Tramwajem do Konstancina

tramwaj_do_konstancina

Tramwaj pod stacją w Klarysewie, torowisko powrotne zlokalizowane za budynkiem.
Fot. WIkimedia Commons / Albert Jankowski. Obracowanie red.

…a w zasadzie do Klarysewa.

Plany budowy nowej trakcji tramwajowej do Wilanowa znane są od dawna (patrz informacja na stronie SISKOM).

29 stycznia w Warszawie odbyła się konferencja poświęcona temu zagadnieniu, wraz z debatą dotyczącą wpływu budowy trasy na usprawnienie komunikacji nie tylko w rejonie jednej z najszybciej rozwijających się dzielnic Warszawy, lecz także potencjalnego dalszego rozwoju.

Metro na południe można oczywiście włożyć między bajki, jednak zdaniem ekspertów z ZTM możliwe jest docelowe przedłużenie torowiska od pętli Pałacowa aż do granicy strefy biletowej, tj. do Klarysewa!

Na ten cel wykorzystano by pas ziemi po Kolejce Wilanowskiej, obecnie nie zagospodarowany. Organizację cofki można zdaniem specjalistów wykonać na istniejącym terenie obecnego przystanku Klarysew z niewielką modyfikacją istniejącej infrastruktury drogowej. Na połowę roku zapowiedziano przetarg, w którym wyłoniony zostanie projektant przebudowy węzła S2 (okolice marketu Bricoman) który ma być realizowany w latach 2015-2018.

Proponowany obrys pętli "Klarysew"

Proponowany obrys pętli “Klarysew”

Za wcześnie jednak, żeby się cieszyć, ponieważ budowa samej linii tramwajowej została odłożona na trzecią dekadę XXI wieku (informacje Zarządu Transportu Miejskiego mówią o roku 2023).