Forum Konstancina

Akcja: Fora::Wątki

Idź do strony: <--|<-...2021222324252627282930-->
Bieżąca strona: 29 z 30
Re: Klub Miłośników Historii Konstancina-Jeziorny
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 24.06.2011 - 22:20:07

świetni sa i z fantazją

--
Autor: TRAPER (IP zapamiętane)
Data: 25.06.2011 - 09:22:07

"Chłopcy" piszą:
XII wiek - Wreszcie coś się dzieje. W Cieciszewie zostaje ulokowana wieś, która kładzie podwaliny pod osadnictwo na tych terenach.

Nie podają jednak źródła tej informacji ;-)

Jeżeli wieś została ulokowana to musiał być akt lokacyjny.

Ale, jeżeli to byłoby prawdą, że Cieciszew powstał w XII wieku to będziemy mieli 900-lecie, a nie 650-lecie.

--
Re: historia naszych okolic napisana przymrużeniem oka
Autor: AK (IP zapamiętane)
Data: 25.06.2011 - 19:17:52

"...1600 - Polska robi porządki. Dokumenty z tego roku wykazują istnienie
kilku nieznanych wcześniej poborcom podatkowym wsi: Jeziorny, Opaczy,
Mirkowa, Skolimowa i Dąbrówki..."

Mirków?

--
Re: historia naszych okolic napisana przymrużeniem oka
Autor: Bartek (IP zapamiętane)
Data: 25.06.2011 - 19:21:37

Może chodzi o ten oryginalny? Ale to raczej żart ze strony autora tekstu.

Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

--
Historia wg. mgr. Kumosa
Data: 25.06.2011 - 19:27:01

[quote=Nie podają jednak źródła tej informacji ;-)][/quote]

dlatego napisałam w temacie wiadomości "historia z przymrużeniem oka".

Ale może takie lekkie podanie dziejów http://www.ksunder.org/muzeum/5/strefa.htm zob dział: HISTORIA KONSTANCINA, zachęci do poszukiwań, bo historia wkładana nieszczęsnym uczniom jest nudna jak flaki olejem. Przynajmniej ja taką pamietam (sprzed ...laty albo i więcej)

Piekny jest też PRZEWODNIK PO KONSTANCINIE.

Nie do wiary, że w Kcinie są jeszce ludzie z poczuciem humoru. Czytając forum, słuchając co mówią ludzie w sklepie, w autobusie, można odnieść wrażenie że K-J to kolonia karna

--
Re: Historia wg. mgr. Kumosa
Data: 26.06.2011 - 08:41:02

Zorientowałem się Maniu, że ksunder podaje historię z przymrużeniem oka :-)
Wydaje się, że podawane fakty są prawdziwe, natomiast komentarz satyryczny.
Nie krytykuję ksundera,sam jestem zwolennikiem atrakcyjnego przekazu historii,
tylko w dalszym ciągu poszukuję odpowiedzi na pytanie: Kiedy powstał Cieciszew?

--
Autor: pionek AGORY (IP zapamiętane)
Data: 26.06.2011 - 12:40:26

myślę że nie będzie tak łatwo znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
a tymczasem w ramach poszukiwań zacytuję informację z encyklopedii z końca XIX wieku:
[i]Cieciszew, wś nad Wisłą, z lewego brzegu nad łachą wiślaną, pow. warszawski, gm. Jeziorna, par. Słomczyn. St. kol. nadwiślańskiej z drugiej strony Wisły o 8 w. Poczta w Górze Kalwaryi. W 1827 r. bnyło tu 25 dm., 193 mk. C. stanowi gniazdo staroż. rodu mazowieckiego Cieciszewskich herbu Roch, z którego Mrocisław podczaszy czerski na pocz. XV w. założył w C. kośc. par. drewniany. W czasie wojen szwedzkich kośc. złupiony i sprofanowany, 1661 nnowo rekoncyliowany; podmulany przez rz. Wisłę, coraz bardziej niszczał, aż 1725 przeniesiono par. do Słomczyna.[/i]

Więcej pewnie mogliby powiedzieć państwo Bagieńscy...

--
Autor: Kumos (IP zapamiętane)
Data: 29.06.2011 - 13:32:25

Poczułem się trochę przywołany do tablicy jako autor. Ksunder upadł lata temu z przyczyn naturalnych (chodzenie z dzieciakami po okolicy i inne), a ja z przyczyn niezależnych cierpię na obsesję nie udzielania się w Internecie, ale skoro jestem cytowany to się zarejestrowałem.
Odnośnie historii K. i kwestii Cieciszewa i innych okolicznych nazw, to wszystko jest jak najbardziej udokumentowane, choć nie jestem w stanie dokładnie podać gdzie. Jednakże lat temu 12 albo i więcej podjąłem pierwszą próbę napisania pracy magisterskiej, lecz grzebanie w źródłach w rozmaitych bibliotekach doprowadziło też do wychwytywania informacji na temat mojej miejscowości rodzinnej i okolic. Niestety notatek nie robiłem, więc bazuję na pamięci, czytałem wtedy głównie relacje podróżników przejeżdżających przez te okolice w wiekach XV - XVIII i tam znalazłem większość tych informacji. Tak więc:
1. Cieciszew - jedna z najstarszych miejscowości na Mazowszu. Wspomniano przy okazji informacji o pożarze starego kościoła z XII wieku, po pożarze kościół został odbudowany na położonej wyżej skarpie, czyli w Słomczynie, jak w poście wyżej
2. Mirków i inne miejscowości - około roku 1596 robiono spis majątkowy Koronie, niestety metrykę królewstwa mamy niekompletną, natomiast w spisie tym te miejscowości się pojawiły, istniały więc dużo wcześniej, w tej chwili pamiętam jedynie Opacz na którą zwracałem szczególną uwagę z racji konotacji rodzinnych, najstarszą wzmiankę znalazłem w wieku XVII gdzie wymieniona jest jako majątek Wacława Opackiego
3. Dąbrówka - długo to była dla mnie zagwostka, bo nazwa ta pojawiła się w wieku XIX na terenie obecnej Grapy, w końcu doszedłem iż jest to nazwa majątku Dąbskich, który na starych mapach funkcjonuje jako Obory, a po powstaniu K. jako "dawniej Obory"
Generalnie dokopałem się wtedy do wielu ciekawych informacji, z których nie wszystkie pamiętam, ale na przykład dowiedziałem się że pewien biskup postanowił iż jego majątek o nazwie Góra ma dorównać Kalwarii Zebrzydowskiej, stąd też dodał Kalwaria do nazwy, zaś okoliczne miejscowości z Kępą w nazwie, nazwano tak dlatego, iż gdy Wisła przybierała, to z wody wystawały wysepki na których budowali się ludzie.
Jeśli chcecie zacząć szukać informacji, zacząłbym od XIX wiecznego "Słownika Geograficznego Królestwa Polskiego". Tytuł ten miał zmylić cenzurę, bo wymieniano w nim wszystkie miejscowości wchodzące w skład Polski przedrozbiorowej, wraz ze źródłami historycznymi oraz aktualnymi. Za moich czasów dostępne w Starym BUW i zapewne w Bibliotece Narodowej.
Zaś niniejszy wątek bardzo mi się podoba i śledzę go od dłuższego czasu.
Pozdrowienia ze Strefy Cienia.

--
Autor: Bielau (IP zapamiętane)
Data: 29.06.2011 - 13:39:38

Poniżej link do strony ze skanami całego słownika:
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/

--
Data: 29.06.2011 - 14:22:26

nasz Mirków mi jednak nijak nie pasuje do 1596... bo na mapach z końca XIXwieku jest tam Jeziorna bankowa. Przychylałbym się raczej hipotezie że Mirków z 1596 to ten z dolnośląskiego... ewentualnie z łódzkiego,ale nie nasz.

--
Data: 29.06.2011 - 14:28:26

myślę że w celu rozwiązania tej cieciszewskiej zagwozdki najrozsądniej byłoby zajrzeć do Twojej pracy magisterskiej i poczytać odnośniki do bibliografii... po nitce do kłębka ;)
apropos, podaj jej tytuł i gdzie była pisana (tzn w jakiej bibliotece uczelnianej można ją znaleźć), może to się przydać w przyszłości innym badaczom :) Mam nadzieję że uda się nam kiedys stworzyć w miarę bogatą bibliografię prac i publikacji dot. historii naszych okolic :)

--
Autor: BB (IP zapamiętane)
Data: 29.06.2011 - 15:10:06

[quote Bielau]Poniżej link do strony ze skanami całego słownika:
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/[/quote]A w opisie Jeziorny czytamy m. in.:
http://dir.icm.edu.pl/pl/Slownik_geograficzny/Tom_III/578
"Woda w rzece Jeziorce [i]jest bardzo czysta, smaczna[/i] i zdolna do wszelkiej fabrykacyi"
Smaczne, prawda ? :)

--
Autor: Kumos (IP zapamiętane)
Data: 30.06.2011 - 15:34:24

Moja praca nawet w założeniach nie dotyczyła Konstancina, a później jej temat zmienił się dość mocno i przestał dotyczyć nawet Europy, zaś informacje wyczytywałem niejako przy okazji i dlatego nie robiłem notatek. Ale postaram się pokopać w piwnicy i może uda mi się odtworzyć co wtedy czytałem, aczkolwiek jak wspominałem większość to były wspomnienia osób przejeżdżających przez Polskę, więc informacje te były niejako przy okazji. Co do Mirkowa nie będę się spierał, bo bardzo możliwe jest że nazwa została przeniesiona z dawnej fabryki i nawet by się to zgadzało. Na ksundera historię pisałem w roku 2002, a więc 3 lub 4 lata po przeczytaniu tamtych źródeł, więc mogła się tu wkraść nieścisłość.

--
Data: 30.06.2011 - 22:05:36

Czy będzie cd. historii naszej mieściny?

--
Data: 06.07.2011 - 14:52:27

http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,9899096,Misja_specjalna__jasnowidz__ambasador_i_naga_Herbus.html
ciekawostka z sąsiedniej Góry Kalwarii

<o,widzę że wreszcie jeden z tych moich 5 takich samych postów się pojawił>

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-07-06 15:31 przez pionek AGORY.

--
Data: 06.07.2011 - 15:42:33

[color=#6600FF]pozostałe skasowałam, bo chyba były takie same*, na pocieszenie dodam, że kopii pisma M. Wisniewskiego (droga 724) z adresami mailowymi, serwer nie chciał przyjąć i odwalał definitywnie. Twoje chociaż trafiły do zbioru wiadomości, które ma zatwierdzić moderator - widocznie link sie nie spodobał, albo - nie wiem co....

--
Data: 07.07.2011 - 09:39:16

i druga ciekawostka... wywiad z Uri Orlevem - polskim żydem który podczas wojny ukrywał się m.in. w Konstancinie

"Ciotka Orłowska znalazła nam kryjówkę w Konstancinie. Mieszkaliśmy w piwnicy dozorców willi jakiegoś bogacza, który przed wojną uciekł z Polski. To było okropne. Nie dawali nam jeść, lecz słodkim głosem pytali: "Dzieci, jesteście głodne? Napijcie się wody". Może picie wody to chłopski patent na głód, a może złośliwość. Z tego głodu Kazik rozchorował się.

Zamiast podłogi mieliśmy klepisko. Nie dało się na nim prowadzić wojen, więc nasze zabawy przenieśliśmy na ceglane ściany. Te cegły - pamiętam - nie były równo ułożone, zaprawa między nimi miała różną szerokość. Trzeba było trzymać twarz przy ścianie, żeby nie podglądać obcych armii.

Zrobiłem z papieru żonę dla mnie i dla Kazika. Szafy z ubraniami dla obu żon. Robiłem pieniądze, żebyśmy mogli kupować od siebie samochody, statki podwodne, samoloty. Jak ktoś z nas nie miał pieniędzy, musiał wykonywać rozkazy: zamknij gębę, leż na podłodze.

Chciało mi się ciągle jeść. Kazikowi też. Bardzo.

A potem już był Hotel Polski. Ulica Długa."

całość na: http://wyborcza.pl/1,75480,9868938,Uri_Orlev__Najlepsze_czasy_byly_w_getcie.html?as=1&startsz=x

--
Data: 07.07.2011 - 15:48:32

W dniu wczorajszym, odbyło się spotkanie pasjonatów naszej lokalnej historii z p. Hanną Kaniastą w KDK, która przedstawiła projekt strony internetowej przyszłego wirtualnego muzeum.
Adam Zyszczyk zgodził się zostać koordynatorem poczynań Klubu Miłośników Historii.
Pani Gabriela Wojciechowska zaprezentowała bardzo ciekawą stronę internetową dotyczącą Historii Siekierek. Strona została w całości wykonana przez młodzież.

[url=http://www.korzeniesiekierek.pl]http://www.korzeniesiekierek.pl[/url]

--
Data: 07.07.2011 - 15:52:27

Wirtualnych muzeów jest wiele. Warto je podejrzeć.

Muzeum Powstania Warszawskiego

[url=http://1944.wp.pl/index2.php#]http://1944.wp.pl[/url]

--
Data: 07.07.2011 - 16:04:02

Super prezentuje się Góra Kalwaria, która na swojej stronie posiada opcję wirtualnego spaceru po mieście.

[url=http://www.wkraj.pl/index.php?page=vr&start=46248]http://www.wkraj.pl/index.php?page=vr&start=46248[/url]

--
Data: 07.07.2011 - 21:10:27

i Jeszcze jedna strona, wsi Rębków.
Ilość materiałów historycznych, pieśni, wierszy, wspomnień, fotografii - dech zapiera!

[url=http://rebkow.siudalski.pl/index.html]http://rebkow.siudalski.pl/index.html[/url]

--
Autor: Rayan (IP zapamiętane)
Data: 20.07.2011 - 09:38:55

Coś zamarło;(

Na alledrogo wyskoczyła ciekawa mapa http://allegro.pl/konstancin-jeziorna-mapa-topogr-wig-1931-wyd-1952-i1720890527.html

Niestety ktoś dał zaporową kwotę ja poddałem się na 400 pln bo za młody papier dla mnie . Ale może ktoś się postara.

Pozdrawiam

EDIT.
Jeżeli wygra jakiś ukryty miłośnik z forum to proponuję 100 pln za użyczenie mi do zrobienia reprintu.

Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2011-07-20 09:41 przez Rayan.

--
Data: 20.07.2011 - 09:56:57

wiem kto to licytuje :) Myślę że będziesz się mógł z nim dogadać odnośnie skanu/reprintu... pytanie tylko czy jest sens? nie różni się chyba zbytnio od tej dostępnej w necie z 1932...
aha,kilka dni wcześniej była też mapa z tej 'serii' południowo-zachodniej części Konstancina az po Baniochę Piaseczno itp.. poszła za dużo mniejsze pieniądze :)

--
Data: 20.07.2011 - 10:20:40

[quote pionek AGORY]wiem kto to licytuje :) Myślę że będziesz się mógł z nim dogadać odnośnie skanu/reprintu... pytanie tylko czy jest sens? nie różni się chyba zbytnio od tej dostępnej w necie z 1932...
aha,kilka dni wcześniej była też mapa z tej 'serii' południowo-zachodniej części Konstancina az po Baniochę Piaseczno itp.. poszła za dużo mniejsze pieniądze :)[/quote]

O jakiej mapie mówisz?

--
Data: 20.07.2011 - 10:57:39

ale chodzi o 1 czy 2 część mojej wypowiedzi?
jeśli o pierwszą,to
http://www.atticus.pl/index.php?pag=poz&id=71797
w necie na stronach z archiwalnymi mapami jest cała masa różnych map,w tym również ta w b.dobrej jakości
(no dobra,ta co jest teraz na allegro jest dokładniejsza)

a co do mapy sprzedanej na allegro kilka dni wcześniej,to:
http://allegro.pl/piaseczno-mapa-topograf-wig-1935-przedruk-1952-i1706681328.html

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-07-20 11:00 przez pionek AGORY.

--
Data: 20.07.2011 - 11:59:17

No fajniejsza ta na allegro;)

No może się jeszcze coś trafi .

Pozdrawiam

--
Autor: kaan (IP zapamiętane)
Data: 20.07.2011 - 19:57:50

Z racji swej pasji-retroradiofonia /technika,historia,bibliografia,dokumenty../kilkakrotnie spotkałem się w kraju i poza z informacją ,że w Konstancinie ,na początku lat 20-tych,na plaży nad Jeziorką, odbyła się pierwsza na terenie Polski demonstracja funkcjonowania odbiornika radiowego.Organizatorami tego niecodziennego na owe czsy wydarzenia była firma Philips z Eidhoven oraz Oficjele z Papierni.Będę zobowiązany za wszelkie "ślady" wskazujące /potwierdzające te wydarzenie a także za inne wątki/informacje z nim związane.Prawdopodobne wydarzenie dotyczy okresu poprzedzającego o kilka lat "urodziny" Polskiego Radia / kwiecień 1925 r./.

--
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 20.07.2011 - 20:17:08

Rodzice pana Tadeusza Świątka, historyka Konstancina, pracowali dla Philipsa przed oraz w czasie wojny. "Polskie Zakłady Philips SA, założone zostały w roku 1922 z inicjatywy Antona Philipsa jako Polsko-Holenderska Fabryka Lampek Elektrycznych
SA. Swoją siedzibę na początku miały przy ulicy Żelaznej a później zostały przeniesione na ulicę Karolkową. Zaczynały od produkcji żarówek, a w późniejszym
okresie składały odbiorniki radiowe, w tym pierwsze polskie radio – Philips 35A." (źródło: http://www.cultus.nazwa.pl/public/obrazy/spacerkiem_poWoli.pdf). W swoim mieszkaniu pan Świątek pokazywał nam oryginalne philipsowskie dokumenty, m.in. kenkarty pracownicze i sporo opowiadał o polskiej gałęzi firmy. Możliwe, że posiada on jakieś informacje o tym wydarzeniu, skoro organizowała je firma Philipsa.

--
Data: 20.07.2011 - 20:48:10

Panie Tomaszu z p.Tadeuszem się znamy.Pozwoli Pan że przy okazji uzupełnie pańską encyklopedyczno-wirtualną wiedzę n.t historii fabryki Philipsa na Karolkowej.W czasie okupacji produkowane tam były zespoły radiostacji dla Bundes -Marine.Pracowali tam m.in. póżniejsi polscy znani naukowcy i znani profesorowie PW ,m.in prof. Stefan Hahn..W fabryce działała głęboko zakonspiroeana komórka polskiego wywiadu i "odchodziła" wysoko inteligentna dywersja /sabotaż produkcyjny ... /Z załogi utworzono samodzielną kompanię która uczestniczyła w Powstaniu .To tylko drobny wycinek wiedzy n.t historii f. Philips i jej działalności na terenie Polski w okresie do 1945 r.

--
Data: 20.07.2011 - 21:26:52

Panie Tomaszu kontynuując mój komentarz do pańskiej informacji n.t f.Philips,wybaczy Pan ale muszę wyrazić niemałe zdziwienie/to jest powciągliwe określenie/ ,że Pan pedagog,coprawda nie historyk ale pedagog,wprowadza w obieg publiczny fałszywe informacje.Odbiornik Philips 35 A to był jeden z produktów holenderskiej montowni na terenie Polski a nie pierwszy polski odbiornik /polskie radio / !!!Pierwszy polski odbiornik był skonstruowany i wyprodukowany /mowa o programie produkcyjnym a nie jednostkowych egzemplarzach bo w tej klasie pierwszeństwo należy się prof. Manczarskiemu / w utworzonym przez Ministerstwo Spraw Wojskowych w 1922 r. PTR-rze /Polskie Towarzystwo Radiotechniczne/ Ogólem do 1928 r/koniec działalności / PTR wyprodukował ponad 200 tys odbiorników.

--

Idź do strony: <--|<-...2021222324252627282930-->
Bieżąca strona: 29 z 30

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Archiwum forum jest w trybie tylko do odczytu. Zapraszamy do dyskusji na nowe forum Konstancina-Jeziorny.

Wszystkie publikowane wypowiedzi są prywatną własnością ich autorów, a internauci ponoszą wyłączną i całkowitą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi.
Wyrażone opinie nie muszą i często nie odzwierciedlają poglądów redakcji serwisu. Wszelkie zastrzeżenia do wypowiedzi / opinii powinny być kierowane do ich autorów.
This forum powered by Phorum.