Forum Konstancina

Akcja: Fora::Wątki
Skandal, czyli jak nie uchwalić planu Skolimowa
Autor: Bogusław Komosa (IP zapamiętane)
Data: 16.06.2011 - 23:59:32

W miejscowej gazecie ukazał się artykuł skandal.Warto przyjrzeć się w jakim czasie się ukazał.W czasie gdy sponsorzy szukają koalicji do nieuchwalenia najważniejszych planów dla gminy Konstancin-Jeziorna.
Bynajmniej nie o ulicę Kołobrzeska tu chodzi.Warto przejechać się tą ulicą i zobaczyć ile domów stoi w pobliżu drogi.Jeśli wnioskodawcy znają przebieg drogi bezkolizyjny to dlaczego jeszcze nie przynieśli mapy z jej przebiegiem oraz zgoda właściciela, który zgodzi się poprowadzić drogę przez swoją działkę.Wiadomo,że gmina terenów pod drogi nie wykupuje, to trzeba teraz znaleźć jelenia, darczyńcę.W tym miejscu kieruję pytanie do radnego Tomasza Zymera-znajdź ten przebieg drogi ,nie siej zamętu i nie daj się wyprowadzać w pole.
Mam prośbę, aby żaden konfident- np baca się tu nie wypowiadał.

--
Re: Skandal, czyli jak nie uchwalić planu Skolimowa
Autor: Tomasz Zymer (IP zapamiętane)
Data: 17.06.2011 - 07:21:06

Mam deklarację ze strony p. kierownik Wydz. Architektury (po wczorajszej komisji), że [b]zostaną rozważone możliwości alternatywnego poprowadzenia drogi zbiorczej do ul. Pułaskiego, gmina sprawdzi ich koszt i techniczną wykonalność[/b] i we wrześniu przedstawi mieszkańcom wyniki tych prac oraz uzasadnienie stanowiska gminy na piśmie. Będę chciał, żeby Komisja przegłosowała taki wniosek na najbliższym posiedzeniu.

Uważam, że jeśli 65 mieszkańców kieruje wniosek do gminy, należy na niego odpowiedzieć wyjaśniając i uzasadniając stanowisko gminy, a nie obrażać się, że to po terminie wyłożenia planu i że podpisali się także mieszkańcy sąsiadujących przecznic. Wg informacji z wydziału, plan zostanie uchwalony dopiero pod koniec roku. Jest jeszcze czas na rozważenie pewnych wariantów i przede wszystkim na uczciwą odpowiedź na wniosek mieszkańców.

[b]Postscriptum:[/b] Jest pewien radny, który w poprzedniej i w tej kadencji wielokrotnie wyrzekał, że burmistrz (Skowroński) poszerza ul. Powsińską i robi z niej obwodnicę bez zgody i konsultacji z mieszkańcami. Status ul. Kołobrzeskiej po zbudowaniu łącznika do ul. Prawdziwka będzie analogiczny, jak ul. Powsińskiej - będzie to zachodnia "obwodnica" ul. Warszawskiej. Dlaczego zatem, skoro ten radny domagał się tak głośno prawa głosu dla mieszkańców ul. Powsińskiej i nawet groził blokadą drogi, teraz odmawia tego samego prawa mieszkańcom innego rejonu miasta?

Zmieniany 1 raz/y. Ostatnio 2011-06-17 08:59 przez Tomasz Zymer.

--
Data: 17.06.2011 - 11:33:46

Radny to powinien trochę świata zwiedzić, a nie być ograniczonym.Na całym terenie Skolimowa i sąsiednich Chyliczek nie ma drogi z prawdziwego zdarzenia i nikt takiej drogi nie chce, także w planie strefy A i Centrum.Mnie te drogi potrzebne nie są, wcale nimi nie jeżdżę bez potrzeby.Niech więc tak zostanie.Tylko jak poprowadzić kanalizację, wodociąg, odwodnienie terenu.

--
Data: 17.06.2011 - 11:35:48

Szanowny panie radny, a gdzie pańska sztandarowa pozycja programu walka z asfalciarnią.

--
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 17.06.2011 - 11:46:02

[quote]Szanowny panie radny, a gdzie pańska sztandarowa pozycja programu walka z asfalciarnią[/quote]
a to nie była sztandarowa pozycja każdego komitetu i każdego kandydata?

[offtopic]
zaczynam mieć nieodparte wrażenie, że zaczynają się jakieś tarcia w Radzie...ludziom nie wróży to najlepiej :(
[/offtopic]

--
Data: 17.06.2011 - 12:50:02

Jeśli chcesz Boguś zapoznać się z ostatnimi (tegorocznymi) działaniami społecznymi w sprawie tzw. asfalciarni, chętnie pokażę wszystkie dokumenty: wnioski mieszkańców i stowarzyszeń do wojewody, jego odpowiedź, odwołanie do GINB, itd. Jest tego trochę.

Natomiast co do działań Rady w tej sprawie, to 10 lipca 2009 Rada podjęła uchwałę o przystąpieniu do zmiany planu miejscowego na terenie wytwórni mas bitumicznych. Ty podobno byłeś też inicjatorem takiej uchwały. Projekt zmiany planu jest już gotowy, uzgodnienia też, zatem można uchwalać. [b]Mam nadzieję, że jako przewodniczący komisji i zwolennik szybkiego i sprawnego uchwalania planów zadbasz o jego omówienie i przegłosowanie tak, żebyśmy także i ten pilny plan mogli uchwalić w tym roku[/b] - z pełną świadomością konsekwencji takiej decyzji i po rozmowach z właścicielem, które burmistrz publicznie obiecał rozpocząć jeszcze zimą, więc pewnie rozpoczął, choć nic mi o tym nie wiadomo.

Wbrew pozorom, uchwalenie tego planu nie musi oznaczać wysokiego odszkodowania - tyle, że brak w Urzędzie dobrej woli do rozmów z Falbrukiem o ich oczekiwaniach.

Co do zwiedzania świata, spędziłem sporo czasu na Zachodzie (w Wlk Brytanii) i wiem, że tam nie buduje się nowych dróg zbiorczych i tras szybkiego ruchu przez teren od dziesięcioleci już zabudowany, jeśli tylko są inne możliwości.

--
Autor: ola (IP zapamiętane)
Data: 17.06.2011 - 14:04:25

[quote Bogusław Komosa]Radny to powinien trochę świata zwiedzić, a nie być ograniczonym (...)[/quote]

oj, Panie Bogusiu, ależ pojechał Pan po bandzie :P Ciekawam, jak wypada Panu porównanie pracy/pozycji councillor w takim np. Czikago z Pańską własną pracą i pozycją radnego w Konstancinie-Jeziornie (gdzieś tu czytałam, że piastuje Pan tę funkcję od 20 lat).
... a "zwiedzanie świata" bywa często prostą rozrywką i niczym więcej, co widać po forumowych echach podróży kcińskich radnych do liiiiicznych miast bliźniaczych (innych ech brak :( )

--
Data: 17.06.2011 - 16:37:55

Ja staram się zwiedzać za swoje pieniądze i nie chodzę po karczmach.Za swoje to się szanuje, za cudze się baluje/nie wszyscy/.Trudno tu Olu z tobą dyskutować.Ilość km autostrad w Chicago, czy Houston może porazić-jest to wielokrotność długości naszych dróg tzw autostrad.Tylko,że tam autostrady są wielopasmowe np 8 w jedną stronę.Na przykład w Houston zwykłe drogi osiedlowe mają od 10 do 30 m szerokości i korków nie widziałem.Praca radnego w USA jest nieporównywalna z naszą, ponieważ nasze zapóźnienia cywilizacyjne to ok 30 lat, a w niektórych dziedzinach 100 lat.Tam w jednym mieście buduje się więcej dróg niż w całej Polsce.Dróg prawdziwych , nie atrap.

--
Data: 17.06.2011 - 18:04:21

[quote Bogusław Komosa](...)Praca radnego w USA jest nieporównywalna z naszą (...)[/quote]

na czym polegają [u]główne[/u] różnice ?

--
Autor: mania (IP zapamiętane)
Data: 17.06.2011 - 18:31:26

Pewnie na tym, że nie ma stada radnych (jak np. w Wawa) i robią to za darmo

--
Data: 19.06.2011 - 07:23:24

w mojej opinii główna różnica polega na tym, że tam [u]żaden[/u] problem nie kończy się przed startem, a wiele finałów ma postać "poprawki do konstytucji"

--
Re: Skandal, czyli Kołobrzeska gminną autostradą :P
Data: 21.06.2011 - 08:12:54

[quote Tomasz Zymer]Mam deklarację ze strony p. kierownik Wydz. Architektury (po wczorajszej komisji), że [b]zostaną rozważone możliwości alternatywnego poprowadzenia drogi zbiorczej do ul. Pułaskiego (...)[/quote]

czy to oznacza, że legalnie zabudowane działki zachowają jednak swój kształt, a mój sięgacz nie znajdzie się nagle w koszmarnej delcie Kołobrzeska/Pułaskiego ? Ciekawam, co by na tę okoliczność powiedzieli goście z "bliźniaków" ... 8-)

--
Data: 21.06.2011 - 11:32:59

[quote ola][quote Tomasz Zymer]Mam deklarację ze strony p. kierownik Wydz. Architektury (po wczorajszej komisji), że [b]zostaną rozważone możliwości alternatywnego poprowadzenia drogi zbiorczej do ul. Pułaskiego (...)[/quote]

czy to oznacza, że legalnie zabudowane działki zachowają jednak swój kształt, a mój sięgacz nie znajdzie się nagle w koszmarnej delcie Kołobrzeska/Pułaskiego ? Ciekawam, co by na tę okoliczność powiedzieli goście z "bliźniaków" ... 8-)[/quote]

Na ile mogę wyczuć intencje pani burmistrz Gadomskiej i urzędników w Wydziału Architektury, nie zamierzają oni ani niczego zmieniać w projekcie planu, ani wyszukiwać i rozmawiać z właścicielami działek, przez które mógłby przebiegać alternatywny łącznik. Wydział zamierza wykazać, że nie ma alternatywy dla przebiegu drogi zbiorczej ulicą Kołobrzeską. Mają na taki przebieg uzgodnienia z MZDW, zarzuty mieszkańców do planu odrzucone, sprawa w sądzie wygrana, można już uchwalać tę część planu bez żadnych dalszych działań, wystarczy tylko przekonać radnych do Jedynie Słusznej Koncepcji (JSK). Ponieważ 65 mieszkańców podpisało wniosek i paru radnych, w tym ja, ten wniosek poparło, urząd musi robić dobrą minę do złej gry, więc na jesieni "upitraszą" jakieś pisemko wskazujące, że JSK jest właśnie jedyna i słuszna. Nie sądzę, żeby poważnie rozpatrzyli jakieś inne warianty, chyba że... będzie protest, media i zrobi się draka na całe Mazowsze. Co na to np. Pani medialny sąsiad, Pani Olu?

Zgadzam się, że w urzędzie jeśli chodzi o traktowanie głosów i wniosków społecznych nie zmieniło się nic, poza tym, że teraz pani burmistrz Gadomska dzielnie stoi na straży status quo.

--
Autor: Bartek (IP zapamiętane)
Data: 21.06.2011 - 13:40:00

[offtopic]
To co, Migawkowy Reportaż z ul. Kołobrzeskiej kleić? Sprawę 150 metrów krzaków media podchwyciły, może i teraz trzeba?
[/offtopic]

Wszystkie wypowiedzi na licencji CC-BY-ND.

--
Autor: Hammer (IP zapamiętane)
Data: 21.06.2011 - 19:14:30

Chciałem zajrzec na stronę burmistrza Jańczuka z okresu kampanii wyborczej i jak to zwykle bywa w przypadku polityków PO... zniknęła.

Ale program zachował się na blogu radnego Zymera, gdzie mogę przeczytać:

[quote=Kazimierz Jańczuk]W swoim programie, który poniżej przedstawiam zwracam uwagę na jego realny charakter, wyraźnie określone zadania priorytetowe i kadencyjność . Oznacza to, iż wszystkie działania mają charakter zaplanowany i każdy mieszkaniec gminy będzie wiedział kiedy i gdzie będą realizowane określone zadania. Tworzy to przejrzystość i daje możliwość rozliczenia burmistrza i jego ekipy z wziętych na siebie obowiązków Chcę tutaj wyraźnie powiedzieć, iż konsultacje społeczne, które zamierzam wprowadzić będą ważnym elementem opinii przy wyborze zadania.[/quote]

I co tu komentować?

--
Data: 21.06.2011 - 23:07:23

Propozycja przeprowadzenia tzw alternatywnej drogi jest nierealna.Po pierwsze trzymając się 100 m od ul Kołobrzeskiej na zachód alternatywa będzie przebiegać przez dom pana Wyszomirskiego, następnie przez kanał skolimowski i działkę nie zabudowaną.Proszę wnioskodawców aby sami porozmawiali z właścicielami działek i znaleźli jelenia który przeznaczy działkę budowlaną pod drogę, za którą gmina nie zapłaci, bo tak w Konstancinie jest.Ja osobiście z radnym R.Bajkowskim szukaliśmy chętnych którzy by się zgodzili na przeprowadzenie kanału rezerwowego który mógłby odprowadzić nadmiar wody z kanału do Jeziorki najkrótszą drogą.Chętnych nie było.Kanał miał być zamknięty/rura 2 m średnicy pod ziemią.Tak więc twierdzenie Tomku, że burmistrzowa nie chce jest na tyle prawdziwe jak twierdzenie,że ty zapewnisz właścicielom stosowne odszkodowanie/diety ci nie starczy/.Panie radny trzeba się uczyć,a nie kwestionować pracy innych.Opublikuj mapę z drogą alternatywną, znajdź w budżecie 1 mln zł na wykup tej drogi/pewnie kosztem szkoły w Opaczy/.Sukces wyborczy gotowy i uznanie w naszym mieście zapewnione.Droga musi być znacznie wywyższona, gdyż kanał zalał obszar proponowanej alternatywy.

--
Data: 22.06.2011 - 01:11:42

Boguś, pięć pytań:

1) Na wykup działki pod przebieg alternatywny pieniędzy niestety w budżecie nie ma - zgadzam się. A na wykup długiego i szerokiego pasa pod przebieg tej drogi zbiorczej zawarty w planie pieniądze są?
2) Czemu nie potrafisz ominąć domu pana Wyszomirskiego? Przecież obok nie brakuje pustej przestrzeni?
3) Czy wiesz, że większość dróg w naszej gminie poniżej skarpy budowano jako groble między okresowo zalewanymi łąkami - i to już ponad 100 lat temu?
4) Skoro tyle jest problemów z wykupem ziemi pod drogi, to może w ogóle nie powinniśmy się zabierać za planowanie kolejnych pseudoobwodnic przez już zabudowane tereny. Czy powodem budowy drogi zbiorczej Kołobrzeska-Prawdziwka-Borowa, oficjalnie i bez ogródek podawanym przez UMiG i panią burmistrz, nie jest przypadkiem planowana gęsta deweloperka na obszarze Kierszka? A może to inwestorzy z Kierszka powinni zapłacić za budowę dróg dojazdowych do nowych osiedli?
5) Co jest priorytetem dla gminy - wytyczanie dróg w pole pod kątem nowej przyszłej zabudowy (Kierszek) czy stwarzanie sensownych warunków życia dla tych mieszkańców, których już mamy?

Bardzo się cieszę, że nareszcie jest merytoryczna dyskusja w tej sprawie.

--
Autor: Artek_Bartek (IP zapamiętane)
Data: 22.06.2011 - 01:22:14

[offtopic]
[quote]pewnie kosztem szkoły w Opaczy[/quote]
czy ja mogę prosić by spod palcy radnego z okręgu 4 nawet nie próbowały wychodzić tego typu sugestie?
ludzie z tego terenu woleliby widzieć inny sposób zaangażowania w ten temat...a od jakiegoś czasu niektórzy mają poczucie, że zaangażowanie radnego odpowiada...ilości głosów, zostały na określonego kandydata oddane...a raczej to nie tak winno wyglądać...[/offtopic]

--
Data: 28.06.2011 - 00:03:49

Nic nie kumam o co chodzi z tymi domami na poszerzonej Kołobrzeskiej. - Dziś zajrzałam do mapy satelitarnej http://www.zumi.pl/namapie.html?qt=mapa&loc=Konstancin-Jeziorna%2C+ul.+Ko%B3obrzeska+1&cId=&sId=&moreCities=i widzę tylko jeden dom, który preszkadza poszerzeniu, ale naprzeciw tego domu jest pusty plac, który gmina mogłaby wykupić (gdyby kiedys były pieniądze), żeby drogę trochę presunąć. A gdzie są jeszcze inne domy, bo nie widzę. Chyba że chodzi o przedłużenie Kołobrzeskiej za torami. Może mi ktoś objaśnic?

--
Data: 28.06.2011 - 14:41:27

Nie chodzi o żadne kolidujące domy. Z budową nowej drogi zbiorczej są dwa problemy:

1) trzeba wykupić sporo gruntu, a już gmina jest winna za niewykupione pasy pod drogi około 18-20 milionów. Jeśli właściciele tych pasów się zbiorą i pójdą do sądu, mogą puścić gminę z torbami;
2) budowa nowej pseudoobwodnicy Konstancina dodatkowo utrudni ruch lokalny mieszkańcom sąsiadujących (bocznych) ulic (stąd ich podpisy na wniosku), a celem budowy, jak twierdzą sami urzędnicy z UMiG, jest dojazd do nowych osiedli planowanych na Kierszku, do których powstania w obecnej sytuacji komunikacyjnej gmina na pewno nie powinna w ten sposób dopłacać. Dlatego m.in. właśnie prosiłem wydział architektury o rozważenie innego sposobu włączenia drogi zbiorczej w ul. Pułaskiego, który omijałby wąskie gardło u wylotu Kołobrzeskiej / Ciechanowskiej.

Ja uważam, że gmina powinna zrezygnować z zabierania gruntów pod nowe drogi do czasu spłacenia długu za te, które już zatwierdziła w planach. Nie zabiera się ludziom prywatnej własności, skoro wiadomo, że nie jesteśmy w stanie zapłacić - to fundamentalne naruszenie prawa. Takie jest moje osobiste zdanie.

--
Deweloperzy budują drogi dojazdowe do osiedli
Data: 28.06.2011 - 17:30:36

[quote=T. Zymer

Ja uważam, że gmina powinna zrezygnować z zabierania gruntów pod nowe drogi do czasu spłacenia długu][/quote]

A może RM zastanowi się czy nie zrobić tak jak w Białołęce i innych miejscowościach

Białołęka Deweloperzy budują drogi dojazdowe do osiedli
http://www.polskatimes.pl/warszawa/fakty24/216800,deweloperzy-buduja-drogi-dojazdowe-do-osiedli,id,t.html

jak czytamy w ww. artykule:

[color=#0000FF]Urzędnicy powołują się na artykuł 16 ustawy o drogach publicznych. Czytamy w
nim, że "budowa lub przebudowa dróg publicznych spowodowana inwestycją
niedrogową należy do inwestora tego przedsięwzięcia".[/color]

głos z z forum pod ww artykułem
dzielnica nie musi budować dróg.
adacho 03.02.10, 20:38:50

[i]Budowa dróg nie jest obowiązkiem dzielnicy! W ustawie o samorządzie gminnym
jest napisane, że do zadań własnych gminy należy zaspokajanie zbiorowych
potrzeb wspólnot: takich jak np. drogi, kanalizacja itp. Czyli gmina ma
obowiązek zapewnić w gminie drogi itp. Nie ma OBOWIĄZKU ich budowania -ma
OBOWIĄZEK zapewnienia tej drogi. Jeżeli inwestor chce wybudować osiedle
wówczas Gmina ma pełne prawo umówić się z inwestorem, że to on wybuduje
drogę na swój koszt. Nic nadzwyczajnego. Dziennikarz nie zna prawa - oj
kiepsko...:)[/i]

co jeszcze robią deweloperzy, żeby poprawić swój wizerunek, zob.
http://mieszkaniowy.blox.pl/2010/02/Jak-deweloperzy-chca-poprawic-swoj-wizerunek.html

--
Data: 28.06.2011 - 17:38:45

Bardzo słusznie, Maniu. Ale jeśli gmina uchwali 18-metrową drogę zbiorczą w planie miejscowym, to gmina zgodnie z prawem musi zapłacić za zabrany grunt. Tak samo sytuacja wygląda na Elsamie, gdzie niedawno przegraliśmy sprawę sądową. Sprawa tego, kto fizycznie wybuduje drogę, jest zupełnie odrębna od sprawy wykupu gruntów. Żeby gmina nie musiała wykupować ziemi, droga w planie musi mieć poniżej 10m w liniach rozgraniczających i nie wchodzić na istniejące działki. Wówczas nie ma statusu drogi publicznej.

--
Data: 28.06.2011 - 22:22:57

[quote=gmina zgodnie z prawem musi zapłacić za zabrany grunt][/quote]

Wiem Tomaszu, że musi - ten pomysł dla deweloperów, żeby poprawili swój wizerunek to tak na marginesie.
W Poznaniu mogą się starać o względy mieszkańców, to dlaczego w Kcinie nie?

--

Akcja: ForaWątkiSzukajZaloguj
Archiwum forum jest w trybie tylko do odczytu. Zapraszamy do dyskusji na nowe forum Konstancina-Jeziorny.

Wszystkie publikowane wypowiedzi są prywatną własnością ich autorów, a internauci ponoszą wyłączną i całkowitą odpowiedzialność za swoje wypowiedzi.
Wyrażone opinie nie muszą i często nie odzwierciedlają poglądów redakcji serwisu. Wszelkie zastrzeżenia do wypowiedzi / opinii powinny być kierowane do ich autorów.
This forum powered by Phorum.