyznam, że czytam ten wątek z zapartym tchem- niezależnie, czy rozrzewnieni wspominacie minione czasy, czy burzliwie dyskutujecie na temat zaszlości, czy powołujecie do życia piękne inicjatywy, zawsze jest to coś niesamowitego, uczestniczycie wspomnieniami w czymś cudownym, co ja mogę tylko szukać oczami wyobraźni. Niestety sam mam jedynie przeszło 20 lat a w dodatku jestem przyjezdny (zamieszkałem na nowym osiedlu w 2 poł. lat 90) - więc nie mogę wiele wnosić wspomnień i materiałów, mogę się tylko interesować. A jest czym zaprawdę (i tu mały off topic: trudno w globalnej dobie pojąć - szczególnie wielu młodym - jakim bogatym mikrokosmosem jest świat miejscowy i trwanie jego przez dziesięciolecia... jak byłem młodszy nie doceniałem ja i moi rówieśnicy świetnej roboty, jaką wykonywali nauczyciele - p.Rękawek, p. Rudowski, p. Kurek, p. Guszkowski i wielu innych, zabierali nas na wycieczki, opowiadali, zabiegali... z sercem pozdrawiam).

Kiedy pomysł z muzeum rozkwitnie, będzie ono dla takich ludzi jak ja - jeżdżę rowerem i chodzę różnymi ścieżkami z wielkim upodobaniem poznawania najskrytszych zakamarków i ich indywidualnych historii, coraz częściej nie mogę powstrzymać wzruszeń na widok pięknych krzyży i kapliczek, które tak łatwo się przeocza, pamiątkowych głazów, które - przyzwyczajenie to sprawia - mija się tak obojętnie, starych willi, zupełnie nieopisanych. Kościoły, osiedla, dróżki, jeziorka. Albo to: nie wiem, czy wiecie dobrze (być może nie możecie spojrzeć na to z dystansu, z którego np ja patrzę), jak bardzo są cenne zdjęcia, które tu za Waszą sprawą można znaleźć. Od razu człowiek przestaje patrzeć na świat z płaskiej teraźniejszej perspektywy, od razu życie tutejsze nabiera czwartego czasowego wymiaru, jest o ten wymiar droższe. Osobliwie jest pomyśleć, że tam gdzie jest Grapa, rozciągał się Park, a tam gdzie CPN - odbywały się żydowskie święta (to prawda?). Będę przeto baczył na to, co się w tym wątku odbywa i wiedzcie, że są (być może liczni) entuzjaści.

Mam jeszcze pytania:

co sądzicie o pomyśle zredagowania "encyklopedii" Konstancina-Jeziorny (tzn terenów gminnych)? Encyklopedia- brzmi górnolotnie, ale chodziłoby po prostu o otwarty, internetowy projekt, ktoś coś wie, ma źródła (parę książek już napisano) lub wiedzę, wspomnienia, przekazy - zwyczajnie opracowywanie hasełek z dziedziny rzeczy miejscowych. Oczywiście nie byłoby to komercyjne, zupełnie ochotnicze, nie pretendowałoby to miana zupełności czy jakiejś bezwględnej ścisłości. Byłoby to takie miejscowe kompendium krajoznawcze Ostatnio np. zastanawiałem się nad historią Glinianek, niestety nie wiem gdzie szukać. Tam była cegielnia to prawda? Dawno temu? A co się działo potem?

I kolejne pytanie. Kiedyś w którejś lokalnej gazecie (chyba uk raport) trafiłem na pierwszą część artykułu o miejscowych kapliczkach... Bardzo ładny, pełen pasji. Czy ktoś czytał to w całości, można to gdzieś znaleźć, są jakieś namiary na autora?

Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2011-06-20 18:37 przez tomaszjerzy.

--
Data: 20.06.2011 - 19:50:48

Co do KJ w internecie, to zapraszam do rozwijania chociażby artykułów na Wikipedii. Jeżeli są źródła, to warto dodawać ciekawostki - w ten sposób będziemy mieli bazę.

--
Data: 20.06.2011 - 21:23:59

Kapliczki chyba fotografował i chyba o nich pisał Pionek Agory - pod takim nickiem pisze na forum

--
Data: 20.06.2011 - 22:06:06

tomaszujerzy,oczywiście że możesz wnieść swoje wspomnienia dot. Konstancina. Już to zrobiłeś wspominając chociażby wspaniałych nauczycieli z dwójki - p.Rękawka, p.Kurek, p.Rudowskiego i p.Guszkowskiego! (trzej pierwsi również mnie uczyli, a p.Guszkowskiego poznałem właśnie w tym wątku i już w kilku wspólnych 'akcjach' udało się nam brać udział)
Tu nie chodzi o to co kto ma...wystarczy zapał i odrobina sentymentu do tej naszej małej ojczyzny. Tak więc witamy w naszym 'klubie' :) Większość prezentowanych tu zdjęć posiadam tylko w formie elektronicznej, wyszperanych w internecie (ewentualnie w książkach). Nasze zbiory fizycznie nie są zbyt bogate... ale staramy się to zmieniać :)
Piszesz że masz 'jedynie' 20 lat. Jeśli w tym wieku już się zacząłeś interesować historią regionu, to gratuluję! u mnie to się narodziło dopiero pod koniec studiów. dziś małymi krokami zbliżam się do 30tki i juz coś z moich 'badań regionalnych' (hmm,zbyt poważne słowa ;) się zrodziło :) Zachęcam do słuchania starszych mieszkańców - są skarbnicą wiedzy!

Teraz odniosę się do Twoich pytań.
Park Grapa...to prawda,dziwnie się robi na samą myśl że na miejscu blokowiska był kiedyś park. Niestety nie widziałem wielu jego zdjęć. Jedynie to pocztówkę sprzed (chyba) I wojny oraz zdjęcie w skiążce 'o starówce, Pradze i ciepokach'. Choć nie mam pewności czy nie widziałem też jakiegoś zdjęcia w fotoplastikonie (tzn nie wiem czy był z 'Grapy' czy ze 'zdrojowego'. Jako ciekawostkę dodam coś co niedawno usłyszałem - podobno w czasie II wojny był on m.in. miejscem egzekucji. (zresztą światkiem mordu na żydówce i jej dziecku był były tutejszy ksiądz Jaworek).

CPN... tu nie mam jednoznacznych informacji. Na pewno były tam 'dechy'... czy przed wojną również? będę musiał wrócić do wspomnień dr Cechnickiego, bo już nie pamiętam (różne fakty mi się mieszają). Jeśli tak, to nie wykluczone że jako miejsce 'piknikowe' obchodzono tam również żydowskie święta. Niedawno usłyszałem że tam również była mogiła rozstrzelanych Żydów.. jednak wszelkie takie historie trzeba jak najszybciej wyjaśniać ze starszymi mieszkańcami, póki jeszcze żyją, póki pamiętają.

Glinki... oczywiście powstały na skutek działalności cegielni. Powstała pod koniec XIX wieku gdy nastąpił dynamiczny wzrost budownictwa w tych okolicach. Istnieje nawet na planach gdy w Chylicach był tylko las i pastwiska. Patrząc na stare mapy pierwszy dół z którego wydobywano glinę znajdował się zaraz po prawej stronie od pieca cegielni. Potem dochodziły następne, m.in. ten w którym znajduje się główne kąpielisko. Pozwolę sobie zacytować fragment który napisał mi forumowicz Pigularz:
"Co do stawków to koło cegielni chylickiej jest ich kilka. Między innymi Gieniuś (ten bliżej Skolimowa) i Motor (bliżej Chylic). W latach 50-tych w okolicach tych glinianek (bo to były glinianki) odbywano nawet mistrzostwa Polski w motocrossie, co do dziś pamiętam i widzę. Skąd się wzięła nazwa "Motor" - zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że podczas kopania gliny woda tak gwałtownie zaczęła wypełniać wyrobisko, że robotnicy nie zdążyli wydobyć motoru pompy, który tam został i stąd nazwa. Inna grupa twierdzi, że podczas zawodów motocrossowych jeden z zawodników pomylił trasę i wpadł do glinianki w której motocykl został do dziś."
Ja również pamiętam plotki jakoby w jednym z jezior była... koparka ;) I podobno jak się wypłynie na środek jeziora to można na niej stanąć ;) Oczywiście takie historie żyją potem własnym życiem i trudno dociec prawdy. Odnośnie zamknięcia cegielni - w książce chyba p. Świątek pisał o końcu lat 70tych. Ja jestem jednak zdania że to koniec lat 80tych bo dobrze pamiętam że jeszcze w tych latach po kąpieli w gliniankach chodziłem się suszyć pod wiaty między rozgrzane cegły. Ale najlepiej to będę wiedzieli byli pracownicy, tzw strycharze których domy znajdują się między cegielnią a ul Długą.

encyklopedia...brzmi ciekawie jednak na to potrzeba rąk do roboty. Zresztą tak jak pisze Bartek wiele nie trzeba,ot,choćby rozbudowa wątków na wikipedii.
Ja sam się zastanawiam nad stworzeniem 'póki co' wirtualnej grupy miłośników historii Konstancina-Jeziorny na facebooku,można by zarazić tym konikiem młodych ludzi. Na razie wstrzymam się do września i zobaczę co uda się zrobić KDK ze stroną wirtualnego muzeum ...jeśli nic, to wtedy zacznę działać (na facebooku jest mi najłatwiej bo nie muszę zakładać żadnej strony - niestety sam nie potrafię stworzyć strony internetowej). Ewentualnie pomyślę nad blogiem (bardzo fajny dot. historii Powsina prowadził kiedyś Powsinoga,można znaleźć jego wpisy w internecie). Ale jak juz mówiłem, do września się wstrzymuję i czekam na ruch KDK.

Jeśli chodzi o artykuł o kapliczkach... jeśli to ten który ukazał się pod koniec 2010 w Raporcie to jest on mojego autorstwa. Nie jestem z niego jakoś specjalnie dumny bo nie mam zdolności pisarskich (wykształcenie techniczno-przyrodnicze), jednak bardzo mi miło czytać Twoje słowa, że widziałeś w tym tekście 'pasję' :) Tekst towarzyszły wystawie zdjęć na zeszłorocznych Otwartych Ogrodach. W najbliższym Raporcie podobno znajdzie się jego dalsza część (postaram się ją uzupełnić o informacje które zamieścił w tym wątku w początkowych postach Sołtys Skolimowa).
Cały folder z tekstem i zdjęciami który przygotowałem na Otwarte Ogrody można chyba jeszcze znaleźć na stronie urzędu

http://www.konstancinjeziorna.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=124

(na samym dole 'kapliczki i figury przydrozne' - plik do pobrania w formie PDF.

No to na razie byłoby tyle... jeszcze raz witam w naszym 'Klubie' i zapraszam do współpracy. Niebawem postaramy się zorganizować jakiś spacerek miłośników historii śladami kolejki wilanowksiej, więc będzie okazja się poznać :)

--
Autor: tomaszjerzy (IP zapamiętane)
Data: 21.06.2011 - 23:06:25

Dziękuję, pionku, za tak wyczerpującą odpowiedź i za ten tekst (nie tylko za udostępnienie mi teraz, ale za napisanie, bo jest dla mnie ważny:)). Chętnie wezmę udział we wszelkich projektach.

Ten wątek i w ogóle forum są wielką skarbnicą wartą szerszych studiów (co np. ten szeroki cytat o cegielni potwierdza). Ale poza tym znalazłem na początku wykaz lektur o sprawach konstancińskich, gdzie wiedza jest rozmieszczona regularniej;). Mam nadzieję, że miejscowe biblioteki mają co nie co. Ale chcę zadać jeszcze jedno pytanie. Przewija się nazwisko p. Józefa Hertla. Wzmianki pozwalają mi połączyć to nazwisko z pewnym starszym żywym panem, z którym w podstawówce (za sprawą naszego wychowawcy, p. A. Rękawka) mieliśmy pogadankę w KDK w Mirkowie. Ponieważ było to dawno, a ja miałem maksymalnie 12 lat, nie pamiętam już żadnych konkretów, mam tylko luźne wspomnienie bardzo atrakcyjnego spotkania - jeżeli potrafił przykuć swoją wymową uwagę zgrai niezbyt grzecznych dzieci, tzn. że jest naprawdę wybitnym gawędziarzem. Pod koniec zaprezentował swoje książki (namawiał nas, byśmy pogadali z rodzicami - nie miałem odwagi z powodu kłopotliwej ceny nie pamiętam jakiego rzędu, ale chyba powyżej 50 zł, zresztą nie było to dla mnie wtedy jakoś wazne). Można to gdzieś kupić? Tylko u samego autora? Jeżeli tak, to może miał to ktoś w ręku - jaki to ma charakter? Albumów? Kronik? Opracowań naukowych? Literackich? Czy w ogóle warto? A moze jest to w bibliotece którejś?

--
Data: 22.06.2011 - 00:02:37

Wydanie albumowe, kronika zdarzeń i losów obiektów - jeśli tak można okreslić.
Pan Hertel, mimo że ma już sporo lat, ciągle jest nierównanym gawędziarzem i nadal pisze nowe książki. Mieszka tam gdzie mieszkał
Na naszej stronce jest zakładka, w której p. Hertel opowiada i swoich książkach: http://www.konstancin.com/historia/historia.htm

--
Data: 22.06.2011 - 08:02:31

w bibliotece na świetlicowej mamy duży zbiór materiałów poświęconych Konstancinowi-Jeziornie, w tym kilka książek p.Hertla. Niestety tylko do poczytania na miejscu.

Proponuję tam poprzeglądać, a jak książki się spodobają to wyruszyć do p.Hertla w celu zakupu ;)

--
Autor: Hanka (IP zapamiętane)
Data: 22.06.2011 - 10:56:42

We wrześniu w czasie Festiwalu Otwarte Ogrody swoje książki zaprezentuje p.J.Hertel - to będzie , jak na razie ustalone sobota godz 12-15 w jego ogrodzie przy ul.Oborskiej 11a. Na ogrodzeniu wisi cały rok informacja oraz telefon - można się indywidualnie także umówić.

--
Data: 22.06.2011 - 11:31:30

poprawiam namiar na p. Hertla: ul. Oborska [u]18 A[/u] (między Słomczyńską i Kościelną)

--
Autor: Hanka (IP zapamiętane)
Data: 22.06.2011 - 11:44:48

Rzeczywiście - dzięki za poprawienie - tak mam blisko a jednak nie wiem gdzie :(

--
Data: 24.06.2011 - 15:19:28

Na stronie UMiG, w zakładce z-ca Burmistrza Ryszard Machałek info.

• Spotkanie na terenie Sołectwa Cieciszew na temat przygotowania do obchodów 650-lecia Ciciszewa

Przyjęto 1361 rok jako powstanie Cieciszewa?

Ktoś coś słyszał, ktoś coś wie?

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-06-24 15:23 przez TRAPER.

--
Data: 24.06.2011 - 15:28:06

Info ze strony parafii w Słomczynie:

600-LECIE PARAFII: tablica pamiątkowa, miejsce pierwszego kościoła parafialnego, Cieciszew; źródło: zasoby własne600-lecie parafii, tablica pamiątkowa, Cieciszew

Ale to tylko hipoteza. Pierwszy znany z imienia proboszcz (pleban) to Bolesta - wiadomo, że na ziemiach naszej parafii działał w 1398 r. Ponieważ nie zachowały się zapisy o erygowaniu parafii przyjmuje się, iż jej oficjalne datowanie rozpoczyna się rok później, czyli w 1399 r. I taką datę umieszczono na pamiątkowej tablicy (kilka zdjęć - tutaj>>) w Cieciszewie, jednej z wiosek dzisiejszej parafii, leżącej w pradolinie Wisły, na placu gdzie później wzniesiony został pierwszy kościół. Ciekawe, że na tej tablicy, wystawionej w 1999 , na 600-lecie parafii, jako patronów parafii wymienia się - oprócz św. Zygmunta - św. Rocha. Byłby on zatem trzecim patronem naszej parafii…

Skąd więc 650-lecie ???

A może znaleziono jakiś dokument z 1361 roku np. akt lokacyjny Cieciszewa???

Wiele tutaj znaków zapytania. Zofia Krasuska w swojej książce Słomczyn zarys dziejów parafii cieciszewskiej" podaje: "Wiadomo, że we wsi istniała parafia już w XIII wieku, tuż po kanonizacji św. Prokopa /1207/.

To jeszcze o jakieś 100 lat wcześniej

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-06-24 17:12 przez TRAPER.

--
Data: 24.06.2011 - 17:21:36

Chyba mam!!!

Hanna Szulc: "Jezioro Goździe, nad którego południowym brzegiem leży Cieciszew, to pozostałość po starorzeczu Wisły. Tędy, przez Czersk i Warszawę wiódł ważny w średniowieczu szlak handlowy z północy na południe. W tak dogodnym punkcie, ok. 12 km na północ od Czerska i ok. 25 km na południe od Warszawy rozlokowała się wieś. Trudno powiedzieć, kiedy powstała, ale w archidiecezjalnym archiwum znajduje się mapa z XIII w., na której zaznaczony jest kościół w Cieciszewie.

[b]W zbiorach Archiwum Głównego Akt Dawnych zachował się dokument księcia mazowieckiego Siemowita III z 25 czerwca 1363 r[/b][u][/u]., w którym zezwala on Stanisławowi, podstolemu czerskiemu, na osadzenie wsi na prawie niemieckim w lesie koło Cieciszew – to właśnie najstarszy zapis dotyczący miejscowości, pozwalający przypuszczać, że wieś wraz z parafią istniała już dużo wcześniej.

Czyli 650-lecie wsi, jak dobrze liczę przypadnie w 2013 roku.

Ale jeżeli parafia istniała już od XIII wieku? A książę zezwala na założenie wsi koło Cieciszewa to dlaczego uznano 1363 rok za powstanie Cieciszewa?!

--
historia naszych okolic napisana przymrużeniem oka
Data: 24.06.2011 - 17:57:44

http://www.ksunder.org/muzeum/5/historia.htm

Jest tez o Cieciszewie:

[color=#993300][b]ORIGO[/b]

1000 - Milennium. Na życie miejscowych nie wywarło żadnego wpływu.
XII wiek - Wreszcie coś się dzieje. [u]W Cieciszewie[/u] zostaje ulokowana wieś, która kładzie podwaliny pod osadnictwo na tych terenach.
XIII wiek - Wisła, płynąca do tej pory środkiem przyszłego K. zmienia
znienacka swój bieg, w rezultacie czego [u]Cieciszew[/u] znajdujący się
dotychczas nad prawym brzegiem Wisły, nagle odnajduje się na lewym, z dala
od rzeki. Pierwsza historyczna manifestacja zaburzenia przestrzennego w K.

XIV wiek - Dotknięty klątwą strefy cienia [u]Cieciszew[/u] płonie. Popada w
stagnację, w rezultacie której obecnie znajdują się tam tylko 3 domy.
Spalony kościół zostaje odbudowany na dawnej skarpie, kilka kilometrów
dalej. Powstaje Słomczyn.
1492 - odkrycie Ameryki. K. nadal nie odkryte.
1596 - K. odkryte. Mazowsze zostaje wcielone do Korony, a miejscowi
odkrywają, że znaleźli się w Polszcze. Zaburzenie czasoprzestrzeni aktywne
jak nigdy dotąd.
1600 - Polska robi porządki. Dokumenty z tego roku wykazują istnienie
kilku nieznanych wcześniej poborcom podatkowym wsi: Jeziorny, Opaczy,
Mirkowa, Skolimowa i Dąbrówki. Ich pojawienie się to oczywiście kolejna
fanaberia zaburzenia czasoprzestrzennego.
1650 - Wsie we władaniu miejscowej szlachty: Opackich, Dąbrowskich,
Skolimowskich, Oborskich. XVII-XVIII wiek - Rejon popularnym miejscem
wypraw arystokracji, bowiem na rzece Jeziorce kończy się władza królewska
i dopiero za rzeką można się bezkarnie pojedynkować[/color]

Warto przeczytać całość "od deski do deski" - historia w pigułce miejsca gdzie mieszkamy od 3 mln lat temu do r 2002. Cały czas nieźle się tu kotłowało.

Ten dział też polecam:
[b][color=#993300]Strefa cienia K czyli miejsca dziwne, niezwykłe i niebezpieczne, których nie znajdziecie w żadnym przewodniku[/color][/b]
http://www.ksunder.org/muzeum/5/strefa.htm

Autorem strony ksunder - obiło mi się to imię o oczy. Może Bartek nam objaśni -kto zacz

--
Re: historia naszych okolic napisana przymrużeniem oka
Data: 24.06.2011 - 19:20:57

Chłopaki prowadzą ksunder (czasem xunder) od lat, prawie tyle, co istnieje Konstancin.com Część z nich pracowała w kawiarence internetowej koło banku przy oczku (wieki temu), zasadniczo - miejscowi. Widuję ich, jak z dziećmi wędrują po mieście.

--

Idź do strony: <--|<-...2021222324252627282930-->
Bieżąca strona: 28 z 30

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Archiwum forum jest w trybie tylko do odczytu. Zapraszamy do dyskusji na nowe forum Konstancina-Jeziorny.

Wszystkie publikowane wypowiedzi są prywatną własnością ich autorów, a internauci ponoszą wyłączną i całkowitą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi.
Wyrażone opinie nie muszą i często nie odzwierciedlają poglądów redakcji serwisu. Wszelkie zastrzeżenia do wypowiedzi / opinii powinny być kierowane do ich autorów.
This forum powered by Phorum.