Forum Konstancina

Akcja: Fora::Wątki
Plan Centrum uchwalany na sesji 31 maja
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 24.05.2011 - 23:18:49

Pan Burmistrz Kazimierz Jańczuk wprowadził do programu najbliższej sesji Rady 31 maja, zgodnie z obowiązującymi przepisami - na tydzień przed terminem sesji, [b]uchwalenie planu miejscowego Centrum - etap 1.[/b]

Uchwałę o etapowaniu tego planu (nr 58) radni podjęli na 9 sesji Rady Miejskiej 28 kwietnia 2011 r. Na mapce dołączonej do tej uchwały ( http://www.konstancin.eobip.pl/bip_konstancin/index.jsp?place=Lead07&news_cat_id=258&news_id=3388&layout=1&page=text ) można obejrzeć, jaki teren obejmuje etap I. Są to [b]Łąki Konstancińskie wraz z targowiskiem, całe centrum Jeziorny od Warszawskiej do torów i rzeki z wyłączeniem małej enklawy koło bloków przy ul. Bielawskiej oraz Argentyna i część terenu na południe od ul. Pułaskiego[/b].

Jutro (25 maja) plan ma być omawiany i opiniowany na posiedzeniu Komisji Ładu. Dziś o 18.00 radni z Komisji (tylko niektórzy - ci, którzy przyszli na Komisję Uzdrowiskową) dostali po raz pierwszy do ręki pełny tekst planu. Pozostawia to nam, biorąc pod uwagę pracę zawodową, jedną noc na zapoznanie się z ok. 60-stronowym projektem kluczowego planu. Pozostali dostaną tekst planu tuż przed posiedzeniem. Przewodniczący nie informował członków komisji o tym, że taki temat zostanie wprowadzony pod obrady. W związku z tym radni z klubu PO będą wnosili o przeniesienie omówienia planu Centrum na piątek 27 maja, ponieważ głosowanie nad kluczową uchwałą całej kadencji bez szczegółowej znajomości tekstu planu byłoby niezgodne z podstawową etyką samorządową i stanowiłoby kpinę z demokracji lokalnej.

Motywacją do szybkiego uchwalenia planu jest fakt, że po 7 lipca 2011 na mocy nowej ustawy uzdrowiskowej gmina będzie musiała wydawać warunki zabudowy w strefach B i C tam, gdzie planów nie ma, co może skutkować lawiną wniosków oraz brakiem spójnego zagospodarowania. Nie jest jednak zrozumiałe, dlaczego plan (jako całość) trafia do Komisji Ładu tak późno i dlaczego właśnie na posiedzeniu, które wg BIPu i informacji przekazywanych mieszkańcom od dwóch tygodni jest poświęcone rozpatrzeniu społecznych wniosków do mpzp strefy A oraz opiniowaniu uchwał na sesję, wśród których do tej pory planu Centrum w ogóle nie było. Dziś pytałem przez telefon przewodniczącego komisji, czy na plan strefy A mamy chociaż godzinę i otrzymałem odpowiedź, że to są przecież tylko moje indywidualne wnioski do planu, więc godzina to za dużo. Fakt, że wnioski te (do planu strefy A) są wynikiem długich konsultacji społecznych, pan przewodniczący wyraźnie zignorował.

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-24 23:23 przez Tomasz Zymer.

--
Re: Plan Centrum uchwalany na sesji 31 maja
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 24.05.2011 - 23:44:38

jakkolwiek by nam się to w głowie nie mieściło to ponownie obserwujemy symptomy ignorowania głosów społecznych co z kolei mieści się widać w kanonanach naszej lokalnej demokracji :(

--
Autor: Mixiorek (IP zapamiętane)
Data: 25.05.2011 - 08:14:41

[quote Tomasz Zymer]z wyłączeniem małej enklawy koło bloków przy ul. Bielawskiej[/quote]

Co ta za enklawa i czemu powstała? Takich enklawa, na których powstają budynki, których nikt się nie spodziewał mamy już trochę.

--
Data: 25.05.2011 - 15:00:10

Jest to enklawa, na której znajdują się domy jednorodzinne, ale która przylega do dużych osiedli Arche i JW Construction. Część mieszkańców wnosi o zachowanie zabudowy jednorodzinnej, a część - chce się wyprzedać pod kolejne bloki. Z uwagi na konfliktujące ze sobą uwagi mieszkańców do planu, których rozpatrzenie zajmie trochę czasu, enklawę przesunięto do kolejnego etapu uchwalania planu (czyli, jak rozumiem, najpóźniej za kilka miesięcy).

--
Data: 25.05.2011 - 19:48:38

Dziś pani kierowniczka Wydziału Architektury skrótowo przedstawiła założenia planu Centrum. Członkowie komisji przegłosowali, że [b]dyskusja o planie Centrum i głosowanie (opiniowanie) tego planu będzie miało miejsce na dodatkowym posiedzeniu Komisji Ładu w piątek 27 maja o godzinie 18.00[/b] (po posiedzeniu Komisji Rolnictwa).

--
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 25.05.2011 - 22:10:54

Czegoś nie rozumiem:

[quote=Dziś o 18.00 radni z Komisji (tylko niektórzy - ci, którzy przyszli na Komisję Uzdrowiskową) dostali po raz pierwszy do ręki pełny tekst planu. Pozostawia to nam, biorąc pod uwagę pracę zawodową, jedną noc na zapoznanie się z ok. 60-stronowym projektem kluczowego planu.][/quote]

na początku wiadomości radny T.Zymer pisze:

[quote=Pan Burmistrz Kazimierz Jańczuk wprowadził do programu najbliższej sesji Rady 31 maja, zgodnie z obowiązującymi przepisami - na tydzień przed terminem sesji, uchwalenie planu miejscowego Centrum - etap 1.][/quote]

Skoro było wiadomo od 24 maja, że będzie omawiany mpzp Centrum, to dlaczego radni nie poprosili o wgląd do planu? Czy trzeba koniecznie wręczyć przez umyslnego, wysłać kurierem? Czy radni, którzy nie mogą ze względu na pracę zawodowa pójść do UMiGu, nie mogli poprosić by dokument wzięły panie z BRM?

Jak dzieci we mgle...Czy wszyscy sa tacy nieporadni?

Chyba dobrze, że burmistrz chce uchwalić plany kluczowe dla funkcjonowania uzdrowiska przed nowelizacją ustawy uzdr. - Centrum, bo już dawno czeka w kolejce i potem strefy A, bo sa jeszcze poprawki.

--
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 25.05.2011 - 22:20:58

Maniu...chyba jesteś niesprawiedliwa....
24go było wiadomo i 24go radni dostali materiały...i tu jest wszystko zgodnie z prawem...
radny Tomasz Z. podniósł jedynie, ze 1 dzień na zapoznanie się ze szczególami 60 stronicowego dokumentu - istotnego z punktu widzenia stanowienia prawa lokalnego - to nieco za mało... właśnie pewnie dlatego, ze radni mają pracę zawodową nie mogą rzucić wszystkiego...

dobrze, ze Burmistrz chce uchwalić...ale chciał to również chyba zrobić, gdy powstawał plan sesji?
w każdym bądź razie...zdaje się, że radni dostali nieco więcej czasu na zapoznanie się z materiałami bo dalszy ciąg obrad tej komisji w piątek...może nikt nie podniesie, że o jej termine postanowiono krócej niż 5 dni wcześniej ;)

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-25 22:21 przez Artek_Bartek.

--
Data: 25.05.2011 - 22:49:12

faktycznie, jestem wredna - zapomniałam, że plan musi przemaglować komisja, choć wydawało mi się że już nad planem debatowano chyba 2 lata temu.

--
Data: 26.05.2011 - 05:49:02

[quote mania]Czegoś nie rozumiem:

[quote=Dziś o 18.00 radni z Komisji (tylko niektórzy - ci, którzy przyszli na Komisję Uzdrowiskową) dostali po raz pierwszy do ręki pełny tekst planu. Pozostawia to nam, biorąc pod uwagę pracę zawodową, jedną noc na zapoznanie się z ok. 60-stronowym projektem kluczowego planu.][/quote]

na początku wiadomości radny T.Zymer pisze:

[quote=Pan Burmistrz Kazimierz Jańczuk wprowadził do programu najbliższej sesji Rady 31 maja, zgodnie z obowiązującymi przepisami - na tydzień przed terminem sesji, uchwalenie planu miejscowego Centrum - etap 1.][/quote]

Skoro było wiadomo od 24 maja, że będzie omawiany mpzp Centrum, to dlaczego radni nie poprosili o wgląd do planu? Czy trzeba koniecznie wręczyć przez umyslnego, wysłać kurierem? Czy radni, którzy nie mogą ze względu na pracę zawodowa pójść do UMiGu, nie mogli poprosić by dokument wzięły panie z BRM?

Jak dzieci we mgle...Czy wszyscy sa tacy nieporadni?

Chyba dobrze, że burmistrz chce uchwalić plany kluczowe dla funkcjonowania uzdrowiska przed nowelizacją ustawy uzdr. - Centrum, bo już dawno czeka w kolejce i potem strefy A, bo sa jeszcze poprawki.[/quote]

Piszesz, Maniu, tak dziwne rzeczy, że aż przykro. O wprowadzeniu planu Centrum do porządku sesji radni z komisji (konkretnie ja) dowiedzieli się przypadkiem 24 maja popołudniu (czyli przedwczoraj) od osoby trzeciej. Natychmiast zażądałem wglądu do planu i tego samego dnia wieczorem go otrzymałem. Pozostawiało mi to JEDNĄ NOC (słownie: jedną) na szczegółowe zapoznanie się z dokumentem, ponieważ mieliśmy nad nim głosować wczoraj, czyli następnego dnia, na Komisji Ładu.

Członkowie Komisji w dniu wczorajszym głosowali mój wniosek o przesunięcie dyskusji i głosowań nad planem o parę dni (radni proponowali poniedziałek, przewodniczący zgodził się przełożyć tylko do piątku). WSZYSCY CZŁONKOWIE KOMISJI BYLI ZA WNIOSKIEM, tylko pan Komosa był przeciw. Identyczna sytuacja miała miejsce przy głosowaniu poprawek do planu strefy A, szczegółowo spisanych we właściwym wątku.

O tym, że plan Centrum będzie w tym roku procedowany, wiadomo było wcześniej. Przewodniczący Komisji mógł go wprowadzić pod obrady wielokrotnie w ciągu ostatnich miesięcy. Radny ma prawo zapoznać się szczegółowo z materiałami przed ich głosowaniem. Wgląd do planu w UMiG nie załatwia kompletnie sprawy, bo nikt w ciasnym pokoiku w architekturze, w którym gnieździ się na grzybie pięć osób, nie zapozna się z kilkudziesięciostronicowym dokumentem. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby radni dostali plan do analizy miesiąc temu, podobnie, jak plan strefy A, który zresztą będzie uchwalany później.

Plan Centrum zawiera, już na pierwszy rzut oka, wiele zapisów niezwykle kontrowersyjnych. Należy je szczegółowo przeanalizować i omówić, zdać sobie sprawę z konsekwencji, bo to my będziemy odpowiedzialni za uchwalenie planu, a nie - radni poprzedniej kadencji.

--
Autor: babet (IP zapamiętane)
Data: 28.05.2011 - 13:27:27

pozwoliłam sobie ,ponieważ do tej pory nie było innej informacji na ten temat ,h naprawdę to nie reklama blogu, a jedynie informacja na temat Planu Centrum ,który ma być uchwalony 31 maja br.http://boruta-azamber.blogspot.com/

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-05-28 13:41 przez babet.

--
Autor: Bartek (IP zapamiętane)
Data: 28.05.2011 - 13:29:08

[offtopic]
Źle podlinkowałaś, tak na marginesie.
[/offtopic]

Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

--
Autor: babet (IP zapamiętane)
Data: 28.05.2011 - 13:42:35

Dzieki poprawiłam

--
Data: 29.05.2011 - 20:42:14

Zacytuję fragment z blogu, do którego link podał(a) babet, bo myślę, że warto się odnieść do zawartej tam relacji z piątkowego posiedzenia Komisji Ładu (27 maja). Rozumiem, że wolno cytować z prywatnego blogu:

[i]"Natomiast zdziwienie moje sięgneło zenitu , gdy inny radny najpierw roztoczył przed składem komisji iście katastroficzną wizję dla miasta , jesli plan w proponowanym kształcie , bez podjęcia próby wprowadzenia w nim rozsądnych poprawek zostanie wprowadzony pod obrady najbliższej sesji rady .
Tu muszę przyznać otwarcie , że ta argumentacja radnego przekonała mnie do tego stopnia , że otwarcie i na głos poparłem jego ogląd i osąd sytuacji. I tu niespodziewanie nastąpiła volta, polegająca na tym , że ten sam radny za chwilę stwierdził , że plan jest zły ale on będzie głosował za. Czyli , że za tą przed chwilą głoszoną teorią końca świata ..ups , przepraszam Konstancina.
Ot taki przewrotny przykład "konsekwencji" w działaniu.
Szanowny Tomaszu ! To warto nas było tyle czasu straszyć ?"[/i]

Myślę, że autor tego komentarza (Andrzej Zambrowicz) nie do końca zrozumiał moje intencje. Nie dziwię się mu zresztą, że tak je odczytał w kontekście niezwykle burzliwej dyskusji, jaka się na posiedzeniu toczyła - jednak dyskusja ta dotyczyła konkretnych szczegółów planu, a nie jego odrzucenia jako całości.

Nie roztoczyłem żadnej "katastroficznej wizji", tylko odniosłem się do paru konkretnych zapisów planu, moim zdaniem, niekorzystnych, a mianowicie:

a) dopuszczenia [b]budowy 16-metrowego bloku mieszkalnego przy samym rondzie na miejscu Aury i jej zaplecza[/b] - uważam, że może to przyczynić się do zwiększenia korków w tym newralgicznym punkcie, nawet, jeśli samochody mieszkańców będą wyjeżdżać z parkingu podziemnego wąską uliczką biegnącą do dawnej mykwy.

b) dopuszczenia [b]dużego kwartału zabudowy wielorodzinnej (wysokości co prawda tylko 12m) między Polną, Bielawską a Warszawską (między blokiem Fartexu a rondem[/b]. Uważam, że - szczególnie, dopóki brak nam infrastruktury drogowej - nie powinniśmy dopuszczać kolejnych kwartałów domów wielorodzinnych w centrum.

Jeśli w wyniku negocjacji w sprawie zagospodarowania terenu papierni w Mirkowie powstanie przemyślana zabudowa mieszana usługowo-rekreacyjno-mieszkaniowa z jakimiś budynkami wielorodzinnymi sensownie usytuwanymi w kontekście innych obiektów (biura, centra konferencyjne, centrum kulturalno-sportowe z halą widowiskową i basenem, hala targowo-wystawowa, przedszkole, klub sportowy i in.), to pewnie można tam dopuścić w ograniczonym zakresie także i domy wielorodzinne. Natomiast nie widzę potrzeby stawiania ich w samym centrum Jeziorny, gdzie [b]powinno być raczej miejsce na funkcje publiczne (ratusz?), sklepy, usługi, kawiarnie (zabudowa nawiązująca do dawnego charakteru Jeziorny - pierzeje z fasadami kamieniczek)[/b], . Pani kierownik Wydziału Architektury użyła tu argumentu, że intencją planistów było stworzenie w KJ "wreszcie kawałka miasta" w postaci ulicy Bielawskiej dość jednolicie zabudowanej kilkupiętrowymi domami. Nie zgadzam się z taką definicją centrum miasta. Uważam, że to funkcje (usługi) ogólnodostępne oraz rozplanowanie przestrzeni i konsekwentne nawiązanie do tradycji przesądzają o miejskim charakterze dzielnicy, a nie wysokość i kubatura budynków. Jest wiele wspaniałych miast w Europie bez żadnych bloków. Bielawska wygląda teraz tak, jak wiele uliczek na przedmieściach polskich miast, lokali usługowych jest tam na razie mało, ulica zaś wieczorem zamiast przyciągać życie miejskie jako jedna z centralnych osi miasta - odstrasza pustką i niegościnnością zamkniętych osiedli.

c) dopuszczenia [b]między Warszawską, Bielawską a torami działek budowlanych od 600m, co może doprowadzić do dalszej parcelacji[/b] i tak już niewielkich ogródków i w konsekwencji zagęszczenia zabudowy.

To były w zasadzie moje jedyne istotne uwagi do planu centrum. Natomiast tak samo, jak p. burmistrz i p. przewodniczący Rady uważam, że nieuchwalenie planu przed wejściem w życie nowej ustawy uzdrowiskowej spowoduje konieczność sporej liczby zmian w planie (dostosowań do zapisów znowelizowanej ustawy), a zatem - nowych prac projektowych, uzgodnień, co w połączeniu z wyłożeniem planu po naszych (czyli radnych) poprawkach [b]da inwestorom co najmniej rok, jeśli nie więcej, na uzyskiwanie zgodnie z nową ustawą decyzji o warunkach zabudowy[/b]. Jeśli ktoś w tym okresie zechce zgodnie ze studium uwarunkowań uzyskać pozwolenie na budowę bloku w punkcie b) wymienionym powyżej, a także na znacznej części obszaru Argentyny, na Błotnicy po drugiej stronie Bielawskiej (wg planu mają tam być niskie budynki usługowe) - to je uzyska i to na warunkach mniej restrykcyjnych, niż te określone w planie - może uzyskać większą intensywność zabudowy i wysokość, nie mówiąc o tym, że projekt planu nie pozwala na sytuowanie "powierzchni biologicznie czynnej" na dachach, co jest w naszym przypadku fikcją, natomiast w decyzji o w.z. musielibyśmy takie rozwiązanie dopuścić. To samo dotyczy podziałów działek budowlanych na mniejsze - studium tego nie zabrania.
Teren pod Aurą jest na razie gminny, o ile się orientuję. Można jeszcze w tym roku podjąć uchwałę zmieniającą nowy plan w tym obszarze. Będę o to wnosił.

Podsumowując, [b]lepiej jest zatem moim zdaniem mieć już uchwalony plan, który, przy wymienionych tu wadach, jest jednak w mojej ocenie dość spójny i precyzyjny, niż majstrując przy planie jeszcze przez rok lub dłużej zgadzać się na wolną amerykankę[/b], której skutki można oglądać w wielu miejscach naszego kraju.
Oczywiście, ani plan miejscowy nie jest pewnym zabezpieczeniem przed wyobraźnią i inwencją pracowników starostwa wydających pozwolenia na budowę, ani też decyzja o warunkach zabudowy nie musi od razu rodzić chaosu przestrzennego. Tym niemniej, nie sądzę, żeby odrzucenie planu centrum przez radnych na tym etapie było rozsądnym pomysłem. To trochę tak, jakbyśmy, wiedząc o planowanej inwazji przeciwnika, nie budowali murów obronnych tylko dlatego, że nie podoba nam się projekt jednej z baszt oraz wykończenie parapetów.

To jest oczywiście tylko moje osobiste zdanie, a o losach planu zdecyduje we wtorek 21 radnych, każdy zgodnie z własnym osądem.

Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2011-05-30 16:09 przez Tomasz Zymer.

--
Data: 01.06.2011 - 09:45:45

Nie został uchwalony, ponieważ nie udało sie pzred sesją nanieść wszystkich poprawek - plan został zdjęty z porządku obrad

--
Data: 01.06.2011 - 11:52:59

Informacja Mani odrobinę nieprecyzyjna. Nie został uchwalony, ponieważ radni głosowali za zdjęciem tego punktu z porządku obrad, motywując to zbyt krótkim czasem na zapoznanie się z planem oraz faktem wprowadzenia nieomawianych na posiedzeniach komisji, nieznanych wcześniej poprawek bezpośrednio na sesję (radni dostali te poprawki dopiero w momencie rozpoczęcia sesji)

--
Rozpatrywanie uwag i poprawek do planów miejscowych na trzech posiedzeniach Kmisji Ładu 6-9 czerwca
Data: 01.06.2011 - 12:13:33

[b]T E R M I N A R Z posiedzeń komisji Rady Miejskiej[/b] - CZERWIEC 2011

06.06.2011r. (poniedziałek) godz. 14.30 Komisja Ładu Przestrzennego i Spraw Komunalnych
Temat:
1. Wizja lokalna w terenie
2. Od 15.30 - posiedzenie w sali konferencyjnej - [b]rozpatrzenie korespondencji, w tym pisma mieszkańców Skolimowa Płn. – Zach.[/b]
[b]3. Opiniowanie autopoprawek i zapisów do mpzp Centrum.[/b]
4. Wolne wnioski
Zaproszeni: Burmistrz Gminy

08.06.2011r. (środa) godz. 15.00 Komisja Ładu Przestrzennego i Spraw
Komunalnych
Temat:
[b]1. Omówienie tekstu mpzp Strefy „A” i terenów przyległych
2. Opiniowanie uwag do mpzp Strefy „A” i terenów przyległych[/b]

09.06.2011r. (czwartek) 15.00 Komisja Ładu Przestrzennego i Spraw
Komunalnych
Temat:
[b]1. Opiniowanie uwag do mpzp Strefy „A” i terenów przyległych[/b] – ciąg dalszy
2. Sprawy bieżące

Zmieniany 2 raz/y. Ostatnio 2011-06-01 12:16 przez Tomasz Zymer.

--

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Archiwum forum jest w trybie tylko do odczytu. Zapraszamy do dyskusji na nowe forum Konstancina-Jeziorny.

Wszystkie publikowane wypowiedzi są prywatną własnością ich autorów, a internauci ponoszą wyłączną i całkowitą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi.
Wyrażone opinie nie muszą i często nie odzwierciedlają poglądów redakcji serwisu. Wszelkie zastrzeżenia do wypowiedzi / opinii powinny być kierowane do ich autorów.
This forum powered by Phorum.