Metsä Tissue – komunikat prasowy 18 05 2010

Metsä Tissue Komunikat Prasowy – Konstancin-Jeziorna, 18 maja 2010 r.

Grupa Metsä Tissue ogłasza plan rozwoju na polskim rynku. Celem jest wzmocnienie pozycji rynkowej firmy, zwiększenie możliwości produkcyjnych oraz poszerzenie oferty. Metsä Tissue skonsoliduje produkcję papieru w Krapkowicach na Opolszczyźnie. W rezultacie, maszyna papiernicza w Konstancinie-Jeziornie zostanie zatrzymana do końca 2012 roku. Dalsze inwestycje w ciężką infrastrukturę, potrzebną do działania maszyny papierniczej w Konstancinie-Jeziornie, byłyby nieuzasadnione. Wczesne ogłoszenie planu, który zostanie zrealizowany do końca 2012 roku, pozwoli firmie i jej partnerom zewnętrznym przygotować się do nadchodzących zmian.

Obecnie firma zatrudnia w Polsce 430 pracowników. W Konstancinie-Jeziornie pracuje 190 osób, w tym około 40 zatrudnionych w większości przy maszynie papierniczej, których bezpośrednio dotyczyć będzie przeniesienie produkcji papieru bazowego. ?Obecnie rozważamy różne scenariusze, dotyczące przyszłej działalności na terenie papierni? mówi Lars Warvne, wiceprezes Grupy Metsä Tissue ds. technologii i działalności operacyjnej. ?Biorąc pod uwagę, że plan przewiduje zwiększenie naszego zaangażowania i rozszerzenie naszej działalności w Polsce, sądzę że będziemy mogli zaproponować naszym pracownikom możliwość przeniesienia do innych zakładów, po zamknięciu maszyny papierniczej do końca 2012 roku? ? dodaje Lars Warvne.

Decyzja o zamknięciu produkcji w Konstancinie-Jeziorny wynika z tego, że infrastruktura papierni jest nieekonomiczna i przestarzała. Zakończenie produkcji papieru wpisuje się w strategię miasta, która zakłada, że Konstancin-Jeziorna stanie się wyjątkowym uzdrowiskiem ? jedynym na Mazowszu.

Metsä Tissue poinformowała władze Konstancina-Jeziorny, że począwszy od 2012 r. oczyszczalnia, która należy do firmy, nie będzie mogła przyjmować i oczyszczać ścieków komunalnych.

?Podjęliśmy ciężką decyzję o zatrzymaniu maszyny papierniczej nr 11 najpóźniej do końca 2012 roku. Oczyszczalnia ścieków nie będzie funkcjonować poprawnie bez wody powstającej podczas produkcji papieru. Oznacza to, że nie będzie można korzystać z oczyszczalni ścieków po zamknięciu maszyny papierniczej. W rezultacie jesteśmy zmuszeni również do zamknięcia oczyszczalni ścieków, najpóźniej z końcem 2012 roku? ? stwierdził Janusz Bigus, regionalny kontroler na Europę Środkowo-Wschodnią.

?Dla dobra lokalnej społeczności, usilnie namawiamy, aby gmina opracowała alternatywne rozwiązanie, dotyczące oczyszczania, ścieków przed końcem 2011 roku, zanim oczyszczalnia należąca do Metsä Tissue Polska przestanie działać.? powiedział Hannu Kottonen, prezes Metsä Tissue.

Plan rozwoju zakłada znaczne zwiększenie zdolności produkcji papieru w papierni w Krapkowicach, jak również rozszerzenie działalności w zakresie logistyki i magazynowania. ?Planowane działania wzmocnią ofertę Metsä Tissue. Wpłyną również korzystnie na wyniki firmy w Europie Środkowo-Wschodniej i umocnią jej pozycję wiarygodnego i długoterminowego partnera dla klientów, dostawców i pracowników? ? powiedział Hannu Kottonen, prezes Metsä Tissue.

Metsä Tissue jest czołowym dostawcą papierów higienicznych dla gospodarstw domowych i klientów instytucjonalnych w Europie. Jest również światowym liderem w produkcji papierowych wyrobów do pieczenia i przyrządzania potraw. Główne marki Metsä Tissue to Lambi, Serla, Mola, Tento, Katrin, Fasana oraz SAGA. Zakłady produkcyjne firmy znajdują się w Finlandii, Niemczech, Polsce, Rosji, Słowacji i Szwecji. Metsä Tissue zatrudnia około 3150 osób, a jej przychody wynoszą 890 milionów euro. Metsä Tissue należy do Grupy Metsäliitto.