Forum Konstancina


Akcja: Fora::Wątki

Idź do strony: <--12345678-->
Bieżąca strona: 6 z 8
do rzeczy
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 13:32:50

[color=#990099]Hammer, tu proszę o śmieciach, konkretne rozwiązania. A o wielkiej polityce w innym watku.
Będę wywalać - jak obiecałam
mod m[/color]

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 13:54:39

Masz prawo wywalić, ale jak się wczytasz to ma to znaczenie.

Bo nawet jeżeli gmina to zrobi w ramach PPP lub leasingu zostanie to zaliczone do jej długu! Czyli nie jest tak różowo.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 16:44:51

doliczenie kilkusettysięcy do długu nie powinno stanowić problemu bo nam do progu 60 % sporo zdaje się brakuje...
istotne jest, czy nas stać na zapłacenie 12 rat w jednym roku budżetowym...

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 16:47:01

ale dolicz jeszcze koszt oczyszczalni sciekow chociazby.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 16:54:33

tu mówimy konkretnie o leasingu kompostera i kosztach z tym związanych...
kosztów oczyszczalni póki co nie znamy... a być może remedium na to będzie PPP.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 20:55:43

ale jak wynika z tego co zacytowalem zarowno PPP jak i leasing wchodzi do zadluzenia.

I jezeli kilka inwestycji takich inwestycji bedzie plus deficyt budzetowy ktory jest co roku to szybko dochodzimy do 60% (sama oczyszczalnia moze stanowic 10-15%.

Takze czasem fajnie jest pogadac, o kupmy sobie energooszczedna pralke/lodowke to mniej za energie zaplacimy. Ale w sytuacji gdy nie ma co do garnka wlozyc to jest to lekka fanaberia.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: czaknoris (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 21:24:36

Fanaberia to ozdoby świąteczne za tysiące liczone w dziesiątkach, fanaberia to dokładanie 700 tysięcy (czyli ostatecznie o 200 więcej niż w projekcie) do remontów dróg powiatowych itd.
Tylko z tego byłoby na urządzenie miejsca i na raty za maszynę. W przyszłorocznym budżecie można znaleźć resztę.

Jak nie ma co do garnka włożyć, to oszczędza się na wszystkim, a w gminie tego się nie robi.
Oczyszczalnia została przez gminę zmarginalizowana w wydatkach, bo nie było i nie ma jej w budżecie, tak jak i kompostera. Teraz czekamy na "rozwój wydarzeń", czy znajdzie się jakiś prywaciarz, który zorganizuje oczyszczalnie (i każe sobie słono płacić), czy nie.

Łatamy nieswoje drogi, utrzymujemy linie autobusowe dla "pacjentów z całej Polski", wspomagamy samorząd wojewódzki, a mamy nieszczelną [u]własną[/u] kanalizację i rzekomo nie stać nas na zagospodarowanie [u]własnych[/u] odpadów.

Zorganizowanie przetwarzania przynajmniej czwartej części odpadów stałych wytwarzanych na terenie gminy nie powiększy długu przy odpowiednim podejściu do budżetu. To kwestia priorytetów, bo u nas chyba to wszystko jest na głowie postawione.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Hesia-Mela (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 22:13:14

[quote Hammer]
Takze czasem fajnie jest pogadac, o kupmy sobie energooszczedna pralke/lodowke to mniej za energie zaplacimy. Ale w sytuacji gdy nie ma co do garnka wlozyc to jest to lekka fanaberia.[/quote]

Jest takie powiedzenie, że biednego nie stać na kupowanie byle czego, ale za małe pieniądze.
Ustawę śmieciową wprowadza się, żeby ograniczyć ilość śmieci wyrzucanych na składowiska odpadów. Z tego co pamiętam ilość śmieci trzeba ograniczyć o 25%. Potem będą egzekwowane kary, ponoć wysokie.

Czy mamy czekać aż powiat zrobi sortownię śmieci? Przecież, nawet jeżeli coś takiego powstanie, to też będzie kosztować i to dużo. Na Warszawę nie mamy co liczyć, bo toną we własnych śmieciach.
To nie jest żadna fanaberia, już dzisiaj gmina płaci za zbieranie śmieci segregowanych, a najpóźniej od 2013r przejmie całą gospodarkę śmieciową. Postawienie kompostera ogranicza ilość śmieci o 30%. i to jest najważniejszy argument.
Czekanie, że ktoś: powiat, województwo czy rząd za nas coś zrobi jest naiwnością (vide obwodnica, remont Mirkowskiej, podłączenie do oczyszczalni Południe itd.). Natomiast kary zapłacimy my wszyscy, gmina i każdy mieszkaniec.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 22:33:07

oby nie okazało się to wszystko wołaniem na puszczy...raz kolejny...
na dziś w zasadzie wiemy, że referendum na jesieni sensu nie ma....znamy zapisy, do których się dostosować należy (wiele się ustawa w Senacie raczej nie zmieni)...
kawałek tematu dla nowego kierownictwa Wydz.RIOS (zgłosił się ktoś?)...tylko wystarczy posłuchać wielu głosów rozsądku i podjąć kilka...mądrych i przemyślanych decyzji w zgodzie z tymi głosami...
priorytety.... Ola zaraz pewnie powtórzy płytę o strategii... ;)

--
13 maja Sejm przyjął nowelizację ust. o porządku w gminie
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 16.05.2011 - 23:39:32

wprowadzającą obowiązek przejęcia odpadów przez gminy, teraz zajmie sie ustawą Senat, podaje dzisiejsza Rzepa http://www.zarzadca.pl/przeglad-prasy/prasa-ogolnopolska/1153-za-podatek-smieciowy-gmina-wywiezie-nieczystosci-

Przewiduje się że znowelizowana ustawa [u]wejdzie w zycie w styczniu 2012[/u]. W gminach zacznie obowiązywać od momentu podjęcia przez Radę uchwały - m.in. ustalającej stawki podatku śmieciowego.

Myslę że nasza RM nie będzie zwlekać.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 07:35:20

ale tez niech sie nie spieszy. Bo trzeba to dobrze przygotowac.

Bo jezeli rada skalkuluje oplaty zbyt wysoko to ludzie nie beda zbyt chetni do placenia i znowu sie zacznie kombinowanie.

Ale jezeli niedoszacuje to znowu musialaby szukac w budzecie pieniedzy na pokrycie wszelkich oplat.

Poza tym system oplat musi byc logiczny i musza byc zachety finansowe do segregacji bo inaczej sama edukacja niewiele sie tu zdziala.

Radni i urzednicy maja material do pracy juz, takze po efektach ich poznamy.

Tu juz nie przejdzie: bo Skowronski, bo Rewucki...Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-17 07:36 przez Hammer.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 09:06:02

odnośnie Ustawy...15 maja została uchwalona...wynikiem "275 za, 2 przeciw, [b]146 wstrzymało się[/b] "...mogli być wprawdzie przeciw, ale...wtedy miałbym przynajmniej przekonanie, że mają zdanie (klubu czy własne) a tak...

jak przebiegały prace widać tu [i][url=http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/0/786ACEDA118BD433C12577EE003DA736?OpenDocument]Prace Sejmu nad Ustawą[/url][/i]

zabawne dosć jest jedynie to, że....po kliknięciu na tekst uchwalonej ustawy (zarówno html jak i pdf) wyświetla się "Brak tekstu w postaci elektronicznej ":-)

a szukałem by rozwiać wątpliwości odnośnie terminu wejście w życie Ustawy...
pierwotnie miało być 12 miesięcy...tekst oryginalny też mi się jednak nie odpala by to potwierdizć... teraz mowa jest o 18 miesiącach...
jedną ze szczęśliwie odrzuconych poprawek była zgłoszona propozycja przesuniecia wejścia w życie Ustawy do 1 stycznia 2013...
niezależnie od wszystkiego - mam nadzieję, ze u nas szybko się z tym uporamy...
choć zgadzam się co do tego, ze przygować to należy megaprofesjonalnie by ludzi nie zniechęcić! zwłaszcza, gdyby miało to być faktycznie 12-14 PLN od osoby...

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Hesia-Mela (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 09:34:44

[quote Hammer]ale tez niech sie nie spieszy. Bo trzeba to dobrze przygotowac.

Bo jezeli rada skalkuluje oplaty zbyt wysoko to ludzie nie beda zbyt chetni do placenia i znowu sie zacznie kombinowanie.

[/quote]

Święta racja - pośpiech jest wskazany jedynie przy łapaniu pcheł!

Na to, żeby rada określiła a właściwie zatwierdziła wysokość opłaty śmieciowej, pracę musi wykonać urząd, i z tym nie ma co czekać. Komposter jest tylko jednym z elementów takiego projektu.

Wystarczy poczytać Plan Gospodarki Odpadami dla Gminy K-J na lata 2006-2013, gdzie mamy np. następujące dane:

w 2005r. udział selektywnie zebranych odpadów w wytworzonych wynosił - 16.5%,
w tej liczbie nie uwzględniono odpadów organicznych i zielonych, a to oznacza, że w ogólnej liczbie wytworzonych odpadów, selektywną zbiórką jest objętych tylko ok. 10% śmieci.

[b]I taki kwiatek dla zobrazownia problemu: nasz gmina w tym roku(2011) wyprodukuje 50 ton odpadów niebezpiecznych, z czego tylko 1% zostanie zebranych i zutylizowanych, reszta tj.49,5 tony trafi na wysypiska lub do lasu, lub zostanie spalona wzbogacając aerozol uzdrowiska.[/b]

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 09:59:25

W Pszczynie płacili w ub roku chyba 6,5 zł od łba. Wszystko zależy jakie będą jeszcze dodatkowe koszty, może gmina będzie zobowiązana uruchomić sortownię.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 10:16:36

ja bym raczej zrzucil ten obowiazek na firme ktora by odbierala odpady. Bo pewnie firma obslugiwalaby inne gminy i zadzialalby efekt skali. A gmina mialaby kolejna instalacje di zbudowania i zarzadzania.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 10:21:42

Nie wiem co postanowia w ustawie, zdaje się że jest jakis projekt rozporządzenia, jeszcze go nie znalazłam, ale wiem że Góra Kalwaria się przygotowuje do wdrożenia ustawy od kilku miesięcy.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 10:32:25

dla mnie bylby to niezly balagan. Firma odbiera odpady, zawozi je do gminnej segregowalni i potem odbiera juz posegregowane.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 11:04:15

Jesli firma ma segregatornię, tak jak TIP TOP działający na terenie Góry Kalwarii i prowadzący kontrolowany punkt odbioru materiałów do recyklingu, to odbiera od nich producent krzesełek odgodowych, huta szkła, fabryka papieru, Chińczycy itd.

Szkoda że u nas takiego systemu nie będzie - jak wynika z SIWZu http://www.konstancin.eobip.pl/_gAllery/28/53/28539/SIWZ.pdf wyprodukowanego przez "nieodżałowanego" p. Rewuckiego, od września bęzdie to co było - kolorowe mydelniczki na odpady i kupa kasy wyrzucona w błoto, bo ludzie wywalają do pojemników "jak leci"

A w Górze Kalwarii jest tak: http://www.gorakalwaria.pl/651-48d6c1e2bdf34-12447-p_1.htm - o czym piszę i mówię od ponad roku.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 13:49:39

ale kto broni nowej wladzy wymyslic i wdrozyc system odbierania posegregowanych odpadow bezposrednio od mieszkancow?

Nie wdrozy sie go od razu wiec systemy te by sie przez pewien czas uzupelnialy, aby potem zrezygnowac z punktow zbiorek.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 14:37:54

Nikt nie broni, i nie mam pojęcia dlaczego w SIWZie nie uwzględniono bezpłatnego odbioru w punkcie kontrolowanym (jak w GK).
W GK można odpady sgr. oddawać firmom wywozowym odpłatnie lub jw. Jak sie komu podoba.

GK. pozbyła się 2 lata temu kolorowych"mydelniczek" na ulicach, bo robił się śmietnik dookoła i trafiały oprócz segregowanych odpady bytowe. A u nas dziwny upór nie pozwala wydz. RiOŚ sformułować oferty

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 15:13:29

SIWZ wyprodukowany przez....przy tak bogatej dyskusji, świadomości ważności tematu w Uzdrowisku Burmistrzowi podrzucili kukułcze jajo i nie wiedział co podpisał?
jeśli się nikt nie zgłosił to... co będzie dalej z dzwonami, które doskonałe nie są, ale mimo wszystko zbierają część tego co do lasów by trafiło? pytanie o tyle zasadne, że sporo ich ostatnio zniknęło...

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 15:36:57

dzwonami chyba zajmowało sie zgk, a "mydelniczkami" SITA, która wygrała przetarg w maju 2010 i za pół roku (do 31 XII 2010) zapłaciliśmy 76 719 zł brutto, zob tu: http://www.konstancin.eobip.pl/_gAllery/18/91/18914/Rozstrzygniecie_z_dnia_27.05.2010_r..pdf

Za działanie kontrolowanego punktu odbioru segregowanych Góra K zapłaciła mniej [u]za cały rok[/u], ale w Kcinie sa bogaci PODATNICY

Nie wiem czy podrzucili kukułcze jajo, może p. Rewucki - jako znany znawca ochrony środowiska przekonał p. Burmistrza że tak ma być lepiej. W końcu szef gminy nie musi być alfą i omega we wszystkich dziedzinach.Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-17 15:40 przez mania.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 16:09:01

rzecz jasna nie musi... tylko... w wielu kwestiach zdaje się podejmować autorytarne decyzje więc tu nie może powiedzieć 'podpisałem się ale nie wiedziałem, że nie tak to powinno wyglądać'...
nie myli się jednak tylko ten co nic nie robi...grunt to nie tylko umieć się do błędu przyznać ale jeszcze maksymalnie szybko go naprawić... a na kierownika RIOS zdaje się nie było chętnych?

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 21:48:28

byli chętni, tylko nie pasowali do kryteriów.
Teraz jest ponownie ogłoszony konkurs

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 17.05.2011 - 23:44:14

Warszawa ma większy problem...
[i][url=http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,9609455,Jest_nowa_ustawa_smieciowa__Bedzie_rewolucja_.html]Będzie rewolucua - Gazeta Stołeczna[/url][/i]
...jednak nawet mając świadomość, że w Stolicy jest na pewno zatrudnionych wielu fachowców gotowych poradzić sobie z problemem i wesprzeć gminy ościenne ;)...jakoś obaw nie mam mniejszych co będzie u nas..

--
Co niesie nowelizacja ustawy
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 18.05.2011 - 00:08:18

Tzw. ustawa śmieciowa ma wejść w życie w styczniu przyszłego roku.

Od tego momentu gmina będzie miała 18 miesięcy (do lipca 2013 r.) na:

zaktualizowanie planu gospodarki odpadami
ustalenie wysokości opłaty śmieciowej.
oraz:

wklejam fragment artykułu http://warszawa.gazeta.pl/warszawa/1,34862,9609455,Jest_nowa_ustawa_smieciowa__Bedzie_rewolucja_.html
[color=#3300CC]"do połowy 2013 r. (Warszawa) musi zbudować kilka sortowni, kompostownię i rozbudować spalarnię."[/color]

A Kcin kupić komposter, bo chyba kompostowni w uzdrowisku nie można, zrobić sortownięlub wdzięczyć się do sąsiednich gmin. Spalarnia raczej uzdrowisko ominie.

Nie na darmo panie z ref RiOŚ w Górze Kalwarii juz od kilku miesięcy szykują się do wejścia ustawy. A u nas znowu RiOŚ prześpi.

--
Jak zmniejszyć ilość odpadów na wysypiskach - pomysł dla K-J
Autor: Hesia-Mela (IP zapamiętane)
Data: 18.05.2011 - 09:38:23

[color=#CC0000]Uważam, że decydując się na komposter mamy szansę spowodować,że K-J będzie pierwszą gminą która zredukuje ilość odpadów wywożonych na wysypiska do poziomu 50% wszystkich wytwarzanych śmieci. To jest realne przy odpowiednich zachętach i zaktywizowaniu zbiórki śmieci segregowanych.

[b]Jak?[/b]

[b]Po pierwsze przyjmować za darmo śmieci nadające się do kompostera[/b] pod warunkiem dostarczenia ich na miejsce, to pomysł na dziś, który przy okazji nauczy ludzi jakie śmieci się do tego nadają.

[b]Po drugie zakupić worki wielokrotnego użytku o pojemności ok 1-2 m3[/b] (takie jakie cywilizowane firmy używają do przewozu kruszyw i piasku) i wypożyczać je za kwotę ok. 20-25 zł właścicielom ogródków na śmieci zielone. Oczywiście w tej cenie zawarta byłaby usługa transportowa, wywóz do kompostera. To jest cena konkurencyjna dla mieszkańców, bo często śmieci ogródkowych jest mniej niż na 5m3 kontener. Jest to cena b.dobra dla firm wywozowych, bo obejmuje tylko transport, a przecież jak firma wywozi kontener, to musi zapłacić za jego opróżnienie.

[b]Po trzecie odbierać za darmo śmieci segregowane[/b] plastiki, szkło, makulaturę, np. raz w miesiącu od odbiorców indywidualnych, raz na 2 tygodnie z bloków. To można zrobić od początku roku 2012, bo do końca roku mamy dzwony. Już dziś wysłać zapytania ofertowe do firm wywozowych, za ile to gotowe są robić.

[b]Po czwarte uruchomić minimum 2-3 razy w roku zbiórkę odpadów[/b] niebezpiecznych, wielkogabarytowych, sprzętu agd.

To są praktyczne poczynania na dziś, które pozwolą w spokoju, dobrze przygotować gminę do przejęcia całej gospodarki śmieciowej.[/color]


__________________________________________
zmieniłam temat i pokolorowałam wiadomośc, żeby można było te cenne pomysły szybko znaleźćZmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-18 10:05 przez mania.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 20.05.2011 - 00:23:58

Góra Kalwaria płaci firmie, która odbiera posegregowane w ramach KONTROLOWANEGO PUNKTU ZBIERANIA ODPADÓW SEGREGOWANYCH - 4200 zł/miesięcznie.
tu o tym jak to działa:http://www.gorakalwaria.pl/651-48d6c1e2bdf34-12447-p_1.htm

Odbiór odbywa się wg. ustalonego z mieszkańcami harmonogramu: http://www.gorakalwaria.pl/files/0/12447/Kontrol_%20Punkt%20Zbierania%20Odpadow%20Segreg_-harmonogram%20na%202011-od%20maja.pdf od godz 12-18,
w mieście dwa razy, a w sołectwach - jeden raz w miesiącu. Jest 14 stałych punktów odbioru. Przyjeżdża ciężarówka,skrzynia ładunkowa ma przegródki - odebrane od mieszkańców posegregowane skarby lądują w odpowiednich miejscach. Po godz.18 kierowca sprzata wokól ciężarówki i zawozi cały majdan do sortowni

MOŻE I MY SIĘ DOCZEKAMY TAKIEGO ROZWIĄZANIA?

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 20.05.2011 - 00:40:20

może....kiedyś....a chciałoby się tak...kilka lat temu... :(
cóż jednak pozostaje niż cierpliwe oczekiwanie?Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-20 00:40 przez Artek_Bartek.

--
Re: Petycja śmieciowa
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 20.05.2011 - 05:44:03

ale to nie jest dobre rozwiazanie, zwlaszcza w kontekscie nowej ustawy gdzie podobno (bo nie da sie dojsc do tekstu) gmina ma odbierac kazda ilosc odpadow komunalnych niezaleznie od oplat.

A to oznaczac bedzie ze malo kto bedzie magazynowal posegregowane odpady w domu aby raz na jakis czas gdzies je nosic.

Lepszym systemem jest odbieranie bezposrednio z domow/mieszkan posegregowanych odpadow w zamian za mniejsza oplate.jezeli sie to ludziom nie bedzie oplacalo to nie beda segrregowac. Czemu zniknely foliowe torebki ze sklepow? Bo trzeba placic, wiec wiekszosc przeszla na torby wielokrotnego uzytku.

--

Idź do strony: <--12345678-->
Bieżąca strona: 6 z 8Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Archiwum forum jest w trybie tylko do odczytu. Zapraszamy do dyskusji na nowe forum Konstancina-Jeziorny.

Wszystkie publikowane wypowiedzi są prywatną własnością ich autorów, a internauci ponoszą wyłączną i całkowitą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi.
Wyrażone opinie nie muszą i często nie odzwierciedlają poglądów redakcji serwisu. Wszelkie zastrzeżenia do wypowiedzi / opinii powinny być kierowane do ich autorów.
This forum powered by Phorum.