UROKI WIOSENNEGO OGRODU : wypoczynek wśród wierzb.



Witam Państwa ! Wolne dni Świąteczne już minęły ale na szczęście na dobre zawitała u nas wiosna ! Liście na roślinach powiększają się z każdą godziną , niebawem zrobi się dookoła zielono. Nadszedł zatem ten czas kiedy z dużą przyjemnością przenosimy nasze chwile codziennego relaksu z salonu do ogrodu wybierając raczej obserwowanie żab i rybek w naszym oczku niż kolejny program sprawozdawczy z posiedzenia sejmowej komisji śledczej. Jak bardzo relaksujący i odstresowujący jest wypoczynek w ulubionym miejscu na świeżym powietrzu - tego nie trzeba nikomu udowadniać. Załóżmy więc, że po powrocie z pracy późnym lub wcześniejszym wieczorem możemy ze świeżo zaparzoną herbatą ( bądź innym trunkiem...) wyjść do ogrodu, powolutku przejść sobie tylko znanymi ścieżkami, obejrzeć co się zmieniło przez ostatni dzień, które roślinki już kwitną a które dopiero nieśmiało wychylają się z pod warstwy kory, zajrzeć pod każdy kamień i do każdej podejrzanej norki ( kret czy ryjówka?! ) po czym spokojnie, wygodnie rozsiąść się w osłoniętym miejscu i posłuchać cichego szmeru wody, świergotu ptaków...itp. Myślę , że to najlepszy moment na parę wskazówek gdzie szukać u siebie w ogrodzie miejsca do takiego właśnie wypoczynku. Od razu zaznaczam, że najmniejszego znaczenia nie ma powierzchnia ogrodu jaką dysponujemy. Nie musi nawet być to cały ogród, wystarczy balkon w bloku, taras, mały ogródek przy szeregowcu, bo wszystko i tak zależy od naszego nastawienia, od chęci, wyobraźni i wysiłku jaki chcemy włożyć w to, żeby urządzić sobie przyjemny kącik do wypoczynku. Tak naprawdę sprawa nie jest szczególnie skomplikowana.
A mianowicie szukamy w naszym ogrodzie miejsca "zacisznego", osłoniętego od wiatru i niepożądanych widoków, takiego miejsca w którym czujemy, że możemy choć na chwilę zapomnieć o tym co ważne na co dzień a zająć się czymś całkiem błahym a jeszcze lepiej całkiem niczym. Takie miejsce powinno dawać nam poczucie bezpieczeństwa, stwarzać klimat pewnej intymności troszkę z dala od oczu sąsiadów a może nawet domowników?. Wszystko zależy przecież od naszych indywidualnych upodobań i potrzeb. Tu musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań dotyczących brzydko mówiąc "programu" naszego miejsca wypoczynku . Jeśli nasze ulubione miejsce nie ma być zaszytą wśród roślin pustelnią gdyż od czasu do czasu chcemy dzielić je z bliskimi a może i dalszymi osobami być może warto jest utwardzić jego nawierzchnię. Wachlarz typów nawierzchni jest tak bogaty, że na pewno każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego : od drewna, poprzez żwir, tłuczeń aż po naturalny kamień i jego betonowe substytuty w całej gamie barw, faktur, wielkości. Może warto wzbogacić nasze miejsce o dodatkowe atrakcje takie jak jakiś detal wodny lub rzeźba ? A może nasz ulubiony sposób wypoczynku to wspólne biesiady, grill, ognisko? Chodzi tu przede wszystkim o praktyczną stronę organizacji wypoczynku. Im skromniejszy program tym prostsza realizacja, przy rozbudowanym programie użytkowania bardzo ważna staje się możliwość ustawienia mebli ogrodowych, grilla, komunikacji z domem podłączenia mediów, doboru roślin itd., itd ... Hm... więc może sprawa nie jest tak całkiem prosta i nieskomplikowana. Tak więc chociaż każdy z nas najlepiej zna swój ogród zawsze można przy okazji takich poszukiwań poradzić się fachowca.
Z ostatniej chwili - pomysł na jak najbardziej wiosenne rośliny doskonale nadające się do naszych samotni na tarasy a także jako solitery i grupy /wielo gatunkowe/ do obsadzenia oczek, skalniaków i żwirowych ogródków. Która grupa roślin jest aż tak wszechstronna ?


Na zdjęciu w całej okazałości widać wierzbę mandżurską w najbardziej dla
niej sprzyjającym otoczeniu.

To wierzby, jedne z pierwszych oznak nadchodzącej wiosny, kwitnące baziami drzewka i krzewy. Rośliny naszego klimatu, doskonale znoszące przymrozki, mroźne zimy i upalne lata.
Uprawiane obecnie przez Szkółkarzy odmiany wierzb mają bogate zastosowanie w naszych ogrodach. Charakteryzują się dużą różnorodnością barw i form. Te same odmiany mogą być hodowane w formie naturalnej lub szczepione na różnych wysokościach i w różnych kształtach w zależności od sposobu strzyżenia. Nie tylko kwitną w postaci większych bądź mniejszych, kolorowych bazi ale również poszczególne odmiany różnią się między sobą kształtem, barwą,, fakturą liści.
Wierzby jako rośliny niezwykle wytrzymałe i odporne doskonale komponują się z detalami małej architektury w ogrodzie. Powinny stać się nieodłącznym elementem kompozycji oczka wodnego. Z równym powodzeniem pasują do nasadzeń w donicach ustawianych na tarasie. Dzięki swemu urokowi są idealne do kompozycji przy placykach wypoczynkowych.


Zdjęcie przedstawia detal wodny przy placyku wypoczynkowym osłonięty koroną
wierzby mandżurskiej.
Na zbliżeniu widać charakterystyczne pozwijane pędy i liście.


Wymienię niektóre z odmian, z całą pewnością odpowiadające opisowi powyżej :
Najbardziej popularna, o przepięknej kopulasto-płaczącej koronie i ogromnych, żółtych baziach - wierzba iwa ( Salix caprea "Pendula" ),
Wierzba szwajcarska ( Salix helvetica ) - mały kulisty krzew o srebrzystobiałych liściach, często oferowana jako małe drzewko szczepione na pniu.
Wierzba integra odm."Hakuro-nishiki" - silny krzew o kulistej koronie i bardzo oryginalnym zabarwieniu liści, młode są różowawe a potem stają się biało-zielone. Atrakcyjnie wyglądają posadzone w grupie: forma naturalna i szczepiona na pniu obok siebie.
Wierzba lanata ( Salix lanata ) - roślina idealna do małych ogrodów, liście dość spore, szare, pokryte białym kutnerem. Popularna również forma pienna. Na koniec, jeśli dysponujemy trochę większą przestrzenią w ogrodzie, polecam wierzbę mandżurską ( Salix matsudana "Tortuosa" ) - niskie , wolno rosnące drzewo o pokroju krzewiastym z dekoracyjnie pogiętymi pędami. Liście jasnozielone również poskręcane - efekt wprost bajeczny...


A oto doskonały przykład wierzby "Hakuro-nishiki" prowadzonej w formie
piennej i hodowanej w donicy.

Pozdrawiam Wszystkich i życząc przyjemnego leniuchowania na świeżym powietrzu zapraszam do kolejnej lektury już niebawem
Monika Prochot-Malczewska.