OGRÓD MOŻNA STWORZYĆ WSZĘDZIE

Ogród można stworzyć wszędzie , bez względu na miejsce czy powierzchnię , którą mamy do dyspozycji. Zarówno może on powstać na działce rekreacyjnej, na działce przy domu jak i na tarasie , dachu, balkonie lub parapecie. Istnienie nawet najmniejszego zielonego zakątka nadaje inny wymiar naszemu otoczeniu. Zwykle trudne warunki pomagają w odkryciu i zastosowaniu niekonwencjonalnych rozwiązań. Nie zrażajmy się różnymi przeciwnościami losu a przyroda nam to z pewnością wynagrodzi dając szanse relaksu i wypoczynku w urokliwym otoczeniu.


Mam nadzieję , że tym razem uda mi się zainspirować Państwa podając kilka prostych rozwiązań zagospodarowania zielenią dostępnej przestrzeni tak aby poczuć dobry nastrój i przyjemność w nowym otoczeniu.


W zależności od przestrzeni jaką dysponujemy możemy sadzić rośliny w doniczkach o naprawdę niewielkiej, parapetowej średnicy aż po te olbrzymie, zarówno szerokie jak i wysokie. Wybór donic i pojemników na rynku jest w miarę zadawalający.
Wbrew pozorom , dysponując tarasem, balkonem czy fragmentem dachu , warto jest mieć pomysł dotyczący charakteru jego zagospodarowania, kolorystyki i wzornictwa. Brać pod uwagę należy przede wszystkim wielkość, kształt jak i tworzywo z którego wykonane będą donice.


Do obsadzeń w pojemnikach doskonale nadają się nawet całkiem spore drzewa liściaste, najlepiej formy szczepione. Ponieważ jesienią tracą liście i w takiej postaci przeżywają zimę, są bardziej odporne na przemarzanie niż duże rośliny iglaste. Pamiętać należy, iż rozmiar donicy musi być nieco większy od średnicy bryły korzeniowej sadzonej rośliny.

 


Jedną z zalet ogrodu zbudowanego przy pomocy doniczek, donic czy pojemników jest możliwość stworzenia niezwykle efektownego miniaturowego krajobrazu przy dość niewielkim nakładzie pracy ...i finansów. Wyobraźmy sobie rosnącą wśród skał na wzgórzu pojedynczą sosnę , malowniczo pokrzywioną przez ...czas , niczym tajemniczy bonsai . Pod nią ,unoszące się delikatnie łany niezwykle odpornej na trudne warunki klimatyczne , malowniczo kwitnącej roślinności itd...A wszystko posadzone na powierzchni równej donicy o średnicy 40 cm.


Z kolei osłonki czyli donice bez otworu w podstawie, są bardzo przydatne w tworzeniu miniaturowych oczek wodnych. Do tego celu możemy wykorzystać np. trzy donice z jednego kompletu. Każda z nich będzie miała inną średnicę – w najszerszej zakładamy oczko wodne z pływającymi małymi roślinkami , rzęsą itp. Ze względu na niewielką objętość pompka filtrująca nie jest niezbędna ale oczywiście mini – fontanna czy też oświetlenie podwodne wedle upodobań zmieści się z całą pewnością. W średniej i najmniejszej sadzimy np. trawy lub wierzbę mandżurską nawiązujące charakterem i pokrojem do roślinności nadwodnej stanowiące bezpośrednie otoczenie naszego oczka.


Takie tworzenie luźnych skojarzeń naszego mini ogródka z naturalnym krajobrazem daje doskonałe efekty estetyczne a w konsekwencji ułatwia nam relaks i wypoczynek w trakcie kontemplacji mikro świata. Usiądźmy więc wygodnie przed naszym mini teatrem natury , odprężmy się i dajmy się ponieść fantazji .....

Pozdrawiam Wszystkich chyba już jesiennie : Monika Prochot-Malczewska .