Czarodzieje Słowa – 11-20 marca 2011

Festiwal Bajek, Baśni i Opowieści ?Czarodzieje Słowa? 11-20 marca 2011 – Pokaż język bez agresji

O Festiwalu

Tegoroczny Festiwal pod hasłem Pokaż język bez agresji jest jednym z największych bajkowych świąt w Polsce. Obok dostarczenia dobrej zabawy i mocy atrakcji dla całej rodziny, celem Festiwalu jest ukazanie jak można wykorzystać opowieść mówioną w celach terapeutycznych, w zapobieganiu agresji oraz w rozwoju osobistym. Na dorosłych uczestników czeka niezwykle atrakcyjna ?Noc opowieści? w Pałacu Wilanowskim, którą poprowadzą gwiazdy światowej sztuki opowiadania- Laura Simms (USA) i Laurence Benedetti (Francja), nie zabraknie również mistrza opowieści Michała Malinowskiego. Bajkowe Przedstawienia dla dzieci to niepowtarzalna okazja do usłyszenia najpiękniejszych bajek świata opowiedzianych przez najlepszych bajarzy w magicznych wnętrzach Muzeum-Pałac w Wilanowie, Zamku Królewskiego w Warszawie i Muzeum MuBaBaO. Największą atrakcją dla najmłodszych będzie Bal Księżniczek i Rycerzy. Podczas Warsztatów Sztuki Opowiadania każdy będzie mógł nauczyć się, jak pięknie opowiadać bajki. Natomiast Seminarium pod hasłem Pokaż język bez agresji przygotowane przez Martę Szymanek specjalistę ds. pracy z rodziną stanowić będzie forum wymiany myśli o tym, jak opowieść może pomóc osobom dotkniętym przemocą. Dopełnieniem atrakcji będą Warsztaty kreatywnego pisania i ilustrowania prowadzone przez szwajcarską artystkę Brigitte Schär.

Założenia
Słuchanie i opowiadanie historii daje nam możliwość głębszego poznania wartości dzielenia się sobą, a także dostarcza środków, za pomocą których kształtuje się lepsze i  bardziej wnikliwe zrozumienie samego siebie, ludzi wokół nas oraz innych kultur. Podczas naszego festiwalu chcemy kreować atmosferę sprzyjającą słuchaniu. Pragniemy też podzielić się najnowszą wiedzą dotyczącą wykorzystania storytellingu w różnych obszarach życia, takich jak: edukacja, rozwój osobisty i terapia.

Cele Festiwalu:
– Dobra zabawa i wspólne spędzanie czasu przez całą rodzinę.
– Spotkanie wszystkich miłośników bajek.
– Ukazanie jak opowieść może budować relacje w rodzinie oraz jak wykorzystać opowieści w dobrej komunikacji.
-Wzmocnienie wartości jak miłość, przyjaźń, zaufanie, szacunek, podkreślenie równości obu płci.
– Ukazanie opowieści mówionej jako doskonałego narzędzia edukacyjnego i terapeutycznego.
– Pokazanie, w jaki sposób opowiadanie aktywizuje zasoby człowieka.
– Ożywienie potencjału twórczego tkwiącego w każdym człowieku.
– Rozwijanie w uczestnikach tzw. mądrości życiowej.
– Upowszechnianie alternatywnych metod w profilaktyce i rozwiązywaniu problemów społecznych.

Dla kogo
Festiwal jest dla wszystkich, którzy lubią baśnie. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych chcących miło i wartościowo spędzić w niezwykły sposób czas ze swoją rodziną.
Ponadto organizujemy seminarium skierowane do psychologów, pedagogów, nauczycieli, trenerów, bibliotekarzy oraz szeroko rozumianych ?pomagaczy?, aby porozmawiać o terapeutycznej i rozwojowej mocy opowieści.

Mądrość życiowa płynąca z baśni
Potocznie rozumiana mądrość utożsamiana jest z posiadanym stanem wiedzy dostępnym w książkach. Stereotyp człowieka mądrego najczęściej obrazuje starzec z długą, siwą brodą i okularach, który poświęcił się studiowaniu opasłych tomów. Próbujemy zamknąć mądrość w książkach, definicjach, liczbach. Tymczasem to coś znacznie głębszego, czego nie da się ująć w ciasne ramy schematów.
Współczesna edukacja wtłacza w umysły ogromne porcje informacji, ale nie uczy jak żyć. Tutaj z pomocą przychodzi baśń. To ona pomaga kształtować tzw. życiową mądrość, która wykracza daleko poza wiedzę ujętą w formułki. Opowieści prezentują pozytywne wzorce osobowe warte naśladowania. Pokazują siłę relacji międzyludzkich, wartości miłości, przyjaźni, czy uczciwości. Celem bajki nie jest pokazanie rozwiązania wprost. Opowieść uczy odkrywania nowych znaczeń otaczającego świata, pokazuje sposoby radzenia sobie z trudnościami. Baśń jest kluczem pozwalającym odnaleźć uzdrowienie, pozostawiając jednocześnie słuchaczowi wolność wyboru.

W programie Festiwalu:

Bajkowe przedstawienia
Przedstawienia opowieści to część Festiwalu przeznaczona dla całej rodziny. To wyjątkowa możliwość usłyszenia najpiękniejszych bajek z różnych części świata, które zachwycą małych i dużych. Uczestnicy zostaną zabrani w magiczą krainę baśni i wysłuchają pięknych, interesujących opowieści wzbogacających charakter mądrością, która zostanie w nas znacznie dłużej niż słowa długich wykładów. Jedną z atrakcji Festiwalu będzie najnowszy programem Michała Malinowskiego ?Sztukmistrz Słowa?, któremu gościnnie towarzyszyć będą Laura Simms i  Laurence Benedetti. Na uczniów szkół czekają specjalne programy Brigitte Schär (Szwajcaria) i Michała Malinowskiego.

Noc Opowieści
?Noc Opowieści? należąca już do tradycji do Festiwalu stanowi główny jego punkt programu. Odbywa się w magicznych wnętrzach Pałacu króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie. ?Noc Opowieści? to wieczór prestiżowy i elegancki pełen humoru, ale i refleksji. Nicią przewodnią podejmowanych historii będzie budowanie mostów międzyludzkich i międzykulturowych. Usłyszymy wzruszające opowieści o przyjaźni, miłości, odwadze i poświęceniu z różnych kultury:  od Japomii, przez Afrykę po północną Amerykę, a to wszystko przy akompaniamencie wspaniałej muzyki. Program skierowany dla głównie dla widzów dorosłych (nie zawiera jednak treści nie odpowiednich dla dzieci).

Bajkowe Spotkania Księżniczek i Rycerzy
Każda dziewczynka marzy, aby być księżniczką, a chłopiec, żeby zostać rycerzem. W odpowiedzi na to powszechne dziecięce marzenie organizujemy Bajkowe Spotkanie Księżniczek i Rycerzy na Zamku Królewskim w Warszawie oraz w Muzeum-Pałacu w Wilanowie. Imprezy te będą niebywałą atrakcją tegoroczenej edycji Festiwalu. Dziewczynki założą piękne sukienki i korony, aby poczuć się jak prawdziwe księżniczki, a chłopcy ubiorą zbroje i hełmy i zostaną dzielnymi rycerzami. Będzie to największe bajkowe spotkanie księżniczek i rycerzy w prawdziwym zamku i pałacu. Głównym punktem programu będzie przedstawienie opowieści, które poprowadzi Michał Malinowski, Laura Simms oraz Laurence Benedetii. Opowiadacze zgromadzą słuchaczy wokół królewskiego tronu i zabiorą ich w magiczny świat  baśni o księżniczkach z dalekiej Japonii, Indii, Chin, Persji i Afryki. Niezwykle barwny sposób wykonania pełen zmian głosu i ekspresyjnych gestów z pewnością oczaruje słuchaczy. Opowiadanie bajek połączone będzie z zabawami kreatywnymi.
Obowiązuje rezerwacja miejsc

SEMINARIUM   DLA  SPECJALISTÓW Pokaż język bez agresji
Seminarium jest skierowane do osób zainteresowanych wykorzystaniem baśni i narracji w terapii osób uwikłanych w przemoc. W programie znajdą się wykłady polskich i zagranicznych specjalistów oraz debata, na której wszyscy chętni podzielą się z nami swoim doświadczeniem w pracy z opowieścią i wymienią myślami na ten temat. Podczas seminarium wystąpią: Laura Simms, jedna z najważniejszych gwiazd sztuki opowiadania w USA, terapeutka baśnią – zaangażowana w działalność humanitarną w różnych częściach świata oraz Laurence Benedetti z Francji pracująca z dziećmi i rodzinami z trudnych przedmieść Paryża. Koordynatorem merytorycznym programu jest Marta Szymanek ? specjalista do spraw pracy z rodziną, pracująca z osobami dotkniętymi przemocą, autorka bajek terapeutycznych.
Dla osób chętnych, w dniu 16 marca br. odbędą się warsztaty ?Tworzenia Słowem?, które poprowadzi Michał Malinowski. Uczestnicy będą uczeni, w jaki sposób konstruować opowieść, jak umiejętnie wplatać gesty, ruch czy dźwięk, a także odkryją kilka technik opowiadania. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym nastąpi część praktyczna poświęcona rozwijaniu warsztatu opowiadacza.

Data    Godzina    Miejsce    Wydarzenie
11 marca
piątek    19.00-21.30    Muzeum-Pałac
w Wilanowie
Noc Opowieści
występują: Laura Simms, Laurence Benedetti, Mohamed Fitiyan, Katarzyna Surma, Konrad Urban i Michał Malinowski
wstęp wolny, rezerwacja obowiązkowa (kpietrzak@muzeum-wilanow.pl, pietrzak-wilanow@o2.pl, tel. 28428101 wew. 156)

12 marca
sobota    10.15-12.00    Zamek Królewski
w Warszawie     Bajkowe Spotkanie Kostiumowe
Księżniczek i Rycerzy
występują: Laura Simms, Laurence Benedetti, Michał Malinowski
rezerwacja obowiązkowa (mubabao@wp.pl)
12 marca
sobota    13.30-15.00    Muzeum-Pałac
w Wilanowie    Bajkowe Spotkanie Kostiumowe
Księżniczek i Rycerzy
występują: Laura Simms, Laurence Benedetti, Katarzyna Pietrzak, Michał Malinowski
rezerwacja obowiązkowa (kpietrzak@muzeum-wilanow.pl, pietrzak-wilanow@o2.pl, tel. 28428101 wew. 156), cena 7 zł od osoby

13 marca
niedziela    11.00-12.00    Kluboksięgarnia
?Za Rogiem?,
Nowa Iwiczna    Bajki dla dzieci
Michał Malinowski,
rezerwacja  (kontakt@ksiegarniazarogiem.pl,
tel 608 327 166)

13 marca
niedziela    13.30-15.00    Muzeum-Pałac
w Wilanowie    Bajkowe Spotkanie Kostiumowe
Księżniczek i Rycerzy
występują: Laurence Benedetti, Katarzyna Pietrzak, Michał Malinowski
rezerwacja obowiązkowa (kpietrzak@muzeum-wilanow.pl, pietrzak-wilanow@o2.pl, tel. 28428101 wew. 156), cena 7 zł od osoby
13 marca
niedziela    17.00-19.00    Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, Konstancin-Jeziorna    Sztukmistrz Bajek
Laura Simms, Laurence Benedetti,
Michał Malinowski
rezerwacja mubabao@wp.pl
14 marca
poniedziałek    18.00-20.00    Centrum Kultury Wilanów- Dom Pracy Twórczej, ul. Ptysiowa 3, Warszawa    Sztukmistrz Słowa
Michał Malinowski
15 marca
wtorek    9.00-14.00    Biblioteka na ul. Radosnej, Wilanów    Seminarium Przeciwdziałania Przemocy
,,Pokaż język bez agresji?
O wykorzystania storytellingu w dziedzinie terapii, przeciwdziałania przemocy i w rozwoju osobistym
Laura Simms (USA), Laurence Benedetti (Francja), Marta Szymanek, Michał Malinowski
rezerwacja (mubabao@wp.pl, tel. 509 515 930)

16 marca
środa    10.00- 14.00    Biblioteka na ul. Radosnej, Wilanów    Seminarium ,,Pokaż język bez agresji?
Warsztaty sztuki opowiadania ,,Tworzenie Słowem?
Michał Malinowski
rezerwacja (mubabao@wp.pl, tel. 509 515 930),
koszt 100 zł
16 marca
środa    16.00-18.00    Filia Centrum Kultury Wilanów, ul. Radosna 11  Warszawa    Sztukmistrz Słowa
Michał Malinowski
18 marca
piątek    10.00- 11.00    Kluboksięgarnia
?Za Rogiem?,
Nowa Iwiczna     Sztukmistrz Słowa,  przedstawienie dla szkół
Brigitte Schär (Szwajcaria)

18 marca
piątek    12.00-13.00    Kluboksięgarnia
?Za rogiem?,
Nowa Iwiczna     Sztukmistrz Słowa,   przedstawienie dla szkół
Brigitte Schär (Szwajcaria)
19 marca
sobota    14.00-17.00    Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, Konstancin-Jeziorna    Warsztaty kreatywnego pisania
i ilustrowania, ?Rzeźbiąc w chmurach?
Brigitte Schär (Szwajcaria)
rezerwacja (mubabao@wp.pl) ,
koszt 50 zł

19 marca
sobota    18.00    Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, Konstancin-Jeziorna    Księżniczka Utkana z Marzeń,
przedstawienie dla rodzin
Michał Malinowski
rezerwacja (mubabao@wp.pl)

20 marca
niedziela    14.00    Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, Konstancin-Jeziorna    Spojrzenie wróżki,
przedstawienie dla rodzin
Brigitte Schär (Szwajcaria)
rezerwacja (mubabao@wp.pl)

Organizatorzy

Głównym organizatorem jest  Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści we współpracy z :

Muzeum Pałac w Wilanowie
Zamkiem Królewskim w Warszawie
Burmistrzem Dzielnicy Wilanów
Starostwem Powiatowym  w Piasecznie
Biblioteką Publiczna nr 52 w Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy
Centrum Kultury Wilanów
Konstancińskim Domem Kultury
oraz Klubo-Księgarnią Za Rogiem w Nowej Iwicznej

Kontakt z prasą:  Michał Malinowski tel. 509 454 871, mail muzeumbajek@wp.pl

Wykonawcy:

Laura Simms ? jedna z najważniejszych gwiazd sztuki opowiadania w Stanach Zjednoczonych, posiada wieloletnie doświadczenie w pracy z ofiarami przemocy wojennej jak i przemocy w rodzinie. Metody pracy Laury są uznane i wykorzystywane przez wielu terapeutów na świece. Jej projekty w wielu częściach świata przysłużyły się budowaniu tolerancji i nadziei oraz rozwijaniu twórczości. Od ośmiu lat współpracuje z domami dziecka oraz lokalną społecznością cygańską w Rumunii, ofiarami wojny w Afganistanie, a ostatnio ofiarami kataklizmu na Haiti. Jest autorką wielu książek m. in. poświęconych uzdrawianiu opowieścią.

Laurence Benedetti z Francji, w swojej wieloletniej karierze storytellera przemierzyła prawie cały świat występując na słynnych scenach teatralnych, festiwalowych, bibliotekach, szkołach, więzieniach czy domach opieki. Rozpoczynała swoją karierę zawodową jako bibliotekarka. Potem po odbyciu szkolenia teatralnego została zaproszona do opowiadania w przedszkolach i szkołach podstawowych, gdzie zetknęła się z problemem agresji i przemocy wobec dzieci. “Opowieść jest niezwykle efektywnym narzędziem rozwiązywania międzyludzkich problemów”, zwierza się artystka. Sztuka opowiadania zafascynowała ją całkowicie, tak więc oprócz spektakli dla najmłodszej publiczności zaczęła przygotowywać również programy dla dorosłych związane z rozwojem osobowym i poprawą komunikacji. Opowiada historie z wielu stron świata. Od 1997 do 2003 była kierownikiem artystycznym Festiwalu Sztuki Opowiadania “Pory Baśni” w Montereau we Francji. Przyczyniła się również do powstania festiwalu “Cont’aime” w Vincennes.
Marta Szymanek, pedagog specjalny, bajkopisarz, terapeuta
Zdobyła tytuł Magistra Politologii na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje się podejściem interdyscyplinarnym we wszelkich badaniach zjawisk społecznych. Od 2001r. specjalizuje się w rozwiązywaniu problemów przemocy w rodzinie poszerzając wiedzę na licznych kursach i studiach podyplomowych. Od 2003 roku specjalizuje się w Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach ? metodzie bazującej na kompetencjach człowieka, poszukującej ukrytych rozwiązań. Swoje doświadczenie w pracy z rodziną z problemem uzależnień i przemocy zdobyła prowadząc świetlicę socjoterapeutyczną w Ośrodku Terapii Uzależnień ?Goplańska? w Wilanowie. Obecnie pracuje w Ośrodku Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola, jest członkiem Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych m. st. Warszawy. Jest współautorką kilku projektów i badań społecznych, w tym programów profilaktycznych i szkoleniowych. Brała aktywny udział m.in. w opracowaniu Miejskiego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie dla m. st. Warszawy.
Obecnie jej największą fascynacją jest wykorzystanie metafory i bajki w pracy terapeutycznej i profilaktycznej. Ponadto jest autorką zbioru bajek terapeutycznych. ?Poławiacze Pereł?, który zostanie opublikowany w maju 2011r. Jej twórczość wykorzystywana jest w pracy terapeutycznej.

Katarzyna Pietrzak – z wykształcenia polonistka (UW), od 2004 r. pracuje w Dziale Edukacji Muzeum Pałacu w Wilanowie, specjalizuje się w programach oraz warsztatach edukacyjnych dla przedszkolaków oraz uczniów kl. I-VI. Organizuje weekendowe programy dla dzieci oraz rodziców. Autorka wielu wydawnictw edukacyjnych, w tym książeczek edukacyjnych oraz gier planszowych i terenowych.

Michał Malinowski- opowiadacz, pedagog i pisarz. W 1997 roku, wiedziony impulsem wyrusza do Papui Nowej Gwinei, gdzie spotyka tradycyjnych opowiadaczy i postanawia zarzucić dotychczasową pracę na rzecz poszukiwań i rozwoju tradycji słowa mówionego. Poszukiwania rozpoczyna na Wydziale Folkloru i Mitologii na Harwardzie. Wiedzę o storytellingu pogłębia podczas konsultacji u międzynarodowych ekspertów, ale też utradycyjnych opowiadaczy z Indii, Chin czy krajów afrykańskich. W wyniku zaszczepionej przez podróże i studia w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA pasji opowiadania i kontynuowania tradycji ustnych, otwiera w 2002 roku Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którego jest dyrektorem. W ramach tego przedsięwzięcia organizuje spotkania, warsztaty i festiwale, uwrażliwiając słuchaczy na potrzebę dbania o niematerialne dziedzictwo kulturowe. Swoje autorskie programy opowiadań prezentuje w szkołach, placówkach dla dzieci, bibliotekach, domach kultury, na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, jak również w Polskim Radio. Prowadzi szeroko zakrojone badania etnograficzne związane z tradycją ustną i niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Efektem gromadzenia kolekcji opowieści i przekazów kulturowych z różnych stron świata jest przygotowanie wystaw, jak również stworzenie wydanego w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych największego zbioru bajek polskich w języku angielskim ?Polish Folklore and Folktales?. (Książka otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association). W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy ?Amadou Hampate Ba? na temat jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. W 2006 roku za swoją działalność otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego Festiwal Sztuki Opowiadania ?Tężnia Marzeń 2009? został nagrodzony w konkursie WIERZBA jako III muzealna najlepsza impreza plenerowa na Mazowszu.
Od wielu lat jest zafascynowany wykorzystaniem opowieści jako narzędzia terapeutycznego, rozwoju osobowego oraz komunikacji międzyludzkiej. Jest autorem zyskującymi coraz większą popularność warsztatów sztuki opowiadania, kreatywności i tworzenia wizerunku.

Brigitte Schär- szwajcarska opowiadaczka, pisarka, piosenkarka, performerka. Opowiada w rozmiatych instytucjach edukacyjnych i kulturalnych. Jej sposób opowiadania jest niezwykle żywy i barwny. Jest to bardzo kreatywna postać, która nie ogranicza się tylko do opowiadania. Za swoje książki przeznaczone zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych otrzymała liczne nagrody. Jej opowieści opracowywane są w  również formie muzycznej. Jako piosenkarka występowała różnymi gwizdami muzyki w wielu krajach (np. USA, Sudan, Liban). W 1996 roku w Bejrucie nagrała płytę ?Vocal Flight to Beirut?. Jako performerka brała udział w wielu mulimedialnych projektach dotyczących tańca, teatru i kina. Przedstawienia Brigitte Schär łączące w sobie elementy jej działalność z zakresu literatury, śpiewu i performance zachwycają dzieci i dorosłych na całym świecie.