Forum Konstancina


Akcja: Fora::Wątki

Idź do strony: <--1234-->
Bieżąca strona: 2 z 4
Powiat chce przejąć sp. Uzdrowisko
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 03.04.2011 - 17:29:04

[color=#006633]Szanowni Panstwo,

na posiedzeniu Rady Powiatu w dn. 31. 03. 2011 /czwartek/ w Piasecznie,
Zarzad i wszysy radni jednogłośnie głosowali za przyjęciem stanowiska w sprawie przejęcia przez Powiat Piaseczyński
Uzdrowiska Konstancin Zdrój Sp.zoo.
/Pełny tekst w załączniku./
Ta uchwala zostala przegłosowana nastepnego dnia, po uchwale Radry Miejskiej w Konstancinie.
Na posiedzeniu w Piasecznie, były dr Gasik i dr Szaflik jako przedstawiciele Zarządu naszego Towarzystwa, glos zabierala p. dr Gasik,
ktora zaznajomiła radnych z odpowiedzią, krórą otrzymalismy od min. Grada.[/color]
____________________________________________
ww. wiadomość od Zarządu TMPiZ Konstancina


[URL=http://img860.imageshack.us/i/piasecznouzdrowisko.jpg/][IMG]http://img860.imageshack.us/img860/9508/piasecznouzdrowisko.jpg[/IMG][/URL]

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 03.04.2011 - 21:46:59

A ile dokładnie pieniędzy zamierza Powiat Piaseczyński włożył w inwestycje w spółce w pierwszym roku po jej przejęciu? Bo na samo Centrum Hydroterapii potrzeba min. 47 milionów złotych, z tego ok. 13 mln zwróci potem Unia.

[b]Jeśli powiat chce przejmować spółkę uzdrowiskową, to musi wnieść kapitał wystarczający spółce dla odbicia się od dna i dokonania niezbędnych inwestycji w bazę usług uzdrowiskowych.[/b] A nic mi nie wiadomo o tym, żeby w budżecie powiatowym było kilkadziesiąt milionów na ten cel w najbliższych latach. Są za to w tym budżecie dziury, które można by pokryć ze sprzedaży nieruchomości. Między innymi dlatego komunalizacja bez zagwarantowanego wkładu kapitału w kolejnych latach wydaje mi się niezbyt fortunnym posunięciem.

--
Powiat właścicielem uzdrowiska - żart jakiś?
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 03.04.2011 - 22:11:44

Co i za co Powiat zamierza zrobić - jeśli Ministerstwo Skarbu odda uzdrowisko nawet za symboliczną złotówkę, jeśli nie ma pieniędzy żeby załatać przyzwoicie dziury w drogach?
Czy Powiat zabiegając o pzrekazanie mu uzdrowiska, przedstawił Ministrowi jakiś biznes plan - może warto by społeczeństwo poznało co Starostwo zamierza?
A może działa jak pzrysłowiowy pies ogrodnika?


i jeszcze kilka pytań:

Co do tej pory powiat zrobił dla polepszenia warunków w kurorcie?

- tęznia (własność powiatu) stoi na ostatnich nogach ino patrzeć jak runie - mówiono o tym podczas sesji w Stocerze w r 2006, czy podjęto jakieś prace remontowe,

- a może zasługą jest uruchomienie "inhalatotorium" w Mirkowie,

albo zabudowanie Kcina kolejnymi blokowiskami

- drogi powiatowe to horror w uzdrowisku - brak chodników, brak ścieżek rowerowych, co zrobiono w tym kierunku,

- jakie kroki podjęto, by uzdrowiskowa rzeka Jeziorka nie była ściekiem,

- czy powiat wspólnie z Agencją Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa starał się namawiać rolników do upraw ekologicznych oraz propagował agroturystykę?

____________________________________________________________

Patrząc na tekst podpisany pzrez Starostę:

"Przejęcie Spółki przez samorząd powiatu piaseczyńskiego z udziałem samorządu Gminy K-J i samorządu województwa mazowieckiego stanowi gwarancję zachowania równej i pełnej dostępności do usług uzdrowiskowych społeczności powiatu piaseczyńskiego i aglomeracji warszawskiej"

nie mogę wyjść z podziwu dla tej radosnej tfurczości.

-Czy to znaczy że prywaciarz wybuduje obiekty zdrojowe i będzie w nich podejmował swoich kumpli jak nie przymierzająć niejaki Siara z filmu Kiler ... i to mu zapewni utrzymanie? Nie będzie korzystał z NFZ?

następne:
"Przekazanie w prywatne ręce .... naturalnego surowca, jakim jest konstancińska solanka, stanowi zagrożenie dla realizacji funkcji uzdrowiskowych realizowanych od lat w konstancińskim uzdrowisku..."

Prywaciarz zaweźmie się i wypije całą solankę, bo jak dotąd - czerpaliśmy pełnymi garściami korzyści z tejże solanki - wiemy, że powiat wspólnie z gminą uruchomił baseny i zabiegi z wykorzystaniem ciepłych źródeł? [b]*[/b]

__________________________________________________________
[b]*[/b] baseny z wykorzystaniem ciepłej solanki budują samorządy np. w Mszczonowie. Do tego nie trzeba być uzdrowiskiem, albo można w ten sposób poprawiać atrakcyjnośc miejscowości uzdrowiskowej

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Obserwator2 (IP zapamiętane)
Data: 03.04.2011 - 23:57:40

Mania i Tomek wiedzą doskonale, że to ja zawiesiłem te informacje o próbie przejęcia przez samorząd Uzdrowiska. Mania je powiesiła na moją prośbę. Nie mogę więc nie odnieść się do tych postów.
Nie będę złośliwy jak przedmówczyni, ale podejmę próbę merytorycznej dyskusji. Nie przytoczę bajki wygłoszonej przez Premiera o krytykantach i tych co to nic nie potrafią.
Pytania i pretensje powinny być kierowane do Sejmiku, Starostwa i Gminy, czemu do mnie, nie rozumię.
Prywatyzacja Uzdrowiska niesienie za sobą obawę rozprzedania jego nieruchomości, co nie nastąpi w przypadku komunalizacji spółki. Po sprzedaży nikt z lokalnych władz
nie będzie miał wpływu na działania właściciela, nie będę przytaczał przykładów z przeszłości. Może pod rządami samorządu będzie to trochę na początku kulało, ale będzie. Obecna wyprzedaż nieruchomości Uzdrowiska nie może być zahamowana przez samorząd, podobnie będzie jak to przejmie prywatny nabywca i na nic nie zdadzą się gwarancje Ministerstwa. Zawsze może nowy właściciel odsprzedać innemu nabywcy i wówczas już zabezpieczenia Ministra nie działają
Nowy właściciel nie zainwestuje setek lub dziesiątków milionów złotych w interes
o nieoznaczonym bliżej czasie zwrotu nakładów.
Pytań do ewentualnego nowego właściciela / do kogo? / jest znacznie więcej niż do właściciela samorządu o czym pisze Mania.
Nie będę złośliwy i nie zapytam Mani i Tomka czy mają lepsze pomysły na wspanialszy rozwój naszego Uzdrowiska.
Pozdrawiam
W. Miętusiewicz

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 00:27:37

[quote Obserwator2]Prywatyzacja Uzdrowiska niesie za sobą obawę rozprzedania jego nieruchomości, co nie nastąpi w przypadku komunalizacji spółki. [...] Może pod rządami samorządu będzie to trochę na początku kulało, ale będzie. [...]
Nie będę złośliwy i nie zapytam Mani i Tomka czy mają lepsze pomysły na wspanialszy rozwój naszego Uzdrowiska.[/quote]

Dla mnie osobiście wcale nie jest oczywiste, że samorząd nie rozsprzeda pozyskanego za darmo majątku. Moim zdaniem może to zrobić nawet łatwiej, niż prywatny nabywca, ponieważ w Polsce urzędnikowi państwowemu najłatwiej jest bezkarnie obejść przepisy i umowy.

W tej chwili obiekty uzdrowiska się sypią, a oferta usług uzdrowiskowych nie wytrzymuje konkurencji nawet z najmniejszymi kurortami w Polsce. Jedynym zabezpieczeniem kontynuacji funkcji uzdrowiskowej po przekształceniach własnościowych spółki jest takie jej dokapitalizowanie, żeby mogła poważnie zainwestować w swoją bazę, stworzyć atrakcyjną ofertę przede wszystkim dla mieszkańców Warszawy i zacząć wreszcie na tym zarabiać. Jestem przekonany, że na kurorcie u bram europejskiej stolicy można zarobić nie wyprzedając jego majątku - trzeba tylko mieć odpowiedni kapitał zakładowy.

Dlaczego przedstawiciele samorządu wojewódzkiego przez parę lat opowiadali cuda na konferencjach o planowanych inwestycjach w uzdrowisko, a w budżecie nie rezerwują na ten cel ani grosza? Słuchając złotoustego przedstawiciela samorządu wojewódzkiego miałem nieodparte wrażenie, że jego wizje złotego wieku uzdrowiska były tak samo częścią kampanii wyborczej, jak dyskusja o połączeniu kolejowym Jeziorny z Warszawą, i tak samo skończyło się na szumnych deklaracjach, za którymi nie poszły żadne konkrety. Mogliby przecież nawet stanąć do przetargu na równi z innymi inwestorami. Starosta i marszałek mogliby kupić uzdrowisko podpisując się pod taką samą umową, jaką będzie miał prywatny inwestor - z klauzulą o zachowaniu i rozwoju funkcji uzdrowiskowych. Tymczasem oni chcą to uzdrowisko dostać na tacy za darmo bez żadnych gwarancji. A jednocześnie wojewoda wydaje godzące w to uzdrowisko decyzje (jak ostatnia o wytwórni asfaltobetonu), na dodatek bez żadnych realnych podstaw prawnych (wojewoda powołał się na zakończone postępowanie przed sądem administracyjnym, który w ogóle nie rozpatrywał tego przedmiotu, a także - wbrew KPA - nie odniósł się do nowych okoliczności nieznanych podczas wydawania pozwolenia na budowę). Co do "zasług" starostwa dla uzdrowiska, już się wypowiedziała powyżej Mania.

Jak zatem należy odbierać tę "gorliwość" pana starosty do przejęcia za darmo olbrzymiego majątku? Jakie mamy gwarancje rzetelności takiej oferty, poza tymi, które zostaną zapisane w planie miejscowym i w umowach ze Skarbem Państwa?Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2011-04-04 00:56 przez Tomasz Zymer.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Obserwator2 (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 00:40:13

Tomku, wojewoda jest przedstawicielem Rządu /sadze, że o tym wiesz/ samorząd rządzi się trochę innymi prawami i mamy na ich decyzje jakiś wpływ.
Przepraszam, ale w tej sytuacji będę trochę złośliwy i zapytam wprost, czy masz lepszą propozycję, gwarantującą, że Uzdrowisku Spółka z o.o zostanie uratowana i będzie się rozwijać a nie kurczyć?

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 00:51:09

Na decyzje samorządu wojewódzkiego mamy taki wpływ, jak na termin budowy obwodnicy Konstancina-Jeziorny, a na decyzje samorządu powiatowego taki, jak na absurdalne i sprzeczne z prawem miejscowym pozwolenia na budowę wydawane w naszej gminie w ostatnich latach.

Moja propozycja jest taka, jak Rady Miejskiej - wyrażona w ostatniej uchwale: przyglądać się pilnie procesowi i warunkom przekształceń własnościowych spółki, starając się przez nacisk publiczny kontrolować zapisy umowy z jej nabywcą. A w planie miejscowym zdecydowanie zawrzeć jak najprecyzyjniejsze zapisy uniemożliwiające wygaszenie lub redukcję funkcji leczniczych na terenach będących właśnością spółki uzdrowiskowej i innych zakładów leczniczych. Niczego to oczywiście nie gwarantuje, ale czy oddanie spółki za darmo powiatowi gwarantuje cokolwiek?

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Obserwator2 (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 00:59:44

Pozwolenia na wszelkie budowy zaczynają się w Urzędzie w Konstancinie /vide asfalciarna/, a co do dalszych działań życzę powodzenia.
Dobranoc.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: ola (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 07:26:16

na zdrowy rozum wydaje się, że zabetonowanie marki "Kurort" jest zwyczajnie niemożliwe, przede wszystkim właśnie ze względów ekonomicznych. Czyżbyśmy mieli się stać pierwszym takim przypadkiem ? Druzgocącą krytykę zdrowego (czyli czystego ;) ) rozumu przeprowadził w zaprzeszłym wieku niejaki Kant - i to nazwisko mówi samo za siebie ...B)-

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 13:32:17

[quote Obserwator2]Pozwolenia na wszelkie budowy zaczynają się w Urzędzie w Konstancinie /vide asfalciarna/, a co do dalszych działań życzę powodzenia.[/quote]

Wojtku, główny problem nie polega na braku zaufania do starosty czy starostwa, tylko na tym, że dalsze funkcjonowanie spółki uzdrowiskowej bez poważnego dofinansowania nie będzie raczej miało racji bytu. Porównaj ofertę spółki Uzdrowisko Konstancin-Zdrój (tę kontraktową z NFZ i tę ogólnodostępną) z ofertą czołowych polskich uzdrowisk. Jeśl spółka splajtuje sama przez się, jeszcze łatwiej będzie rozdzielić schedę po niej między inwestorów niezainteresowanych kontynuacją jej działalności.

Na terenie naszej gminy starostwo nie remontuje nawet własnych dróg (chyba, że gmina zdeklaruje wpłatę przynajmniej 50%, a i wtedy remonty bywają tak wykonywane, jak w Kępie Okrzewskiej, bez odpowiedniego nadzoru i kontroli gminnej). Jedyna szkoła powiatowa jest w trakcie zamykania (brak naboru do I klasy liceum), mimo, że innych szkół średnich w gminie nie ma. Czy podobny los ma spotkać skomunalizowane uzdrowisko?

Niech najpierw starosta i Rada Powiatu odpowiedzą konkretnie na pytanie o planowane dofinansowanie uzdrowiska z funduszy powiatu, a potem dopiero można rozsądzać, czy taka operacja ma szanse powodzenia. Na początek powiedzmy 20-25 milionów rocznie - to by już było coś.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: ola (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 16:43:52

[quote Tomasz Zymer] (...) potem dopiero można rozsądzać, czy taka operacja ma szanse powodzenia. [/quote]

Kto - z jakimi mocami decyzyjnymi/sprawczymi - ma "rozsądzać, czy taka operacja ma szanse powodzenia" ? Jaka jest rola kcińskiego samorządu w tej operacji ?

nawiasem: oszacowanie szans powodzenia (budżet) zostało chyba dokonane [u]przed[/u] puszczeniem w ruch procedur prywatyzacyjnych ?Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-04-04 16:46 przez ola.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 16:46:20

szczerze? Taka jak Zyda za Niemca.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: ola (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 16:50:03

jesli zatem rola samorządu Kcina w prywatyzacji uzdrowiska jest ...

[quote Hammer] Taka, jak Żyda za Niemca.[/quote]

... to o czym ta cała powyższa "dyskusja" ? Co zrobi RM, jesli powiat nie da 25 mln (wymienionych przez p.Zymera) ?

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 16:58:20

zacznijmy od tego, ze MSP nie odda uzdrowiska za zlotowke, bo w budzecie krajowym potrzebne sa pieniadze (zwlaszcza ze nie udalo sie przehandlowac Enei).

MSP nie dalo warunku, jak znajdziecie pieniadze na inwestycje to wam oddamy.

Takze to sa pobozne zyczenia samorzadowcow, chyba ze zaproponuja najkorzystniejsza cene.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Leki (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 17:04:40

Jestem za tym, żeby przestać demonizować prywatyzację, pod warunkiem zabezpieczenia funkcji uzdrowiskowych, tym bardziej, że nie widzę, aby samorząd miał w najbliższym czasie dofinansować rozpadające się obiekty uzdrowiskowe, a rząd przebiera nóżkami, żeby wycofać państwo z pewnych sfer (w tym przypadku, może to nawet i dobrze) i zgarnąć pieniądze z prywatyzacji w celu załatania deficytu budżetowego (z drugiej strony, lepiej niech sprzedają uzdrowiska niż sektor energetyczny oraz Lotos Rosjanom...). proponuję następujące działania:

1. UMiG + sojusznicy (NGOs, powiat, może samorząd województwa) niech zaproponuje zapisy kontraktowe, które powinno wymagać MSP w procesie prywatyzacji uzdrowiska, po to aby zabezpieczyć funkcje uzdrowiskowe

2. czy możliwy jest przegląd mpzp dla obiektów uzdrowiskowych pod kątem "zabetonowania" ich uzdrowiskowej funkcji (żadnych tam pensjonatów, etc.)?

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 18:17:23

[quote ola]Jaka jest rola kcińskiego samorządu w tej operacji ?[/quote]

Gmina Konstancin-Jeziorna nie jest stroną w przekształceniach prywatyzacyjnych. W 2008 roku gmina podjęła uchwałę, że chce brać udział w komunalizacji uzdrowiska razem z samorządami wojewódzkim i powiatowym, jednak Minister Skarbu nie wziął tej uchwały pod uwagę (nie musiał) i ogłosił podtrzymanie zamiaru prywatyzacji spółki. Obecna uchwała Rady Miejskiej z 31 marca 2011 mówi, że Rada ma wolę brać udział w procesie przekształceń własnościowych spółki. To oznacza m.in., że chcielibyśmy być na bieżąco informowani o postępach tego procesu oraz mieć wpływ na zapisy umowy Ministerstwa Skarbu z nabywcą spółki w części dotyczącej zachowania i rozwoju usług leczniczych. Jest to jednak, tak samo, jak poprzednia, uchwała czysto życzeniowa. Minister nie ma obowiązku brać pod uwagę stanowiska gminy. I na razie tego nie robi.

Teoretycznie możliwe są co najmniej dwa scenariusze z udziałem gminy:
1) komunalizacja (przejęcie przez samorządy);
2) wejście gminy do spółki uzdrowiskowej np. przez wniesienie do niej konkretnego majątku; wtedy gmina miałaby głos w zarządzie spółki.

Jest to jednak jak na razie czysta teoria i z dużym stopniem prawdopodobieństwa można sądzić, że postulaty gminy wyrażone w obu uchwałach nie zostaną przez Ministra spełnione. Wówczas gmina będzie miała na funkcjonowanie spółki wpływ tylko pośredni, przede wszystkim poprzez zapisy uchwalanego właśnie planu miejscowego strefy A i terenów przyległych.Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-04-04 18:27 przez Tomasz Zymer.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 18:21:28

[quote Hammer]zacznijmy od tego, ze MSP nie odda uzdrowiska za zlotowke, bo w budzecie krajowym potrzebne sa pieniadze (zwlaszcza ze nie udalo sie przehandlowac Enei).MSP nie dalo warunku, jak znajdziecie pieniadze na inwestycje to wam oddamy.
Takze to sa pobozne zyczenia samorzadowcow, chyba ze zaproponuja najkorzystniejsza cene.[/quote]

Hammer ma oczywiście rację - rząd chce na sprzedaży uzdrowiska dobrze zarobić. Dlatego nie ma co liczyć, żeby zgodził się na jakąś formę komunalizacji, chyba, że przez bardzo długi czas do przetargu nie stanie żaden kupiec.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 18:24:45

[quote Leki]proponuję następujące działania:

1. UMiG + sojusznicy (NGOs, powiat, może samorząd województwa) niech zaproponuje zapisy kontraktowe, które powinno wymagać MSP w procesie prywatyzacji uzdrowiska, po to aby zabezpieczyć funkcje uzdrowiskowe

2. czy możliwy jest przegląd mpzp dla obiektów uzdrowiskowych pod kątem "zabetonowania" ich uzdrowiskowej funkcji (żadnych tam pensjonatów, etc.)?[/quote]

O to drugie właśnie teraz toczy się batalia w Radzie i szczerze mówiąc bardzo liczę na wsparcie społeczne (mieszkańców, stowarzyszeń, wspólnot) przy negocjowaniu zapisów planu, ponieważ jest to obecnie nasz jedyny realny wpływ na dalsze funkcjonowanie uzdrowiska.

--
Czy powiat sprywatyzuje uzdrowisko
Autor: alicja (IP zapamiętane)
Data: 04.04.2011 - 18:46:37

Powiat nie był w stanie utrzymać placówek świadczących usługi zdrowotne, dlatego w ostatnich latach oddał w prywatne ręce pogotowie, nocna pomoc lekarska, przychodnie i szpital.

Co w takim razie zrobi z uzdrowiskiem w którego rozwój trzeba włożyć, żeby za kilka lat generowalo zyski?

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: trener (IP zapamiętane)
Data: 08.04.2011 - 10:05:11

[color=#0033CC]MODEDIT: 3 posty - Tomasza Zymera, Hanki i Oli zostały przeniesione do wątku rewitalizacji parku, tutaj:[/color] http://www.konstancin.com/forum/read.php?3,66957,page=10

http://www.radiownet.pl/republikanie/trener

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Bartek (IP zapamiętane)
Data: 28.04.2011 - 12:24:53

Dokument przekazany przez Obserwatora w sprawie prywatyzacji:

[URL=http://img849.imageshack.us/i/urzdmarszakowskauzdrowi.jpg/][IMG]http://img849.imageshack.us/img849/7357/urzdmarszakowskauzdrowi.th.jpg[/IMG][/URL]

Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 14.07.2011 - 09:08:30

[quote=Puls Biznesu]Ministerstwo Skarbu Państwa chce na przełomie lipca i sierpnia wystawić do sprzedaży cztery uzdrowiska: Horyniec, Iwonicz-Zdrój, Konstancin-Zdrój i Rabka - poinformował w środę w Sejmie wiceminister skarbu Adam Leszkiewicz.[/quote]

[url=http://pb.pl/2/a/2011/07/13/Horyniec_Iwonicz-Zdroj_Konstancin-Zdroj_i_Rabka_na_sp][żródło][/url]

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 14.07.2011 - 11:08:50

Możę kupi jakis przytomny i uzdrowisko zacznie działać tak jak w Nałęczowie.
Tam kupiła spółka holenderska http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,401210.html i uzdrowisko kwitnie.

Czas by skończył się ten bałagan, który tu jest. Dawno powinien Min. Skarbu cos z tym zrobić, bo jak widać sp.Uzdrowisko nie potrafi nic sensownego zrobić. Były nawet przyznane fundusze zewnętrzne na centrum hydroterapii.
W 2009 miały się rozpocząć prace i nic.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: sphinks1 (IP zapamiętane)
Data: 14.07.2011 - 11:53:34

poniewaz Uzdrowisko nie ma kasy na wklad wlasny. Chyba jekies drobne 35mln.zl.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 14.07.2011 - 12:00:14

Na temat rozwoju funkcji uzdrowiskowej w KJ wypowiadam się w wywiadzie dla "Naszego Miasta": http://www.nmfmk.pl/gazeta/719,mirkow-bedzie-tetnil-zyciem.html

Jedna spółka w prywatyzacji to moim zdaniem za mało, żeby zagwarantować rozwój usług uzdrowiskowych. Plan miejscowy i polityka gminy muszą sprzyjać pojawieniu się konkurencji w tej dziedzinie, zarówno w postaci małych klinik, gabinetów, zakładów przyrodoleczniczych, itp., jak i większych podmiotów.

Prawdą jest, że spółka UKZ może otrzymać 13 mln funduszy zewnętrznych na budowę centrum hydroterapii, jednak tylko wówczas, jeśli sama wyłoży ok. 38 mln. Tymczasem fundusze otrzymywane z budżetu państwa nie starczają nawet na bieżące renowacje. Żeby uzyskać duży kapitał na rozwój, spółka musi albo zyskać inwestora strategicznego, albo wyprzedać większość majątku. Ta druga opcja nie ma sensu, jeśli na sprzedanym terenie nie utrzymają się funkcje lecznicze.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 14.07.2011 - 12:38:11

Nic nie stoi na pzreszkodzie, żeby ludzie inwestowali w funkcje lecznicze w uzdrowisku. Zdaje się , że zmiany w mpzp omawianych na ostaniej sesji dotyczyły zmian przeznaczenia działek, żeby mozna było prowadzic usługi zdrowotne. Na to zawsze jest popyt, wystarczy popatrzeć na CKR.

Nic też nie stoi na pzreszkodzie, żeby gmina (jak wyjdzie z długów) lub w PPP budowała takie obiekty jak np. w Mszczonowie - termalne baseny.

Zdaje się że na istniejących mpzp jest sporo miejsc, gzdie sa możliwe usługi zdrowotne. Szkoda że tych planów nie ma opublikowanych w BIP. Gdyby było widać w Internecie, może ktoś kto chciałby zainwestować kasę zobaczył i wybudował jakis obiekt - nie musiałby jechać do UMiG, bo to fatyga i na dodatek utknąłby w korku na Checkpoit.

Poprzedni samorząd zdaje się nie był zainteresowany rozwojem funkcji uzdrowiskowych. Pamiętam, że pewna rodzina chciała wybudować kompleks uzdrowiskowy na terenie w poblizu tężni ale nie uzyskali zgody. Wybudowali obiekt w Otwocku i gmina ma zysk z podatków.
U nas na tym terenie stoją 3 zrujnowane domy, d. pensjonat grożący zawaleniem i popadający w ruinę dom zamieszkały pzrez lokatorów. Są też śmietniki i hodowla szczurów.
Śmietników nikt nie wywozi, bo właściciel nie wiadomo gdzie, a lokatorzy którzy płacą czynsz uważają że to jego obowiązek. Wielki wstyd dla kurortu.
Zdjęcia były prezentowane w petycji smieciowej.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 14.07.2011 - 12:59:45

[quote mania]Nic nie stoi na pzreszkodzie, żeby ludzie inwestowali w funkcje lecznicze w uzdrowisku. [/quote]

Niestety nie jest to prawdą - na przeszkodzie stoi zapis w nowym planie miejscowym o minimalnej powierzchni działki 5 tys. m2 dla usług leczniczych (przy 3 tys. m2 dla tzw. "pensjonatów", czyli z reguły kryptodeweloperki), co powoduje, że każdy najmniejszy podmiot inwestujący w działania lecznicze w strefie A musi wykupić dwie typowe sąsiednie działki.Na przeszkodzie stoi także ogromna nieufność radnych i burmistrza w stosunku do wszelkiej maści inwestorów, czego Mania już powyżej dała przykład. Od tego są plany miejscowe i ustawa uzdrowiskowa, żeby inwestor nie mógł wyjść poza założenia gminy dotyczące funkcji realizowanego obiektu. Zamiast zatem narzekać, że na pewno powstanie kolejny blok albo niedostępny dla szerokiej publiczności hotel, należało zgodzić się na uściślenie zapisów i definicji w planie strefy A.

Teraz, w związku z pilną koniecznością zmiany studium (choćby dla zahamowania możliwości szkodliwych dla uzdrowiska inwestycji w Mirkowie), plany właśnie dopiero co uchwalone także będą wkrótce zmieniane pod kątem nowego studium. I jest to szansa, żeby je poprawić.

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 14.07.2011 - 13:54:24

3tys m2 dla obiektu leczniczego to smiesznie mało, pzrecież oprócz budynków i otoczenia musi byc miejsce na parking, warto zobaczyć jaki jest tłok na miejscach dla aut przy CKR. Ustawa uzdr zezwala na parkingi dla klientów wokół obiektów zdrojowych.

[quote=T.Zymer
Na przeszkodzie stoi także ogromna nieufność radnych i burmistrza w stosunku do wszelkiej maści inwestorów, czego Mania już powyżej dała przykład.][/quote]

Pisząc o niechęci wyraźnie [u]napisałam że chodzi o poprzedni samorząd[/u]- (kadencje IV i V).
Wydaje mi się, ze teraz mamy MĄDRZEJSZYCH RADNYCH I ODPOWIEDZIALNEGO BURMISTRZA

[quote=T.Zymer

albo niedostępny dla szerokiej publiczności hotel][/quote]

co tj hotel niedostępny dla szerokiej publiczniości, czy to obiekt za żółtymi firankami, czy może z czerwonymi latarniami?

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Mixiorek (IP zapamiętane)
Data: 14.07.2011 - 13:58:39

[quote mania]co tj hotel niedostępny dla szerokiej publiczniości, czy to obiekt za żółtymi firankami, czy może z czerwonymi latarniami?[/quote]

Mamy też okazały ośrodek wędkarski na torfowiskach w Bielawie...

--
Re: Prywatyzacja uzdrowiska i Stoceru
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 14.07.2011 - 14:12:52

Usługi lecznicze / uzdrowiskowe to także małe gabinety i kliniki obsługujące naraz od jednego do kilku pacjentów. W wielu uzdrowiskach w Niemczech, Austrii, Wlk Brytanii to właśnie one decydują o różnorodności i bogactwie oferty. Wymóg zakupu dwóch sąsiednich działek w jednej z najdroższych w Polsce enklaw może stanowić istotną zaporę finansową i organizacyjną dla takich niewielkich przedsięwzięć, których inicjatorem jest z reguły grupa lekarzy, a nie inwestor z ogromnym kapitałem.

Co do hotelu, miałem na myśli ekskluzywny obiekt, na korzystanie z którego stać tylko nielicznych. Jednak plan miejscowy pozwala zagwarantować określony procent powierzchni użytkowej na przeznaczenie podstawowe (lecznicze) - patrz definicje w planie Centrum etap 1. Źle się stało, że nie udało się przeforsować tak samo precyzyjnych definicji dla strefy A. Złośliwi twierdzą, że ogólnikowość zapisów tego planu ma gwarantować powodzenie wyprzedaży majątku spółki uzdrowiskowej przez holding zainteresowany jej kupnem. Nie przywiązuję wielkiej wagi do tych plotek, ale faktem jest, że poprzednia Rada i burmistrz zafundowali nam plan z lukami. Uchwaliliśmy go w czerwcu pod presją nowej ustawy uzdrowiskowej (nieuchwalenie groziło nam budowaniem całego planu niemal od zera). Plan zatem jest uchwalony, niech się cieszą mieszkańcy i inwestorzy (bez niego w strefie A nic nie można było zbudować), jednak teraz należy pomyśleć nad poprawkami do planu. Takie jest moje zdanie.Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-07-14 14:24 przez Tomasz Zymer.

--

Idź do strony: <--1234-->
Bieżąca strona: 2 z 4Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Archiwum forum jest w trybie tylko do odczytu. Zapraszamy do dyskusji na nowe forum Konstancina-Jeziorny.

Wszystkie publikowane wypowiedzi są prywatną własnością ich autorów, a internauci ponoszą wyłączną i całkowitą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi.
Wyrażone opinie nie muszą i często nie odzwierciedlają poglądów redakcji serwisu. Wszelkie zastrzeżenia do wypowiedzi / opinii powinny być kierowane do ich autorów.
This forum powered by Phorum.