Wystawa World Press Photo 2010

Wystawa World Press Photo 2010 w Złotych Tarasach!
Tegoroczna prezentacja wystawy konkursu World Press Photo składa się ze zdjęć nagrodzonych w 53 edycji,  odwiedzi Warszawę w terminie 7 czerwca ? 1 lipca 2010. Od początku istnienia, ten najbardziej prestiżowy konkurs fotografii prasowej na świecie skierowany był do profesjonalnych fotografów. Międzynarodowe jury po raz pierwszy w historii World Press Photo dopuściło do udziału w konkursie prace amatorskie oraz kadry z filmów video, które ukazywały się w prasie. Wyróżnienie specjalne zdobyło zdjęcie wykonane telefonem komórkowym w trakcie zamieszek w Teheranie po wyborach prezydenckich. Przedstawia ono zakrwawioną twarz Nedy – śmiertelnie ranionej młodej kobiety. Kadr z krótkiego filmu opublikował serwis You Tube.

Liczba nadsyłanych prac na konkurs rośnie z każdym rokiem. W tym roku zgłoszono 101 960 zdjęć, jest to rekordowa liczba zgłoszeń w całej historii World Press Photo. Z tej liczby wybrano prace 5847 fotografów ze 128 krajów.  Najwięcej nagród w tym roku zdobyli Włosi i Amerykanie.  W gronie zwycięzców zabrakło tym razem Polaków.

Główną nagrodę otrzymał włoski fotoreporter – Pietro Masturzo za zdjęcie wykonane 24 czerwca 2009 roku. Fotografia przedstawia  kobiety na dachach domów w Teheranie, protestujące przeciw wynikom wyborów prezydenckich w Iranie. Przewodnicząca jury Ayperi Karabuda Ecer powiedziała: ?Zdjęcie ukazuje początek czegoś, początek dużej historii. Dodaje impuls do  poszukiwania informacji. Porusza wizualnie i emocjonalnie, zakochałam się w nim natychmiast?.
Ekspozycję składającą  się z 63 paneli obejmujących 168 fotografii, będzie można oglądać codziennie w godzinach otwarcia  CH Złote Tarasy:  Poniedziałek ? Sobota : 9:00 ? 22:00 Niedziela : 9:00 ? 21:00   Wstęp wolny!  Sponsorzy globalni wystawy : Canon ,TNT.  Sponsor Główny wystawy World Press Photo 20109 w Warszawie: CH Złote Tarasy. Patronat medialny:  TVP Warszawa, Interia, Dziennik Gazeta Prawna, Świat Elit, Mediarun, Radio WAWA, Media Spot, Multikino.
Organizator: EK Pictures