Tworzenie Słowem – 9-10 kwietnia

Szanowni Państwo, pragnę serdecznie Państwa zaprosić na Warsztaty Sztuki Opowiadania ?Tworzenie Słowem? organizowane przez Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści. Warsztaty odbędą się w siedzibie Muzeum dniach 9-10 kwietnia 2011 r.

sobota (9.04) od 14:00 do 20:00
niedziela (10.04) od 11.00 do 18:00

Warsztaty, unikatowe na gruncie polskim, łączą w sobie wielowiekową tradycję afrykańskiej sztuki opowiadania oraz dynamiką i entuzjazm współczesnego storytellingu popularnego w USA, Kanadzie i Europie Zachodniej.

Dla kogo?

Warsztaty przeznaczone są dla osób nie mających wiedzy w temacie, pragnących poznać magiczny świat sztuki opowiadania. Kurs jest na poziomie podstawowym. Każdy z uczestników nabierze jednak podstawowych umiejętności do występowania przed publicznością.

Przebieg warsztatów

Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym, uczestnicy przechodzą do działań praktycznych polegających na rozwijaniu warsztatu opowiadacza. Wykonają wiele ćwiczeń związanych z doskonaleniem ustnej ekspresji i naturalnymi narzędziami komunikacji takimi jak: głos, gest, układ ciała, mimika twarzy, wykorzystanie przestrzeni scenicznej. Ważnym punktem programu jest analiza kluczowych elementów opowieści ( bohater, scena, akcja, emocje) oraz próba odpowiedzi na pytania: Dlaczego jednej historii słuchamy uważniej niż drugiej? Co charakteryzuje dobrego mówcę? W trakcie zajęć każdy stworzy przynajmniej kilka opowieści i odkryje, że tworzenie słowem nie musi być trudne.

Prowadzący:

Michał Malinowski- opowiadacz, pedagog i pisarz. W 1997 roku, wiedziony impulsem wyrusza do Papui Nowej Gwinei, gdzie spotyka tradycyjnych opowiadaczy i postanawia zarzucić dotychczasową pracę na rzecz poszukiwań i rozwoju tradycji słowa mówionego. Poszukiwania rozpoczyna na Wydziale Folkloru i Mitologii na Harwardzie. Wiedzę o storytellingu pogłębia podczas konsultacji u międzynarodowych ekspertów, ale też utradycyjnych opowiadaczy z Indii, Chin czy krajów afrykańskich.

W wyniku zaszczepionej przez podróże i studia w Polsce, Szwajcarii, Japonii i USA pasji opowiadania i kontynuowania tradycji ustnych, otwiera w 2002 roku Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści, którego jest dyrektorem. W ramach tego przedsięwzięcia organizuje spotkania, warsztaty i festiwale, uwrażliwiając słuchaczy na potrzebę dbania o niematerialne dziedzictwo kulturowe. Swoje autorskie programy opowiadań prezentuje w szkołach, placówkach dla dzieci, bibliotekach, domach kultury, na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach, jak również w Polskim Radio. Prowadzi szeroko zakrojone badania etnograficzne związane z tradycją ustną i niematerialnym dziedzictwem kulturowym. Efektem gromadzenia kolekcji opowieści i przekazów kulturowych z różnych stron świata jest przygotowanie wystaw, jak również stworzenie wydanego w 2009 roku w Stanach Zjednoczonych największego zbioru bajek polskich w języku angielskim ?Polish Folklore and Folktales?. (Książka otrzymała Nagrodę AESOP Accolade przyznaną przez American Folklore Association). W 2007/2008 otrzymał stypendium UNESCO na realizację wystawy ?Amadou Hampate Ba? na temat jednego z największych myślicieli i pisarzy afrykańskich XX wieku. W 2006 roku za swoją działalność otrzymał nagrodę specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego Festiwal Sztuki Opowiadania ?Tężnia Marzeń 2009? został nagrodzony w konkursie WIERZBA jako III muzealna najlepsza impreza plenerowa na Mazowszu.

Od wielu lat jest zafascynowany wykorzystaniem opowieści jako narzędzia terapeutycznego, rozwoju osobowego oraz komunikacji międzyludzkiej. Jest autorem zyskującymi coraz większą popularność warsztatów sztuki opowiadania, kreatywności i tworzenia wizerunku.

Więcej informacji pod numer tel. 509 454 871 oraz na stronie www.storytellermuseum.org .

Zapisy na adres muzeumbajek@wp.pl.

Koszt 150 zł.

Pozdrawiam bajkowo

Michał Malinowski

Dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści