Zimowe rozważania nad przydatnością projektu ogrodu

Choć na dworze wciąż leży śnieg a temperatura nieraz dosyć wyraźnie spada poniżej 0 st.C,
to i tak możemy być pewni, że w końcu jak co roku zawita do nas wiosna.
Wypatrując cieplejszych promieni słońca i pierwszych oznak życia wychylających się z pod zmarzniętej ziemi, coraz częściej kierujemy nasze myśli w stronę tematów ogrodniczych więc chyba dobrze zrobimy wykorzystując ten przedwiosenny czas na snucie marzeń i planów dotyczących naszych ogrodów.

Planując ogród myślimy o jego kompozycji, o funkcjonalno- przestrzennym podziale na poszczególne wnętrza, zastanawiamy się nad użyciem przeróżnych form roślinnych oraz drobnych form architektonicznych w celu uzyskania zamierzonego efektu plastycznego.
Tak naprawdę projektowane na papierze czy ekranie komputera poszczególne plany widokowe są dużo bardziej atrakcyjne w rzeczywistości - możemy je bowiem oglądać z pozycji stojącej, siedzącej, z tarasu, z wnętrza domu itp. Osiągnięcie zamierzonego celu jakim jest stworzenie projektu, który w późniejszej realizacji okaże się ''trafionym w dziesiątkę'' wymaga więc pewnej szczegółowej wiedzy i wprawy...

Dobry projekt ogrodu zawiera wszystkie niezbędne pomysły, o których marzymy spełniając zarazem nasze potrzeby jako przyszłego użytkownika. Całkiem swobodnie i jakby od niechcenia są one wpisane w otaczający dany teren krajobraz współgrając zarazem z architekturą domu.
Udany projekt zawiera przesłanki dotyczące doskonałego wyglądu przyszłego ogrodu i jego idealnej funkcjonalności.


Projekt wykonany przez fachowców będzie przemyślany i zgodny ze sztuką architektury krajobrazu. Pamiętajmy : kiedy zakładaną koncepcją jest brak jakiejkolwiek koncepcji to efekt może być piorunująco-niekorzystny!
Na koniec proponuję krótkie podsumowanie pozdrawiając jednocześnie wszystkich czytelników:
Monika Prochot-Malczewska.


KORZYŚCI PŁYNĄCE Z POSIADANIA PROJEKTU OGRODU :

- POMYSŁ zagospodarowania zielenią ogrodu gwarantujący satysfakcję w jego przyszłym użytkowaniu.
-widok ogrodu przedstawiony w rzucie z góry zachowującym odpowiednią skalę i proporcję a zatem gwarantujący równowagę i harmonię w przestrzeni.
-prawidłowy dobór gatunków roślin, dostosowany do warunków siedliskowych sąsiadujących terenów jak i panujących w ogrodzie a więc uwzględniający miejsca cieniste i mocno nasłonecznione, rodzaje gleb (gliniaste , piaszczyste , tereny podmokłe itp.)


PRZYKRE NIESPODZIANKI WYNIKAJĄCE Z BRAKU POMYSŁU :


-kupowanie roślin niepotrzebnych, nie znajdujących miejsca w terenie - przebudowywanie całych grup i przesadzanie roślin z miejsca na miejsce
-chaos i widoczny brak koncepcji
-przypadkowe zestawienia kolorystyczne
-brak przemyślanego cyklu kwitnienia grup roślin.