Metsä Tissue kończy działalność w 2012

Metsä Tissue zakończy działalność produkcyjną, przetwórczą oraz związaną z łańcuchem dostaw w Konstancinie-Jeziornie w kwietniu 2012 r.  (Komunikat prasowy  Konstancin-Jeziorna, 2 grudnia 2011 r)
Należąca do Grupy Metsäliitto firma Metsä Tissue ? czołowy producent papierów higienicznych oraz papierowych wyrobów do pieczenia i przyrządzania potraw w Europie, zdecydowała o zakończeniu produkcji oraz działalności przetwórczej i związanej z łańcuchem dostaw w Konstancinie-Jeziornie w pobliżu Warszawy. Zakończenie działań nastąpi w kwietniu 2012 roku.

Metsä Tissue dokonała wnikliwej analizy trzech alternatywnych scenariuszy przyszłego wykorzystania terenu w Konstancinie-Jeziornie, o których firma poinformowała już w maju 2010 roku. Dotyczyły one działalności przetwórczej i logistycznej, wyłącznie logistycznej lub zmiany zagospodarowania terenów pod zabudowę mieszkaniową. Metsä Tissue potwierdziła dziś, że działania produkcyjne na terenie fabryki zostaną zakończone w kwietniu 2012 roku, a dwie pozostałe opcje poddane zostaną dalszej analizie.

Już w maju 2010 roku Metsä Tissue zapowiedziała planowane najpóźniej do końca 2012 roku wyłączenie maszyny papierniczej. ?Poinformowaliśmy o naszych planach wcześnie, aby wszystkie zainteresowane strony, zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz firmy, mogły przygotować się na nadchodzące zmiany,? mówi Hannu Kottonen, prezes Grupy Metsä Tissue.

?Ponieważ możemy świadczyć usługi dla naszych klientów z Polski oraz regionu Europy Środkowej i Wschodniej w oparciu o inne fabryki znajdujące się w Polsce, na Słowacji, w Niemczech oraz w krajach skandynawskich, po rozważeniu możliwych opcji, nasza decyzja  okazała się jedyną zasadną, choć nie była łatwa. Konsekwencje zakończenia działalności w Konstancinie-Jeziornie dotkną nawet 140 pracowników? mówi Kottonen. Firma rozpoczyna w trybie natychmiastowym procedurę rozmów z przedstawicielami pracowników firmy.

?Powodem podjęcia decyzji o zakończeniu działalności w Konstancinie-Jeziornie jest m.in. przestarzała infrastruktura, której modernizacja wymagałaby znacznych krótko- i długoterminowych nakładów inwestycyjnych. Byłyby one nieefektywne dla firmy? komentuje Lars Warvne, wiceprezes Grupy Metsä Tissue ds. technologii i działalności operacyjnej.

Od momentu przekazania pierwszych informacji na temat planów firmy w maju 2010 roku, Metsä Tissue intensywnie pracowała w porozumieniu z lokalnymi władzami nad znalezieniem najkorzystniejszych rozwiązań, które zminimalizowałyby wpływ zakończenia produkcji w Konstancinie-Jeziornie na lokalną infrastrukturę. Przedstawiciele Metsä Tissue prowadzili rozmowy z lokalnymi władzami na temat  alternatywnych scenariuszy przyszłości terenów należących do firmy. Opcja zmiany zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe mogłaby się przyczynić do powstania atrakcyjnych terenów mieszkaniowych w pobliżu Warszawy. Na tym etapie firma wciąż pozostawia kwestię alternatywnych scenariuszy przyszłego wykorzystania terenu otwartą.

W ramach programu rozwoju Metsä Tissue przedstawionego w maju 2010 roku firma będzie rozwijać swoje zakłady w Krapkowicach, w południowej Polsce. Celem podejmowanych działań jest zwiększenie zdolności produkcyjnej, wzbogacenie oferty marek, produktów i usług. Wdrożenie planu, którego częścią jest zakończenie działalności w Konstancinie-Jeziornie,  korzystnie wpłynie na wydajność i dalszy zrównoważony rozwój, dzięki którym firma pozostanie długotrwałym i wiarygodnym partnerem dla swoich klientów.

Metsä Tissue jest czołowym dostawcą papierów higienicznych dla gospodarstw domowych i klientów instytucjonalnych w Europie. Jest również światowym liderem w produkcji papierowych wyrobów do pieczenia i przyrządzania potraw. Główne marki Metsä Tissue to Lambi, Serla, Mola, Tento, Katrin, Fasana oraz SAGA. Zakłady produkcyjne firmy znajdują się w Finlandii, Niemczech, Polsce, Rosji, Słowacji i Szwecji. Metsä Tissue zatrudnia około 3200 osób, a jej przychody w 2010 r. wyniosły 940 milionów euro. Metsä Tissue należy do Grupy Metsäliitto.

Mariusz Jedrzejewski, VP Regional Operations, Metsä Tissue

Tel.: +48 22 754 81 90/ 8190; +48 601 343 205, E-mail: Mariusz.jedrzejewski@metsatissue.com