Otwarte Ogrody – 7-8.IX

plakat-oo

Zwiedzanie zabytkowych willi i prywatnych ogrodów, spotkania z artystami, wystawy, wycieczki, spektakle, koncerty i warsztaty edukacyjne to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Festiwalu Otwarte Ogrody. Zapraszamy do Konstancina-Jeziorny w dniach 7-8 września.

Festiwal odbywa się pod patronatem Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegają pod hasłem ?Nie od razu Polskę zbudowano?. Od początku swego istnienia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Konstancina-Jeziorny i nie tylko. W tym roku dla zwiedzających otwartych będzie 26 ogrodów. Oprócz przepięknych widoków znajdziemy w nich szereg atrakcji, m.in. koncerty, wystawy i wykłady.

Jedną z ciekawszych propozycji, na którą zapraszają organizatorzy ?Otwartych Ogrodów? ? Gmina Konstancin-Jeziorna, Klub Inicjatyw Obywatelskich, Towarzystwo Miłośników Piękna i Zabytków Konstancina oraz Konstanciński Dom Kultury ? jest wycieczka po Konstancinie-Jeziornie (7 września). Przewodnik oprowadzi nas szlakiem pięknych willi, przybliży historię ich mieszkańców. Trzygodzinną wyprawę możemy zakończyć np. w ogrodzie historyczno-turystycznym przy ul. Strumykowej 5. Znajdziemy w nim zdjęcia z prywatnych albumów, filmy dokumentalne, a starsi mieszkańcy podzielą się swoimi wspomnieniami. W Oborach, miejscu historycznie ważnym dla Konstancina-Jeziorny, 8 września zabrzmią słowa współczesnych poetów skupionych w oddziale warszawskim Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Swoje drzwi i ogrody dla zwiedzających otwierają też m.in. Willa ?Świt?, czyli Dom Stefana Żeromskiego oraz pięknie odrestaurowana ?Villa la Fleur?, w której będziemy mogli podziwiać prywatną kolekcję malarstwa artystów szkoły paryskiej, rzemiosło artystyczne i meble w stylu art déco.

Otwarte Ogrody są także doskonałą okazją do prezentacji artystycznych i kulturalnych osiągnięć wybitnych i kreatywnych mieszkańców Konstancina-Jeziorny, a tych ? o czym świadczy bogaty program festiwalu ? nie brakuje. Miłośnicy animowanych filmów krótkometrażowych mogą liczyć na spotkanie z ich twórcą ? filmowcem Witoldem Gierszem (8 września). Do swoich galerii i na warsztaty malarskie zapraszają liczni artyści, a pisarze na spotkania autorskie. Z kolei amatorzy fotografii pod okiem profesjonalisty będą mogli doskonalić swój warsztat (7 września). Jeśli ktoś natomiast zatęskni za egzotycznym światem, jego namiastkę znajdzie w jednym z ogrodów w Skolimowie. Do pięknego Nepalu i w Himalaje przeniosą nas fotografie, muzyka i niezwykle aromatyczna herbata nepalska (8 września). Natomiast na dzieci czekają m.in. minizoo w Bielawie (8 września) oraz warsztaty w pasiece w Cieciszewie (7 września). A to wszystko w przepięknej scenerii konstancińskich ogrodów.

Dwudniową imprezę zakończy wyjątkowy ?Koncert na pożegnanie lata?. Na scenie konstancińskiego amfiteatru wystąpi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Świętokrzyskiej. Wstęp na wszystkie spotkania, wystawy i koncerty będzie bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Organizatorzy dziękują mieszkańcom za udostępnienie ogrodów oraz za współtworzenie tegorocznego programu festiwalu. Podziękowania także dla tych, którzy wsparli przedsięwzięcie finansowo i rzeczowo.

Redakcja Konstancin.com zaprasza szczególnie do ogrodu przy ul. Strumykowej, gdzie można będzie podyskutować o historii oraz zobaczyć zdjęcia, m.in. wykonane przez naszego redaktora.

oo_tbtj

Zobacz także...