Piesze szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne w Konstancinie-Jeziornie zbiegają się w okolicy Parku Zdrojowego, na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i ul. Piłsudskiego. Dotrzeć tam można samochodem jadąc ul. Piłsudskiego (jest możliwość parkowania w ul. Sienkiewicza) lub autobusami 700 (na żądanie) i 710 wysiadając na przystanku Sienkiewicza.

Szlak zielony

prowadzi przez Królewską Górę i Nowe Wierzbno, a dalej tereny leśne Chojnowskiego Parku Krajobrazowego w kierunku południowym. W okolicach Czarnowa opuszcza obszar Gminy Konstancin-Jeziorna i kieruje się w stronę Zalesia Górnego, przez Lasy Chojnowskie, Ustanówek do Złotokłosu. Długość odcinka Konstancin-Ustanówek 16 km, cały szlak – 34 km.

Szlak czarny

prowadzi po zamkniętej pętli przez zabytkowy teren Konstancina, Las Oborski, Skolimów, deptak nad rzeką Jeziorką i Park Zdrojowy. Długość pętli 8,8 km.

Szlak żółty

prowadzi przez zabytkowy teren Konstancina, Las Oborski, Łyczyn i Cieciszew nad Wisłę. We wsi Dębówka opuszcza obszar Gminy Konstancin-Jeziorna i kieruje się dalej na południe do Góry Kalwarii. Długość odcinka Konstancin-Słomczyn – 6,5 km, Słomczyn-Góra Kalwaria (dworzec autobusowy) – 12,5 km. Łącznie 19 km.

Szlak niebieski

prowadzi z Ursynowa, przez Las Kabacki, Konstancin (Park Zdrojowy), Obory (Dwór w Oborach), rezerwat Łyczyńska Olszyna, Łyczyn, Las Oborski. W okolicach Czarnowa opuszcza obszar Gminy Konstancin-Jeziorna i kieruje się w stronę Zalesia Górnego. Długość odcinka Kabaty-Konstancin 9 km, a Konstancin-Zalesie Górne (do stacji PKP) – 20,6. Łącznie 29,6 km.

Piesze ścieżki spacerowe

“Śladami Stefana Żeromskiego” (oznaczona kolorem czerwonym tworzy pętlę długości 10,5 km)

Trasa zaczyna się na skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i ul Piłsudskiego, prowadzi aleją główną przez Park Zdrojowy, za tężnią solankową należy przekroczyć Jeziorkę mostem pieszym, następnie wzdłuż rzeki do mostu na ul. Warszawskiej, mijając po drodze jaz Imberfal i zalew Św. Jan do ronda Jana Pawła II przy Starej Papierni.
Dalej poniżej skarpy pradoliny Wisły równolegle do ul. Literatów przez rezerwat Łęgi Oborskie, do dworu w Oborach – kolebki miasta, przez rezerwat Skarpa Oborska, cmentarz z I wojny światowej “Marynin”, i Łyczyn. Po przejściu przez ul. WIlanowską wchodzi się do rezerwatu Obory w Lesie Oborskim, koło dawnej gajówki i ul. Od Lasu koło Głazów Żeromskiego, wraca się do Konstancina. Ścieżka przechodzi obok willi “Świt” na ul. Żeromskiego, w której mieszkał Stefan Żeromski.

“Do Skolimowa” (oznaczona kolorem niebieskim, tworzy zamkniętą pętlę 7,5 km)

Trasa ma swój początek klasycznie przy skrzyżowaniu ul. Sienkiewicza i Piłsudskiego. Trasa prowadzi ulicami Sienkiewicza, Żeromskiego, Batorego, Piotra Skargi, Piasta, Sanatoryjną, Graniczną i Akacjową do cmentarza skolimowskiego, dalej ulicami Chylicką i Rycerską do rzeki Jeziorki, następnie wzdłuż rzeki do Parku Zdrojowego. Pod drodze liczne zabytkowe wille.

Obydwie ścieżki wytyczono dla uczczenia Roku Stefana Żeromskiego obchodzonego w 80 rocznicę śmierci. Trasy prowadzą do miejsc, w których pisarz lubił spacerować.

Powrót do spisu treści