Skatepork czyli budujemy skatepark dla Konstancina

Młodzież projektuje Skatepark. W niedziele, 29 maja br. w Liceum Ogólnokształcącym w Mirkowie odbyły się Konsultacje Społeczne z młodzieżą interesującą się sportem ekstremalnym. Tematem była wizualizacja przyszłego Skateparku. I choć frekfencja zdecydowanie zawiodła, postanowiliśmy kontynuować projekt i najprawdopodobniej po wakacjach raz jeszcze poprosimy młodzież o ich opinie n/t zagospodarowania przyszłego Skateparku.

Przeprowadzone Konsultacje są efektem współpracy jaką nawiązaliśmy z krakowską firmą TechRamps, która zaoferowała nam wykonanie bezpłatnej wizualizacji obiektu wraz ze wstępnym kosztorysem. Niedzielne spotkanie miało na celu zapytanie młodzież, jakie przeszkody chętnie by widzieli na Skateparku. Było to niezbędne, ponieważ do sportów ekstremalnych zaliczają się m.in. deskorolkarze, rowerzyści BMX, jak również wrotkarze.

Niestety, okazało się że nie trafiliśmy w dzień i pogodę, jaka tego dnia miała miejsce. Upalne niedzielne popołudnie młodzi skaterzy woleli spędzić na licznie zorganizowanych pikinikach rodzinnych, koncertach w plenerze. Spotkania nie odwołaliśmy, postanowiliśmy zapytać obecnych na spotkaniu młodych skateów, jak oni widzą Skatepark w Konstancinie.

 

Funbox z murkami i rurkami – serce Skateparku

W opinii młodzieży ( w której większość to deskorolkarze) na Skateparku powinna się znaleźć minirampa, jako element do zabawy i nauki nowych trików dla nowicjuszy. Dla osób nieco bardziej doświadczoncyh niezdbędny będzie Bank i Quarter, które służą do rozpędzania się na funboxy i są elementami do wykonywania ewolucji. Urządzeniem, którego nie może zabraknąć jest funbox, serce Skateparku, które może być rozbudowywane. Służy jako element dodatków, tj. np. poręcze, grindboxy, schody.

Pozostałe elementy, które będą brane pod uwagę w projektowaniu Skateparku : manualbox, grindbox.

Skonsultujemy jeszcze raz

Konsultacje Społeczne na temat wizualizacji przyszłego Skateparku odbyły się pierwszy raz. Frekwencja zawiodła, ale nie możemy powiedzieć, że nieobecni nie mają głosu. Rzeczywiście, mogło się okazać, że termin nie przypadł do gustu wszystkim zainteresowanym. Dlatego też postanowiliśmy, że konsultacje społeczne odbędą się jeszcze raz, po wakacjach. Społeczną akcję przeprowadzimy z większym rozmachem, wejdziemy również do konstancińskich szkół, pokażemy się w internecie. Dużo wcześniej ogłosimy termin spotkania, tak, by wszyscy mogli swobodnie zaplanować sobie weekend. Dla nas konsultacje społeczne są bardzo ważnym elementem naszej Inicjatywy. Nie chcemy później spotkać się z opinią, że jakaś grupa została pominięta i Skatepark został zaprojektowany przeciwko nim.

 

Mieszkańcy też się wypowiedzą

Powakacyjne spotkanie będziemy chcieli rozrzerzyć o bardzo ważny aspekt. Jest to bowiem konsultacja społeczna z mieszkańcami, którzy potencjalnie będą sąsiadami obiektu. O nich też nie możemy zapomnieć. Na spotkanie wrześniowe zaprosimy wszystkich zainteresowanych sąsiadów Skateparku (prawdopodonie przy działce na przeciw boiska Romana Koseckiego, obok przepompowni ścieków), by powiedzieć im, że budowa tego typu obiektu nie zagraża bezpieczeństwu, nie wywołuje aż tyle hałasu, co jest przeważnie argumentem przeciw budowie tego obiektu. Zaproszony ekspert zapozna mieszkańców z projektem Skateparku i sprawi, że będą oni spać spokojnie.

 

Czas na wybór działki

Chcielibyśmy, by jesień był tym okresem, w którym Rada Miejska wypowie się co do działki pod budowę przyszłego Skateparku. W sierpniu tego roku minie rok, gdy rozpoczęliśmy naszą społeczną akcję. Od tamtego czasu padało wiele propozycji co do działek, na których Skatepark mógłby powstać, jednak żadne konkretne ustalenia od urzędników nie wyszły. Będziemy chcieli, by Burmistrz przedstawił swoją wizję, gdzie jego zdaniem Skatepark powinienien powstać i argumenty za tą działkę (jest to wcześniej wspomniana działka na Bielawie,zaakceptowana przez młodzież).

Tomasz Nowicki

www.skateparkkonstancin.blogspot.com