DLA PIĘKNA I ZDROWIA

er_01Witam  najpiękniej.
Wrześniowe porady, rozpocznę od naszych najmłodszych, czyli dzieci w wieku przedszkolnym.
Dziecko nie zbuduje  samodzielnie swojego wizerunku. Pamiętajmy, że źródłem zdrowej pewności siebie, tak potrzebnej dziecku są głównie rodzice. Każda grupa społeczna rządzi się swoimi prawami, przedszkolna również. Dzieci postrzegają po swojemu rzeczy ładne i brzydkie.  Rozróżniają  już podstawowe kolory, więc widzą, który sweterek im się podoba bardziej, który mniej. To ważne, aby nasze dziecko, miało poczucie, że idzie na zajęcia i spotkanie z innymi dziećmi, w wybranym przez siebie i lubianym  ubraniu. Na zakupach z kilkulatkiem, można dostrzec już jego gust. Radziłabym uszanować jego wybory. Jeśli dziecko naprawdę nie lubi koloru np. żółtego, nie powinniśmy kupować mu ubrań w tym kolorze, tylko dlatego, że nam się one podobają. Nie my w nich będziemy chodzić!
Pewność siebie, to wbrew powszechnym opiniom, jedna z najbardziej potrzebnych cech. Wysoka samoocena, to przepustka do psychicznego i społecznego szczęścia dziecka. To, jakie zdanie maluch ma na swój temat, wpływa na jego zachowanie. Ważne więc jest, aby dziecko lubiło siebie, wtedy będzie się czuło dowartościowane i rzadziej będzie miało problemy z zachowaniem. Przecież nie ma być agresywne i zarozumiałe, bo nie o taką pewność siebie chodzi.
Zwracam uwagę rodziców na wielką moc płynącą z ukierunkowywania malucha, z pokazywania mu jego mocnych stron oraz pracowania nad odkrywanymi słabszymi.  Pamiętajcie, najważniejsze jest, aby Wasze dziecko czuło się bezpieczne! W tym wieku kształtują się jego nawyki, wzory zachowania, rozwija się osobowość. Zaspakajanie potrzeb emocjonalnych jest jednym z najważniejszych działań rodziców. Potrzeba miłości, przynależności, więzi, pozwala przedszkolakowi być radosnym członkiem grupy i mieć chęci współpracy z nią. Wykreuj wizerunek swojego dziecka tak, aby było ono zdrowo odżywione, szanowane i kochane, zadbane. Wtedy będzie postrzegane jako radosne i zdrowe.
Z doświadczenia wiem, że już na polu odżywiania, rodzice mają wielkie kłopoty. Poruszamy się bowiem w świecie reklam, gdzie koncerny skutecznie sprzedają nam żywność sztuczną, przetwarzaną, produkowaną a nie hodowaną! Pamiętajcie, jesteśmy tym, co jemy!
Należy też pamiętać, że w wieku przedszkolnym, aktywność ruchowa na placu zabaw, to zdecydowanie za mało. Ruch powinien być systematyczny, odpowiednio dawkowany, adekwatny do indywidualnych możliwości dziecka. Nie mówię tu o intensywnym trenowaniu jakiejś dyscypliny sportowej. To jeszcze  nie czas na ciężką pracę! Polecam jednak koła sportowe, różnych dziedzin, do wyboru, które są szeroko propagowane.
Okres przedszkolny to świat kolorów. Pokój dziecka jak i jego ubiór powinny być kolorowe, radosne, inspirujące, magiczne. Telewizor i komputer, to dodatek do życia edukacyjnego, a nie zastępstwo ruchu, zabaw, relacji rodzinnych itd.
EwaRadzi… dbaj o swoje dziecko tak, jakbyś sam chciał, aby o Ciebie dbano!

er_01