SZLIF WIZERUNKU PANA MŁODEGO – ewaradzi.pl

g01Wydaje się, że nie wiele błędów można popełnić  ubierając Pana Młodego.  Panuje opinia, że żadna to  sztuka kupić garnitur i to najlepiej troszkę większy,  z zapasem na kilka lat. Później  pozostaje dopasować   białą koszulę, gdzie  nie trzeba  się  martwić jakimś  dobieraniem  kolorów. Do tego odpowiednio ? modne ?buty ??  jakiś krawat  i facet  jest gotowy ?  na galowo?.
Ewaradzi?
Zapewniam, że  mężczyzna , jest bardziej wymagającym ?polem do popisu?.  Szlif wizerunku Pana Młodego, ma za zadanie uchronić go przed tandetą!  Mężczyzna, zwłaszcza tego dnia , powinien być wzorem elegancji , dopracowanym  w najmniejszych szczegółach.
Swoją poradę, zacznę więc,  od zwrócenia uwagi  na zbyt dużą  ilości opalenizny, wypracowaną w solarium,   tuż przed ślubem .  Uwaga! Ciemna , opalona twarz dodaje powagi , wręcz postarza!  Źle wygląda również  na fotografii. Powinniśmy zadbać więc  o to,  by  twarz Pana Młodego, była promienna i świeża.   Kolor garnituru wybieramy  najlepiej grafitowy lub szaro- czarny.  Czerń głęboka , nie jest przewidziana na tę okazję. Jasne i beżowe barwy też są  nieodpowiednie, no chyba, że ślub  będzie  w wakacyjnym klimacie.  Na ceremonię zaślubin nie powinien być zastosowany połyskujący materiał, który  doskonale sprawdza  się na  sylwestrowym czy karnawałowym balu.  Krój garnituru, polecałabym wybrać klasyczny.  W połączeniu ze  śnieżno  białą koszulą , strojny krawat podkreśli wieczorową  elegancję.  Ozdobna, wkładana do kieszonki garnituru chusteczka zwana poszewką , nie powinna być w tym samym kolorze co krawat.  Jeśli  nastąpi  niepewność  w dopasowaniu  kolorystycznym , najbezpieczniejszą barwą   tej chusteczki będzie biel.  Zamiast krawata pojawić się może pomysł na muchę czy plastron lub fular, ale jeśli nie jesteśmy pewni  co z czym i do czego ,najbezpieczniejszym wyjściem jest jednak  dobrej jakości krawat.   Kamizelka do garnituru lub fraka , nie powinna być zakładana do surduta.  Kolorystycznie  trzeba ją dopasować o ton jaśniejszą od garnituru, latem z jedwabiu , zimą z welurowym pokryciem. Nie trzeba jej dopasowywać  z tej samej tkaniny co suknia Panny Młodej! . Frak czy smoking  należy kupić tylko  do odpowiednio  dobranej tematycznie sukni ślubnej.  Rękawiczki, cylinder i laseczka, to dodatki jedynie do fraka.
Wracając do garnituru, u  eleganckiego Pana Młodego , mankiet  koszuli powinien wystawać  z pod rękawa marynarki, na  ok.  jeden centymetr .
– A czy latem, w upały, można założyć  do garnituru ślubnego , koszulę z krótkim rękawem?
– Nie, nie można.  Strój powinien podkreślać   dostojność  ceremonii, a krótki rękaw  w tym wypadku, jest jak arogancja.
W całym tym zawirowaniu zasad , najważniejsze  jednak jest to, aby garnitur  był  dopasowany pod względem rozmiaru . Nie wolno go kupować na tzw. ? wyrost?!
Buty Pana Młodego   do dziś są często   spotykane w niemodnym od lat  fasonie ?w szpic?  lub w ?kwadrat?!  Zaznaczam, że  mokasyny, kowbojki itp. też  nie są odpowiednie  do ślubnego wizerunku. Wybieramy więc buty  sznurowane,  lekko zaokrąglone i wygodne.  Najbezpieczniej aby były  w czarnym kolorze.   Jasne , tylko do jasnego garnituru. Lakierki dobieramy tylko do  smokingu. Pasek do spodni musi być  absolutnie skórzany i wąski , w kolorze butów, z niewielką klamrą.  Do smokingu należy specjalnie uszyć  szeroki pas z jedwabiu.

g01Skarpety powinny być wysokie, bo nie wolno by wystawała goła łydka podczas pozycji siedzącej.  Kolor skarpet  ma być dobrany do koloru spodni . Na szczęście białym skarpetom  nadal mówimy  ?nie?.
Strój Pana Młodego, nie ma być dobierany do gustu np. mamy, teściowej czy Panny Młodej. Ma być dopasowany według obowiązujących przepisów . Nawet kwiat w butonierce , tak często zgodnie akcentowany ze ślubną wiązanką jest w dzisiejszych czasach  małomiasteczkowy.
Pan Młody jest  tzw.  ? ramą? dla Panny Młodej?  i w ten tak wyjątkowy dzień  jest również  bardzo wnikliwie obserwowany .  Gdyby była potrzebna pomoc, zapraszam do współpracy.

Ewa Radziewicz.