Kapelusz Opowieści – Niedziela 29 Listopada godz. 15:30

Kapelusz Opowieści  – program bajek i baśni dla rodzin występują Monika Choinka, Kasia Surma i Michał Malinowski
Niedziela 29 Listopada godz. 15:30 w siedzibie Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści

ul.Diamentowa 8, 05-510 Konstancin-Jeziorna, Czarnów

info 0509 454 871 , muzeumbajek@wp.pl

Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści ma zaszczyt zaprosić na niezwykły program opowieści z różnych kultur przeznaczony dla dużych i małych. Składają się na niego utwory z Japonii, Persji, Indii, Maroka, Burkina Faso i Ameryki Północnej

Zwyczaj opowiadania był popularny kiedyś w każdej rodzinie dlatego proponujemy kontynuację tej wspaniałej tradycji. Przygotowaliśmy uniwersalny wybór baśniowych utworów ciekawy dla wszelakich grup wiekowych.

Spotkanie jest inauguracją nowego cyklu niedzielnych przedstawień familijnych prezentujących unikalne bajki i baśnie z różnych kręgów kulturowych.

*****

Wydaje nam się, ze bajki i baśnie są zarezerwowane tylko dla dzieci. To nieprawda! Dorośli również mogą z powodzeniem wykorzystać dobroczynny wpływ opowieści, jednocześnie bawiąc się, ucząc i odczytując na nowo otaczającą nas rzeczywistość.

Opowieści krążą wokół nas, w różnorakiej formie towarzyszą nam w teatrze, kinie, piosence, nawet kościele, tam jednak możemy odkryć tylko fragmentaryczne korzyści z kontaktu ze słowem mówionym.

Zadajemy sobie pytanie czy to jeszcze możliwe, że w świecie zaawansowanych technologii i komunikacji obrazkowej tradycyjna opowieść jest w stanie ożyć na nowo? Paradoksalnie okazuje się, że w najbardziej rozwiniętych społeczeństwach ruch odnowy opowiadania, cieszy się rosnącą popularnością.

Co tak naprawdę przyciąga ludzi do słowa wypowiadanego przez drugiego człowieka. Co sprawia, ze historia opowiedziana, a nie przeczytana odgrywa tak istotną rolę w naszym życiu?

Badania od dawna pokazują, że opowiadanie ma olbrzymi wpływ na naszą osobowość. Na co dzień potrzebujemy kontaktu z drugim człowiekiem. Opowieść w formie mówionej integruje nas zarówno z opowiadającym jak i pozostałymi słuchaczami. Przez bezpośredni kontakt odkrywamy szczególną więź z drugim człowiekiem. Uczymy się pełniej rozumieć innych.

Opowieść to cenna forma obiegu doświadczeń i wiedzy oraz najbardziej pełna z możliwych form ich przekazywania. Uczymy się koncentrować, słuchać, ćwiczymy myślenie. Rozwijamy empatię, uwrażliwiamy się na emocje innych ludzi.